Connect with us

رویداد های اخیر

شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان ۲۷۰۴ نفر رسید

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۴, ۱۳۹۹)

وزارت صحت عامه کشور میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۵ مورد جدید ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است.

از این میان ۶۵ مورد در کابل٬ ۵۴ نمونه در کندهار٬ ۱۹ واقعه در هرات٬ ۱۴ رویداد در پنجشیر٬ ۱۳ واقعه در تخار٬ ۱۲ مورد ننگرهار٬ سمنگان و غور هر کدام ۱۰ مورد٬ بغلان ۹ واقعه٬ وردک ۷ واقعه٬ لغمان و بامیان ۵-۵ واقعه٬ ۳ مورد در سرپل٬ ۲ مورد در پروان٬ همینگونه ۲ مورد کنر و یک یک مورد در هلمند و فراه مثبت گزارش شده است.

با این حساب شمار کل ابتلایان به کووید-۱۹ در کشور به ۲۷۰۴ نفر رسیده است.

در همین حال وزارت صحت میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ تن از ابتلایان به کرونا جان باخته اند و ۱۴ نفر نیز از بیمارستان مرخص شده اند که تعداد مجموعی بهبود یافتگان ۳۴۵ نفر و شمار جان باختگان نیز به ۸۵ نفر رسیده است.

از سوی هم روز گذشته وزارت صحت اعلام کرد که در یک آزمایش تصادفی میان شهریان کابل از ۵۰۰ نمونه نتیجه ۱۵۶ نفر آن مثبت بوده است که به همین دلیل قرنطینه شهر کابل تا اخیر ماه رمضان تمدید شده است.

این در حالی است که گفته میشود، پولیس کابل توان مدیریت محدودیت های وضع شده بر گشت و گذار را ندارد.

در این چند روز هزاران شهروند کابل در پی یک کاری از خانه بیرون زده اند٬ که در شرایط اوج کرونا می تواند فراهم کند.

اما پولیس کابل می گوید که پاسگاه‌های تازه افراز کرده و گزمه های سیار نیز در شهر صورت میگرد. اما شهروندان به ویژه کسبه کاران در پی اخلال نظم عامه هستند و شرایط سختگیرانه را جدی نمی گیرند.

اخبار ساحوی

به شمول فرماندهان کلیدی ۱۶ طالب مسلح در بغلان و بدخشان کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در شاهراه بغلان-سمنگان دست کم پانزده جنگجوی این گروه کشته شدند.

فرماندهی پولیس بغلان در خبرنامه ای گفته است که طالبان مسلح روز گذشته در این شاهراه حملات گسترده ای انجام دادند و شاهراه را نیز مسدود کردند.

در خبرنامه آمده است که در نتیجه ضد حمله نیروهای پولیس، امنیت ملی، ارتش ملی و نیروهای ویژه پولیس و حملات هوایی به شمول قاری جمعه گل یک فرمانده طالبان، ۱۵ جنگجوی این گروه کشته شدند و حملات این گروه نیز به عقب زده شده است.

در همین حال، ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان میگوید که طالبان مسلح روز گذشته بالای منطقه پهندره مربوط ولسوالی یفتل  حمله کردند که با مقامات شدید نیروهای امنیتی مواجه گردیده و طالبان عقب نشینی کردند.

به گفته آقای روحانی در نتیجه این درگیری شمس الله قاضی نام نهاد طالبان کشته و دو تن فرمانده کلیدی این گروه نیز زخم برداشته اند، “خوشبختانه به نیروهای امنیتی آسیب نرسیده است.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پومپیو: مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی چینی به شمول تیک‌تاک را در نظر داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته گفت که کشور ممنوع کردن استفاده از اپلیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی چینی از جمله تیک تاک را “مطمینا بررسی می‌کند.”

آقای پومپیو در مصاحبه ای با فوکس نیوز گفته است: ” من نمیخواهم جلوتر از رئیس جمهور حرکت کنم اما این چیزی است که ما آن را بررسی می‌کنیم.”

این در حالی است که قانونگذاران امریكا در مورد امنیت داده های كاربران تیک تاک ابراز نگرانی کرده اند. آنان می گویند كه آنها نگران قوانین چینی اند كه شركت‌های داخلی را ملزم به “پشتیبانی و همکاری با سازمان اطلاعاتی حزب كمونیست چین” می كند.

این اپلیکیشن که در چین در دسترس نیست، به دنبال فاصله گرفتن از چینی بودن خود برای جذب مخاطبان جهانی بوده و بر استقلال آن از چین تاکید کرده است.

اظهارات پومپیو در حالی مطرح میشود که تنش میان امریکا و چین در مورد شیوع ویروس کرونا، اقدامات چین در هانگ کانگ و یک جنگ تجاری تقریبا دو ساله، افزایش یافته است.

تیک تاک، یک برنامه ویدیویی با فرم کوتاه متعلق به ByteDance چینی است، به تازگی پس از درگیری مرزی بین هند و چین، به همراه ۵۸ برنامه چینی دیگر در هند ممنوع شده است.

رویترز روز دوشنبه گزارش داده است که تیک تاک طی چند روز از بازار هنگ کنگ خارج خواهد شد. این تصمیم پس از تصویب قانون جدید امنیت ملی برای شهر نیمه خودمختار هانگ کانگ از سوی چین گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتر بمب در ننگرهار؛ یک فرمانده پولیس محلی کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

یک فرمانده پولیس محلی در ولایت ننگرهار در نتیجه حمله انتحاری کشته شد.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که یک موتر مملو از مواد انفجاری حوالی ساعت ۱۰:۳۰صبح امروز در بازار مرکزی ولسوالی خیوه انفجار کرد.

به گفته وی در نتیجه میرزمان فرمانده پولیس محلی این ولسوالی با دو محافظش کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

مسوولیت این حمله را تا اکنون کسی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending