Connect with us

رویداد های اخیر

شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان از مرز ۳۱ هزار گذشت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۳۹۹)

وزارت صحت کشور می گوید که در جریان یک شبانه روز گذشته آزمایش کرونای ۲۷۱ نفر مثبت بوده است.

این آمار نسبت به هفته های پسین کاهش چند در صدی را نشان می دهد.

اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت میگوید: “شمار مبتلایان ویروس کرونا به ۳۱۲۳۸ نفر رسیده است.”

با آنکه وزارت صحت می گوید که روزانه ۵ صد تا ۶ صد بالون اکسیجن را برای بیماران که مشکل تنفسی دارند به بیمارستان‌ها انتقال می دهند اما مردم از نبود اکسیجن در بیمارستان‌های کشور داد می زنند.

وزارت صحت می گوید در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ بیمار کووید-۱۹ جان باخته و ۱۳۳۰ بیمار دیگر بهبود یافته اند که بر اساس آمار تازه شمار کلی جان باختگان به ۷۳۳ نفر و بهبود یافتگان به ۱۳۹۳۴ نفر رسیده است.

اخبار ساحوی

انفجار موتربمب در قندهار؛ دو سرباز کشته و ۱۵ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت قندهار دست کم دو سرباز پولیس جان باخته و ۱۵تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود، به آریانانیوز گفته است که یک مازدا مملو از مواد انفجاری فرماهندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت قندهار را هدف قرار داد.

به گفته این منبع، این رویداد حوالی ساعت ۴ بامداد امروز رخ داده است. در همین حال باشندگان محل میگویند که ممکن آمار تلفات افزایش پیدا کند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است در این رویداد به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی ۲۰ سرباز افغان جان باخته اند.

از سویی هم طالبان مسلح حبیب الله فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی را نیز آماج ماین کنار جاده ای قرار دادند که در نتیجه دو سرباز نیز با وی کشته شدند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تردید جنرال مکنزی در مورد دست داشتن روسیه در کشتن سربازان امریکایی در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

یک جنرال ارشد امریکایی گفته است اینکه روسیه به طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان انعام در نظر گرفته، مایه نگرانی است، اما وی تردید دارد که این موضوع باعث کشته شدن سربازان امریکایی شده باشد.

این در حالی است که واشنگتن پوست ماه گذشته گزارش کرده بود که روسیه برای کشتن سربازان امریکایی و اییتلاف در افغانستان برای گروهای وابسته به طالبان پول پرداخت میکند که منجر به کشته شدن چندین سرباز در چند ماه پسین شده است.

 به گفته واشنگتن پوست، این اطلاعات پس از بازجویی های ارتش امریكا از شبه نظامیان اسیر شده در ماه های اخیر پدیدار شد.

با این حال، پنتاگون به طور مکرر گفته است که “هیچ مدرک اثبات کننده” ای برای تایید این ادعاها وجود ندارد. مسکو نیز این ادعاها را رد کرده است.

روز سه شنبه ، جنرال فرانک مکنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی امریكا، به خبرنگاران گفت كه با در نظرداشت این اطلاعات؛ امریکا اقدامات محافظت از نیروهایش در افغانستان را افزایش نداده است، اما گفت كه وی از كاركنان اطلاعاتی خود خواسته است تا موضوع را بررسی كنند.

وی گفت: “من کارمندان اطلاعات را به دنبال این موضوع فرستاده ام تا به کشف بپردازند.و من معتقدم که آنها در حال حاضر در حال کاوش اند.”

آقای مکنزی افزوده است: “من با این موضاعات آشنایی کامل دارم. من یک فرمانده روی صحنه ام و آن را از نزدیک مشاهده کرده ام. من این موضوع را نگران کننده یافته ام. من فقط متوجه نشده ام که یک رابطه علت و معلولی در آنجا وجود دارد.”

او گفت که روسیه یک تهدید دراز مدت در افغانستان بوده است، “روسیه در افغانستان با ما دوست نبوده و نخواهد بود.”

امریکا در گذشته روسیه را متهم پشتیبانی از طالبان؛ از جمله فراهم کردن اسلحه برای آنان کرده بود. روسیه اما همواره حمایت از شورشیان را انکار کرده است.

اما مکنزی گفت که چه روسها به آنها کمک می کنند یا نه، “طالبان بهترین تلاش خود را برای انجام عملیات علیه ما انجام داده اند.”

نیروهای امریکایی در افغانستان در سال ۲۰۱۸ ده قربانی و در سال گذشته ۱۶ کشته و در سال روان میلادی دو کشته داشته اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان جهانی بهداشت: کرونا ممکن است هواپخش و هوازی باشد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

سازمان جهانی بهداشت میگوید که ویروس کرونا ممکن است از آنچه قبلا تصور می شد از طریق هوا آسانتر پخش شود، طولانی تر بماند و از طریق ذرات و قطره‌های بسیار ریز تنفسی‌ در فاصله طولانی تر انتقال بیابد.

این اظهارات در حالی مطرح میشود که هفته گذشته صدها دانشمند در یک نامه ای سرگشتاده از این سازمان خواست تا این مورد را بررسی کند.

اگر این درست باشد، می تواند شیوه مبارزه دولت‌ها با ویروس را تغییر دهد، از جمله قانون فاصله یک تا دو متری که بسیاری از کشورها برای مسافت اجتماعی تصویب کرده اند.

بنیدیتا آلگرانزی رییس بخش فنی مبارزه با کرونا سازمان جهانی بهداشت روز گذشته در یک کنفرانس خبر گفت: ” ما تایید می کنیم که شواهد و مدارکی در این زمینه وجود دارد، مانند سایر زمینه ها در مورد ویروس کووید-۱۹ و بیماری همه گیر. بنابراین ما معتقدیم که باید در برابر این شواهد و پیامدهای آن را در مورد شیوه های انتقال و همچنین در مورد اقدامات احتیاطی که باید انجام شود، واقع بین باشیم.”

سازمان بهداشت جهانی گفته است که شواهد نهایی نیست و انتظار می رود آنها آخرین یافته های خود در این مورد را در روزهای آینده اعلام كنند.

دکتر آنتونی فوسی، مسوول مبارزه با کرونای کاخ سفید گفته است: “شواهد قطعی زیادی در مورد تاثیر ذرات معلق در هوا در مورد کووید-۱۹ وجود ندارد. با این حال ، نمونه های خوبی داریم، با سندروم حاد تنفسی، که یک ویروس مشابه است، در آنجا نمونه های واضح از انتشار ذرات ریز تنفسی وجود دارد. بنابراین اگرچه ما فکر نمی کنیم این یک مساله مهم گسترش باشد، اما موضوعی است که نمی توانیم به طور کامل آن را ناندیده بگیریم.”

آقای فوسی افزوده است که با توجه به موجودیت این ویروس در ذرات ریز هوا، برای محافظت از خود و دیگران باید ماسک بپوشیم.

به خواندن ادامه دهید

Trending