Connect with us

رویداد های اخیر

شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۵۲۲۶ نفر رسید

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۴, ۱۳۹۹)

وزارت صحت میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۹ رویداد تازه ویروس کرونا در کشور ثبت شده است.

در یک شبنه روز گذشته ۶۱۹ نمونه برای تشخیص کرونا مورد آزمایش قرار گرفته که از این میان ۲۵۹ مورد آن مثبت بوده است.

وزارت صحت کشور میگوید که در بلخ ۴۹ رویداد، در قندها ۲۹ رویداد، در کابل ۲۷ مورد، در تخار ۲۵ واقعه،  در ننگرهار: ۲۳ مورد، در هرات ۲۲ نمونه، در پروان ۱۰ رویداد و در کنر ۱۰ نمونه مثبت بوده است.

با این حساب شمار بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۵۲۲۶ نفر رسیده است.

در همین حال وزارت صحت کشور هشدار می دهد که بی پروایی شهروندان کشور در برابر این ویروس سبب فاجعه انسانی خواهد شد.

وحید مجروح معین وزارت صحت میگوید: “جاده‌ها هنوز شلوغ است، مردم دستورهای بهداشتی را رعایت نمی کنند و این فاجعه بار است.”

بر بنیاد گزارش وزارت صحت در ۲۴ ساعت گذشته ۵ تن جان باخته اند و ۴۲ تن دیگر نیز از بیمارستان ها مرخص شده اند.

شیوای شرق معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ میگوید: ” نیاز بیشتر است که برنامه های آگاهی دهی گسترش داده شود.”

در این میان وزارت خارجه جان باختن ۳۹ شهروند افغان از اثر کرونا در کشورهای خارجی را تایید میکند.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه میگوید: “تلاش شده که راه‌های مواصلاتی برای حفظ قیمت های مواد خوراکی باز گذاشته شود.”

بر بنیادهای آمارهای وزارت صحت تا این دم ۵۲۲۶ رویداد مثبت کرونا در کشور به ثبت رسیده که از ین میان ۱۳۲ تن جان باخته اند و ۶۴۸ تن دیگر نیز صحت یاب شده اند.

رویداد های اخیر

سازمان ملل برای کمک به مردم افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر کمک شده است.

این سازمان برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در جهان، فراخوان کمک بشری ۴۱ میلیارد دالر برای ۱۸۳ میلیون تن در کشورهای شد که مردم آن در منازعه و فقر به سر می‌برند.

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک‌های بشری این سازمان، می‌گوید که افغانستان در صدر کشورهای قرار دارد که ۲۸ میلیون نفر در آن به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

گریفیتس در این باره گفت:”ما هرگز افغانستان را ترک نکردیم و اکنون با برنامه پیش بینی شده برای سال ۲۰۲۲ سه بار، سه برابر برنامه سال ۲۰۲۱، به دلیل نیازها و شرایط مختلف که شما به خوبی می‌دانید، آنجا استیم.”

کمبود پول نقد در افغانستان از دیگر چالش‌های است که سازمان ملل تلاش دارد تا به آن رسیده گی کند.

مارتین گریفیتس در این باره گفت:” نبود پول نقد در افغانستان یک مانع بزرگ برای ارایه هرگونه خدمات است. امیدوارم آنرا تا آخر ماه جاری به دست بیاوریم.”

در همین حال رییس عملیاتی کمیته صلیب سرخ پس از سفر شش روزه اش به افغانستان می گوید که آنچه در افغانستان دیده است، شوکه شده است.

چدومینک ستیل هارت، رییس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ، در این باره گفت:” در واقع یک بحران انسانی عظیم وجود دارد که در حال رخ دادن است، خانواده‌ها پولی برای گذاشتن غذا در بشقاب‌‌های شان ندارند، زمستان شروع شده است سردی هوا به زیر نقطه انجماد رسیده است و دیدن این تصویر وحشتناک است و اکنون به اقدام فوری نیاز است.”

نهادهای سازمان ملل درحالی از گسترش فقر و از هم پاشیدن  نظام اقتصادی افغانستان ابراز نگرانی میکنند که حکومت و مردم خواهان آزاد سازی ذخایر ارزی کشور از سوی امریکا استند و این  بحران را ناشی از منجمد ماندن پول‌های افغانستان میدانند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اطمینان ناتو از ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی سازمان ناتو، میگوید که اعضای این سازمان متعهد به ارایه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان استند.

ستولتنبرگ در این باره گفت:”ناتو به حضور نظامی خود در افغانستان پایان داد. اما متحدان ناتو به ارایه حمایت‌های بشردوستانه از طریق نهادهای مختلف سازمان ملل به سازمان‌های بشردوستانه ادامه می‌دهند. و من از آن استقبال می کنم زیرا ما باید به حمایت از مردم افغانستان ادامه بدهیم.”

سرمنشی عمومی سازمان ناتو می‌گوید که این سازمان و متحدان آن به تلاش‌های خود برای مبارزه با تروریسم در افغانستان و منطقه ادامه میدهد.

ستولتنبرگ افزود:” بنابر این ما به سختی به کار خود ادامه خواهیم داد تا از تبدیل شدن دوباره افغانستان به یک پناهگاه امن، سکویی که سازمان‌های تروریستی می‌توانند در آن برنامه ریزی، سازماندهی، آموزش، تامین مالی و حملات تروریستی بزرگ علیه کشورهای خودمان را بگیرند، ادامه خواهیم داد.”

اما امارت اسلامی هر چند از تعهد کمک‌های بشردوستانه ناتو به افغانستان استقبال میکند، اما می‌گوید که حضور بیست پیمان ناتو در افغانستان زیان بار و سبب ویرانی بوده است.

ناتو در حالی از حضور بیست ساله اش در افغانستان و سرانجام روند خروج از این کشور دفاع می‌کند که بسیاری‌ها چگونگی حضور ناتو را به چالش کشیده اند و آنرا ناکام ترین ماموریت دانسته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است