Connect with us

اخبار ساحوی

شمار مبتلایان ویرس کرونا در افغانستان به ۲۳۹مورد رسید

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۵, ۱۳۹۹)

طبق آخرین آمار‌، هرات با ۴۱ مورد تازه‌ی ثبت شده، رقم بی‌پیشینه‌ای را دریک روز، ثبت کرد و شمار مبتلایان در این ولایت به بیش از ۱۸۰ نفر رسید، در جنب آنها کسانی هم اند که سابقه‌ی سفر به ایران ندارند.

با این حال تعداد مجموعی مبتلایان کووید-۱۹ در کشور به ۲۳۹ مورد میرسد.

گردش ویرس در ولایت هرات گسترده تر می‌شود؛ اما با وجود محدودیت‌های گشت‌وگذار، هنوزهم مردم به شهر می‌برایند و به تهدید کرونا پشت گوش می‌کنند، چنانچه ‌که گفته می‌شود در سیزده‌بدر، برخی باشنده‌گان هرات تجمع‌هایی را ایجاد کرده‌ بودند.

از سوی هم وزارت صحت می‌گوید که شمار مبتلایان در روزهای پیش‌رو بیشتر افزایش خواهد یافت.

شمار مبتلایان در هرات سیر صعودی سرسام‌آوری دارد؛ اما با آن‌هم امکانات درمانی اندک و تنها یک آزمایشگاه در ولایتی با بالاترین میزان تهدید. پول‌های ویژه شده‌ای حکومت برای هرات هم تاکنون هزینه‌ی خدمات درمانی نشده‌ است.

کابل هم زیر تهدید جدی کووید-۱۹؛ هرچند روزانه چندین مورد مثبت در پایتخت ثبت می‌شود؛ اما بسیاری شهروندان نه کرونا را جدی گرفتند و نه هم محدودیت‌های گشت‌وگذار را.

با این حال، نگرانی اصلی این است که با این سهل انگاری ها و بی‌پروایی‌ها، شیوع ویروس به جایی نکشد که کنترول آن دست هیچ کسی نباشد. شمار مبتلایان کووید-۱۹ در در هژده ولایت افغانستان به صدها تن رسیده است.

هرات با بیش از ۱۸۰مبتلا و کابل با بیش از ۱۰ مورد مثبت در صدر این آمار قرار دارند.

به اساس معلومات بدست آمده، تاکنون ۴ نفر از اثر ویرس کرونا در افغانستان جان باخته اند، اما ۱۰مبتلا، ویرس را شکست داده و صحت‌یاب شده اند.

در ضمن گروه‌های اجتماعی و پولیس در کابل و برخی ولایات، به ضد عفونی کردن شهرها پرداخته‌اند تا دم از جان کرونا بکشند و نظم زندگی را برگردانند.

اخبار ساحوی

قطعه‌ای برای محافظت از جنگلات افغانستان تشکیل میشود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان از تشکیل قطعه ای برای محافظت از جنگل‌های افغانستان خبر داده است.

انعام الله سمنگانی، سخنگوی امارت اسلامی، در یک رشته توییت‌هایی گفته که این قطعه ۴۵۰ نفری “قطعه سبز” نام دارد و به منظور جلوگیری از قطع غیر قانونی جنگلات و قاچاق آن تشکیل میشود.

وی افزوده است که صد عضو این قطعه در کابل و در هر هفت ولایت دیگر – کنر، نورستان، خوست، لغمان، پکتیا، پکتیکا و ننگرهار – ۵۰ نفر مامور محافظت از جنگل ها خواهد بود.

آقای سمنگانی همچنان گفته است: “جلوگیری از استفاده و انتقال غیر قانونی محصولات نباتات طبی، تخریب و غصب ساحات جنگلات، علفچرها، ساحات حفاظت شده و املاک دولتی، جلوگیری از قاچاق چوب چهارتراش، چوب سوخت، محصولات طبیعی و نباتات طبی و جلوگیری از شکار حیوانات و پرندگان وحشی نیز از مسئولیتهای قطعه سبز است.”

قبل از این حافظ القیوم، والی پیشین نورستان، از تخریب جنگلات در نورستان و کنر ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی افغانستان خواسته تا این مشکل را حل کند.

او در صفحه تویتر اش نوشته ” در این روز‌های اخیر گزارش‌های از تخریب بی رحمانه جنگلات در نورستان و کنر داده شده است. امیدوار ام مسوولان مربوطه با جدیت از این امر جلوگیری کرده و عاملان آن را به اشد مجازات برسانند. مردم باید با مسوولان همکاری کامل داشته باشند. جنگلات سرمایه ملی افغانستان است.”

این درحالی است که در این اواخر امارت اسلامی افغانستان قطع جنگلات و قاچاق چوب را به خارج از کشور ممنوع اعلام کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، در یک تویت گفته که ” بر اساس فیصله شورای وزیران امارت اسلامی افغانستان، قطع جنگل‌ها، فروش چوب و انتقال آن جدا ممنوع است.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نیروهای امنیتی یک دختر را از چنگ ربایندگان در بلخ نجات دادند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

نیرو های امنیتی در بلخ می گویند در یک عملیات مشترک توانسته اند یک دختر را از چنگ آدم ربایان نجات دهند.

سدره دختر ۹ ساله صبح روز سه‌شنب از مربوطات ناحیه سوم از سوی آدم‌ربایان اختطاف شده بود.

نیروهای امنیتی میگویند که در این عملیات ۹ آدم را را نیز بازداشت شدند.

به گفته آنان در جریان عملیات، یکی از اختطافچیان کشته و مقدار از سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت غزنی بسته‌های مواد غذایی توزیع کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان بنیاد بیات هدف این کمک‌ها دستگیری خانواده‌های نیازمند است.

مسوولان می افزایند که این کمک‌های شامل آرد، برنج و روغن میباشد و در شماری از ولایت‌های دیگر نیز توزیع خواهند شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” به سلسله کمک‌های بنیاد بیات در هرات ، مزار، بامیان ، ننگرهار، خوست و پکتیا اینبار به ولایت غزنی آمده ایم و این کمک‌ها به زودی به ولایت‌های دیگر نیز میرسند.”

بنیاد بیات می‌گوید که تلاش دارند تا این کمک‌های بشری را به ولایت‌های دیگر گسترش دهند.

در همین حال خانواده‌های نیازمند و مستحقین که این مواد خوراکی را بدست آورده از کمک‌های بنیاد بیات خرسند به نظر میرسند.

یک نیاز که کمک‌های بیات را در یافت کرده در این باره گفت:” ما از بنیاد بیات تشکری میکنیم که همراه ما آرد ، برنج و روغن کمک کرد و میخواهم که بیشتر همراه ما کمک کنند.”

یک دریافت کننده دیگر این کمک‌ها در این باره گفت:” از بنیاد بیات تشکر میکنم که در این فصل سرما همراه ما کمک کرد.”

یک باشنده دیگر غزنی در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار خوش استم این کمک که برای ما غریبا در این زمستان که انجام داد بسیار کار خوب شد اگر خداوند این‌ها را داد بار دیگر با ما کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسر کشور به افراد نیازمند و بی بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکاتب، مراکز صحی، مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است