Connect with us

رویداد های اخیر

شش معاون و بیش ۴۰ عضو شورای عالی مصالحه ملی انتخاب شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 23, 2020)

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید، شش معاون و بیش از ۴۰ عضو برای رهبری این شورای برگزیده شده اند.

 در میان معاونان این شورا، هم‌پیمانان عبدالله عبدالله و رییس جمهور غنی حضور دارند. تاکنون اما روشن نیست که چه چهره‌ها برای شورای رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی برگزیده شده اند.

شش معاون برگزیده شده‎ی این شورا عنایت الله بابر فرهمند، اسدالله سعادتی، سلام رحیمی، عطاالرحمان سلیم، حاجی دین محمد و یک بانو که قرار است از سوی ریاست جمهوری معرفی شود؛ در میان معاونان، چهار چهره هم‌پیمان عبدالله عبدالله و دو چهره از نزدیکان رییس جمهوری حضور دارند.

بیش از چهل تن برای عضویت در شورای رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز برگزیده شده اند، هرچند تاکنون به گونه‌ی رسمی، این چهره های اعلام نشده اند.

اما گفته می‌شود، کسانی در شورای رهبری حضور دارند که هم با نفوذ و هم هم‌چون طرفی در روند صلح اند.

سوی دیگر، اختلاف رییس جمهوری و عبدالله عبدالله روی معرفی مصطفی مستور به عنوان وزیر دولت در امور صلح، حل شده است؛ چنانچه که برخی منابع می‌گویند، قرار است فضل احمد معنوی از هم‌پیمانان آقای عبدالله به حیث وزیر دولت در امور صلح معرفی شود؛ برای وزارتی که تسهیلات و روند فنی برای صلح و مذاکرات را زیر چتر شورای عالی مصالحه پیش می‌برد.

 شورای عالی مصالحه‌ی ملی پس از توافق سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله شکل گرفت، شورایی که به باور ارگ تسهیل کننده‌ی روند صلح، اما به باور کاخ سپیدار، تصمیم گیرنده‌ی روند صلح است.

رویداد های اخیر

جو بایدن ممنوعیت متقاضیان گرین کارت را لغو کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 26, 2021)

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا یکی از فرمان‌های رییس جمهوری پیشین کشورش را که بسیاری از متقاضیان دریافت گرین کارت را از ورود به امریکا منع می‌کرد، لغو کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا سال گذشته این ممنوعیت را صادر کرد و گفت، این ممنوعیت برای حفاظت از کارگران امریکایی در بحبوحه نرخ بالای بیکاری به خاطر بیماری کرونا لازم و ضروری است.

جو بایدن، روز چهارشنبه در اعلامیه‌ای این استدلال را رد و این ممنوعیت ویزا را لغو کرد.

آقای بایدن گفت:” این ممنوعیت مانع به هم پیوستن مجدد خانواده‌ها در امریکا شده و به کسب و کار‌های کشور لطمه زده است.”

بایدن متعهد شده تا بسیاری از سیاست‌های مهاجرتی تندرو ترامپ را لغو کند.

طرفداران مهاجرت در هفته‌های اخیر بایدن را تحت فشار گذاشتند تا این ممنوعیت ویزا را که قرار بود ۳۱ مارچ منقضی شود، لغو کند.

بایدن ممنوعیت دیگری را نیز درخصوص کارگران موقت خارجی لغو کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی پاکستان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان امروز (پنج شنبه ۷دلو) در دیدار با محمد عمر داوودزی، نماینده ويژه رییس جمهور غنی در امور پاکستان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

وی در دیدار با داودزی گفته است که کشورش به دنبال راه حل سیاسی در افغانستان است و همه طرف‌ها باید در روند صلح افغانستان مسوولیت پذیر باشند.

همچنان دراین دیدار قریشی گفته است که پاکستان خواهان یک راه حل سیاسی برای مسئله افغانستان از طریق یک فرایند گفتگوی جامع است.

همزمان با آغاز دوباره گفت‌وگوهای دوحه، مقام‌های حکومت افغانستان سفرهای شانرا به کشورهای منطقه آغاز کرده اند.

محمد عمر داودزی نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور پاکستان به اسلام آباد سفر کرده و با وزیر خارجه این کشور دیدار کرده است. وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که افزایش خشونت ها سبب نگرانی مقام‌های این کشور شده و مذاکرات صلح دوحه باید منتج به پایان خشونت‌ها در افغانستان شود.

در سوی دیگر ارتش پاکستان از احتمال ایجاد یک خلای سیاسی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

سخنگوی ارتش پاکستان در نشستی خبری گفته است که اسلام آباد از برگشت امارت طالبان در افغانستان پشتیبانی نمی‌کند.

همزمان با این محمد حنیف اتمر وزیر خارجه کشور به دعوت رسمی سرگی لاوروف همتای روسی‌اش وارد مسکو شده است. وزارت خارجه می‌گوید که این سفر به هدف تقویت اجماع منطقه‌ای در مورد صلح افغانستان، مبارزه با هراس‌افگنی و روابط دو جانبه صورت گرفته است.

ارتش پاکستان همچنان حکومت افغانستان را به حمایت از گروه‌هایی متهم کرده است که در پاکستان حملات هراس‌افگنی انجام می‌دهند. ادعای که بارها از سوی حکومت افغانستان بی‌بنیاد خوانده شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

روزانه حدود ۱۰۰۰شهروند افغان کشور را ترک می‌کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 25, 2021)

وزارت مهاجرین و عودت کننده گان می‌گوید که روزانه حدود یک هزار شهروند افغان از راه‌های غیر قانونی کشور را ترک می‌کنند.

این وزارت علت سفر غیرقانونی بیشتر شهروندان افغان به ویژه جوانان را فقر، بیکاری و نا امنی‌ها در کشور می‌داند.

ناامنی و فقر روز به روز بیشتر دامن‌گیر مردم افغانستان می‌شود از همین رو بیشتر شهروندان کشور به ویژه جوانان با پذیرفتن راه‌های پر مشقت پناهندگی به کشورهای بیرونی دست به مهاجرت از راه‌های غیر قانونی می‌زنند.

عیسی محمد، جوانی که به دلیل نا امنی و بیکاری می خواهد به صورت غیر قانونی از طریق ولایت نیمروز به کشور ایران مهاجر شود ، می‌گوید نبود کار و افزایش جنگ‌ها در کشور سبب شده است که جانش را به خطر انداخته ترک وطن کند.

عیسی محمد، باشنده غزنی می‌گوید که :” از راه غیرقانونی به ایران میروم مشکلات دارد در راه گشنگی است چند روز پیش دوست‌های ما را آوردن زخمی و کشته شده بودند.”

این درحالی است که شش میلیون و هفت صد هزار شهروند افغان در کشورهای بیرونی در مهاجرت به سر می‌برند که از این جمله در ایران سه میلیون افغان، در پاکستان دو میلیون و هفت صد هزار، مهاجر اند و در کشورهای اروپایی هفت صد و نه هزار و در آسترالیا پنج صد هزار شهروند افغان در خواست پناهنده‌گی دانده اند.

وزارت مهاجرین می‌گوید روزانه حدود یک هزار شهروند افغان به دلیل بیکاری و نا امنی از ولایت‌های هرات و نیمروز به گونه قاچاق به کشورهای بیرونی ترک کشور می‌کنند.

رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان می‌گوید که :” روزانه حدود یک هزار تن به شکل قاچاقی از هرات و نیمروز مهاجر می‌شوند و پس حدود یک هزار نفر بازگشت می‌کند و این مهاجرت و برگشت بخاطر وضعیت اقتصادی یا پیدا نمودن کار است.”

پیش از این وزیرعدلیه افغانستان در سفری به ولایت نیمروز گفته بود که اگر جلو قاچاق انسان و قاچاق مهاجرین گرفته نشود امریکا افغانستان را تحریم خواهد کرد.

امان ریاضت، سخنگوی وزارت عدلیه دراین باره می‌گوید که :” تلاش ‌ها جریان دارد تا بتوانیم جلو قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی را بگیرم تا مهاجرت‌ها در یک چارچوب تعریف شده آن صورت گیرد.”

با رسیدن سال نو نگرانی‌ها این است که یک موج بزرگ از شهروندان کشور از ترس افزایش خشونت‌ها کشور را ترک کننده. چنانکه به تازگی‌ها ریاست پاسپورت کشور اعلام کرده است که روزانه حدود پنج هزار پاسپورت در کشور توزیع می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است