Connect with us

رویداد های اخیر

شرکت کنندگان گفتمان کندهار به حکومت ۱۲ ساعت مهلت دادند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۳۹۶)

شرکت کنندگان گفتمان کندهار هشدار می دهند که حکومت را بر بنیاد قانون از رییس جهمور غنی پس می گیرند.

پس از آن که هواپیمای حامل عطا محمد نور، والی بلخ اجازه نیافت تا به کندهار پرواز کند، این گفتمان برای بار دوم به روز شنبه به تعویق افتاد و واکنش برگزار کننده گان این نشست را بر انگیخت.

همایون همایون، معاون اول مجلس نمایندگان به روز جمعه در گردهمائی در شهر کندهار گفت: “ما به حکومت هشدار جدی می دهیم که اگر در ظرف 12 ساعت به آقای نور اجازه پرواز به قندهار داده نشود، عاقبت اش بسیار خراب خواهد بود”.

پافشاری بر این است که گفتمان کندهار دریچه ی برای سقوط حکومت وحدت ملی نخواهد بود اما گرفتن حکومت از دست اشرف غنی بر بنیاد قانون فکر و ذکر جریان های سیاسی و سیاست گران این گفتمان است.

ظاهر قدیر، نماینده مردم ننگرهار در مجلس خطاب به رییس جمهور افزود: “ما ریاست جمهوری را به زور از شما نمی گیریم زیرا ما خودمان شما را رییس جمهور ساختیم چرا به زور بگیریم. ما ریاست جمهوری را در چوکات قانون از شما می گیریم”.

همچنان، جریان های سیاسی و چهره های سیاسی که به کندهار آمده اند، همه و همه رییس جمهور را به انحصارگرایی، قوم گرایی، تفرقه افگنی و توطیه سازی متهم می سازند.

شرکت کنندگان گفتمان کندهار تاکید می ورزند که حکومت معاون اول رییس جمهور را ممنوع الدخول به کشور ساخته است.

بشیر احمد ته ینج، عضو ایتلاف برای نجات افغانستان در این نشست گفت: ” حکومت چرا برای همکاری و مساعدت زمینه را برای ما تنگ می سازد، دلیل آن این است که استبداد، تک روی و دیکتاتوری که در ارگ است، متاسفانه این روحیه تغیر نکرده است”.

ریاست جمهوری در این باره واکنش نشان نمی دهد اما قرار است در گفتمان کندهار تصمیم های در باره دورنمای افغانستان گرفته شود این که این تصمیم ها چه اند تاکنون روشن نشده است.

گزارشگر: باعث حیات

اخبار ساحوی

به شمول فرماندهان کلیدی ۱۶ طالب مسلح در بغلان و بدخشان کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در شاهراه بغلان-سمنگان دست کم پانزده جنگجوی این گروه کشته شدند.

فرماندهی پولیس بغلان در خبرنامه ای گفته است که طالبان مسلح روز گذشته در این شاهراه حملات گسترده ای انجام دادند و شاهراه را نیز مسدود کردند.

در خبرنامه آمده است که در نتیجه ضد حمله نیروهای پولیس، امنیت ملی، ارتش ملی و نیروهای ویژه پولیس و حملات هوایی به شمول قاری جمعه گل یک فرمانده طالبان، ۱۵ جنگجوی این گروه کشته شدند و حملات این گروه نیز به عقب زده شده است.

در همین حال، ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان میگوید که طالبان مسلح روز گذشته بالای منطقه پهندره مربوط ولسوالی یفتل  حمله کردند که با مقامات شدید نیروهای امنیتی مواجه گردیده و طالبان عقب نشینی کردند.

به گفته آقای روحانی در نتیجه این درگیری شمس الله قاضی نام نهاد طالبان کشته و دو تن فرمانده کلیدی این گروه نیز زخم برداشته اند، “خوشبختانه به نیروهای امنیتی آسیب نرسیده است.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پومپیو: مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی چینی به شمول تیک‌تاک را در نظر داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته گفت که کشور ممنوع کردن استفاده از اپلیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی چینی از جمله تیک تاک را “مطمینا بررسی می‌کند.”

آقای پومپیو در مصاحبه ای با فوکس نیوز گفته است: ” من نمیخواهم جلوتر از رئیس جمهور حرکت کنم اما این چیزی است که ما آن را بررسی می‌کنیم.”

این در حالی است که قانونگذاران امریكا در مورد امنیت داده های كاربران تیک تاک ابراز نگرانی کرده اند. آنان می گویند كه آنها نگران قوانین چینی اند كه شركت‌های داخلی را ملزم به “پشتیبانی و همکاری با سازمان اطلاعاتی حزب كمونیست چین” می كند.

این اپلیکیشن که در چین در دسترس نیست، به دنبال فاصله گرفتن از چینی بودن خود برای جذب مخاطبان جهانی بوده و بر استقلال آن از چین تاکید کرده است.

اظهارات پومپیو در حالی مطرح میشود که تنش میان امریکا و چین در مورد شیوع ویروس کرونا، اقدامات چین در هانگ کانگ و یک جنگ تجاری تقریبا دو ساله، افزایش یافته است.

تیک تاک، یک برنامه ویدیویی با فرم کوتاه متعلق به ByteDance چینی است، به تازگی پس از درگیری مرزی بین هند و چین، به همراه ۵۸ برنامه چینی دیگر در هند ممنوع شده است.

رویترز روز دوشنبه گزارش داده است که تیک تاک طی چند روز از بازار هنگ کنگ خارج خواهد شد. این تصمیم پس از تصویب قانون جدید امنیت ملی برای شهر نیمه خودمختار هانگ کانگ از سوی چین گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتر بمب در ننگرهار؛ یک فرمانده پولیس محلی کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

یک فرمانده پولیس محلی در ولایت ننگرهار در نتیجه حمله انتحاری کشته شد.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که یک موتر مملو از مواد انفجاری حوالی ساعت ۱۰:۳۰صبح امروز در بازار مرکزی ولسوالی خیوه انفجار کرد.

به گفته وی در نتیجه میرزمان فرمانده پولیس محلی این ولسوالی با دو محافظش کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

مسوولیت این حمله را تا اکنون کسی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending