Connect with us

رویداد های اخیر

شرکت آسترالیایی پروسس چرس در افغانستان را رد کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که یک شرکت آسترالیایی به گونه استباهی متهم به توافق با امارت اسلامی افغانستان مبنی بر پروسس چرس در این کشور شده است.

رویترز قبل گزارش کرده بود که نماینده‌گان شرکت سی‌فارم آسترالیایی با مقام‌های وزارت داخله امارت اسلامی در باره تولید کریم و دوا از پروسس چرس گفتگو کرده است.

گزارش پروسس چرس در افغانستان توسط کمپنی سی‌فارم آسترالیایی نخست در رسانه‌های افغانی و بعد توسط رسانه‌های خارجی نشر شده است.

اما شرکت سی‌فارم آسترالیایی گفته که در باره پروسس چرس با مقام‌های امارت اسلامی گفتگو نکرده است.

تونی گابیتس، مسوول مالی شرکت سی‌فارم در یک تماس تلیفونی به رویترز گفته است:” ما فقط در تلاش استیم تا مشخص کنیم که چه کاری برای متوقف کردن آن (ادعاها) انجام داده می‌توانیم.”

وی افزود:” ما روزانه ۴۰ تا ۵۰ تماس تلیفونی دریافت کردیم. این خارج از کنترول است، اما مسوولان رسانه‌ها در باره چیزی که نشر می‌کنند تحقیق نمی‌کنند.”

مسوول مالی این کمپنی افزوده که این ادعا توسط یک حساب تویتری مربوط به امارت اسلامی نشر شده است و هدف آن شرکت دیگری در جهان است.

وی افزوده این شرکت آسترالیایی تولید کننده نیست و نه هم توانایی سرمایه‌گذاری‌های میلیون داری را دارد، بلکی به توصیه‌های خود در بخش صحی ادامه خواهد داد.

این شرکت افزوده که در صورت متضرر شدن توسل به اقدامات قانونی خواهد شد.

مسوول مالی این شرکت گفته است:” اکثریت شرکت‌های که ما آن کاروبار داریم این مقاله را میبنند و میخندد.”

پس از نشر گزارش‌ها امارت اسلامی گفته که آنها در این مورد با شرکت سیفارم جرمنی گفتوگو کرده است.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخله‌ی امروز در تویتی گفته که معینیت مبارزه با مواد مخدر این وزارت با ایجاد کارخانه‌ی پروسس چرس با شرکت سی‌فارم جرمنی موافقت کرده است.

او همچنین افزوده که براساس این توافق، امارت صرفا بوته‌های چرس (بنگ) را در اختیار این شرکت قرار میدهد.

وی افزوده که پروسس چرس را خود این شرکت انجام میدهد.

رویداد های اخیر

گفتگوی پوتین و مودی در مورد افغانستان در دهلی

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۰)

نارندرا مودی نخست وزیر هند و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در دهلی پایتخت هند دیدار کردند.

در این دیدار دو طرف در مورد مسایل تجاری و نیز اوضاع افغانستان گفتگو کردند.

رییس جمهور روسیه در سخنان مقدماتی خود گفت: “مبارزه با هراس افگنی در واقع مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته است… بنابرین ما در مورد اوضاع جاری در افغانستان نگران ایم.”

سفر پوتین به هند در حالی صورت میگیرد که در روزهای پسین تنش میان مسکو و واشنگتن و دهلی افزایش یافته است.

پیش از این سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز از توافق فروش سیستم دفاعی هوایی اس-۴۰۰ به هند خبر داده بود.

گفته میشود که قرار است دو رهبر موافقتامه های تجاری و دفاعی امضا کند.

مودی گفته است: “رابطه هند و روسیه واقعا یک نمونه‌ی منحصر به فرد و قابل اعتماد است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار مسوولان صحی از احتمال موج چهارم ویروس کرونا در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۰)

مسوولان شفاخانه افغان جاپان در حالی از شیوع احتمالی موج چهارم ویروس کرونا هشدار میدهند که در سه هفته گذشته ۶۲۰ تن مبتلا به ویروس کرونا به این شفاخانه مراجعه کرده اند.

مسوولان می افزایند که از میان آنها ۳۵۰ تن تاکنون در این شفاخانه بستری استند.

به گفته داکتران در سه هفته گذشته ۱۰ واقعه فوتی ناشی از کرونا نیز به ثبت شده است.

طارق احمد اکبری، رییس شفاخانه افغان جاپان، در این باره گفت:” یگانه مشکل که داریم معاشات و کم بود تجهیزات ما است و اگر این ویروس از طریق کشورهای همسایه بیاید ما دچار یک بحران بزرگ خواهیم شد.”

شماری از مریض داران میگویند که نسبت کمبود امکانات شماری از معاینات را در بیرون انجام میدهند.

تاج الدین، مریضدار، در این باره گفت:” بعضی معاینات را در بیرون انجام دادیم که ۱۶۰۰  معاینات شان شد ما از کارمندان افغان جاپان خوشحال استیم و اینجا تداوی خوب است ما را گفتند که مریض تان را ببر اما ما میدانیم که تداوی درست میشود.”

در همین حال مسوولان در وزارت صحت می‌گویند که اگر موج چهارم کرونا مانند موج سوم آن باشد سکتور صحی توانایی مهار آن را ندارد.

داکترعبدالباری عمر، معین مسلکی وزارت صحت، در این باره گفت:” پس از آمدن امارت اسلامی هم در این شفاخانه مشکلات است و به این شفاخانه بانک جهانی پول میداد به همین اساس ما بخاطر کرونا بودیجه نداریم و کارمندا کرونا و مریضان کرونا با مشکلات رو برو استند.”

از سوی دیگر، در سطح شهر و در مکان‌های پر ازدحام شمار استفاده کنندگان ماسک انگشت شمار است، فاصله‌های اجتماعی کمتر رعایت می‌شود و روند تبلیغات برای جلوگیری از مصاب شدن به کرونا هم مدتی می شود متوقف است.

نوع جهش یافته ویروس کرونا  هفته قبل در افریقا کشف شد و پس از آن کشورهای اروپایی برای بار دیگر محدودیت‌های رفت و برگشت در میان شهروندان را بیشتر کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خواست مردم از امارت اسلامی برای حفاظت از آثار باستانی افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۰)

شهروندان کشور از امارت اسلامی خواسته اند که از اثرهای باستانی افغانستان محافظت کنند.

این شهروندان همچنان می گویند توجه به حفظ اثرهای باستانی و ترمیم آنها به شمول جایگاه تندیس های بوداهای بامیان که در خطر نابودی قرار دارند سبب علاقمندی گردشگران خارجی به افغانستان می شود و این کار درآمد اقتصادی حکومت را نیز بالا خواهد برد.

امان الله محمودزی گردشگر محلی میگوید: “ما آمدیم تا منطقه ای را که مجسمه های بامیان در آن قرار دارد، به عنوان یک مکان تاریخی ببینیم. پس از به قدرت رسیدن طالبان، امنیت در کشور افزایش یافت. مردم می توانند به راحتی از یک مکان به مکان دیگر سفر کنند. قبلا اینطور نبود.”

حسین الله یک گردشگر دیگر محلی میگوید: “این یک مکان تاریخی است که ارزش دیدن دارد. اگر بازسازی شود، گردشگران بیشتری می آیند و به مردم منطقه کمک می کند.”

شماری از شهروندان کشور ترمیم بودای بامیان و حفظ آبتدات تاریخی در کشور را مهم می دانند اما می گویند در بیست سال گذشته توجه جدی در این مورد نشده است.

عبدالقادر حکیمی گردشگر محلی میگوید: “اگر توسعه اقتصادی را در نظر بگیریم باید چنین مکان‌های تاریخی و گردشگری را توسعه دهیم، گردشگران به اقتصاد منطقه‌ای که بازدید می‌کنند کمک می‌کنند، اگر این مجسمه‌ها مرمت شوند، گردشگران از سراسر جهان می‌آیند.”

هرچند پیش از این فرهنگیان در ولایت غور از خطر نابودی منار جام، که در فهرست میراث های فرهنگی جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت می باشد خبر داده بودند. اما به تازگی حکومت برای جلوگیری از نابودی این منار تاریخی و تامین امنیت آن یک تیم ۳۰ نفری را موظف ساخته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است