Connect with us

رویداد های اخیر

سی‌آی‌ای درحال طرح‌ریزی راهبرد تازه پس از خروج برای افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۰)

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز روز گذشته (یک‌شنبه ۱۶ جوزا) گزارش کرده‌است که سازمان استخبارات مرکزی امریکا یا سی‌آی‌ای در حال طرح‌ریزی یک راهبرد تازه برای مبارزه با هراس‌‎افگنی در افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی از این کشور است.

نیویارک تایمز در این گزارش به نقل از یک کارشناس سازمان استخبارات امریکا (سی‌آی‌ای) از تهدیدهای روز افزون تصرف کابل از سوی طالبان، گزارش کرده‌است.

طبق این گزارش، این سازمان گزینه‌های محدود دارد.

خروج شتابان نیروهای امریکایی از افغانستان، نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده از جمله سی‌آی‌ای را در کار نظارت از گروه‌های هراس‌افگن درافغانستان، با چالش روبه‌رو ساخته‌است.

اکنون که نیروهای استخباراتی امریکا نیز از افغانستان بیرون می‌شوند، برخی از مقام‌های امریکایی به‌‎ روزنامه نیویارک تایمز گفته‌اند که سی‌آی‌ای به‌دنبال اجرای فعالیت‌های تجسسی و گردآوری اطلاعات در افغانستان، از یک پایگاه در پاکستان، کار خواهند گرفت.

گزارش با تمرکز به پاکستان، نگاشته‌است: “سی‌آی‌ای پایگاهی را در آنجا برای انجام حمله‌های هوایی برضد جنگجویان در کوه‌های غربی آن کشور استفاده می‌کرد؛ اما در سال ۲۰۱۱ زمانی که روابط امریکا و پاکستان تیره شد، این نیروها از آنجا بیرون کشیده شدند. هر توافقی حالا باید بر محور این واقعیت باشد که دولت پاکستان به‌گونه دوامدار، طالبان را حمایت کرده‌است.”

در گزارش اضافه شده‌است که گفتگوهایی دربارۀ استفاده از خاک پاکستان برای ایجاد پایگاه‌ها، میان مقام‌های دو کشور جریان دارند.

تایمز گزارش داده است که دیپلمات‌ها همچنین در حال بررسی گزینه دسترسی مجدد به پایگاه‌ها در جمهوری‌های شوروی سابق هستند که برای جنگ افغانستان استفاده می‌شد، هرچند آنها انتظار دارند که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به شدت با این گزینه مخالفت کند.

در گزارش تأکید شده‌است: “بر بنیاد گفته‌های سه کارشناس امریکایی، در گفتگوها میان مقام‌های پاکستانی و امریکایی، طرف پاکستانی خواهان اعمال محدودیت‌هایی در برابر استفادۀ خاک پاکستان برای پایگاه‌های امریکایی شده‌است. پاکستان خواسته‌است تا هر هدفی که در داخل افغانستان از سوی سی‌آی‌ای یا نظامیان آماج قرار می‌گیرند، از سوی پاکستان تأیید شوند.”

سی‌آی‌ای که در ۲۰ سال گذشته، صدها مأموریت کشفی در پایگاه‌های گونه‌گون در افغانستان داشت، به‌زودی پایگاه‌هایش را درافغانستان از دست می‌دهد.

اما به گزارش نیویارک تایمز، سی‌آی‌ای برای نظارت دقیق از طالبان و گروه‌های دیگری چون شبکۀ القاعده و داعش درافغانستان به دنبال رایزنی با پاکستان است.

بر بنیاد گزارش، ویلیم بُرنس، رییس سی‌آی‌ای دیدارهای پنهانی از پاکستان نیز داشته‌است. اگرچه پاکستان درظاهر از دادن پایگاۀ نظامی به نیروهای امریکایی انکار کرده‌است.

توجۀ سی‌آی‌ای اکنون به یکی از پایگاه‌ها درایالت بلوچستان بوده‌است. جایی‌که هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی زمانی از آنجا پرواز می‌کردند و اعضای طالبان و گروه‌های دیگر در دوطرف خط دیورند را، هدف قرار می‌دادند.

تایمز گزارش داده است که علاوه بر این، وزیر دفاع امریکا بارها با رییس ارتش پاکستان در مورد دریافت کمک این کشور برای عملیات آینده ایالات متحده در افغانستان تماس داشته است.

اما بر اساس این گزارش، ویلیم بُرنس، رییس سی‌آی‌ای در سفر خود به پاکستان موضوع اساسی را مطرح نکرده است و این دیدار بیشتر در زمینه همکاری گسترده تر ضد هراس‌افگنانه بین دو کشور بوده است.

گزارش‌های اطلاعاتی سی‌آی‌ای دربارۀ آیندۀ افغانستان به‌گونۀ فزاینده، “بدبینانه” بوده‌اند.

در این گزارش‌ها، دستاوردهای طالبان و سایر گروه‌های شبه نظامی در جنوب و شرق برجسته شده و هشدار داده شده‌است که کابل می‌تواند ظرف چند سال به‌دست طالبان سقوط کند و به یک پناه‌گاه امن برای گروه‌هایی مبدل گردد که قصد حمله به غرب را دارند.

از همین‌رو، امریکا برای پیکار با این گروه‌ها، نیاز به‌حضور دراز مدت در منطقه دارد.

در بخشی از این گزارش آمده‌است که تمایل کشورهای آسیای میانه برای دادن پایگاه به نیروهای امنیتی و استخباراتی امریکا به این علت کمتر است که روسیه مخالف چنین حضور است.

داگلاس لندن، رییس پیشین عملیات ضد هراس‌افگنی برای افغانستان و پاکستان گفته است که این سازمان احتمالاً به شبکه “درعقب ماندن” در افغانستان که اطلاعات را بتواند در مورد طالبان، القاعده، ثبات دولت مرکزی و سایر موضوعات جمع‌آوری کنند، متکی باشد. وی گفت:” بدون حضور گسترده سی‌آی‌ای در این کشور، بررسی اطلاعات یک چالش خواهد بود.”

به نقل از این گزارش در کوتاه مدت پنتاگون از ناو هواپیمابر برای پرتاب هواپیماهای جنگنده در افغانستان برای پشتیبانی از روند خروخ نیروها استفاده می‌کند. تایمز گزارش داد ، اما بعید به نظر می رسد حضور حامل یک راه حل طولانی مدت باشد و مقامات نظامی گفتند که احتمالاً پس از ترک اخرین نیروهای امریکایی، انتقال مجدد آن انجام شود.

امریکا همچنین هواپیماهای بدون سرنشین را در منطقه خلیج فارس مستقر کرده اند، هواپیماهایی که می‌توانند توسط پنتاگون و سی‌آی‌ای برای جمع آوری اطلاعات و حمله استفاده کنند.

تایمز همچنین گزارش داده است که پاکستان بعنوان یکی از حامیان طولانی مدت طالبان، بعید است که اسلام آباد در حملات امریکا علیه طالبان که از یک پایگاه در پاکستان هدف قرار بگیرند، امضا کند.

این در حالی است که ماه گذشته وزیر امور خارجه پاکستان، شاه محمود قریشی گفت که دولت اجازه نمی‌دهد ارتش ایالات متحده به پایگاه های هوایی این کشور برگردد.

رویداد های اخیر

خواست متقی از جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۳, ۱۴۰۰)

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه کشور از جامعه جهانی خواسته است که حکومت جدید افغانستان را به رسمیت بشناسد.

آقای متقی در گفتگویی با خبرگزاری رویترز، جامعه جهانی را به نقض حقوق افغان ها متهم کرده است.

وی افزوده است که با مقام های ترکی در انقره در مورد به رسمیت شناختن امارت اسلامی افغانستان گفتگو کرده است.

آقای متقی گفته است: “این واقعیت که همه به رسمیت شناخته شده اند و امارت اسلامی افغانستان نشده، ناعادلانه و ظلم در برابر مردم افغانستان است. افغانسان میخواهد روابط مثبت با جهان داشته باشد و جهان نیز به این پاسخ مثبت دهد.”

 در همین حال مقام های ترکیه در دیدار با مقام ها افغان خواستار شکل گیری دولت فراگیر در افغانستان شده است.

محمود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه در دیداری که با امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان در ترکیه داشته برای تامین وحدت در افغانستان بر ایجاد دولت فراگیر تاکید کرده است.

ترکیه هرچند گفته که امارت اسلامی را به رسمیت نمی شناسد اما تعهد کرده که کمک های بشردوستانه اش را به مردم افغانستان ادامه می دهد.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار در مسجد شیعیان کندهار ۳۴ کشته و ۶۹ زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۳, ۱۴۰۰)

یک مقام شفاخانه میروس در کندهار می‌گوید که شمار قربانیان حمله در یک مسجد شیعه‌ها در شهر کندهار به ۳۴ تن رسیده و احتمال بیشتر شدن آمار تلفات نیز وجود دارد.

این انفجار در مسجد امام بارگاه در ناحیه اول شهر کندهار مربوط به شیعیان، حین ادای نماز جمعه رخ داده است.

یکی از شاهدان می‌گوید، او صدای سه انفجار را از ورودی اصلی مسجد، جایی که نمازگزاران در حال وضو بوده‌ اند، شنیده است.

از محل انفجار دست کم ۳۴ کشته و ۶۹ زخمی به شفاخانه میرویس انتقال داده شده است که همه قربانیان غیرنظامیان بوده اند.

به گزارش رسانه‌ها سخنگوی وزارت داخله گفته برای تحقیقات بیشتر این رویداد یک نیروی ویژه به محل اعزام شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در پیامی نوشته است که امارت اسلامی این انفجار را نکوهش می‌کند و آن را جنایت بزرگ می‌داند.

او اضافه کرده که امارت اسلامی به نیروهایش دستور داده تا عاملان آن را دستگیر و به پنجه شریعت بسپارند.

حمله مشابه هفته گذشته در مسجد شیعیان در کندز اتفاق افتاد رویدادی که دست کم در آن ۵۰ نمازگزار جان باخت و بیش از ۱۰۰ تن دیگر که همه غیر نظامی بوده اند زخم برداشت.

تاکنون مسوولیت این انفجار را گروهی به عهده نگرفته است اما در گذشته مسوولیت حمله به مساجد را داعش به عهده گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تاکید ترکیه بر تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۳, ۱۴۰۰)

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان بر تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان تاکید کرده است.

اوغلو گفته که “برای تامین وحدت در افغانستان، باید دولتی فراگیر تشکیل شود.”

وی افزود که در کنار امارت اسلامی باید همه “گروه‌های قومی و مذهبی در دولت حضور داشته باشند.”

وزیر خارجه ترکیه گفته که در باره تعلیم دختران و اجازه کار به زنان افغان نیز با مقام‌های امارت گفتگو کرده است.

او همچنان افزوده که امارت اسلامی افغانستان با افغان‌های که به ترکیه فرار کرده همکاری میکند تا به کشور شان برگردند.

اوغلو گفته که هیات امارت اسلامی از ترکیه خواسته تا به کمک‌های بشردوستانه و سرمایه گذاری در افغانستان ادامه بدهد.

این درحالی است که قبل از این یک هیات امارت اسلامی به رهبری  امیر خان متقی به ترکیه رفت تا در باره روابط دوجانبه و دیگر موضوعات با مقام‌های ترکی گفتگو کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است