Connect with us

رویداد های اخیر

سی‌آی‌ای درحال طرح‌ریزی راهبرد تازه پس از خروج برای افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۰)

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز روز گذشته (یک‌شنبه ۱۶ جوزا) گزارش کرده‌است که سازمان استخبارات مرکزی امریکا یا سی‌آی‌ای در حال طرح‌ریزی یک راهبرد تازه برای مبارزه با هراس‌‎افگنی در افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی از این کشور است.

نیویارک تایمز در این گزارش به نقل از یک کارشناس سازمان استخبارات امریکا (سی‌آی‌ای) از تهدیدهای روز افزون تصرف کابل از سوی طالبان، گزارش کرده‌است.

طبق این گزارش، این سازمان گزینه‌های محدود دارد.

خروج شتابان نیروهای امریکایی از افغانستان، نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده از جمله سی‌آی‌ای را در کار نظارت از گروه‌های هراس‌افگن درافغانستان، با چالش روبه‌رو ساخته‌است.

اکنون که نیروهای استخباراتی امریکا نیز از افغانستان بیرون می‌شوند، برخی از مقام‌های امریکایی به‌‎ روزنامه نیویارک تایمز گفته‌اند که سی‌آی‌ای به‌دنبال اجرای فعالیت‌های تجسسی و گردآوری اطلاعات در افغانستان، از یک پایگاه در پاکستان، کار خواهند گرفت.

گزارش با تمرکز به پاکستان، نگاشته‌است: “سی‌آی‌ای پایگاهی را در آنجا برای انجام حمله‌های هوایی برضد جنگجویان در کوه‌های غربی آن کشور استفاده می‌کرد؛ اما در سال ۲۰۱۱ زمانی که روابط امریکا و پاکستان تیره شد، این نیروها از آنجا بیرون کشیده شدند. هر توافقی حالا باید بر محور این واقعیت باشد که دولت پاکستان به‌گونه دوامدار، طالبان را حمایت کرده‌است.”

در گزارش اضافه شده‌است که گفتگوهایی دربارۀ استفاده از خاک پاکستان برای ایجاد پایگاه‌ها، میان مقام‌های دو کشور جریان دارند.

تایمز گزارش داده است که دیپلمات‌ها همچنین در حال بررسی گزینه دسترسی مجدد به پایگاه‌ها در جمهوری‌های شوروی سابق هستند که برای جنگ افغانستان استفاده می‌شد، هرچند آنها انتظار دارند که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به شدت با این گزینه مخالفت کند.

در گزارش تأکید شده‌است: “بر بنیاد گفته‌های سه کارشناس امریکایی، در گفتگوها میان مقام‌های پاکستانی و امریکایی، طرف پاکستانی خواهان اعمال محدودیت‌هایی در برابر استفادۀ خاک پاکستان برای پایگاه‌های امریکایی شده‌است. پاکستان خواسته‌است تا هر هدفی که در داخل افغانستان از سوی سی‌آی‌ای یا نظامیان آماج قرار می‌گیرند، از سوی پاکستان تأیید شوند.”

سی‌آی‌ای که در ۲۰ سال گذشته، صدها مأموریت کشفی در پایگاه‌های گونه‌گون در افغانستان داشت، به‌زودی پایگاه‌هایش را درافغانستان از دست می‌دهد.

اما به گزارش نیویارک تایمز، سی‌آی‌ای برای نظارت دقیق از طالبان و گروه‌های دیگری چون شبکۀ القاعده و داعش درافغانستان به دنبال رایزنی با پاکستان است.

بر بنیاد گزارش، ویلیم بُرنس، رییس سی‌آی‌ای دیدارهای پنهانی از پاکستان نیز داشته‌است. اگرچه پاکستان درظاهر از دادن پایگاۀ نظامی به نیروهای امریکایی انکار کرده‌است.

توجۀ سی‌آی‌ای اکنون به یکی از پایگاه‌ها درایالت بلوچستان بوده‌است. جایی‌که هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی زمانی از آنجا پرواز می‌کردند و اعضای طالبان و گروه‌های دیگر در دوطرف خط دیورند را، هدف قرار می‌دادند.

تایمز گزارش داده است که علاوه بر این، وزیر دفاع امریکا بارها با رییس ارتش پاکستان در مورد دریافت کمک این کشور برای عملیات آینده ایالات متحده در افغانستان تماس داشته است.

اما بر اساس این گزارش، ویلیم بُرنس، رییس سی‌آی‌ای در سفر خود به پاکستان موضوع اساسی را مطرح نکرده است و این دیدار بیشتر در زمینه همکاری گسترده تر ضد هراس‌افگنانه بین دو کشور بوده است.

گزارش‌های اطلاعاتی سی‌آی‌ای دربارۀ آیندۀ افغانستان به‌گونۀ فزاینده، “بدبینانه” بوده‌اند.

در این گزارش‌ها، دستاوردهای طالبان و سایر گروه‌های شبه نظامی در جنوب و شرق برجسته شده و هشدار داده شده‌است که کابل می‌تواند ظرف چند سال به‌دست طالبان سقوط کند و به یک پناه‌گاه امن برای گروه‌هایی مبدل گردد که قصد حمله به غرب را دارند.

از همین‌رو، امریکا برای پیکار با این گروه‌ها، نیاز به‌حضور دراز مدت در منطقه دارد.

در بخشی از این گزارش آمده‌است که تمایل کشورهای آسیای میانه برای دادن پایگاه به نیروهای امنیتی و استخباراتی امریکا به این علت کمتر است که روسیه مخالف چنین حضور است.

داگلاس لندن، رییس پیشین عملیات ضد هراس‌افگنی برای افغانستان و پاکستان گفته است که این سازمان احتمالاً به شبکه “درعقب ماندن” در افغانستان که اطلاعات را بتواند در مورد طالبان، القاعده، ثبات دولت مرکزی و سایر موضوعات جمع‌آوری کنند، متکی باشد. وی گفت:” بدون حضور گسترده سی‌آی‌ای در این کشور، بررسی اطلاعات یک چالش خواهد بود.”

به نقل از این گزارش در کوتاه مدت پنتاگون از ناو هواپیمابر برای پرتاب هواپیماهای جنگنده در افغانستان برای پشتیبانی از روند خروخ نیروها استفاده می‌کند. تایمز گزارش داد ، اما بعید به نظر می رسد حضور حامل یک راه حل طولانی مدت باشد و مقامات نظامی گفتند که احتمالاً پس از ترک اخرین نیروهای امریکایی، انتقال مجدد آن انجام شود.

امریکا همچنین هواپیماهای بدون سرنشین را در منطقه خلیج فارس مستقر کرده اند، هواپیماهایی که می‌توانند توسط پنتاگون و سی‌آی‌ای برای جمع آوری اطلاعات و حمله استفاده کنند.

تایمز همچنین گزارش داده است که پاکستان بعنوان یکی از حامیان طولانی مدت طالبان، بعید است که اسلام آباد در حملات امریکا علیه طالبان که از یک پایگاه در پاکستان هدف قرار بگیرند، امضا کند.

این در حالی است که ماه گذشته وزیر امور خارجه پاکستان، شاه محمود قریشی گفت که دولت اجازه نمی‌دهد ارتش ایالات متحده به پایگاه های هوایی این کشور برگردد.

رویداد های اخیر

سازمان پیمان امنیت جمعی، امنیت سرحدات‌اش را با افغانستان تقویت می‌بخشند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۱)

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، امنیت سرحدات کشورهای عضو این سازمان با افغانستان و مناطق دیگر را از نظر امنیتی تقویت می ‌بخشند.

در این میان رییس جمهور قزاقستان در اجلاس سران این سازمان در مسکو گفته که بی ثباتی در افغانستان و فعالیت مداوم گروهای مسلح در آن کشور، امنیت و ثبات کشور های عضو را تهدید میکند.

امارت اسلامی اما می‌گوید؛ سرحدات افغانستان از هر زمان دیگر مصوون تر است و از خاک افغانستان بر هیچ کشوری تعرض نخواهد شد زیرا هیچ گروه مسلح در افغانستان فعالیت نمیکند تا امنیت مرزها را در خطر بیاندازد.

سرحدات افغانستان همچنان در محراق توجه و نگرانی همسایه هایش؛ اما کابل سیاست بی طرفی را اختیار کرده است.

در تازه ترین مورد رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در اجلاس این سازمان در مسکو گفته اند؛ سرحدات کشورهای عضو این سازمان با افغانستان و مناطق دیگر را از نظر امنیتی تقویت می بخشد.

ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می گوید که:””سازمان پیمان امنیت جمعی با درنظرداشت وضعیت نا آرام درافغانستان ومناطق دیگر سرحدات خارجی سازمان برای اطمینان از امنیت بیشتر سرحدات کشورهای عضو٬ آمادگی دارد.”

رییس جمهور قزاقستان در این اجلاس بر چگونگی توجه بیشتر روی امنیت سرحدات کشورهای آسیای میانه تأکید کرده است.

وی همچنان گفته که بی ثباتی در افغانستان و فعالیت دوام دار گروهای مسلح در این کشور، امنیت و ثبات کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تهدید میکند.

قاسم جومارت توقاییف، رییس جمهور قزاقستان می گوید که:”باید به تهدید های احتمالی متوجه بود زیرا بی ثباتی درافغانستان و فعالیت مداوم گروهای مسلح در آن کشور٬ امنیت وثبات کشور های عضو را تهدید میکند که باید امنیت سرحدات کشورهای آسیای میانه مورد توجه بیشتر قرار گیرد.”

امارت اسلامی اما بر خلاف نگرانی های این مقام‌ها میگوید که امنیت در سراسر افغانستان تامین شده و هیچ گروه مخالف فعالیت آنچنانی ندارد تا تهدیدی بر امنیت کشورهای دیگر تلقی شود.

به گفته ای معاون سخنگوی امارت اسلامی امنیت سرحدات افغانستان بیش از هر زمان دیگر تامین است و نباید کشورها از این رهگذر نگرانی داشته باشند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می گوید که:”سرحدات افغانستان در حال حاضر از هر زمان دیگر مصوون تر است و هیچ گاهی از خاک افغانستان بر ضد کدام کشوری استفاده نخواهد شد.”

رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی در اجلاس قبلی شان اعلام کردند که، عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در سال ۲۰۲۲ در سرحدات با افغانستان اجرا میکنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از گشایش مکاتب دخترانه درآینده نزدیک خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که مکاتب دخترانه به زودی بازگشایی می‌شود.

آقای مجاهد که روز گذشته (یک شنبه ۲۵ثور) با خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد گفت:” پیشرفت‌های خوبی در قسمت نشست علمای کشور در ارتباط به بازگشایی مکاتب دخترانه و دیگر مسایل بزرگ سیاسی صورت گرفته و در آینده نزدیک مکاتب دخترانه بازگشایی می‌شود.”

وی بیان داشت در این نشست سران اقوام و متنفذین کشور حضور خواهد داشت و اجندای آن بحث‌های کلان سیاسی امنیتی و مسایل مهم اجتماعی می‌باشد.

آقای مجاهد گفت:” مشوره‌های علما در قسمت بازگشایی مکاتب دخترانه جریان دارد پیشرفت‌های خواهد آمد عنقریب دروازه‌های مکاتب باز می‌گردد”.

این درحالی است که انس حقانی عضو ارشد امارت اسلامی اخیرأ گفته بود که جهت بازگشایی مکاتب دخترانه در کشور نشست علمای دین برگزار می‌شود.

با تسلط مجدد امارت اسلامی در افغانستان دروازه مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در سراسر کشور ازسوی امارت اسلامی مسدود مانده است.

مسدود ماندن مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در کشور با واکنش‌های تند ملی و بین‌المللی مواجه شده و جهانیان همواره از امارت اسلامی خواسته که دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.

مقام‌ها در وزارت معارف امارت اسلامی گفته اند که در چهارچوب اصول اسلامی در آینده نزدیک دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی می‌کنند.

شهروندان کشور هم انتظار دارند که امارت اسلامی نباید میلیون‌ها متعلم دختر را که از رفتن به مکتب محروم مانده است در انتظار نگهدارند.

بحث مکاتب دخترانه یکی از بحث‌های جنجالی در محافل سیاسی نیز بوده است و آگاهان باور دارند که باز شدن مکاتب دخترانه میتواند راه را برای تعامل جهان با امارت اسلامی نیز باز کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ازبکستان کنفرانس بین‌المللی را در باره افغانستان میزبانی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ولادمیر نوروف، وزیر موقت امور خارجه ازبکستان گفته است که قرار است، تاشکنت یک کنفرانس بزرگ بین‌المللی را در باره افغانستان در اواخر ماه جولای میزبانی کند.

آقای نوروف می‌گوید، هدف از این کنفرانس تمرکز کلیدی روی مسایل امنیتی، ثبات سیاسی و توسعه اجتماعی-اقتصادی منطقه خواهد بود.

آقای نوروف اضافه نمودند:” بدبختانه در این اواخر ما شاهد کاهش توجه جامعه جهانی در مورد وضعیت افغانستان هستیم. در حین حال، بحران شدید اقتصادی و وضعیت ناگوار بشری در این کشور امنیت و ثبات منطقوی را تهدید میکند.”

شبکه خبر رسانی تاشکنت به نقل از نوروف گزارش میدهد که وی معتقد است که جامعه جهانی باید در مورد حال و آینده افغانستان مسولیت پذیر باشد و باید کمک‌های مستمر خود را برای حل مشکل این کشور ادامه دهد. 

به خواندن ادامه دهید

Trending