Connect with us

جهان

سیگار: حمایت آمریکا از جنگ سالاران مفسد، ناخواسته سبب تقویت طالبان شده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۳۹۸)

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی یا سیگار میگوید که آمریکا ناخواسته گروه طالبان را در افغانستان تقویت کرده‌است.

این نهاد می‌افزاید که آمریکا با پشتیبانی از جنگ‌سالاران آلوده با فساد در افغانستان، اهداف راهبردی خود در این کشور را تضعیف و به تقویت طالبان پرداخته ‌است.

جان ساپکو بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان میگوید: “نیروهای ایتلاف برای تامین امنیت از جنگ سالاران افغان حمایت کرد. در برخی موردها آنان ولایت ها و ادارات ولسوالی را رهبری می کردند. ایالات متحده به این نظر بود که با این کار، آنان را مسوولیت پذیر بسازد اما آنان همچنان به فساد آغشته بودند. این کار سبب شد که بسیاری از افغان ها سلاح بر دارند و با طالبان بپیوندند.”

آمریکا میلیاردها دالر از ۲۰۰۱ میلادی بدینسو به افغانستان مصرف کرده است، بخشی از این پول‌ها به مبارزه با فساد تخصیص داده شده بود؛ اما هنوزهم به گفته سیگار، فساد در کشور موجود است و همین فساد سبب شده که مردم به جای نهادهای عدلی و قضایی افغانستان به دادگاه های صحرایی طالبان مراجعه کنند.

آقای ساپکو میگوید: “به هر اندازه که شما از طالبان متنفر باشید و من هم از آنان و سیستم قضایی آنان متنفرم، اما بیشتر مردم عادی افغانستان، به جای مراجعه به ارگان های قضایی دولت به محاکم طالبان مراجعه می کنند. این یکی از موضوعات تکان دهنده ای بود که من در سفرم به افغانستان با آن برخوردم.”

در همین حال برخی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا می گویند که با وجود تلاش های مداوم این کشور از نیروهای دولتی افغانستان، هنوز گراف خشونت‌ها در این کشور بالاست.

میک کال عضو مجلس نمایندگان آمریکا میگوید: “ما دریافته ایم که استراتژی مان برای تشکیل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، وضعیت امنیتی این کشور را خیلی بهتر نکرده است. به دلیل نبود هماهنگی ها و عدم آموزش های کافی، خشونت ها در سراسر این کشور کاهش نیافته است. به طور کامل این ها برای ما غیر قابل قبول است.”

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان می‌پذیرد که تلاش های ایالات متحده در افغانستان به دلیل عدم درک درست از سنت های تاریخی، اجتماعی، حقوقی و سیاسی، زیاد نتیجه بخش نبوده است. آمریکا برای سرکوب گروه های تندرو به افغانستان آمد اما پس از نزدیک به دو دهه، هنوزهم افغانستان از شر هراس افگنی در امان نشده است.

اخبار ویژه

ترمپ انتظار دارد نتیجه انتخابات امریکا از سوی دادگاه عالی فیصله شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا، در صورت شکست در انتخابات سوم نوامبر سال روان میلادی، متعهد به انتقال صلح آمیز قدرت نخواهد بود و انتظار میرود که نتیجه انتخابات این کشور از سوی دادگاه عالی فیصله شود.

ترمپ جمهوری‌خواه در کاخ سفید در مورد اینکه آیا وی حاضر است به صورت صلح آمیز قدرت را انتقال دهد به خبرنگاران گفت: “باید ببینیم چه اتفاقی می افتد.”

رویترز گزارش کرده است که ترمپ بارها بدون مدرک مشروعیت انتخابات پیشرو را زیر سوال برده و تاکید کرده است که رای گیری از طریق پست منجر به تقلب و نتیجه “جعلی” می شود. او گفته است: “صندوق های رای فاجعه است.”

از سوی هم دیموکرات ها رای گیری از طریق پست را به عنوان راهی برای ایمن ماندن از ویروس کرونا تشویق کرده اند.

نیروهای نظامی امریکا سالهاست که به این شیوه از حق رای خود استفاده میکنند.

در همین حال جوبایدن در این مورد به خبرنگاران گفته است که اظهارات ترمپ غیر منطقی است.

تکت انتخاباتی وی گفته است که برای هرگونه “شیطنت” ترمپ آماده اند، “دولت ایالات متحده کاملا قادر است عهد شکنان را از کاخ سفید بدرقه کند.”

ترمپ روز چهارشنبه گفت که او فکر می کند انتخابات “در دادگاه عالی خاتمه می یابد و من فکر می کنم که ما ۹ قاضی داریم که بسیار مهم است.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ازبیکستان خواستار ایجاد کمیته دایمی در مورد افغانستان در سازمان ملل متحد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

شوکت میرضیایف، رییس جمهوری ازبیکستان روز چهارشنبه از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست تا کمیته دایمی سازمان ملل متحد را برای هماهنگی تلاش های صلح و برای تسهیل یک راه حل سیاسی پایدار در افغانستان، ایجاد کند.

آقای میرضیایف گام های که کشورش در امر تلاش برای ایجاد صلح در افغانستان برداشته است، از جمله مجمع بزرگ بین المللی که در مارچ ۲۰۱۸ در تاشکند برگزار شد، را بیان کرد.

از آن زمان، ازبیکستان سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت های ریلی و حمل و نقل در افغانستان و همچنین در بخش انرژی و آموزش انجام داده است.

 میرضیایف در سخنرانی خود در سازمان ملل گفته است که دولت وی مذاکرات گسترده ای را با تمام احزاب و جنبش های سیاسی در افغانستان از جمله طالبان انجام داده است.

 وی گفته است: “ما افغانستان را بخش جدا ناپذیر آسیای میانه می دانیم. کنفرانس سطح عالی تاشکند در مورد افغانستان در مارچ ۲۰۱۸ مرحله جدیدی برای تحکیم تلاش های بین المللی برای حل مساله افغانستان شد.”

رییس جمهوری ازبیکستان افزوده است: “ما کاملا از گفتگوهای صلح افغانستان که در سپتامبر سال جاری در دوحه آغاز شده پشتیبانی می کنیم. ما امیدواریم که این مذاکرات به ایجاد صلح و ثبات در سرزمین بسیار رنج دیده افغانستان کمک کند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

در پی فروریختن یک ساختمان در هند ۱۰ نفر کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۳۹۹)

مقام های هندی تایید کرده اند که در پی فروریختن یک ساختمان در شهر مومبی دست کم ۱۰ نفر کشته شدند.

یک ساختمان چهار طبقه ای بامداد امروز در حومه شهر مومبی زمانی فروریخت که مردم در خواب بودند.

عملیات نجات برای بیرون کشیدن گیرماندگان از زیر آوارها همچنان ادامه دارد.

در بین ماه های جون تا ماه سپتامبر به دلیل بارش باران شدید، زیربناهای ساختمان های غیرمعیاری سست شده و فرو می‌ریزند.  

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending