Connect with us

اخبار ساحوی

سیگار: بدون کمک‌های خارجی پایداری نظامیان افغان ناممکن است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۸, ۱۳۹۸)

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه اش، از رو روبه‌رو بودن نظامیان افغان با چالش‌های هم‌چون عدم توانمندی و مشکلات مالی نگرانی کرده است.

جان سپکو، بازرس ویژه امریکا، برای بازسازی افغانستان که در مرکز مطالعات راه‌بردی امریکا از تازه ترین گزارش این نهاد پرده برداری می‌کرد، می‌گوید که با گذشت ۱۸ سال هنوز اطمینان وجود ندارد که نظامیان افغان به تنهایی با هراس افگنی مبارزه کرده بتوانند و درصورت توافق با طالبان صلح را حفظ کنند.

آقای سپکو، می‌گوید: “نیروهای امنیتی افغانستان ممکن است نتوانند صلح را حفظ کنند. حتی اگر توافقی با طالبان حاصل شود. مشکلات به طور معجزه آسایی از بین نمی‌روند. ما و سایر دستگاه‌های نظارتی، مشکلاتی را شناسایی کردیم که بر بازسازی تأثیر داشته است و برخی از این مشکلات می‌توانند صلح پایدار را تحت تأثیر قرار دهند.”

در همین حال، سیگار، هشدار می‌دهد که نظامیان افغان نمی‌توانند در نبود کمک‌های خارجی از رهگذر مالی و فنی بقایی داشته باشند.

آقای سپکو، می‌افزاید: “از ۱۳۳ بیلیون دالر که برای تلاش‌های بازسازی مختص بود تنها ۶۳ در صد ان در حمایت از نیروهای امنیتی به مصرف رسیده است؛ اما مقام‌های بلند پایه امریکایی به سیگار هشدار داده اند که نیروهای امنیتی افغانستان نمی‌توانند بدون حمایت مالی خارجی و از نظر مالی و فنی زنده بمانند.”

سیگار تخمین می‌‎زند که ایالات متحده تنها ۱۸ میلیارد دالر برای تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان و خرید بیش از ششصدهزار اسلحه، هفتادهزار وسیله نقلیه و بیش از دوصد هواپیما هزینه کرده است، اما ممیزهای این نهاد نشان داده است که تلاش‌های ایالات متحده و ناتو اغلب سازماندهی نشده اند و این امر نیروهای افغان را آسیب پذیر ساخته است.

از سویی هم، وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان افغان، هم از نگاه ظرفیت و هم از بعد انجام عملیات‌های مستقلانه روی پای خود متکی است و در این موارد هیچ مشکلی ندارد.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید: “از لحظات انجام عملیات، از لحاظ ظرفیت ما کاملا به پا ایستاده استیم و در این بخش ما مشکل نداریم.”

این گزارش در اوج تلاش‌های صلح همه‌گانی می‌شود، تلاش‌های که ممکن به واشنگتن فرصت بدهد تا  به‌جای گزینه نظامی راه حل سیاسی را برای جنگ افغانستان بیشتر تقویت کند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

اخبار ساحوی

وزارت دفاع گزارش‌ها مبنی بر تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی قندز را بررسی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور تایید میکند که نیروهای افغان روز شنبه یک قرارگاه طالبان را در ولسوالی خان آباد ولایت قندز آماج حمله هوایی قرار دادند.

این وزارت گفته است که گزارش ها مبنی بر وارد شدن تلفات به افراد ملکی را نیز بررسی میکند.

وزارت دفاع تاکید کرده است که این حمله بر اساس «دفاع فعال» نیروهای افغان صورت گرفته است.

این وزارت گفته است که در این رویداد ۳۰ طالب مسلح به شمول دو فرمانده شان به نام های قاری عبدلرزاف و مولوی عباس کشته شدند.

همچنان هشت طالب مسلح دیگر به شمول دو فرمانده شان به نام های فیضانی و قاری ابراهیم در این حمله هوایی زخمی شده اند.

این وزارت افزوده است که در این رویداد شمار زیاد از وسایط نقلیه، یک انبار بزرگ مهمات نیز از بین رفته است.

اما گزارش هایی مبنی بر آسیب دیدن افراد ملکی نیز منتشر شده است که وزارت دفاع از بررسی این موضوع خبر داده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

غنی حمله بر معاون شورای ولایتی پکتیا را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای حمله بر ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا را که صبح امروز در شهر گردیز در یک سوقصد جان باخت، را شدیدا محکوم کرد.

در اعلامیه ارک آمده است که رییس جمهور غنی یک بار دیگر از طالبان خواست که آتش بس بشری، سرتاسری و دایمی را که همانا خواست مردم، حکومت افغانستان و جامعه جهانی است، بپذیرند.

وی همچنان “به ارگان های مربوطه بخاطر بررسی همه جانبه رویداد و شناسایی و مجازات عاملین آن، هدایت داد و با تاکید گفت که مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما در برابر تروریستان و جنایتکاران ادامه خواهد داشت.”

مقام های ولایت پکتیا گفته اند که آقای غروال حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز در شهر گردیز که در حال رفتن به سوی دانشگاه گردیز بود، مورد حمله قرار گرفت.

وی در این رویداد جراحت شدید برداشت که بعدا در بیمارستان جان داد.

حمله بر غروال در ادامه حملات هدفمند بالای چهره های شناخته شده و مقام های حکومتی است.

اوایل این ماه امرالله صالح و معاون اول ریاست جمهوری نیز در کابل مورد سوقصد قرار گرفت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در ننگرهار ۲۰ تن از نیروهای امنیتی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای چند پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار دست کم ۲۰ نفر از نیروهای افغان جان باخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آریانانیوز گفته است که شب گذشته شمار زیاد از جنگجویان طالبان بالای پاسگاه های امنیتی در ولسوالی های خوگیانی، حصارک و شیرزاد حمله کردند که با مقاومت نیروهای افغان مواجه شد.

به گفته آقای خوگیانی در نتیجه درگیری میان دو طرف دست کم ۲۰ تن از نیروهای افغان به شمول ۱۲ سرباز پولیس، سه پولیس محلی و پنج نفر از خیزش های مردمی جان باخته و سی تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است. به گفته وی در این رویداد دست کم سی جنگجوی طالبان کشته و شمار زیاد دیگر آنان نیز زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که مذاکرات میان افغان ها برای یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

روز سه شنبه نمایندگان حکومت و طالبان اولین نشست رودررو شان را برگزار کردند که روی اصول کار و تقسیم اوقات نسشت های بعدی به توافق رسیدند.

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند.

آقای ستانکزی گفت: “مهم‌ترین اولویت مردم افغانستان توقف خون ریزی در کشور است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending