Connect with us

اخبار ساحوی

سیگار: بدون کمک‌های خارجی پایداری نظامیان افغان ناممکن است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۸, ۱۳۹۸)

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه اش، از رو روبه‌رو بودن نظامیان افغان با چالش‌های هم‌چون عدم توانمندی و مشکلات مالی نگرانی کرده است.

جان سپکو، بازرس ویژه امریکا، برای بازسازی افغانستان که در مرکز مطالعات راه‌بردی امریکا از تازه ترین گزارش این نهاد پرده برداری می‌کرد، می‌گوید که با گذشت ۱۸ سال هنوز اطمینان وجود ندارد که نظامیان افغان به تنهایی با هراس افگنی مبارزه کرده بتوانند و درصورت توافق با طالبان صلح را حفظ کنند.

آقای سپکو، می‌گوید: “نیروهای امنیتی افغانستان ممکن است نتوانند صلح را حفظ کنند. حتی اگر توافقی با طالبان حاصل شود. مشکلات به طور معجزه آسایی از بین نمی‌روند. ما و سایر دستگاه‌های نظارتی، مشکلاتی را شناسایی کردیم که بر بازسازی تأثیر داشته است و برخی از این مشکلات می‌توانند صلح پایدار را تحت تأثیر قرار دهند.”

در همین حال، سیگار، هشدار می‌دهد که نظامیان افغان نمی‌توانند در نبود کمک‌های خارجی از رهگذر مالی و فنی بقایی داشته باشند.

آقای سپکو، می‌افزاید: “از ۱۳۳ بیلیون دالر که برای تلاش‌های بازسازی مختص بود تنها ۶۳ در صد ان در حمایت از نیروهای امنیتی به مصرف رسیده است؛ اما مقام‌های بلند پایه امریکایی به سیگار هشدار داده اند که نیروهای امنیتی افغانستان نمی‌توانند بدون حمایت مالی خارجی و از نظر مالی و فنی زنده بمانند.”

سیگار تخمین می‌‎زند که ایالات متحده تنها ۱۸ میلیارد دالر برای تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان و خرید بیش از ششصدهزار اسلحه، هفتادهزار وسیله نقلیه و بیش از دوصد هواپیما هزینه کرده است، اما ممیزهای این نهاد نشان داده است که تلاش‌های ایالات متحده و ناتو اغلب سازماندهی نشده اند و این امر نیروهای افغان را آسیب پذیر ساخته است.

از سویی هم، وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان افغان، هم از نگاه ظرفیت و هم از بعد انجام عملیات‌های مستقلانه روی پای خود متکی است و در این موارد هیچ مشکلی ندارد.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید: “از لحظات انجام عملیات، از لحاظ ظرفیت ما کاملا به پا ایستاده استیم و در این بخش ما مشکل نداریم.”

این گزارش در اوج تلاش‌های صلح همه‌گانی می‌شود، تلاش‌های که ممکن به واشنگتن فرصت بدهد تا  به‌جای گزینه نظامی راه حل سیاسی را برای جنگ افغانستان بیشتر تقویت کند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

اخبار ساحوی

روز جهانی صحت روانی؛ سرنوشت نامعلوم داکتر ربوده شده بلخی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۸, ۱۴۰۰)

از روز جهانی صحت روانی در بلخ در حالی تجلیل  شد که یک داکتر صحت روانی ۲۰ روز پیش در این ولایت از سوی گروهی از مردان مسلح ربوده شد و تا حال  سر نخی از مکان نگهداری وی پیدا نشده است.

داکتران در بلخ می‌گویند نبود نادر عالمی داکتر صحت روانی احساس می‌شود و نیروهای امنیتی برای رهایی وی باید اقدام کنند.

داکتر محمد یوسف صمیم قاضی زاده، آمر مراقبت‌های اولیه بیمارستان حوزه‌ای مزار، در این باره گفت:”   “

در همین حال، ریس صحت عامه بلخ می‌گوید که شمار از افراد به ظن دست داشتن در این رویداد بازداشت شده و تحقیقات از آنان جریان دارد  .

مقام‌های محلی می افزایند که تلاش‌ها برای بازداشت آدم ربایان افزایش یافته است.

اینکه آدم ربایان در بدل رهایی این داکتر چه می‌خواهند ؟ اعضای خانواده داکتر عالمی حاضر به گفتگو با رسانه‌ها  نشدند.

 از سوی هم از سرنوشت عبدالروف کودک بلخی که یک سال پیش ربوده شده بود چیزی در دست نیست و مقامات تا حال نتوانسته که این کودک را به آغوش خانواده اش برگردانند .

داکتران در شفاخانه حوزه‌ای ننگرهار نیز از روز صحت روانی تجلیل کرده و گفته که شمار بیماران روانی در این ولایت افزایش یافته است.

داکتران میگویند که بیشتر مریضان جوانان استند که از بیکاری رنج میبرند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

امارت اسلامی از جایگاه بوداهای بامیان محافظت می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۴۰۰)

مقام های امارت اسلامی میگویند که از جایگاه خالی تندیس های بودای بامیان به عنوان میراث تاریخی حفاظت می‌کند.

دو تندیس بودا در قرن ششم میلادی ساخته شدند که مردم بومی آن ها را به نام های صلصال و شهمامه می‌شناسند.

این دو تندیس غول‌پیکر در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی امارت اسلامی منهدم شدند. امارت اسلامی میگوید که تخریب این تندیس در آن زمان علت خاص داشت، اما حالا برای توسعه رونق گردشگری جای خالی آن را حفظ میکند.

مولوی سیف الرحمان محمدی رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید: ” ما هم به عنوان مسوول امارت اسلامی در ولایت بامیان، کوشش مان این است که از این آثار پرقیمت و از این جاهای باستانی ولایت خود در حد توان حفاظت نمایم.”

یک عضو دیگر امارت اسلامی میگوید که تندیس های بامیان در سال ۲۰۰۱ بنابر مسایل عقیدتی منهدم شدند.

به گفته او: “در قسمت ساختن بت؛ من به این باور استم که بار اول امارت اسلامی در تخریب آن تصمیم عاجل نگرفت، در این مورد غور کامل کرده و آن را به لحاظ عقیدوی و اسلامی تحقیق کرده و سپس آن را تخریب کرده است.”

تندیس‌های بودا در بامیان، تا قبل از آنکه تخریب شوند؛ بزرگ ‌ترین تندیس‌های بودا و از جمله بلند ترین مجسمه‌های سنگی در جهان به‌ شمار می رفتند.

این دو مجسمه به بلندی ۵۳ متر و ۳۵ متر در کنار مجموعه‌ ای از بناهای تاریخی در بامیان برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند. تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شده‌ است.

صلصال سمبول مرد گفته شده و شهمامه سمبول زن، در میان این دو 8 واحدی کوچک دیگری وجود دارد که نماد از فرزندان می ‌باشد این دو بودا از هم در فاصله ۸۰۰ متری قرار دارند.

باستان شناسان می گویند مسلمانان عرب اولین بار در زمان حجاج بن یوسف بر بامیان تسلط یافتند و تعداد زیادی از معابد و مجسمه‌های آن را با زیور آلات و اشیای قدیمی را به غنیمت بردند. آن‌ها معبد طلایی بیت الذهب و روکش طلایی صورت پیکره‌های بامیان را از بالای پیشانی بطرف پایین تراشیدند تا از حالت بت بودن خارج شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سه نفر به شمول یک خبرنگار در تیر اندازی ننگرهار جان باختند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۰)

در نتیجه تیر اندازی افراد مسلح ناشناس در ولایت ننگرهار دست کم سه نفر به شمول یک خبرنگار جان باختند.

منابع میگویند که افراد مسلح شام امروز در ناحیه سوم شهر جلال آباد بالای یک موتر تیر اندازی کردند.

به گفته آنان، در این رویداد سه نفر به شمول یک خبرنگار به نام سيد معروف سادات جان باخته اند.

منابع محلی میگویند که در این تیر اندازی دو تن دیگر به شمول یک فرزند کوچک آقای سادات نیز زخم برداشته اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است