Connect with us

اخبار ویژه

سیگار: افغانستان در پی بحران کرونا احتمالا با فاجعه انسانی مواجه خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 1, 2020)

کارشناسان هشدار داده اند که با نظرداشت منابع محدود برای مقابله با گسترش کووید-۱۹ و سطح بالای فقر که مانع تطبیق قرنطین از سوی دولت می شود، افغانستان به سمت یک بحران انسانی در حرکت است.

آمار کرونای افغانستان در وسط ماه جولای سال روان میلادی به ۳۵۰۰۰ مورد و تعداد مرگ و میر ناشی از این ویروس نیز به ۱۰۹۴ تن رسیده بود، اما مقامات بهداشت کشور هشدار دادند كه با توجه به ظرفیت پایین آزمایش کرونا از سوی دولت، موارد واقعی احتمالا بسیار بیشتر است.

سیگر یا اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسای افغانستان در گزارش تازه اش می‌گوید که احتمالا کووید-۱۹ افغانستان را به رکود اقتصادی سوق داده است، سیستم صحی کشور را تحت الشعاع قرار داده است و شمار مبتلایان و مرگ و میر نامعلوم باشد.

براساس این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد، آزمایش محدود است، اما نزدیک به ۴۳ درصد از نمونه ها ۱۵ جولای مثبت آزمایش شده است که یکی از بالاترین آرمار در جهان است.

دیبورا لیونز رییس یوناما در مورد تاثیر چشمگیر این ویروس، گفته است که کووید-۱۹ “سایه عظیمی” بر زندگی روزمره افغانستان گذاشته است.

بر اساس این گزارش، از تاریخ ۱۵ جولای تعداد جان باختگان گزارش شده در حدود ۱۰۹۴ باقی مانده است، اما این رقم ممکن است تعداد واقعی مرگ و میر را پایین نشان دهند زیرا ظرفیت آزمایش در کشور محدود و تمام افغان ها نیز به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند.

مدیر کشور بنیاد آسیا نیز در پایان ماه جولای نوشت: “من نتوانسته ام تعداد فزاینده مرگ و میر را در بین آشنایان، اقوام و خانواده های دوستانم پیگیری کنم.”

 در حالی که محمد یعقوب حیدری والی کابل در یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه جولای گفت که آمبولانس شهری روزانه به طور متوسط حدود ۳۳ جان باخته را گزارش داده است.

سیگر گزارش داده است كه ریيس يک بيمارستان مستقر در كابل كه برای معالجه بيماران کووید-۱۹ اختصاص دارد با اظهار نظر در مورد عدم شمارش دقيق مرگ و میر، گفته است تقریبا ۷۵درصد از بیمار که در این بیمارستان جان باخته اند آزمایش نشده اند.

در این گزارش همچنین آمده است که معلومات موجود در مورد کووید-۱۹ حاکی از انتشار سریع با ابتلای غیرقابل شناسایی، است.

این در حالی است که شمار مبتلایان کووید-۱۹ در افغانستان ۳۶۷۱۰ نفر رسیده که از این میان ۱۲۸۳ تن جان باخته و ۲۵۵۰۹ نفر نیز بهبود پیدا کرده اند.

اخبار ویژه

افغانستان تشدید حملات و تجاوز اسراییل بر حریم فلسطین را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

TRT World
(Last Updated On: می 15, 2021)

وزارت خارجه میگوید که محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه کشور در یک تماس تلیفونی با ریاض المالکی، وزیر امور خارجه فلسطین تشدید حملات در غزه و تجاوز بر حریم فلسطین را محکوم کرده است.

وزارت خارجه گفته که این حملات برای کشورهای اسلامی و ملت‌های صلح دوست قابل قبول نیست.

وزارت خارجه افزود:” تشدید حملات و تجاوز بر حریم مردم فلسطین را در جریان ماه مبارک رمضان و روزهای عید سعید فطر نکوهش نموده، این حملات خونبار را برای کشورهای اسلامی و ملت‌های صلح‌دوست جهان ناپذیرفتنی دانست. وزیر امور خارجه خواهان توقف عاجل خشونت‌ها در منطقه گردید.”

اتمر همچنان همدردی رییس جمهور غنی را نیز با مقام‌های فلسطینی شریک کرده است.

وزارت خارجه میگوید که اتمر “همبستگی ملت افغانستان را با مردم رنجدیدهٔ فلسطین اعلام داشته، اظهار داشت که افغانستان از حق مشروع و قانونی مردم فلسطین برای داشتن دولت مستقل، با سرحدات مندرج در قطعنامه ۱۹۶۷ شورای امنيت سازمان ملل حمایت می‌نماید.”

وزیر خارجه فلسطین از همدردی افغانستان و حمایت کشورهای اسلامی و صلح دوست جهان را برای تامین حق مردم فلسطین مهم خوانده است.

در پایان اتمر از آقای مالکی دعوت کرد تا در فرصت مناسب از افغانستان دیدار نماید.

این در حالی که اسراییل حملات هوایی اش در غزه را افزایش داده است.

به اساس گزارش‌ها اسراییل به تازه‌گی در حملات هوایی ده‌ها دفتر رسانه‌ی بشمول دفتر الجزیره و اسوشیتید پرس را تخریب کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نخستین سفر هیئت پاکستانی به کابل پس از لغو سفر هیئت پارلمانی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 25, 2021)

برای نخستین بار پس از لغو سفر هیئت پارلمان پاکستان و در آستانه نشست استانبول، نماینده ویژه عمران خان برای رایزنی درباره روند صلح و مسایل امنیتی وارد کابل شد.

سفیر پاکستان درکابل گفته است که محمد صادق، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان برای رایزنی درباره روند صلح، وضعیت امنیتی و مسایل مربوط به دو کشور در رأس یک هیئت بلندپایه برای سفری دو روزه وارد کابل شده است.

این نخستین سفر یک مقام پاکستانی به کابل پس از لغو سفر هیئت پارلمان این کشور به ریاست اسد قیص، رییس مجلس نماینده‌گان، پاکستان به دلایل امنیتی است.

دو هفته پیش یک هیئت از مجلس نماینده‌گان پاکستان قرار بود از کابل دیدن کند؛ اما هواپیمای آن‌ها به دلیل آنچه مسایل امنیتی عنوان شد اجازه فرود در میدان هوایی کابل کابل نیافت.

از سوی دیگر چند روز قبل اشرف غنی تاکید کرد که پاکستان باید سیاست برد یا باخت را انتخاب کند و افزود که آینده آنها با ما مرتبط است. اگر دست دوستی دهند از مسیر افغانستان به آسیای مرکزی دسترسی خواهد داشت.

وی هشدار داد که اگر پاکستان سیاست باخت یعنی تداوم جنگ را انتخابات کند و افغانستان آباد نباشد، هرگز به آسیای مرکزی نخواهد رسید.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خلیلزاد با مقام‌های ترکی در مورد نشست استانبول گفتگو کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 31, 2021)

سفارت ایالات متحده امریکا در ترکیه روز گذشته (سه شنبه، ۱۰ حمل) گفته است که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، سفر چهار روزه خود را روی روند صلح افغانستان به ترکیه به پایان رسانده است.

سفارت امریکا در ترکیه در یک اعلامیه گفته است که “نشست استانبول با مذاکره کننده‌گان افغان کمک خواهد کرد تا تلاش‌های خود را برای ختم جنگ و رسیدن به یک راه حل سیاسی و تامین آتش بس دایمی سرعت ببخشند.”

این اعلامیه افزوده است که نشست استانبول روند صلح دوحه را تکمیل خواهد کرد.

این در حالی  است خلیلزاد از چند روز به اینسو در ترکیه بود و مقام‌های آن کشور در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

بر اساس این اعلامیه، مقام‌ها امریکایی و ترکی در مورد آجندا، زمان و اهداف نشست استانبول با هم مشوره کرده اند.

اعلامیه افزوده است که ” آنها موافقه کرده اند که نشست به رهبری و مالکیت افغان‌ها و با حمایت مقام‌های ارشد جامعه جهانی، بهترین وسیله برای تسریع روند صلح افغانستان است.”

در اعلامیه آمده است که ” از طرف‌های افغان نیز خواسته خواهد شد تا در این نشست شرکت کنند.”

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، هفته گذشته گفته بود که او توقع میکند تا نشست استانبول باعث پیشرفت در گفتگوهای صلح افغانستان شود تا زمینه برای راه یک حل سیاسی در افغانستان مساعد شود.

عبدالله تاکید کرده بود که نشست‌های دوحه ادامه خواهد یافت، اما در نشست استانبول باید به توافقی دست یابیم.

عبدالله در این باره افزوده بود:”ما باید به یک پیشرفت واقعی دست یابیم. البته رسیدن به توافق نهایی زمان‌گیر است ولی ما باید حد اقل روی چند اصل با هم توافق کنیم. و توافق روی آتش‌بس بسیار، مهم خواهد بود.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است