Connect with us

اخبار ویژه

سیگار: افغانستان در پی بحران کرونا احتمالا با فاجعه انسانی مواجه خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۳۹۹)

کارشناسان هشدار داده اند که با نظرداشت منابع محدود برای مقابله با گسترش کووید-۱۹ و سطح بالای فقر که مانع تطبیق قرنطین از سوی دولت می شود، افغانستان به سمت یک بحران انسانی در حرکت است.

آمار کرونای افغانستان در وسط ماه جولای سال روان میلادی به ۳۵۰۰۰ مورد و تعداد مرگ و میر ناشی از این ویروس نیز به ۱۰۹۴ تن رسیده بود، اما مقامات بهداشت کشور هشدار دادند كه با توجه به ظرفیت پایین آزمایش کرونا از سوی دولت، موارد واقعی احتمالا بسیار بیشتر است.

سیگر یا اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسای افغانستان در گزارش تازه اش می‌گوید که احتمالا کووید-۱۹ افغانستان را به رکود اقتصادی سوق داده است، سیستم صحی کشور را تحت الشعاع قرار داده است و شمار مبتلایان و مرگ و میر نامعلوم باشد.

براساس این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد، آزمایش محدود است، اما نزدیک به ۴۳ درصد از نمونه ها ۱۵ جولای مثبت آزمایش شده است که یکی از بالاترین آرمار در جهان است.

دیبورا لیونز رییس یوناما در مورد تاثیر چشمگیر این ویروس، گفته است که کووید-۱۹ “سایه عظیمی” بر زندگی روزمره افغانستان گذاشته است.

بر اساس این گزارش، از تاریخ ۱۵ جولای تعداد جان باختگان گزارش شده در حدود ۱۰۹۴ باقی مانده است، اما این رقم ممکن است تعداد واقعی مرگ و میر را پایین نشان دهند زیرا ظرفیت آزمایش در کشور محدود و تمام افغان ها نیز به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند.

مدیر کشور بنیاد آسیا نیز در پایان ماه جولای نوشت: “من نتوانسته ام تعداد فزاینده مرگ و میر را در بین آشنایان، اقوام و خانواده های دوستانم پیگیری کنم.”

 در حالی که محمد یعقوب حیدری والی کابل در یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه جولای گفت که آمبولانس شهری روزانه به طور متوسط حدود ۳۳ جان باخته را گزارش داده است.

سیگر گزارش داده است كه ریيس يک بيمارستان مستقر در كابل كه برای معالجه بيماران کووید-۱۹ اختصاص دارد با اظهار نظر در مورد عدم شمارش دقيق مرگ و میر، گفته است تقریبا ۷۵درصد از بیمار که در این بیمارستان جان باخته اند آزمایش نشده اند.

در این گزارش همچنین آمده است که معلومات موجود در مورد کووید-۱۹ حاکی از انتشار سریع با ابتلای غیرقابل شناسایی، است.

این در حالی است که شمار مبتلایان کووید-۱۹ در افغانستان ۳۶۷۱۰ نفر رسیده که از این میان ۱۲۸۳ تن جان باخته و ۲۵۵۰۹ نفر نیز بهبود پیدا کرده اند.

اخبار ویژه

غنی فرمان رهایی زندانیان طالبان را امضا خواهد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۳۹۹)

مذاکرات میان افغان‌ها پس از آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان آغاز خواهد شد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به رویترز گفته است:”ما آماده ایم پس از آنکه مطمین شویم زندانیان مان رها شده اند، در جریان یک هفته وارد گفتگوهای مستقیم شویم.”

منابع حکومتی به رویترز گفته است که رییس جمهور غنی امروز فرمان رهایی این زندانیان را امضا خواهد کرد.

منابع گفته اند: “همه منتظر فرمان رییس جمهوری اند. برنامه اصلی این است که روز چهارشنبه به دوحه برویم و گفتگوها آغاز شود.”

در همین حال سهیل شاهین به بی بی پشتو گفته است که هیات این گروه توسط عباس ستانکزی، رییس تیم مذاکره کننده قبلی طالبان،  رهبری میشود.

آقای شاهین در پیوند به آتش‌بس که جرگه مشورتی روز یکشنبه خواهان اعلام آن شد، گفته است: “آتش‌بس بخشی از آجندای مذاکرات است که آنجا به بحث گرفته خواهد شد. این در توافق دوحه نیز ذکر شده است.”

این عضو ارشد طالبان گفته است که این گروه خواهان برقراری صلح در کشور است اما رهایی زندانیان طالبان آنرا به تاخیر انداخته است.

شاهین افزوده است که این گروه به تعهدات خود که در توافق دوحه ذکر شده، پابند است.

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از خواست لویه جرگه و تصمیم رییس جمهور غنی مبنی بر رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان استقبال کرده است.

آقای خلیلزاد در یک رشته تویت‌هایی گفته است که این اقدام برجسته است، “پس از ۴۰ سال جنگ، حالا یک فرصت برای صلح مهیا شده است که در قدم نخست به نفع تمام افغان ها است و برای ثبات منطقه ای و امنیت جهانی نیز کمک خواهد کرد.”

وی گفته است که امریکا انتظار دارد در روزهای آینده روند رهایی زندانیان تکمیل شود و سپس هیات مذاکره کننده حکومت راهی دوحه شود و آنجا گفتگوهای میان افغان‌ها فورا آغاز شود.”

آقای خلیلزاد گفته است: “طرف ها به سوی رسیدن به یک توافق روی نقشه‌راه سیاسی و یک آتش‌بس سراسرس برای پایان جنگ افغانستان خواهند رفت.”

وی افزوده است: “طوری که ما در ۱۹ سال از مردم افغانستان حمایت کرده ایم حالا نیز از مرد و زن افغان برای رسیدن به صلح پایدار که سال ها در انتظارش اند، حمایت می‌کنیم.”

فرستاده ویژه امریکا گفته است که امریکا خواهان یک افغانستان مستقل، متحد و دیموکراتیک است که خود آن و همسایه های آن در صلح باشند و تهدیدی برای جهان محسوب نگردد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

استرالیا از ترمپ خواست اجازه ندهد قاتل سربازان این کشور آزاد شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۳۹۹)

سکات موریسن نخست وزیر استرالیا از دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا خواسته است که اطمینان دهد، سرباز افغان که سه سرباز استرالیایی را کشته جز ۴۰۰ زندانی طالبان که قرار است در روزهای آینده رها شوند، نباشد.

رسانه های استرالیایی گزارش کرده اند که مقام های وزارت دفاع این کشور به خانواده های سه سرباز کشته شده این کشور تماس گرفته و به آنان هشدار داده اند که حکمت الله، سرباز افغان که بالای سربازان استرالیایی تیر اندازی کرد، بر اساس توافق با طالبان آزاد خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها، حكمت الله از هفت سال بدینسو پس از كشتن لنس استورپان میلوسویچ، ساپر جیمز مارتین و پرایویت رابرت پوات در آگست سال ۲۰۱۲ در حالی كه آنها كارت بازی می كردند، در زندان به سر می‌برد.

ماریس پین وزیر امور خارجه و لیندا رینولدز وزیر دفاع استرالیا این موضوع را با همتاهای امریکایی خود در واشنگتن در میان گذاشته اند. نخست وزیر استرالیا در نامه ای از ترمپ خواسته که حکمت الله را آزاد نشود.

آقای موریسن گقته است: “این موضوع از طریق درخواست های بسیار منظم و مداوم از طرف ما بوده است. این موضوع مربوط به منافع استرالیا است و ما برای آنان (امریکایی ها) خاطر نشان کرده ایم.”

وی افزوده است: “حکمت الله مسوول قتل سه نظامی استرالیایی است و موضع مان این است که آنان نباید آزاد شوند. ما باور نداریم که رهایی او اثری در روند صلح افغانستان داشته باشد.”

آقای موریسن گفته است که روی این موضع تاکید خواهند کرد، “من به شما وعده نمیدهم که نتایج مطابق به میل ما باشد و روی چیزی که میخواهیم پافشاری خواهیم کرد.

این در حالی است که روز گذشته لویه جرگه کشور تصمیم گرفتند که ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شوند تا گفتگوهای میان افغان ها آغاز شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کاردار سفارت امریکا در کابل: امروز «دوشنبه‌ی صلح» است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۳۹۹)

راس ویلسن کاردار سفارت امریکا در کابل، از تمام کسانی که در پنج ماه گذشته در برنامه گفتگوهای صلح اشتراک کرده اند، سپاسگزاری کرده است.

آقای ویلسن گفته که امروز «دوشنبه‌ی صلح» است؛ کسانی که تا هنوز در این روند صلح اشتراک کرده بودند، بینش ارزشمندی را درمورد اینکه صلح برای افغان ها به چه معنی است و چه اهمیتی برای آینده کشور دارد، فراهم کرده است.

شارژدافیر سفارت امریکا در یک پیام ویدویی گفته است که به هیات مذاکره کننده صلح در مورد روند صلح و نتایج آن روشنی داده است.

آقای ویلسن به آنان گفته است: “امریکا دو نتیجه مهم در این گفتگوها را حمایت میکند؛ نخست امریکا از یک افغانستان مستقل، متحد و دیموکراتیک که با خود و همسایه هایش در صلح باشد حمایت میکند. دوم، از دستاورد و پیشرفت در بخش سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که در طی ۱۹ سال پسین به دست آورده است محافظت میکند.”

وی گفته است که در پرتو این، سفارت امریکا در مورد پیشرفت های قابل ملاحظه افغانستان پس از سال ۲۰۰۱ به مردم جزییات ارایه خواهد کرد.”

او گفته است که راه‌های مشاركت پایدار خود با افغانستان و برخی اهداف بلند مدت برای آینده این کشور را نیز برجسته می كند.

آقای ویلسن گفته است که مذاکرات میان افغانان به رهبری و مالکیت خود افغان‌ها برگزار خواهد شد.

کاردار سفارت امریکا در پیام واضحی به مردم افغانستان گفته است: “این بستگی به شما دارد تا آینده کشور تان را تعیین کنید.”

اما وی خاطرشان نشان کرد که امریکا در هر قدمی با مردم افغانستان برای حمایت آنان خواهد بود.

این در حالی است که روز یکشنبه، لویه جرگه مشورتی تصمیم به رهایی ۴۰۰ زندانی جنجال برانگیز طالبان گرفت تا آخرین مانع سد راه گفتگوهای میان افغان ها برداشته شود.

انتظار میرود که مذاکرات میان افغان‌ها در روزهای آینده برگزار شود. رادیو و تلویزیوین ملی گزارش کرده است که این مذاکرات به تاریخ ۱۶ آگست برگزار خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending