Connect with us

اخبار ویژه

سیف د چلدرن: وضعیت کودکان در هلمند نگران کننده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 14, 2020)

سازمان «سیف دِ چلدرن» یا نجات کودکان گفته است وضعیت کودکان در هلمند نگران کننده است و باید از بحران انسانی در این ولایت جلوگیری شود.

کریس نیامندی، مدیر سیف د چلدرن در افغانستان امروز (چهارشنبه، ۲۳ میزان) در اعلامیه ای گفته است: “این عمیقا نگران کننده است که ده‌ها هزار نفر که شمار زیاد آن کودکان اند به دلیل جنگ مجبور به ترک خانه های شان شده است. از یک فاجعه انسانی باید جلوگیری شود.”

در همین حال سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه گزارش داد که حدود ۳۵۰۰۰ نفر در نتیجه درگیری ها در هلمند بی‌جا شده اند.

جنگ های شدید در این ولایت پس از آن آغاز شد که طالبان مسلح حملات گسترده ای در نقاط مختلف این ولایت راه اندازی کردند.

نیامندی افزوده است: “جنگ های چهار دهه پسین تاثیر ویرانگر روی زندگی کودکان گذاشته است. تحصیلات آنها به شدت مختل شده و بسیاری از آنها با سلاح های انفجاری یا حمله به مکاتب و بیمارستان‌ها معلول یا کشته شده اند.”

وی گفته است: “”امسال کودکان یک سوم از تلفات غیرنظامیان در نتیجه خشونت در کشور را تشکیل داده اند و این غیر قابل قبول است.”

به گفته وی: “زخم‌های روحی آنان نیز به همان اندازه میتواند عمیق باشد. افسردگی و اضطراب می تواند سالها در کودکان باقی بماند.”

مدیر سیف د چلدرن گفته است: “بسیار مهم است که همه طرف های درگیر در هلمند به قوانین جنگ احترام بگذارند و همه تلاش خود را برای محافظت از کودکان و خانواده هایشان که از خشونت فرار کرده اند انجام دهند. درگیری ها نباید در نزدیکی یا در مکاتب صورت بگیرد تا آنها در امن و امان باشند.”

آقای نیامندی افزوده است: “در طولانی مدت ، ما از همه طرف ها می خواهیم به صلح پایدار در افغانستان دست یابند تا کودکان در کشوری عاری از درگیری رشد کنند.”

این جنگ تازه در حالی است که مذاکرات صلح در حال انجام است در دوحه بین تیم جمهوری افغانستان و طالبان در حال انجام است.

درگیری ها در حالی است جریان دارد به مذاکرات صلح میان هیات مذاکره کننده حکومت طالبان در دوحه جریان دارد تا راهی برای ختم جنگ در کشور پیدا کنند.

اخبار ویژه

گزارش: جوبایدن در نخستین روز کاری اش اقدامات عملی انجام میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 17, 2021)

افراد نزدیک به جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا، میگویند که بایدن  در نخستین روزی کاری  اش برخی اقدام‌های اجرایی را  عملی خواهد کرد.

رویترز به نقل از ران کلاین، رییس ستاد ارتش بایدن، گفته است که این اقدامات نیاز به تایید کانگرس آن کشور ندارد.

کلاین در این مورد گفته است که یکی از مسایل مهم  که قبلا نیز اعلام شده است آسان ساختن مسافرت شهروندان کشورهای اسلامی خواهد بود.

او افزوده است که که در برنامه‌های روز نخست بایدن، تلاش‌ها برای بازگشت امریکا به پیمان اقلیمی پاریس و پوشیدن ماسک در اداره‌های فدرال به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا هم قرار دارند.

ایند در حالی است که دونالد ترمپ،  رییس جمهور امریکا در مراسم تحلیف اش در سال ۲۰۱۷، سفر شهروندان برخی از کشور‌های اسلامی را به امریکا ممنوع کرد و همچنان از پیمان تغیر اقلیمی پاریس نیز بیرون شد.

ترمپ همچنان به پوشیدن ماسک نیز توجه جدی نمی کرد.

قرار است تا چند روز دیگر جوبایدن به حیث رییس جمهور امریکا مراسم تحلیف بجا آورد و دونالد ترمپ از قدرت کنار برود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

گشایش سه پروژه بزرگ به شمول فایبر نوری میان افغانستان و ترکمنستان 

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 17, 2021)

سه پروژه بزرگ خط آهن، انتقال برق و فایبر نوری میان افغانستان و ترکمنستان گشایش یافت. رییس جمهور غنی می‌گوید که این پروژه‌ها اقتصاد و روابط میان دو کشور را بیشتر تقویت خواهد کرد.

در همین حال شرکت مخابراتی افغان بیسیم به ظرفیت ۲۵۰۰ میگابایت فایبر نوری را از ترکمنستان به افغانستان منتقل کرد که می‌تواند انترنت با سرعت و ارزان را به شهروندان عرضه کند.

داکتر احسان الله بیات، رییس شرکت مخابراتی افغان بیسیم می‌گوید که:” شرکت مخابراتی افغان بیسیم مصمم است تا انترنت با کیفیت و با سرعت بالا را به افغانستان انتقال دهد. ما به ظرفیت ۲۵۰۰ میگابایت انترنت از ترکمنستان به افغانستان انتقال دادیم.”

رییسان جمهوری افغانستان و ترکمنستان در یک نشست که به گونه مجازی برگزار شده بود، سه پروژه خط آهن، انتقال برق و فایبر نوری را گشایش دادند. 

رییس جمهور غنی گفت که حکومت افغانستان تلاش دارد تا افغانستان را به نقطه وصل کشور های منطقه مبدل سازد. به باور رییس جمهور، افغانستان پس از سالها توانسته با کشورهای آسیای میانه وصل شود.

آقای غنی گفت:” ما می‌خواهیم که روابط اقتصادی میان دو کشور بیتشر تقویت شود. ما از کشور ترکمنستان نفت وارد میکنیم و از ترکمنستان نیز توقع داریم که سنگ های مرمر ما را خریداری کند.”

قربان قلی بردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان نیز در این نشست بر تقویت روابط اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد. او گفت که تطبیق چنین پروژه ها به سود هر دو کشور تمام می‌شود.

آقای بردی محمدوف گفت:” تطبیق چنین پروژه ها می‌تواند به سود مردم هر دو کشور تمام شود، این پروژه ها همچنان می‌تواند اقتصادی هر دو کشور را تقویت بخشد.

خط آهن آقینه-اندخوی، که کار آن تازه به پایان رسیده، انتقال ۵۰۰ کیلووات برق از ترکمنستان به افغانستان و فایبر نوری شامل این سه پروژه است. حکومت افغانستان تلاش دارد تا این کشور از طریق زمین با کشورهای جهان وصل شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

زاخیلوال: حکومت برای تامین صلح باید با طالبان سازش کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 14, 2021)

حضرت عمر زاخیلوال سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد مگوید که رییس جمهور غنی ۸۰ درصد قانون اساسی را نقض کرده است.

آقای زاخیلوال در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز می‌گوید که فرصت‌ های زیادی در روند صلح از دست رفته و حکومت افغانستان باید برای تامین صلح با طالبان سازش کند.

وی همچنان در پیوند به تلاش های سیاسیون برای تشکیل حکومت موقت می‌گوید که شماری از این چهره ها در تلاش منافع شخصی شان استند.

وی با انتقاد از رییس جمهوری غنی نیز می‌گوید که او از نظام کنونی دفاع نمی‌کند.

آقای زاخیلوال روند صلح افغانستان را ابتکار ایالات متحده امریکا میداند و میگوید که آتش‌بس سال ۲۰۱۸ از سوی طالبان نیز نتیجه توافق میان امریکا و این گروه بود، نه تلاش رییس جمهور غنی.

آقای زاخیلوال میگوید: ” رییس جمهوری از این امر تحمیلی نگران است. رییس جمهور می‌گوید که در حکومت موقت یک شخص دیگری به قدرت خواهد رسید، به همین دلیل او سخت نگران است.”

سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد می‌گوید که خشونت و خونریزی های کنونی باید متوقف شود و هیات های مذاکره کننده به زودی به یک تفاهم برسند.

وی با آنکه تلاش های صلح را گام مثبت می‌داند اما می‌گوید که باید در این روند علاوه بر دقت، سرعت نیز در نظر گرفته شود

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است