Connect with us

رویداد های اخیر

سیاسیون: خلیلزاد پیام تشکیل حکومت مشارکتی با خود دارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۳, ۱۳۹۹)

شماری از جریان‌ها و احزاب سیاسی میگوید که زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پیام تشکیل حکومت مشارکتی و تشکیل یک نشست بزرگ همچون نشست بن را با خود دارد.

این در حالی است که خلیل‌زاد در کابل دست کم با همه جناح‌های سیاسی، بشمول رییس جمهور و رییس شورای عالی مصالحه ملی دیدار کرده است.

به گفته‌ی سیاسیون خلیلزاد در کنار این موارد روی موارد ذیل نیز رایزنی کرده است:

1- افزایش نقش سازمان ملل به عنوان میانجی میان طرف ها

2- تشویق کشور های ایران و پاکستان برای اشتراک در این نشست تماس با کشورهای پرنفوذ جهان برای تشویق دو طرف به صلح

3- سرعت کار برای تامین یک صلح عادلانه و پایدار

سیاسیون می‌گویند که آقای خلیل‌زاد از آنها خواسته است تا دیدگاه‌های شان را در باره طرح حکومت مشارکتی هر چه زود تر نهایی و با  واشنگتن درمیان بگذارند.

وحید الله سباوون، رهبر حزب اتحاد اسلامی افغانستان، در این باره گفت:” تلاش بر این است که طرف های افغان در یک کشور دیگر غیر از دوحه بنشینند و روی حکومت مشارکتی رایزنی کنند.”

اعضای جامع مدنی در باره طرح نظام مشارکتی از سوی خلیل‌زاد میگویند  که در هر صورت باید تعین سرنوشت افغانستان به دست مردم این کشور داده شود.

عزیز رفیعی، رییس مجتمع نهاد های جامع مدنی، در این باره گفت:” فرصت های پیش آمده از دست رفته است حالا برای آینده به مردم فرصت دهند تا سرنوشت شان را تعین بکنند.”

هادی ابراهیمی، فعال مدنی، در این باره میگوید:”نظام های مشارکتی برای کشور های است که هیچ نظام وجود ندارد خلیلزاد که عامل طرح نظام مشارکتی است نسنجیده قدم برمیدارد.”

هرچند اجماع سیاسی به گونه که انتظار می‌رود میان سیاسیون دیده نمی‌شود، اما چهره های با نفوذ در کشور طرفدار هر تغیرات در نوع حکومتداری زیر چتر حمهوریت استند.

حکومت وضحات نمی‌دهد که آیا زلمی خلیل‌زاد طرح حکومت مشارکتی را به رییس جمهورغنی شریک کرده است یا خیر و حتی در مورد این گفته ها از سوی سیاسیون هم ارگ واکنشی نداشته است.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان تثبیت شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه میگوید که امروز (سه شنبه، ۴ عقرب) نشست کابینه در ارگ برگزار شد.

در این نشست ملا محمد حسن آخند، صدراعظم افغانستان، طرح تثبیت رتبه‌‌های علمی عالمان دین و ارزیابی اسناد تحصیلی آنان را تصویب کرد.

محمدحسن آخند تاکید کرده که اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان نیز مشخص شود.

از سوی دیگر، در این نشست هیاتی از سوی امارت برای حل مشکل آن شرکت‌ها گماشته شد که پول‌های‌شان در بانک‌های کشور مسدود است.

ادامه روند توزیع تذکره‎‌های الکترونیکی، آماده‌سازی طرح سرشماری نفوس ، موضوع معتادان، مدیریت سالم کمک‌های خارجی و پروژه تاپی از موضوعات مورد بحث این نشست بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار و گفتگوی مقام‌های امارت اسلامی با وزیرخارجه چین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، بار دیگر از امریکا خواسته که تحریم‌ها بر امارت اسلامی را بردارد تا از بروز فاجعه انسانی در افغانستان  جلوگیری شود.

وانگ یی امروز در دیدار با امیر خان متفی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان  در باره گسترش روابط دیپلماتیک و تجارتی میان دو کشور و همچنان فراهم سازی زمینه آموزش برای محصلان افغان در چین گفتگو کرده است.

وزیر خارجه چین گفته که بیجینگ در آینده نزدیک در راستای منافع مشترک میان دو کشور کار خواهد کرد و هرگز در امور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد.

قرار است قطر برای دو روز میزبان نشست هیات‌‌های بلند پایه امارت اسلامی و چین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته که وانگ یی به تاریخ ۲۵ و ۲۶ اکتوبر به دوحه سفر می‌‌کند و در کنار مقام‌های قطری با هیات امارت نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه، در این باره گفت: “قطر کشوری مهم در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس است. این کشور شریک مهم چین از نظر همکاری‌های انرژی، اقتصادی و تجارتی در آن منطقه است. همچنین نقش و تاثیر منحصر به فردی در برخی از نقاط بحرانی منطقه از جمله موضوع افغانستان در سال‌های اخیر… دارد. روابط چین و قطر پیشرفت سریع و عمیقی داشته است.”

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه کشور، اطمینان داده که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه چین نخواهد بود.

ذبیح الله مجاهد، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی که آقای متقی را همراهی میکند گفته که چین به ارزش یک میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کرده و همچنان تعهد کرده که به ارزش ۵ میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک میکند.

این درحالی است که روز گذشته  وزیر امور خارجه چین، با ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم امارت اسلامی و هیات همراه اش در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرد.

به گفته‌ای ذبیح‌الله مجاهد، در این دیدار روی وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان بحث شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عمران خان و جان کری در باره افغانستان دیدار و گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در دیدار با جان کری، نماینده ویژه رییس جمهور امریکا در مورد تغییرات اقلیمی، گفته که امریکا باید پول‌های منجمد شده افغانستان را آزاد بسازد.

دفتر مطبوعاتی عمران خان در تویتر اش نوشته که عمران خان در حاشیه نشست “طرح سبز شرق میانه” با جان کری در شهر ریاض دیدار و گفتگو کرده است.

بر بنیاد اعلامیه در این دیدار عمران خان تاکید کرده که آزادسازی پول‌های افغانستان برای رفاه افغان‌ها مهم است.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان امریکا نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر افغانستان را منجمد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است