Connect with us

اخبار ساحوی

سپیدار طرح پیشنهادی حکومت همه شمول را به ریاست جمهوری سپرده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۳۹۹)

سپیدارطرح پیشنهادی برای تشکیل حکومت همه شمول را که شامل سهم و صلاحیت های عبدالله میشود را به رییس جمهور سپرده است.

همراهان عبدالله می‌گویند که این طرح حاوی خواستهای همه جانبه شان است و تا اخیر از آن دفاع می کنند. در همین حال ارگ ریاست جمهوری می‌گوید: رای زنی ها میان آنان و سیاسیون برای حل تنش های موجود جریان دارد ولی تا اکنون به نتیجه به دست نیامده است.

حساس ترین لحظات تصمیم گیری هم برای رییس جمهور غنی و هم برای عبدالله؛ اگر رییس جمهور خواست های عبدالله مبنی بر شکل گیری حکومت همه شمول را بپذیر باید، ۵ سال تمام این رقیب انتخاباتی اش را با صلاحیت اجرایی و سهم ۵۰ درصد کابینه، شبیه حکومت وحدت ملی، متحمل خواهد شد.

ولی این همان خواست های است که پیوسته از سوی رییس جمهور غنی رد شده است.

آیا عبدالله و دار و دسته اش چی می خواهند؟

بشیر احمد ته‌ینج، عضو ارشد ثبات و همگرایی، می گوید: ” ما طرح خودما را نوشتیم فرستادیم که در آن سهم و صلاحیت های داکتر عبدالله مشخص است و اگر این خواستهای ما پذیرفته نشد ما راه ما برای تشکیل حکومت همه شمول مشخص است.”

ارگ در را برای گفتگو باز نگهداشته است، ولی چرا این گفتگو نتیجه نمی دهد، هرچند کسانی که در جریان رای زنی حضور دارند گفته اند که تا اکنون چند بار عبدالله و اشرف غنی بر یک توافق نزدیک می شوند اما همان خواست صلاحیت اجرایی از سوی ثبات و همگرایی هر بار این توافق را به چالش می کشد.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، چنین می گوید: ” حکومت افغانستان برای شکل گیری یک حکومت همه شمول با تمام طرف های سیاسی مشورت می کند. گفتگو ها جریان دارد.

برای اینکه به یک نتیجه مطلوب برسیم زمان به کار است.” اما در میان سیاسیون نگرانی از بدتر شدن وضعیت سیاسی و ادامه این تنش ها جریان دارد. آمریکا خواهان متحد شدن سیاسیون افغانستان برای رفتن به طرف صلح و آغاز مذاکرات میان افغانی است؛ تنش های که باعث شد بخشی از کمک های واشنگتن به کابل را هم قطع کند.

اخبار ساحوی

غنی حمله بر معاون شورای ولایتی پکتیا را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای حمله بر ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا را که صبح امروز در شهر گردیز در یک سوقصد جان باخت، را شدیدا محکوم کرد.

در اعلامیه ارک آمده است که رییس جمهور غنی یک بار دیگر از طالبان خواست که آتش بس بشری، سرتاسری و دایمی را که همانا خواست مردم، حکومت افغانستان و جامعه جهانی است، بپذیرند.

وی همچنان “به ارگان های مربوطه بخاطر بررسی همه جانبه رویداد و شناسایی و مجازات عاملین آن، هدایت داد و با تاکید گفت که مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما در برابر تروریستان و جنایتکاران ادامه خواهد داشت.”

مقام های ولایت پکتیا گفته اند که آقای غروال حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز در شهر گردیز که در حال رفتن به سوی دانشگاه گردیز بود، مورد حمله قرار گرفت.

وی در این رویداد جراحت شدید برداشت که بعدا در بیمارستان جان داد.

حمله بر غروال در ادامه حملات هدفمند بالای چهره های شناخته شده و مقام های حکومتی است.

اوایل این ماه امرالله صالح و معاون اول ریاست جمهوری نیز در کابل مورد سوقصد قرار گرفت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در ننگرهار ۲۰ تن از نیروهای امنیتی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای چند پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار دست کم ۲۰ نفر از نیروهای افغان جان باخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آریانانیوز گفته است که شب گذشته شمار زیاد از جنگجویان طالبان بالای پاسگاه های امنیتی در ولسوالی های خوگیانی، حصارک و شیرزاد حمله کردند که با مقاومت نیروهای افغان مواجه شد.

به گفته آقای خوگیانی در نتیجه درگیری میان دو طرف دست کم ۲۰ تن از نیروهای افغان به شمول ۱۲ سرباز پولیس، سه پولیس محلی و پنج نفر از خیزش های مردمی جان باخته و سی تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است. به گفته وی در این رویداد دست کم سی جنگجوی طالبان کشته و شمار زیاد دیگر آنان نیز زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که مذاکرات میان افغان ها برای یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

روز سه شنبه نمایندگان حکومت و طالبان اولین نشست رودررو شان را برگزار کردند که روی اصول کار و تقسیم اوقات نسشت های بعدی به توافق رسیدند.

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند.

آقای ستانکزی گفت: “مهم‌ترین اولویت مردم افغانستان توقف خون ریزی در کشور است.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله طالبان در ولسوالی آبشار پنجشیر

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۱۸, ۱۳۹۹)

طالبان مسلح بالای روستای قلعه‌تری ولسوالی آبشار ولایت پنجشیر حمله کرده و سه فرد ملکی را به گروگان گرفته اند.

مقام های محلی پنجشیر میگویند که این حمله ساعت ۱۱ پیش از چاشت امروز انجام شده است و طالبان اکنون در روستا حضور دارند.

منصور عنابی سخنگوی والی پنجشیر می‌گوید که تلاش ها برای رهایی گروگانان از چنگ طالبان ادامه دارند و نیروهای امنیتی به محل اعزام شده اند.

در همین حال طالبان ادعا میکنند که آنان یک پاسگاه نیروهای امنیتی را تصرف و سه سرباز را نیز به اسارت گرفته اند.

طالبان دو روز پیش نیز گفته بود که چندین پاسگاه نیروهای افغان را در ولسوالی پریان این ولایت تصرف کرده بودند که در نتیجه پنج تن از نیروهای امنیتی جان باخته و یک نفر دیگر آنان زخم برداشت.

این در حالی است که امروز شهروندان کشور از ۱۹مین سالیاد جان باختن احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور یادبود به عمل آوردند.

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری و اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی با گذاشتن اکلیل گل در پای منار مقاومت در کابل از آقای مسعود یاد بود به عمل آوردند.

به خواندن ادامه دهید

Trending