Connect with us

اخبار ساحوی

سپیدار طرح پیشنهادی حکومت همه شمول را به ریاست جمهوری سپرده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۳۹۹)

سپیدارطرح پیشنهادی برای تشکیل حکومت همه شمول را که شامل سهم و صلاحیت های عبدالله میشود را به رییس جمهور سپرده است.

همراهان عبدالله می‌گویند که این طرح حاوی خواستهای همه جانبه شان است و تا اخیر از آن دفاع می کنند. در همین حال ارگ ریاست جمهوری می‌گوید: رای زنی ها میان آنان و سیاسیون برای حل تنش های موجود جریان دارد ولی تا اکنون به نتیجه به دست نیامده است.

حساس ترین لحظات تصمیم گیری هم برای رییس جمهور غنی و هم برای عبدالله؛ اگر رییس جمهور خواست های عبدالله مبنی بر شکل گیری حکومت همه شمول را بپذیر باید، ۵ سال تمام این رقیب انتخاباتی اش را با صلاحیت اجرایی و سهم ۵۰ درصد کابینه، شبیه حکومت وحدت ملی، متحمل خواهد شد.

ولی این همان خواست های است که پیوسته از سوی رییس جمهور غنی رد شده است.

آیا عبدالله و دار و دسته اش چی می خواهند؟

بشیر احمد ته‌ینج، عضو ارشد ثبات و همگرایی، می گوید: ” ما طرح خودما را نوشتیم فرستادیم که در آن سهم و صلاحیت های داکتر عبدالله مشخص است و اگر این خواستهای ما پذیرفته نشد ما راه ما برای تشکیل حکومت همه شمول مشخص است.”

ارگ در را برای گفتگو باز نگهداشته است، ولی چرا این گفتگو نتیجه نمی دهد، هرچند کسانی که در جریان رای زنی حضور دارند گفته اند که تا اکنون چند بار عبدالله و اشرف غنی بر یک توافق نزدیک می شوند اما همان خواست صلاحیت اجرایی از سوی ثبات و همگرایی هر بار این توافق را به چالش می کشد.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، چنین می گوید: ” حکومت افغانستان برای شکل گیری یک حکومت همه شمول با تمام طرف های سیاسی مشورت می کند. گفتگو ها جریان دارد.

برای اینکه به یک نتیجه مطلوب برسیم زمان به کار است.” اما در میان سیاسیون نگرانی از بدتر شدن وضعیت سیاسی و ادامه این تنش ها جریان دارد. آمریکا خواهان متحد شدن سیاسیون افغانستان برای رفتن به طرف صلح و آغاز مذاکرات میان افغانی است؛ تنش های که باعث شد بخشی از کمک های واشنگتن به کابل را هم قطع کند.

اخبار ساحوی

نیروهای افغان حمله طالبان در غزنی را به عقب زدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از عقب زدن حملات طالبان در ولایت غزنی خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که روز گذشته طالبان  در ساحات «شالیز» و «عاشقوال» مربوط مرکز ولایت غزنی بالای نیروهای ملی دفاعی و امنیتی حمله کردند.

این حملات از سوی نیروهای افغان با شکست رو به رو گردید که در نتیجه ۸ طالب کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است. گروه طالبان نیز در پیوند به این رویداد تا هنوز ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که ظاهرا در روزهای پسین طالبان مسلح بر خلاف توافق دوحه با امریکا برای صلح افغانستان، حملات شان را در شماری از ولایت های کشور افزایش داده اند.

دو روز پیش طالبان مسلح حبیب الله، فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک این ولایت را با ماین کنار جاده ای کشتند. در ولایت قندهار نیز یک موتر مملو از مواد انفجاری را در فرماندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت این انفجار دادند که در نتیجه سه سرباز کشته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

دوازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

به شمول یک فرمانده دست کم ۱۲ جنگجوی طالبان در نتیجه درگیری با نیروهای افغان در ولایت پکتیا کشته شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به آریانانیوز میگوید که طالبان حوالی ساعت ۵ بامداد امروز بالای پاسگاه های نیروهای افغان در روستای شاه محمد ولسوالی زازی آریوب این ولایت حمله کردند.

به گفته مومند در این رویداد به شمول یک فرمانده طالبان به نام اباسین، ۱۰ جنگجوی این گروه کشته و هفت تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

آقای مومند می‌افزاید که در این رویداد به نیروهای افغان آسیبی نرسیده است.

در یک رویداد دیگر، شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای ارتش که در حال گزمه در ولسوالی سمکنی این ولایت بودند، حمله کردند.

آقای مومند میگوید که در این رویداد دو طالب مسلح به شمول یک شهروند پاکستانی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شده اند.

سخنگوی طالبان گفته است که جنگجویان این گروه نیز تلفاتی به نیروهای افغان در ولسوالی زازی آریوب وارد کرده اند. او اما جزییات بیشتر در این مورد نداده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتربمب در قندهار؛ دو سرباز کشته و ۱۵ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت قندهار دست کم دو سرباز پولیس جان باخته و ۱۵تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود، به آریانانیوز گفته است که یک مازدا مملو از مواد انفجاری فرماهندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت قندهار را هدف قرار داد.

به گفته این منبع، این رویداد حوالی ساعت ۴ بامداد امروز رخ داده است. در همین حال باشندگان محل میگویند که ممکن آمار تلفات افزایش پیدا کند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است در این رویداد به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی ۲۰ سرباز افغان جان باخته اند.

از سویی هم طالبان مسلح حبیب الله فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی را نیز آماج ماین کنار جاده ای قرار دادند که در نتیجه دو سرباز نیز با وی کشته شدند.

همزمان با شدت حمله‌های تهاجمی طالبان، برخی مقام‌های محلی می‌گویند، نیروهای دولتی از حالت دفاعی بیرون شده‌اند و عملیات‌های تهاجمی را ازسر گرفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending