Connect with us

ورزش

سه ورزشکار مهاجر افغان در تیم مهاجرین المپیک راه یافتتند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۰)

کمیته بین‌المللی المپیک اعضای تیم مهاجران در مسابقات المپیک توکیو را اعلام کرده است که سه مهاجر افغان نیز شامل این تیم اند.

هفت عضو این تیم را پناهجویان مقیم آلمان تشکیل می‌دهند.

درهمین حال کمیته ملی المپیک افغانستان گفته است که معصومه علی‌زاده، در رشته بایسکل‌رانی از فرانسه، عبدالله صدیقی از رشته تکواندو از بلجیم و نگاره شاهین در رشته جودو از روسیه، توانستند کارت دعوت بازی‌های المپیک توکیو را بدست بیاورند.

معرفی مختصر ورزشکاران افغان که به المپیک راه یافته اند:

عبدالله صدیقی

صدیقی از هشت سالگی به ورزش تکواندو روآورده است.

صدیقی ۲۴ساله كه هم اكنون در بلجیم تمرین می‌كند اخیرا در مصاحبه‌ای با کمیته بین‌المللی المپیک گفت این ورزش، چراغ راهنمایی در دوران سخت، ابتدا هنگام فرار از كشور ( چهار سال پیش) و بار دوم دوباره از زمان بیماری همه‌گیر ویروس كرونا بوده است.

وی در مورد فرار خود گفت: “این یک مأموریت طاقت فرسا بود، روزهایی بود که ۱۲ساعت پی‌هم راه می‌رفتم.”

در حالی که صدیقی به طور کامل رویای خود را برای رفتن به بازی‌های المپیک متمرکز کرده است، در سال گذشته دنیای واقعی ضربه عاطفی به او وارد کرد.

وی در مصاحبه اخیر خود گفته است که قبل از مرگ مادرش در اثر بیماری ویروس کرونا در افغانستان، نتوانسته است مادرش را ببنید.

وی گفت: “مادرم شش ماه پیش به دلیل ویروس کرونا درگذشت. مرگ او برای من سخت بود – من از زمان ورودم به بلجیم او را ندیده بودم. “

معصومه علی‌زاده

برای علی‌زاده ، همه چیز پس از آن تغیر کرد که برنامه تلویزونی فرانسه یک مستند را زیر نام “ملکه‌های کوچک کابل” به نشر رساندند.

این مستند همراه با خواهرش زهرا، مشکلات دوچرخه سواری به عنوان یک زن در افغانستان را نشان میداد.

علی‌زاده به خبرگزاری فرانسه ۲۴ گفته است که :”در افغانستان، مردان تصور می‌كنند كه دوچرخه سواری برای زن نامناسب است.”

طبق گزارش کمیته بین‌المللی المپیک، پس از تماشای مستند، یک وکیل بازنشسته فرانسوی به نام پاتریک کمونال برنامه ریخت تا این دو خواهر با ویزای بشردوستانه به فرانسه بیایند و درخواست موفقیت‌آمیز پناهندگی را ارایه داد.

علی‌زاده گفت: “دوچرخه سواری برای زنان و مردان بسیار آسان است.”

هر دو خواهر در دانشگاه لیل ثبت نام کرده اند و معصومه علی‌زاده در برنامه بورس تحصیلی ورزشکاران پناهنده کمیته بین‌المللی المپیک دعوت شد.

او ۲۴ساله است و برای اشتراک در بازی‌های المپیک در شمال فرانسه سخت تمرین می‌کند.

علی‌زاده می‌گوید که:”با شرکت در بازی‌های المپیک، می‌خواهم کسانی را که فکر می‌کنند زن با دوچرخه نامناسب است، متقاعد سازم یا اینکه عجیب است که یک زن مسلمان با روسری پوشیده دوچرخه سواری می‌کند، نخیر طبیعی است.”

نگاره شاهین

شاهین در افغانستان متولد شد و یک جودوکار است که در وزن زیر ۷۰ کیلوگرم شرکت می‌کند.

وی از ۱۱ سالگی تمرین جودو را آغاز کرد و به عنوان پناهنده در پشاور پاکستان زندگی می‌کرد، زیرا ورزش‌های رزمی یک سنت خانوادگی بود.

وی در حال تحصیل در رشته تجارت بین‌الملل در دانشگاهی در یکاترینبورگ روسیه است و قصد دارد مدرک کارشناسی ارشد خود را بدست آورد.

وی به عنوان عضوی از تیم پناهندگان فدراسیون بین‌المللی جودو، در مسابقات سال ۲۰۲۰ و کازان در سال ۲۰۲۱ شرکت کرده است.

توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک حین معرفی ورزشکاران مذکور گفت: “شما بخش مهم جامعه المپیک هستید و ما با آغوش باز از شما استقبال می‌کنیم.”

این ورزشکاران براساس توانمندی‌های ورزشی و رعایت مساوات میان زنان و مردان، بدون در نظرداشت نوعیت ورزش و کشور اصلی آن‌ها انتخاب شده اند.

این سه افغان در کنار سایر ورزشکاران پناهنده در مراسم افتتاحیه بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ در ۲۳ جولای ۲۰۲۱ پس از یونان با پرچم المپیک در استادیوم ملی جاپان حضور خواهند یافت.

این تیم مانند سایر ۲۰۶ کمیته ملی‌المپیک شرکت کننده در دهکده المپیک باقی خواهد ماند و پس از بازیها از پشتیبانی کمیته بین‌المللی المپیک نیز برخوردار می‌شوند.

برای تمام نمایندگان رسمی تیم (از جمله مراسم احتمالی مدال)، پرچم المپیک برافراشته می‌شود و سرود المپیک پخش می‌شود.

به نقل از خبرگزاری دویچه وله هفت تن از اعضای این تیم را پناهجویان مقیم آلمان تشکیل می‌دهند. علاء ماسو و یسرا مردینی در بخش شنا، وثیم سلامانا در بخش بوکس، محمد علی رشوان و وایل شعیب در کاراته و احمد علیکای در بخش جودو پناهجویان سوریایی مقیم آلمان هستند که در این تیم برگزیده شده اند. همچنین کیمیا علی‌زاده در بخش تکواندو و سعید فضل‌ اولی در بخش قایق‌رانی مهاجران ایرانی مقیم آلمان نیز عضویت این تیم را کسب کردند.

در مسابقات المپیک امسال جاپان ۵۵ ورزشکار از ۱۳ کشور جهان شانس این را داشتند تا برای عضویت در تیم المپیک پناهجویان رقابت نمایند. در کنار آلمان همچنان ۲۰ کشور دیگر برای پناهجویان زمینه اشتراک در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ را مهیا کرده اند.

قرار است در روز افتتاح مسابقات المپیک به تاریخ ۲۳ ماه جولای، تیم مهاجران پس از یونان در جایگاه دوم تحت پرچم المپیک وارد میدان شوند.

ریاست این تیم را لیگلا لوروپهِ قهرمان جهانی دوِش از کنیا به دوش دارد.

تیم مهاجران نخستین بار در مسابقات سال ۲۰۱۶ در ریود اشتراک نمود. در آن زمان ده ورزشکار از کشورهای اتیوپیا، سوریه، سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کانگو اشتراک داشتند.

کمیته بین‌المللی المپیک در ماه اکتوبر ۲۰۱۸ تصمیم گرفت که برنامه مسابقات مهاجران در المپیک را که از سوی کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد حمایت می‌شود، برای المپیک ۲۰۲۰ در توکیو تمدید کند. این مسابقات به دلیل کرونا یک سال به تعویق افتاد و در تابستان امسال برگزار می‌شود.

ورزش

اعضای تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان به پاکستان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۴, ۱۴۰۰)

مقام‌های پاکستان امروز (چهارشنبه ۲۴سنبله) می‌گویند که اعضای تیم فوتبال بانوان افغانستان به اسلام‌آباد رسیده‌اند.

اعضای تیم فوتبال بانوان افغانستان روزگذشته از گذرگاه تورخم داخل این کشور همسایه شدند.

فواد چودری٬ وزیر اطلاعات پاکستان در تویت خود نگاشته است: “از اعضای تیم فوتبال بانوان افغانستان که از طریق تورخم وارد پاکستان شده‌اند٬ استقبال شد.”

آقای چودری جزییات بیشتر نداده و هنوز روشن نیست که چه تعداد از اعضای تیم به پاکستان رفته اند.

اما خالده پوپلزی٬ کاپیتان سابق تیم فوتبال بانوان افغانستان در صفحه فیسبوک خود نگاشته است که اعضای تیم بانوان با کمک و حمایت دوست‌های خوب و ارگان‌های مختلف به کشور امن‌تر انتقال یافتند.

او می‌افزاید که بیش از ۷۹ نفر شامل بازیکنان فوتبالیست هرات، مزار و خانواده‌های‌شان انتقال داده شده‌اند.

تیم فوتبال بانوان ازسوی فدراسیون فوتبال افغانستان در سال‌های اخیر تاسیس شد.

این درحالی است که هفته گذشته یکی از مقامات امارت اسلامی به شبکه تلویزیونی سی بی اس آسترالیا گفت که فکر نمی‌کند زنان مجاز به بازی کرکت داشته باشند زیرا “لازم نیست” و خلاف اسلام است.

به خواندن ادامه دهید

ورزش

بازی های جام جهانی فوتسال ۲۰۲۱ امروز آغاز می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۱, ۱۴۰۰)

بازی های جام جهانی فوتسال ۲۰۲۱ امروز در لیتوانیا آغاز می‌شود.

این مسابقات در سه ورزشگاه – ویلنیوس ، کاووناس و کلایپیدا – در سراسر لبتوانیا برگزار می شود.

علاقمندان می‌توانند مسابقات جام جهانی فوتسال را از تلویزیون آریانا تماشا کنند. تلویزیون آریانا حق پخش این مسابقات را از آن خود کرده است.

اولین بازی این مسابقات ساعت ۹:۳۰ امشب از تلویزیون آریانا پخش می‌شود. این بازی ها به صورت مشترک از سوی لیتوانیا و ونزویلا میزبانی خواهد شد.

در این مسابقات ۲۴ تیم کشورهای جهان شرکت میکنند و آخرین دیدار این رقابت ها نیز به تاریخ ۳ اکتوبر سال روان میلادی در ورزشگاه کاووناس برگزار خواهد شد.

آرجانتین مدافع عنوان قهرمانی روز سه‌شنبه هفته آینده در شهر ویلنیوس در برابر امریکا وارد میدان خواهد شد.

در همین حال برازیل که تا هنوز پنج بار عنوان قهرمانی جام جهانی فوتسال را از آن خود کرده است، روز دوشنبه آینده در برابر ویتنام وارد میدان خواهد شد.

اسپانیا؛ از تیم های اروپایی نیز که تا هنوز دو بار قهرمان شده است، تلاش می کند تا برای اولین بار از سال ۲۰۰۴ عنوان قهرمانی را به اروپا بازگرداند.

تیم ملی اسپانیا قرار است اولین بازی خود را در برابر تیم پاراگویی از امریکای جنوبی انجام دهد.

از سوی هم تیم ملی پرتگال اولین بازی خود را مقابل تایلند انجام می دهد و اتحادیه فوتبال روسیه نیز در اولین دیدار به مصاف مصر خواهد رفت.

ایران و ازبیکستان دو همسایه افغانستان نیز در این رقابت ها شرکت میکنند. ایران در «گروه اف» روز سه‌شنبه به مصاف صربستان می‌رود و ازبیکستان و گواتیمالا نیز در «گروه بی» با هم به رقابت خواهند پرداخت.

برای دریافت معلومات بیشتر در مورد جام جهانی فوتسال ۲۰۲۱ به اینجا مراجعه کنید.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

راشد خان از کاپیتانی تیم کرکت ۲۰ آوره‌ای افغانستان استفعا کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۱۹, ۱۴۰۰)

راشدخان آرمان، ستاره کرکت افغانستان به عنوان کاپیتان افغانستان در مسابقات جام جهانی ۲۰ آوره از مقام‌ اش استعفا کرد و محمد نبی جانشین او شد.

به اساس گزارش‌ها راشد خان در اعتراض به تصمیم کرکت بورد افغانستان مبنی بر اعلام کردن فهرست بازیکنان کشور برای مسابقات جام جهانی ۲۰ آوره، از کاپیتانی تیم ملی استعفا نمود.

راشد خان در این باره گفته”من به عنوان کاپیتان و مسوول در قبال ملت، این حق را برای خود محفوظ می‌دارم که بخشی از تیم منتخب باشم. کمیته انتخاب و ACB رضایت من را برای تیمی که توسط مطبوعات ACB [کرکت بورد افغانستان] اعلام شده، دریافت نکرده‌ است. من تصمیم می‌گیرم که فوراً از سمت کاپیتان تیم T20 افغانستان کنار بروم. بازی برای افغانستان همیشه برای من افتخارآمیز است.”

قبل از این راشد خان  رسما به عنوان کاپیتان کشور در بازی‌های ۲۰ آوره جام جهانی معرفی شده بود.

کرکت بورد کشور تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

این در حالی است که فهرست بازیکنان ملی پوش کشور برای بازی‌های جام جهانی ۲۰ آوره کرکت اعلام شد که قرار است این مسابقات از ۱۷ اکتوبر تا ۱۴ نوامبر در کشورهای عمان و امارات متحده عربی میزبانی شود.

تیم ملی افغانستان در این بازی‌ها به عنوان یکی از اعضای اصلی شورای بین المللی کرکت، حضور خواهد یافت.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است