Connect with us

رویداد های اخیر

سناتوران: توافقنامه امریکا و طالبان نقض شده و نیاز به بازنگری دارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۳۹۹)

مجلس سنا کشور از جوبایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، میخواهد تا رویکرد تازه‌ی برای ثبات افغانستان روی دست گیرد و از سیاست‌های دوگانه دست بردارد.

این در حالی است که قرارا است فردا جوبایدن به حیث رییس جمهور امریکا مراسم تحلیف برگزار کند.

 سناتوران از بایدن میخواهند تا توافق نامه امنیتی  که با کابل به امضا رسیده به گونهء راستین عملی سازد.

کامل بیک حسینی، عضو مجلس سنا، در این باره گفت:”ما پیام به جوبایدن داریم که امریکا باید به ارزش‌های حقوق بشری و کرامت انسانی در سیاست هایش در قبال افغانستان در نظر بگیرد و پیمانی که با افغانستان امضا شده که ترامپ به آن اعتنا نکرد و مواد این پیمان عملی نشد آن را عملی بسازد و در سیاست اش در قبال افغانستان تجدید نظر کند.”

انارکلی هنریار، عضو دیگر مجلس سنا، در این مورد میگوید:”حکومت جدید امریکا باید برای صلح افغانستان تلاش کند، زیرا متن توافق نامه این کشور با طالبان نقض شده و نیاز به بازنگری دارد.”

سید صفی الله هاشمی، عضو مجلس سنا، در این باره گفت:”عامل بسیاری از چالش‌ها در افغانستان امریکا است و حکومت جدید امریکا باید روی یک سیاست متعادل در برابر افغانستان کار کند تا افغانستان به ثبات پایدار دست پیدا کند.”

درهمین حال، فصل الهادی مسلمیار، رییس مجلس سنا، تاکید می ورزد که امریکا همواره منافع ملی اش را دنبال کرده و در این شرایط اساس نیاز است تا برای رسیدن افغانستان به ثبات درکنار افغان‌ها ایستاده شود.

مسلمیار در این باره گفت:”برای امریکا منافع خود شان مهم است و از امریکا و جوبایدن توقع ما این است که با افغان‌ها ایستاده شوند و بربنیاد پیمان امنیتی در برابر کشور ما عمل کند.”

بااین حال اعضای مجلس سنا نقش امریکا را برای متقاعد ساختن گروه طالبان به صلح و فشار آوردن بر عامیان این گروه مهم میدانند و می گویند که اگر این کشور برای ثبات افغانستان صادقانه گام بردارد، ختم جنگ در افغانستان کار دشوار نخواهد بود.

رویداد های اخیر

تورخم تنها به روی موترهای باربری و دارندگان ویزا باز است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی امروز (جمعه ۳۰میزان) گفته است که در حال حاضر تورخم فقط برای موترهای باربری و دارندگان ویزا باز است.

به گفته وی، افرادی که “پاسپورت و ویزا ندارند، چه بزرگسال باشند چه اطفال، اجازه عبور از خیبر پختونخوا (در پاکستان) را ندارند” و به خانه‌های شان برگشتانده می‌شوند.

بلخی گفت:”مقامات امارت اسلامی در تلاش هستند تا امکانات بیشتری در این زمینه ایجاد کنند.

ملا محمد حسن آخند، نخست وزیر امارت اسلامی افغانستان بعد از ظهر روز گذشته (پنج‌شنبه ۲۹میزان) با شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان و هیأت همراهش دیدار کرد.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، دو طرف در مورد افزایش همکاری‌های اقتصادی میان افغانستان و پاکستان، آغاز دوباره پروازهای ملکی میان کابل و اسلام آباد، افزایش همکاری‌های اقتصادی میان افغانستان و پاکستان، ۲۴ ساعته ساختن فعالیت‌های بندرهای سپین بولدک، تورخم و غلام خان، کاهش تعرفه گمرکی بالای صادارت افغانستان، فراهم ساختن تسهیلات به مسافرین افغان و تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام آن کشور در افغانستان، صحبت کردند.

درهمین حال، ملا محمد حسن، روابط میان افغانستان و پاکستان را تاریخی خواند و گفت که:” امیدواریم پاکستان تعهدات خویش را نیز در عمل ثابت سازد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

روسیه امارت اسلامی افغانستان را از لیست سیاه خارج میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (پنجشنبه، ۲۹ میزان) گفته که به زودی امارت اسلامی افغانستان را از لیست سیاه آن کشور خارج میکند.

روسیه در سال ۲۰۰۳ امارت اسلامی افغانستان به عنوان “یک گروه تروریستی شناخت”، اما در سال‌های اخیر مقام‌های امارت اسلامی را چندین بار به مسکو دعوت کرد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در این باره گفت:” ما از طالبان (امارت اسلامی) توقع میکنیم، مردمی که بدون شک اوضاع افغانستان را تحت کنترول دارند. ما انتطار داریم که وضعیت به زودی به گونه مثبت تغییر کند. ما به طور مشترک تصمیم خواهیم گرفت که آنها(امارت اسلامی) را از لیست تروریستان خارج کنیم. ما در آینده نزدیک در این باره تصمیم خواهیم گرفت. موضع روسیه این است که به این جهت حرکت میکند.”

رییس جمهور روسیه افزوده که دارایی‌های منجمد افغانستان باید آزاد شود، زیر ثبات افغانستان به نفع همه کشورهای همسایه است.

پوتین همچنان خواهان حمایت اقتصادی از افغانستان شده است.

این درحالی است که قبل از این روسیه بر بسیج سازی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان در میان ۱۱ کشوری آسیب پذیر ناشی از تغییرات اقلیمی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری رویترز، نهادهای اطلاعاتی امریکا در گزارشی هشدار دادند ۱۱ کشور جهان از جمله افغانستان و پاکستان در معرض تاثیرات منفی تغییرات اقلیمی جهانی قرار دارند.

این تغییرات که شامل، سیل، طوفان، خشکسالی و کمبود غذا می‌شود ثبات و امنیت جمعیت عظیمی از این کشورها را تهدید می‌کند.

کشورهای دیگری که در گزارش نهادهای اطلاعاتی امریکا از آنها بعنوان کشورهای در خطر تغییرات اقلیمی یاد شده، هند، کوریایی شمالی، میانمار، عراق، گواتمالا، هاییتی، هوندوراس، نیکاراگوای و کلمبیا هستند.

اداره مدیریت ملی اطلاعات امریکا موسوم به ODNI در گزارشی هشدار داده تغییرات اقلیمی باعث بی‌ثباتی در این کشورها و نیز گسترش تنش‌های منطقه‌ای و در نهایت به خطر افتادن امنیت ملی امریکا تا سال ۲۰۴۰ خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است