Connect with us

جهان

سلسله دیدارهای های خلیلزاد مبنی بر آغاز مذاکرات بین الافغانی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 21, 2020)

خلیلزاد روز چهارشنبه به ادامه ی تلاشها برای آغاز مذاکرات بین الافغانی با نمایندگان طالبان و مقامات افغان دیدار کرد.

در تازه ترین دیدارهایش، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان ، با نمایندگان طالبان و مقامات افغان، بالترتیب در دوحه و کابل، به هدف آغاز  هرچه زودتر مذاکرات بین الافغانی بحث و تبادل نظر نموده است.

خلیلزاد گفته‌است که در دیدارش با ملا برادر، معاون سیاسی طالبان در دوحه، تأکید نموده که توافقنامه امریکا-طالبان درهم پیوسته ‌است: “تعهدات ضد تروريزم، مذاکرات بین‌الافغانی، خروج نیروها، و کاهش تدریجی خشونت که منجر به آتشبس دائمی شود.”

او علاوه نموده است که تمام جوانب درهمه موارد، بشمول آزادی زندانیان توسط حکومت افغانستان و طالبان، الزامات تطبيقی دارند.

به گفته خلیلزاد او در مورد شهروندان مفقود امریکایی، مارک فریریچس و پاول اوربی، و نگرانی ها در باره حملات اخیر طالبان در کندز، غزنی و خوست نیز با نمایندگان طالبان صحبت نموده و نیز، نگرانی های طالبان در مورد دستور حملات تعرضی رئیس جمهور غنی را به بحث گرفته اند.

همچنان خلیل‌زاد دربارۀ خشونت‌ها، به طالبان گفته‌است که “تمام جوانب باید خشونت را کاهش دهند. هزینه این جنگ را افغان‌های بی‌گناه بسیار زیاد و از مدت‌ها، متحمل شده‌اند.”

خلیلزاد افزوده است که طالبان تعهد شان را به توافقنامه و تطبیق آن ابراز کرده ‌اند.

از سوی هم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتی گفته است که ملا برادر، معاون طالبان، و هیئت همراهش با زلمی خلیلزاد در رشته نشست هایی در رابطه به تسریع روند صلح، گفتگوهای مفصل نموده اند. او از قول ملابرادر نوشته است: “حل مسئله افغانستان در عملی شدن کامل توافقنامه (بین آمریکا و طالبان) می باشد.”

شاهین علاوه نموده است که رهایی زندانیان زمینه را برای مذاکرات بین الافغانی مساعد می سازد و بدون (علی سازی) توافقنامه، میکانیزم های دیگر به معنای ایجاد موانع در روند صلح می باشد. او می گوید: “اکنون هم به پروسه صلح زیان رسیده، تعویق بیشتر زیان بیشتر را همراه دارد.”

آقای خلیلزاد، در کابل با دو سیاست مدار تازه آشتی شده، رئیس جمهور غنی و رئیس شورای عالی مصالحه ملی، عبدالله، ملاقات کرده نوشته است: “ما در مورد اقدامات بعدی که برای تطبیق توافق میان هر دو رهبر به آن نیاز است، صحبت نمودیم. در باره صلح، ما توافق نمودیم که سطح خشونت بسیار بلند است و نیاز است که برای کاهش آن از سوی تمام طرف ها، فوراً اقدام شود.”

او همچنان نوشته است: “ما همچنان بر اهمیت برآورده ساختن (سریع) دیگر تعهداتی که در توافقنامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان، به شمول رهایی زندانیان از هردو سو و آغاز مذاکرات بین الافغانی صورت گرفته، توافق نمودیم.”

باید گفت که کشور های چین، روسیه و ایران نیز اخیراً بر نیاز مبرم آغاز مذاکرات داخل افغانستان تاکید ورزیده اند.

آنها گفته اند که امید دارند مذاکرات بین الافغانی در اسرع وقت آغاز شود و خاطرنشان کرده اند که آنها می توانند نقش سازنده ای را در تقویت روند صلح داشته باشند.

جهان

امریکا به ماموریت نظامی اش در عراق پایان میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: جولای 27, 2021)

جوبایدن، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا، در دیدارش با نخست وزیر عراق در قصر سفید گفته که به ماموریت نظامی نیروهای امریکایی در عراق خاتمه میدهد.

بایدن گفته که تا پایان سال روان میلادی ماموریت نیروهای امریکایی در عراق پایان خواهد یافت.

مقام‌های امریکایی گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از عراق تمرکز تنها روی آموزش و مسایل استخباراتی در عراق خواهد بود.

بایدن در این باره گفته” جنگ مشترک ما علیه داعش برای ثبات منطقه بسیار مهم است. و همکاری ما در مقابل هراس افگنی ادامه خواهد یافت، حتی اگر به این مرحله جدید برویم که در مورد آن صحبت خواهیم کرد.”

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، می‌گوید که دیگر نیازی برای حضور نیروهای امریکایی در عراق نیست.

کاظمی در این باره گفت:” امروز روابط ما قوی تر از همیشه است. ما در زمینه اقتصاد، محیط زیست، بهداشت، آموزش، فرهنگ و سایر زمینه‌ها همکاری می کنیم.”

این در حالی است که نگرانی‌ها از حملات شبه‌ نظامیان نزدیک به ایران در برابر نیروهای امریکایی در عراق افزایش یافته است.

به اساس گزارش‌ها از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی تا کنون حداقل ۴۷ حمله علیه منافع امریکا در عراق انجام شده که هفت مورد توسط هوا پیماهای بدون سرنشین  بوده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

سیلاب‌ها و رانش زمین در هند؛ ۱۶۰ کشته و ده ها نفر ناپدید شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo credit Reuters
(Last Updated On: جولای 26, 2021)

در نتیجه بارش باران و سرازیر شدن سیلاب ها و لغزش زمین در مناطق مختلف هند دست کم ۱۶۰ نفر جان باخته اند.

گروه‌های نجات در تلاش برای بیرون کشیدن بیشتر از ۶۰ تن دیگر که زیر آوارهای ناشی از رانش زمین گیر مانده اند، اند.

همچنان در ایالت های مهاراشترا، گول، کارناتاکا و تیلانکانا در جنوب این کشور بشترین آسیب را دیده اند. این مناطق هزاران هکتار زمین زراعتی از بین رفته و مقام های هندی نیز مجبور شده اند که دست کم ۲۳۰ هزار نفر را نیز در مناطق امن انتقال دهند.

مهاراشترا در نتیجه رانش زمین در پی باران های موسمی دست کم ۱۴۹ نفر جان خود را از دست داده اند. حکومت هند گفته اند که ۶۴ تن دیگر هنوز ناپدید اند.

به دلیل بندش جاده ها و بلند رفتن سطح دریا ها، گروه های نجات هنوز هم نتوانسته اند که خود را به شماری از روستاهای آسیب دیده برسانند.

در کارناتاکا و تیلانکانا نیز ده ها نفر جان باخته اند.

در گوا که ایالت توریستی این کشور است، صدها خانه ویران شده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پیروزی کاستیلو در انتخابات ریاست جمهوری پرو

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

کمیسیون انتخاباتی پرو، پدرو کاستیلو سوسیالیست را به عنوان رییس جمهور بعدی این کشور معرفی کرد.

به گزارش از رویترز، نتیجه رسمی با درخواست‌های کیکو فوجیموری، نامزد جناح راست با هدف لغو برخی از آرا به اتهام کلاهبرداری به تاخیر افتاده بود.

خورخه سالاس ، رییس کمیسیون انتخابات گفت: “من پدرو کاستیلو را به عنوان رییس جمهور و دینا بولوارته را به عنوان معاون اول رییس جمهور اعلام می‌کنم.”

فوجیموری گفته بود که او نتیجه رسمی را به رسمیت می شناسد “زیرا این قانون و قانون اساسی که من قسم می‌خورم از آن دفاع کنم، چنین دستوری می‌دهد. به هر حال حقیقت آشکار خواهد شد.”

فوجیموری، دختر رییس جمهور سابق زندانی آلبرتو فوجیموری، در یک کنفرانس خبری گفت: “آنها هزاران رای از ما دزدیدند.” او پیروان خود را به اعتراض فراخواند.

وی گفت: “ما حق بسیج داریم … اما به روشی مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون.”

سفارت امریکا در لیما با استقبال از اعلامیه، تویتی ارسال کرد. در این تویت آمده است: “ما روابط نزدیک خود را با پرو مهم ارزیابی می‌کنیم و امیدواریم که این روابط با رییس جمهور منتخب پدرو کاستیلو پس از مراسم تحلیف در ۲۸ ژوئیه تقویت شوند.”

کاستیلو، در اولین اظهار نظرهای خود به عنوان رییس جمهور منتخب، خواستار وحدت ملی شد. وی گفت: “من در تلاش برای تلاش برای ایجاد این کشور عادلانه و مستقل تلاش و فداکاری می‌کنم.”

کاستیلو ، یک آموزگار ۵۱ ساله مدرسه سابق و فرزند یک کشاورز، است که قانون اساسی را دوباره تنظیم کند و مالیات شرکت‌های معدنی را افزایش دهد.

پرو دومین کشور بزرگ تولید کننده مس در جهان است

کاستیلو گفت که در جهت ثبات اقتصادی تلاش خواهد کرد.

وی گفت: “من از کیکو فوجیموری می‌خواهم که موانعی در این راه ایجاد نکند تا ما بتوانیم به جلو برویم و این را دولت همه مردم پرو قرار دهیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است