Connect with us

اخبار ساحوی

سقوط یک پاسگاه نیروهای امنیتی در نزدیکی شهر غزنی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۴۰۰)

یک پاسگاه نیروهای امنیتی در روستای آرزو در حومه شهر غزنی به دست طالبان سقوط کرده است.

مسوولان وزارت دفاع ملی می گویند که دراین رویداد شماری از نظامیان کشته و زخمی شده اند و بررسی ها در پیوند به سقوط این مرکز نظامی جریان دارد.

شورای ولایتی غزنی سقوط این پاسگاه را که فاصله کمتر از دو کیلومتر با شهر غزنی دارد را نگران کننده می دانند و خواستار تدابیر جدی برای تامین امنیت مردم غزنی هستند.

عبدالجامی جامی عضو شورای ولایتی غزنی  میگوید: ” شب گذشته یک پایگاه نظامی نیروهای امنیتی به دست طالبان افتاده است و در این رویداد به نیروهای امنیتی تلفات وارد شده و روستای آرزو در نزدیک شهر قرار دارد و سقوط آن یک تهدید جدی برای شهر غزنی است که حکومت باید به آن توجه کند.”

درهمین حال سرپرست وزارت دفاع ملی می گوید که در حمله طالبان بر یک پایگاه نیروهای مشترک امنیتی تلفاتی برنظامیان وارد شده و چگونگی این حمله طالبان زیر بررسی قرار دارد.

محمد یاسین ضیا سرپرست وزارت دفاع ملی میگوید: “سقوط یک پوسته در غزنی بوده و این یک پایگاه بزرگ نظامی نبوده است و نیروهای مشترک در این پوسته مستقر بودند و کشته و زخمی داریم و بررسی ها جریان دارد که چرا و چگونه این پوسته سقوط کرده است و این پایگاه بزرگ نبوده است.”

از سویی دیگر در یک انفجارماین کار گذاری شده هنگام نماز تراویح در ولسوالی بگرام ولایت پروان بیست و پنج نیروی امنیتی زخم برداشته و یک تن جان باخته است.

فضل الدین عیار والی پروان میگوید: “با تاسف در نتیجه جا سازی یک ماین چسپکی در وقت نماز تراویج بیست و پنج نفر از نیروهای امنیتی ما زخم برداشته و یک تن دیگر شان جان باخته است.”

حمله های ضد امنیت همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان شدت گرفته است و مردم از حکومت انتظار دارند تا راهکار های عملی را برای مهار حمله های خونین روی دست گیرد، درغیر آن دامنه خشونت ها و کشتار در کشور بیشتر خواهد شد.

اخبار ساحوی

روز جهانی صحت روانی؛ سرنوشت نامعلوم داکتر ربوده شده بلخی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۸, ۱۴۰۰)

از روز جهانی صحت روانی در بلخ در حالی تجلیل  شد که یک داکتر صحت روانی ۲۰ روز پیش در این ولایت از سوی گروهی از مردان مسلح ربوده شد و تا حال  سر نخی از مکان نگهداری وی پیدا نشده است.

داکتران در بلخ می‌گویند نبود نادر عالمی داکتر صحت روانی احساس می‌شود و نیروهای امنیتی برای رهایی وی باید اقدام کنند.

داکتر محمد یوسف صمیم قاضی زاده، آمر مراقبت‌های اولیه بیمارستان حوزه‌ای مزار، در این باره گفت:”   “

در همین حال، ریس صحت عامه بلخ می‌گوید که شمار از افراد به ظن دست داشتن در این رویداد بازداشت شده و تحقیقات از آنان جریان دارد  .

مقام‌های محلی می افزایند که تلاش‌ها برای بازداشت آدم ربایان افزایش یافته است.

اینکه آدم ربایان در بدل رهایی این داکتر چه می‌خواهند ؟ اعضای خانواده داکتر عالمی حاضر به گفتگو با رسانه‌ها  نشدند.

 از سوی هم از سرنوشت عبدالروف کودک بلخی که یک سال پیش ربوده شده بود چیزی در دست نیست و مقامات تا حال نتوانسته که این کودک را به آغوش خانواده اش برگردانند .

داکتران در شفاخانه حوزه‌ای ننگرهار نیز از روز صحت روانی تجلیل کرده و گفته که شمار بیماران روانی در این ولایت افزایش یافته است.

داکتران میگویند که بیشتر مریضان جوانان استند که از بیکاری رنج میبرند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

امارت اسلامی از جایگاه بوداهای بامیان محافظت می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۴۰۰)

مقام های امارت اسلامی میگویند که از جایگاه خالی تندیس های بودای بامیان به عنوان میراث تاریخی حفاظت می‌کند.

دو تندیس بودا در قرن ششم میلادی ساخته شدند که مردم بومی آن ها را به نام های صلصال و شهمامه می‌شناسند.

این دو تندیس غول‌پیکر در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی امارت اسلامی منهدم شدند. امارت اسلامی میگوید که تخریب این تندیس در آن زمان علت خاص داشت، اما حالا برای توسعه رونق گردشگری جای خالی آن را حفظ میکند.

مولوی سیف الرحمان محمدی رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید: ” ما هم به عنوان مسوول امارت اسلامی در ولایت بامیان، کوشش مان این است که از این آثار پرقیمت و از این جاهای باستانی ولایت خود در حد توان حفاظت نمایم.”

یک عضو دیگر امارت اسلامی میگوید که تندیس های بامیان در سال ۲۰۰۱ بنابر مسایل عقیدتی منهدم شدند.

به گفته او: “در قسمت ساختن بت؛ من به این باور استم که بار اول امارت اسلامی در تخریب آن تصمیم عاجل نگرفت، در این مورد غور کامل کرده و آن را به لحاظ عقیدوی و اسلامی تحقیق کرده و سپس آن را تخریب کرده است.”

تندیس‌های بودا در بامیان، تا قبل از آنکه تخریب شوند؛ بزرگ ‌ترین تندیس‌های بودا و از جمله بلند ترین مجسمه‌های سنگی در جهان به‌ شمار می رفتند.

این دو مجسمه به بلندی ۵۳ متر و ۳۵ متر در کنار مجموعه‌ ای از بناهای تاریخی در بامیان برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند. تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شده‌ است.

صلصال سمبول مرد گفته شده و شهمامه سمبول زن، در میان این دو 8 واحدی کوچک دیگری وجود دارد که نماد از فرزندان می ‌باشد این دو بودا از هم در فاصله ۸۰۰ متری قرار دارند.

باستان شناسان می گویند مسلمانان عرب اولین بار در زمان حجاج بن یوسف بر بامیان تسلط یافتند و تعداد زیادی از معابد و مجسمه‌های آن را با زیور آلات و اشیای قدیمی را به غنیمت بردند. آن‌ها معبد طلایی بیت الذهب و روکش طلایی صورت پیکره‌های بامیان را از بالای پیشانی بطرف پایین تراشیدند تا از حالت بت بودن خارج شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سه نفر به شمول یک خبرنگار در تیر اندازی ننگرهار جان باختند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۰)

در نتیجه تیر اندازی افراد مسلح ناشناس در ولایت ننگرهار دست کم سه نفر به شمول یک خبرنگار جان باختند.

منابع میگویند که افراد مسلح شام امروز در ناحیه سوم شهر جلال آباد بالای یک موتر تیر اندازی کردند.

به گفته آنان، در این رویداد سه نفر به شمول یک خبرنگار به نام سيد معروف سادات جان باخته اند.

منابع محلی میگویند که در این تیر اندازی دو تن دیگر به شمول یک فرزند کوچک آقای سادات نیز زخم برداشته اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است