Connect with us

اخبار ساحوی

سفیر پاکستان در کابل هند را متهم به برهم زدن اوضاع در منطقه کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۳۹۸)

به دنبال اوج گرفتن تنش‌ها میان اسلام آباد و دهلی جدید، بر سر منطقه مورد منازعه کشمیر، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که در جریان تلاش‌های پاکستان و جامعه جهانی برای حل منازعه افغانستان، هند به برهم زدن اوضاع منطقه پرداخته است.

 هند و پاکستان دو کشور اثرگذار روی روند صلح افغانستان می‌باشند، اما ظاهراً تنش میان این دو کشور، روی صلح و پایان منازعه افغانستان هم اثر اش را می‌گذارد، کابل و اسلام آباد بارها بر هم‌کاری در روند صلح افغانستان پافشاری کرده‌اند.

سفیر پاکستان در کابل، می‌گوید: “متأسفانه زمانی که پاکستان و جامعه بین المللی به حل موضوع جنگ افغانستان تمرکز کرده اند، در این زمان، هندوستان به برهم زدن اوضاع منطقه پرداخته است. دولت پاکستان از جامعه بین الملی می خواهد که در برابر این کار هند، اقدام کند، زیرا این تصمیم هند، تنش در منطقه را بیشتر می کند.”

زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در کابل، همچنان می‌گوید که پاکستان از نقش اش برای صلح افغانستان استفاده می‌کند اما به گفته او تاکنون هیچ اطلاعاتی در باره دیدار نخست وزیر پاکستان با طالبان وجود ندارد.

“نخست وزیر ما برای تلاش های جاری گفتگوهای صلح در افغانستان و آوردن یک صلح پایدار در افغانستان تلاش می کند. پاکستان مسوولیت مشترک در مورد آوردن صلح در افغانستان دارد و از این نقش خود استفاده می‌کند. ما تا کنون هیچ‌گونه معلومات و گزارشی در مورد دیدار عمران خان با طالبان نداریم که در امریکا به آن اشاره شده بود.”

اما، دهلی نو در باره این گفته‌های سفیر پاکستان در کابل تاکنون واکنش نشان نداده است.

اخیراٌ، مقام‌های هندی اعلام کردند که اصل امتیازات ویژه دولت کشمیر تحت اداره هند که در قانون اساسی این کشور برای این مناطق در نظر گرفته شده است را لغو کرده‌اند. در پی این تصمیم کمیته امنیت ملی پاکستان گفت که اسلام آباد تصمیم به کاهش روابط دیپلماتیک با دهلی نو گرفته و داد و ستد تجاری به این کشور را به حالت تعلیق در می‌آورد.

این در حالی است که ایالات متحده امریکا دو کشور را به خویشتن‌داری فراخوانده و از مذاکره بین پاکستان و هند روی کشمیر پشتیبانی کرده است، اما اسلام‌آباد گفته که با دهلی نو، مقابله می‌کند. 

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بلخ مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که قبل از رسیدن فصل سرما به صدها خانواده نیازمند در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، مواد خوراکی توزیع کرده اند.

مسوولان این بنیاد خیریه می افزایند که این مواد شامل آرد، روغن، و برنج است که به سلسله کمک‌‌های زمستانی این نهاد در مزار توزیع شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:”به ادامه کمک‌های بنیاد بیات برای مستحقین و اشخاص که بیجاشده‌گان میباشد کمک‌های خود را شروع کرده. قبلا ما در زون کندهار و هرات توزیع داشتیم و امروز هم در مزارشریف توزیع دارم.”

مسوولان بنیاد بیات تاکید می‌ورزند که این کمک‌ها به مستحقین توزیع شده اند.

یافث ثاقب، مسول بنیاد بیات در بلخ، در این باره گفت:” به اساس سروی که از طرف تیم خیریه بنیاد بیاد در داخل شهر مزارشریف صورت گرفته بود امروز  مواد غذایی که آماده شده برای مستحقین واقعی توزیع میشود.”

شماری از باشنده‌گان بلخ می‌گویند کمک‌های بنیاد بیات در شرایط صورت گرفته که واقعا مردم با انواع مشکلات مالی و اقتصادی مواجه بودند  .

عبدالغفار، باشنده بلخ، در این باره گفت:”نان خوردنی ندارند و دیگر تشکری میکنیم از بنیاد بیات که هر وقت همین کمک خود را ادامه داده به این مسلمانان. “

محمد باقر، باشنده دیگری بلخ، در این مورد افزود:” در این زمان بسیار خطرناک که مردم در گرسنگی به سر میبرند، آمده دست ما را گرفته کمال تشکر و سپاس میکنیم و امیداوار استم که این کمک‌ها ادامه داشته باشند.”

شکیلا، باشنده بلخ، در این باره گفت:” کار نیست، سیاسرها مشکل دارند، بیرون برآمده نمی‌توانند. تشکری میکنیم از اینها که دست ما را گرفتند و کمک کردند، امیدوار استم که کمک‌های شان بیشتر شوند.”

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که سلسله این کمک‌ها را به دیگر ولایات کشور نیز گسترش خواهند داد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک داکتر در هرات از چنگ اختطافگران آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که کارمندان بخش استخبارات در ولایت هرات یک داکتر را از چنگ اختطافگران آزاذ ساختند.

عبدالقیوم روحانی، والی هرات می‌گوید این داکتر یک هفته پیش در شهر هرات اختطاف شده بود که آدم ربایان او را به ولسوالی گذره این ولایت برده بودند.

به گفته والی در پیوند به این قضیه ۴تن بازداشت شدند که تحقیقات از نزد شان جریان دارد‌.

داکتر شراف‌الدین یک هفته پیش از شهر هرات ربوده شده بود.

والی هرات تاکید می‌کند که نیروهای امارت اسلامی به منظور ریشه‌کن کردن پدیده اختطاف تلاش می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

داعش مسوولیت حمله بر مسجد اهل تشیع در کندهار را بر عهده گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

گروه داعش در یک اعلامیه مسوولیت حمله مرگبار روز گذشته (جمعه،۲۳ میزان) بر یک مسجد اهل تشیع در شهر کندهار را بر عهده گرفته است.

اعلامیه افزوده که دو جنگجوی داعشی نخست بر محافظ این مسجد حمله کرده و بعدا داخل مسجد شده و میان نمازگزاران مواد منفجره شان را انفجار داده اند.

این انفجار در مسجد امام بارگاه در ناحیه اول شهر کندهار مربوط به شیعیان، حین ادای نماز جمعه رخ داده است.

یکی از شاهدان می‌گوید، او صدای سه انفجار را از ورودی اصلی مسجد، جایی که نمازگزاران در حال وضو بوده‌ اند، شنیده است.

از محل انفجار دست کم ۳۴ کشته و ۶۹ زخمی به شفاخانه میرویس انتقال داده شده است که همه قربانیان غیرنظامیان بوده اند.

به گزارش رسانه‌ها سخنگوی وزارت داخله گفته برای تحقیقات بیشتر این رویداد یک نیروی ویژه به محل اعزام شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در پیامی نوشته است که امارت اسلامی این انفجار را نکوهش می‌کند و آن را جنایت بزرگ می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است