Connect with us

رویداد های اخیر

سفیر روسیه: فعالیت‌های طالبان در افغانستان تهدیدی برای روسیه نیست

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۰)

سفیر روسیه در افغانستان گفته است که فعالیت‌های طالبان در افغانستان تهدید مستقیم برای روسیه نیست.

دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل، روز گذشته ( دوشنبه، ۷ سرطان) در یک گفتگو با خبرگزاری تاس‌نیوز روسیه گفته است:” تهدید مستقیم از طرف طالبان برای روسیه دیده نمی‌شود.”

ژیرنوف افزوده است که طالبان توانایی ندارد تا شهر کابل و دیگر شهرهای بزرگ را تصرف کنند.

ژیرنوف همچمنان وضعیت امنیتی کابل را نگران کننده خوانده است.

او در این باره گفت:” در اینجا تهدیدهای هراس‌افگنان افزایش یافته است و این روشن است که پایتخت کشور در یک حالت جنگی قرار دارد، بنابر این پس از ماه می هیج تغیری جدی بدتر مشاهده نشده است.”

سفیر روسیه در این باره گفته:” نماینده‌گان روسیه، امریکا، چین و پاکستان در چارچوب میکانیزم توسعه یافته ترویکا کار می‌کنند تا راه حل سیاسی برای وضعیت افغانستان دریابند. ما پالیسی‌های را دنبال میکنیم تا طرف‌های درگیر جنگ را به گفتگوهای نتیجه بخش تحت فشار قرار دهیم که باعث ختم جنگ‌های داخلی شود.”

این در حالی است که روز یکشنبه گذشته ۱۷ تن از نیروهای امنیتی افغان هنگام حملات طالبان به خاک تاجیکستان وارد شده اند.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است