Connect with us

خبرهای تازه

سفیر امریکا: افغانستان به دلیل «فساد اداری» اعتبارش را نزد جهان از دست داده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۴, ۱۳۹۸)

جان بس سفیر امریکا در کابل میگوید که افغانستان اعتبارش را نزد کشورهای جهان از دست داده است.

آقای بس در نشست ملی مبارزه با فساد که امروز(یکشنبه، ۲۴ قوس) در ارگ ریاست جمهوری و با حضور نمایندگان سیاسی کشورهای خارجی و نهاد کمک کننده برگزار شده بود گفت که فساد در افغانستان به اندازه ای است که حتا اگر یک توافق صلح جامع در افغانستان به وجود بیاید باز این توافق شکننده خواهد بود؛ زیرا دولت‌های خارجی به شمول امریکا حاضر نیستند که در چنین وضعیتی به افغانستان کمک های مالی لازم را ارایه کنند.

جان بس سفیر امریکا در افغانستان میگوید: “دولت ما، دولت های دیگر، نهادهای مالی بین المللی دیگر آماده نیستند که کمک مالی لازم را ارایه کند که همین موافقه بین دو طرف موفق شود. به خاطر که دولت های ما، نهادهای ما و سکتور خصوص ما اعتماد خود را از دست داده اند، که منابعی را که ما در اختیار شان قرار می دهیم به شکل درست استفاده نمی شود و فقط برای استفاده های شخصی چند تن به مصرف خواهد رسید.”

در همین حال سفیر بریتانیا در افغانستان، نیز می‌گوید که بر اساس گزارش های جهانی، میلیاردها دالر کمک های خارجی در افغانستان ضایع شده اند و فساد باعث تشدید جنگ، زیر سوال رفتن مشروعیت دولت، تسهیل اقتصاد غیر قانونی و ایجاد شبکه‌های هراس افگنی شده است.

الیسون بلک سفیر بریتانیا در کابل میگوید: “چیزی که شفافیت بین المللی تخمین می‌زند، فساد اداری در افغانستان کمک های میلیار دالری کشورهای کمک کننده را ضایع کرده است. پس باید دیده شود که فساد اداری در حقیقت باعث تشدید منازعات می شود، مشروعیت دولت را زیر سوال می برد و باعث تسهیل اقتصاد غیر قانونی می شود، باعث تقویت شبکه های هراس افگنی و جنایت کار می‌شود، که شامل مواد مخدر، قاچاق اسلحه و استخراج معادن به شکل غیر قانونی می‌باشد.”

همچنان رییس جمهور غنی می‌گوید که حکومت اش برای مبارزه با فساد اداری کار هایی را انجام داده است، اما مبارزه با فساد نیازمند تعهد مشترک و حاکمیت قانون است.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری میگوید: “بخش گمرکات و عواید به صورت اساسی باید مسلکی، بی طرف و از مداخله سیاسی کشانیده شود، این نوع فساد را ملت افغانستان قبول کرده نمی تواند که هر روز ما دست گدایی داشته باشیم و ۵۰ فیصد تخمین منابع خود را از دست بدهیم.”

سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری میگود: “در نهادهای عدلی و قضایی و تنفیذ قانون علاوه بر تلاش های که جریان دارد هنوز هم در تعقیب قضایای مربوطه از سرعت لازم برخوردار نیستیم، هنوز هم دوسیه های زیادی است که مراحل قانونی خود را طی نکرده است.”

از سویی هم رییس جمهوری در این نشست به وزارت امور داخله دستور داد تا زمری پیکان فرمانده پیشین پولیس نظم عامه را بازداشت کند، زیرا وی این اداره را به مرکز فساد مبدل کرده بود.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending