Connect with us

رویداد های اخیر

سفر هییت طالبان برای مشوره به ولایت کندهار 

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۰)

هییت ۹ نفره طالبان به رهبری ملاعبدالغنی برادر برای مشوره‌های بیشتر در مورد نظام آینده شب گذشته (سه‌شنبه ۲۶اسد) دریک پرواز ویژه از کشور قطر به ولایت کندهار آمدند. 

پس از آمدن به ولایت کندهار دریک کنفراس خبری خیرالله خیرخواه عضوی ارشد طالبان گفت از این که می‌بیند هیچ دشمنی در کشور نیست احساس خرسندی می‌کند.

وی همچنان از تمامی مردم خواست تا هر کس که در هر بخش ظرفیت دارد آنرا در آبادانی کشور شان وقف کند. 

در مورد ساختار و نوعیت نظام آینده کشور خیرخواه گفت که دلیل آمدن این هییت به کندهار نیز به همین منظور بوده است و به زودی مشوره‌ها روی آن آغاز می‌شود و نتیجه آن با مردم شریک خواهد شد.

وی همچنان گفته است که:” اکنون شرایط با گذشته تغیر کرده است و شما می‌بینید که همه ما و شما اکنون با هم یکجا هستیم و این که کی در گذشته چی کرده بود اکنون برای کسی مشکل نیست.”

در مورد حقوق بشر، به خصوص حقوق زنان در قسمت کار و آزادی بیان گفته است که:” امیدوار است در روشنایی ارزش‌های اسلامی و عنعنات افغانی به پیش بروند و تا مورد رضایت جامعه جهانی نیز باشد.”

عضوی دیگری طالبان عبدالسلام حنفی می‌گوید که در حال حاضر نیروهای شان در حال استحکام امنیت شهروندان است تا کسی به نام و لباس طالبان نتوانند امنیت را اخلال کنند و شهروندان را اذیت کنند.

وی گفته است که:” تحکیم امنیت برای ما اولویت دارد تا همه احساس امنیت بکند و همه با هم زنده‌گی مشترک داشته باشند. مسله جنگ و دشمنی دیگر ختم است و هیچ کس توهین و تحقیر نخواهد شد. هر کس حق دارد در وطن خود خدمت بکند و در هر بخش که تخصص دارد ما از آن استقبال می‌کنیم و دلیل آمدن هییت بخاطر مشوره با دیگر بزرگان است تا بتوانیم بعضی ترتیب‌های که لازم است ترتیب و بعدأ با شما شریک خواهیم کرد.” 

در مورد نقش و نگرانی جوانان حنفی گفت که :” یکی از تصامیم امارت اسلامی این است که دیگر هیچ جوان ما در راه قاچاق به اروپا از بین نروند همه در وطن خود باشند و به وطن خود خدمت کنند و ما هیچ تفکیک در بین جوانان قایل نیستم و همه مشترکأ با هم کار میکنیم و ما به جوانان نیاز داریم و نباید احساس خطر کنند و ما اعلام کردیم که دیگر هرچیز که گذشته دیگر گذشته است، از امروز امارت به همه عفوه اعلان کرده است و امارت اسلامی در پی انتقام‌گیری نیست.” 

در مورد کسانی که گفته می‌شود هنوز با طالبان کنار نیامده اند و یا در دشمنی با طالبان هستند و یا رهبرانی که از کشور بیرون هستند و آیا طالبان خواهند توانست آنها را قانع ساخته تا دوباره به کشور برگردند حنفی در پاسخ گفت:” از طرف ما عفوه عمومی اعلان شده است و هیچ کس بیرون از افغانستان نروند و کسانی که هم رفته اند دوباره برگردند، خانه‌های شان محفوظ است، آبرو و حیثیت شان محفوظ است. ما نه به مال، خانه و موتر کسی ضرورت داریم و نه هم ما برای انتقام هستیم.”

وی همچنان از مردم خواست تا از کشور فرار نکنند و در کشور خود بمانند و برای کشور خود خدمت کنند. 

در مورد اظهارات اخیر آقای امرالله صالح، حنفی گفت:” قانون اساسی یک چیزی بود که غربی‌ها آنرا ترجمه کرده بودند و کسانی که با زور آمده بودند امروز همه شان رفته اند و قانون اساسی را نیز با خود برده اند و خواهش ما از همه افغان‌ها این است که دیگر افغانستان جای جنگ نیست، دیگر جنگ ختم است و هیچ کس نباید اعلام جنگ کند و نه هم کسی برای جنگ آماده است و همه افغانستان تحت کنترول نیروهای امارت اسلامی است و ما می‌خواهیم که همه افغان‌ها برادرانه با هم زنده‌گی کنند، خدمت کنند و وطن خود را آباد کنند و هیچ کس امنیت افغانستان را اخلال نکند.”

در مورد تصرف نشدن ولایت پنجشیر حنفی گفت که:” در ولایت پنجشیر نیز مردم مخلص و وطن دوست بسیار است و با امارت اسلامی در ارتباط هستند و انشالله در پنجشیر و غیر پنجشیر مشکلی نخواهد بود.”

درهمین حال، انس حقانی، عضو رهبری طالبان هم به کابل آمده است. 

آقای حقانی در منزل رییس شورای عالی مصالحه ملی با عبدالله عبدالله، حامد کرزی و فضل هادی مسلیمار دیدار و گفتگو کرده است. 

عبدالله عبدالله، حامدکرزی و گلبدین حکمتیار از چهره‌هایی گفته می‌شوند که هنوز برای ایجاد یک تفاهم سیاسی فرصت دارند.  چهره‌های نزدیک به آقای حکمتیار می‌گویند، این فرصت به تناسب گذشته دوچندان شده است.

حفیظ رحمان نقی، معاون حزب اسلامی گلبدین حکمتیار گفت:” فرصت بیشتر از گذشته ایجاد شده است تمام سمت‌ها باید برای تغییر وضعیت تلاش کنند شک نکنید که وضعیت تغیر می‌کند.”

جمعی از چهره‌های سیاسی به دفاع از جمهوریت به اسلام آباد رفته اند، در این سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز با این هییت دیدار کرده است. اسلام آباد می‌گوید، می‌کوشد که یک یک حکومت برخاسته از توافق سیاسی در افغانستان شکل بگیرد.

محمد یونس قانونی دراین باره می‌گوید که:”من خوشبین هستم، که یک از موانع اصلی حکومت قبلی افغانستان بود الان نیست، فرصت به تفاهم بیشتر و فضای جدید در افغانستان مساعد شده است، من هنوز اعتقادم که فرصت‌های به میان آمده است. ما اگر یک مذاکره جدی را میان رهبران حوزه جمهوریت و طالبان انجام بدهیم امیدوار هستم که به تفاهم‌های دست پیدا کنیم.”

رویداد های اخیر

محموله ۳۲ میلیون دالری پول نقد به افغانستان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که در ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ۳۲ میلیون دالر دیگر به طور نقدی به کابل رسید.

این بانک با انتشار اعلامیه‌ای اعلام کرد که در ادامه روند کمک‌های بشردوستانه به این کشور، یک محموله پول نقد به ارزش ۳۲ میلیون دالر به کابل منتقل شد.

این بیانیه می‌افزاید که بانک مرکزی افغانستان به عنوان نهادی که بر نظام بانکی این کشور نظارت دارد، محموله کمک‌ها را از فرودگاه کابل به بانک بین‌المللی افغانستان انتقال داد.

به گفته برخی منابع از آغاز روند ارسال محموله کمک‌های نقدی به افغانستان، سازمان ملل هر هفته حدود ۲۰ میلیون دالر به افغانستان می‌فرستد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اولین روز مذاکرات هیأت امارت اسلامی در ناروی به پایان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

هیأت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه،‌ با نمایندگان “جامعهٔ مدنی افغان” در اوسلو، پایتخت ناروی،‌ بحث یک روزه داشت که تمرکز آن رسیدگی به بحران بشری در افغانستان بود.

امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اشتراک کنندگان “به نظریات یکدیگر با حوصله مندی گوش دادند” و در مورد وضعیت کنونی افغانستان تبادل نظر کردند.

در این اعلامیه آمده است که “شماری از شخصت‌ها” با هیات به رهبری امیرخان متقی صحبت کردند، اما در مورد جرییات ارایه نشده است.

بر اساس این اعلامیه، اعضای اشتراک کننده تایید کردند که”افغانستان خانهٔ همه افغان‌ها است” و تاکید کردند که “همه افغان‌ها نیاز دارند تا یکجا با هم برای رفاه سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور‌شان کار کنند.”

یکشنبه نخستین روز گفتگوی هیأت امارت اسلامی در عقب در‌های بسته در ناروی با مقام‌های کشور‌های غربی و شماری از فعالان جامعهٔ مدنی افغانستان بود و قرار است این گفتگو برای دو روز دیگر نیز ادامه یابد.

امارت اسلامی پس از آنکه که در اوسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان به دست گرفت، هیات‌های خود را به چین، ایران، پاکستان، قطر،‌روسیه و ترکمنستان برای ملاقات‌های چندین جانبه اعزام کرده است.

اما پس از تسلط مجدد امارت اسلامی بر افغانستان،‌ اعزام هیات این گروه به ناوری، نخستین سفر امارت اسلامی به یک کشور اروپایی به شمار می رود.

انیکن هویتفلد، وزیر خارجهٔ ناروی، روز جمعه (۲۱جنوری) تاکید کرد که سفر هیأت امارت اسلامی به کشورش به معنی “مشروعیت دادن و به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) نیست” اما تاکید کرد که “ما باید با کسانی صحبت کنیم که امروز در عمل بر آن کشور حکمرانی می‌کنند.”

ایالات متحده و سایر کشور‌های غربی به صورت جمعی کم و بیش ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های افغانستان را پس از مسلط شدن امارت اسلامی منجمد کردند که بخشی اعظم این پول‌ها در ایالات متحده مسدود شده است.

بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد، در شرایط کنونی اقتصادی افعانستان با فروپاشی و افزایش بی‌سابقهٔ نیازمندی‌های بشردوستانه مواجه است.

درهمین حال، تامس وست، نمایندهٔ نمایندهٔ‌ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان، برای گفتگو با هیأت امارت اسلامی با پایتخت ناروی سفر کرده است.

آقای وست روز یکشنبه در یک رشته تویت‌ها از ابتکار ناروی به خاطر گردهم آوردن اعضای جامعهٔ مدنی و امارت اسلامی برای گفتگوها استقبال کرد و تاکید کرد که رهبران جامعهٔ مدنی ستون فقرات اقتصادها و جوامع سالم و مرفه استند.

آقای وست در یکی از تویت‌های خود نوشته است: ” در حالیکه ما یکجا با متحدان، شرکا و سازمان‌های کمک رسانی در صدد را حل بحران بشری استیم” و ایالات متحده در مورد نگرانی‌های خود را برای تامین ثبات، احترام به حقوق و افغانستان همه شمول “با دپلوماسی چشم باز” در مسایل مرتبط به افغانستان در تعامل خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان خواهان کمک جامعه بین‌المللی به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۰)

عمران خان، صدراعظم پاکستان روز گذشته (شنبه، ۲ دلو) از جامعه بین‌المللی خواسته تا کمک‌های فوری به افغانستان تهیه کند.

عمران در یک تویت گفته که برای اداره کردن بحران گسترده بشری در افغانستان کمک کردن ضروری است.

وی افزوده:” همین حالا میلیون افغان در خطر گرسنگی قرار دارند، این مسوولیت جامعه بین‌المللی است تا کمک‌های بشردوستانه  تهیه کند.”

از سوی دیگر نهادی مدد رسان سازمان ملل متحد گفته اند که اگر کمک‌های فوری صورت نگیرد ۲۳ میلیون افغان با قحطی روبرو خواهند شد.

 این درحالی است که در اوایل ماه روان میلادی سازمان ملل ۴،۵میلیارد دالر برای تهیه کمک‌های بشری در سال ۲۰۲۲ برای افغانستان درخواست کمک کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending