Connect with us

اخبار ویژه

سفر هیات طالبان به پاکستان؛ قریشی خواستار کاهش خشونت شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۶, ۱۳۹۹)

وزیر خارجه پاکستان در پی دیدار با هیات طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر می‌گوید که نباید تمامی مسوولیت‌ها بر شانه طالبان گذاشته شود.

شاه محمود قریشی تاکید می‌ورزد که باید تمام طرف ها به شمول جامعه جهانی مسوولیت خود را در روند صلح افغانستان انجام دهند و تنها طالبان را مسوول نپندارند.

آقای قریشی می‌گوید، هیات طالبان در باره چرایی و چگونگی خشونت‌ها در افغانستان دیدگاه خود را گفته اند اما اسلام آباد خواستار کاهش در خشونت‌ها شده است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفته است: “تمام طرف ها باید مسوولیت خود را انجام دهند. اگر تمام مسوولیت ها را تنها بر طالبان بیاندازند، واقع‌بینانه نخواهد بود. در مورد این که خشونت ها چرا و چگونه انجام می شود، آن ها دیدگاه خود را شریک ساختند.”

آقای قریشی تاکید کرده است: “اما خواهش ما این است که خشونت ها کاهش یابد و راه را برای آتش بس باز کند.”

طالبان در پی توقف ۲۲ روزه مذاکرات دوحه به پاکستان رفته اند؛ برخی منابع نزدیک به این گروه، هدف از این سفر را گرفتن مشوره از مقام‌های پاکستانی می‌دانند.

سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان میگوید:” من فکر می‌کنم برای مشوره برای ادامه گفتگوها به پاکستان رفته اند زیرا پاکستان در روند صلح افغانستان نقش سازنده دارد.”

با رفتن هیات طالبان به اسلام آباد نقش سیاسی نظامی پاکستان و نفوذش بالای گروه طالبان آشکار تر می‌شود. سیاسیون می‌گویند رفته اند تا اهداف آینده را از پاکستان بگیرند.

احمد سعیدی آگاه امور سیاسی میگوید:” معلوم دار است طالبان نزد ارباب های شان رفته اند تا مشوره از این گروه برای آینده بگیرند.”

در همین حال، محمد صادق خان، نماینده‌ی ویژه پاکستان برای افغانستان در رشته‌تویتی گفته است که این دیدار سه روزه‌ی ملا برادر از پاکستان بخشی از سیاست‌های اسلام‌آباد برای برقراری ارتباط با طرف‌های اصلی افغان در مذاکرات صلح دوحه است.

هیات‌های مذاکره ‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در ۲۲ قوس اعلام کردند که به‌خاطر مشورت‌های بیشتر در مورد موضوعات مربوط به آجندای مذاکرات صلح، روی وقفه‌ی سه هفته‌ای به توافق رسیده‌اند.

دور بعدی مذاکرات صلح قرار است در شانزدهم جدی از سرگرفته شود.

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending