Connect with us

رویداد های اخیر

سفر عمران خان به کابل؛ سیاسیون خواهان مذاکره مستقیم با پاکستان است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 18, 2020)

در آستانه سفر نخست وزیر پاکستان به کابل برخی سیاستمداران خواهان مذاکره مستقیم با این کشور بخاطر حل اختلافها میان کابل و اسلام آباد استند.

مقام‌های پاکستانی امروز گفتند که عمران خان، نخست وزیر پاکستان، فردا به کابل می آید و غنی رییس جمهوری افغانستان در مورد صلح افغانستان و روابط دو جانبه بحث خواهد کرد.

به گفته این مقام‌ها این نخستین سفر عمران به عنوان نخست وزیر پاکستان به کابل است.

سیاستگران افغانستان در نشستی در کابل میگویند که پاکستان نقش مستقیم در جنگ افغانستان دارد و میتواند طالبان را وادار به کاهش خشونت ها کند.

احمد ولی مسعود، رییس جریان سیاسی وفاق ملی، در این مورد میگوید: “جامعه جهانی باید زمینه مذاکره مستقیم ما را با پاکستان فراهم بسازد و مشکل ما با پاکستان باید حل شود”.

مسعود مسیر کنونی صلح را اشتباه میداند و از جامعه جهانی میخواهد که روند صلح افغانستان را تضمین کند.

او می افزاید:” متاسفانه تلاش‌های جاری برای یک توافق سیاسی است نه یک توافق صلح، اراده ای برای صلح وجود ندارد.”

گفته می شود که این سفر، بیشتر روی گفتگو های صلح افغانستان متمرکز خواهد بود.

طاهر خان، یک خبرنگار پاکستانی، در این باره گفته است:” در این سفر درباره روند جاری صلح و کاهش خشونت‌ها بحث خواهد شد، چون پاکستان بالای طالبان نفوذ دارد.”

از سوی دیگر، برخی سیاستگران که با طالبان در تماس استند از روشن نبودن سرنوشت گفتگوهای صلح در دوحه انتقاد میکنند.

گل رحمان قاضی، رییس شورای صلح و نجات افغانستان، میگوید:” اگر دو طرف به نتیجه نرسند، مجبور استیم که خود مان وارد مذاکره شویم.”.

این در حالی است که روند صلح و جنگ افغانستان هر دو گرم است، جنگ هر روز از مردم قربانی میگیرد؛ اما روند صلح افغانستان تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه ای نکرده است.

تجارت

امضای تفاهم‌نامه برای حمایت از تولیدات داخلی کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

در سال آینده تمامی اداره های حکومت از تولیدات داخلی استفاده خواهند کرد.

به همین منظور اداره تدارکات ملی و اتاق صنایع و معادن برای خرید تولیدات داخلی تفاهم نامه‌ای امضا کردند.

این تفاهم نامه اداره های دولتی را مجبور می‌کند تا  از آغاز سال ۱۴۰۰ به بعد از تولیدات داخلی استفاده کنند.

تدارکات ملی از صنعت کاران نیز می خواهد که برای عملی شدن این تصمیم تولیدات شان را معیاری بسازند.

محمد عمر الهام هوتکی رییس اداره تدارکات ملی میگوید: “ما می خواهیم از تمام راه ها استفاده برای تقویت تولید داخلی استفاده کنیم. تمام اداره های دولتی مکلف اند که در سال ۱۴۰۰ از تولیدات داغلی استفاده کنند.”

در همین حال مسوولان اتاق صنعت و معادن کشور نیز می گویند که اگر حکومت استفاده از تولیدات داخلی را افزایش بدهد، آنان نیز آماده سرمایه گزاری های بیشتر در کشور استند.

شیر باز کمین زاده رییس اتاق صنعت و تجارت میگوید: “اگر از تولیدات داخلی در قراردادهای دولتی استفاده شود؛ ما می توانیم تعادل تجاری را حفظ کنیم. ما در کنار تولیدات در قسمت های دیگر نیز آماده سرمایه گذاری استیم در صورت که حکومت از ما حمایت کند.”

از سوی هم آگاهان اقتصادی باور دارند که اگر مصرف تولیدات داخلی در اداره های حکومتی بیشتر شود، جلو مارکیت قاچاق گرفته شود، کشور از حالت بحران اقتصادی بیرون خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت صحت: طالبان مانع تطبیق واکسین پولیو به ۳.۵ میلیون کودک شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

بیش از سه‌و‌نیم میلیون کودک به‌ دلیل مخالفت طالبان در چندین ولایت کشور از واکسین پولیو بازمانده اند.

وزارت صحت می‌گوید که طالبان مانع روند کارزار واکسین خانه به خانه در ساحه تحت کنترول شان شده است و در سه سال گذشته این مخالفت از سه درصد به بیش از ده درصد افزایش یافته است.

میرجان راسخ مسوول برنامه محو پولیو در این وزارت می‌گوید که هرچند طالبان در پی تطبیق این واکسین وعده همکاری داده بودند. اما بر حلاف انتظار مانع تطبیق این روند شده اند.

آقای راسخ میگوید: ” کودکان در ولایت‌های پکتیا و میدان وردک نیز به دلیل مخالفت طالبان واکسین پولیو را دریافت نکرده‌اند.”

هفته پیش کارزار سراسری واکسین فلج کودکان در افغانستان آغاز شد ولی گروه طالبان نه تنها که زمینه را برای تطبیق آن فراهم نکردند؛ برعکس با روند این کارزار در ولایت های میدان وردک، غزنی، هلمند، کندهار، کندز، تخار، پکتیکا و پکتیا مخالفت کردند.

سید جمال آصف‌خیل فعال مدنی پکتیا میگوید:” طالبان در مناطق تحت کنترول شان مانع این کارزار شده اند و خواست ما این است که اجازه واکسین کودکان را بدهند.”

از سوی هم در این کارزار یک هفته‌ای وزارت صحت، واکسین پولیو در ولایت های بامیان، دایکند و غور به دلیل سردی هوا تطبیق نشده است.

پیشتر سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توییترش نوشته بود که طالبان در تطبیق این واکسین همکاری می‌کنند و زمینه را برای دریافت این واکسین برای کودکان مساعد می‌کنند، اما بعدا این گروه گفته‌است که آنها به دلیل سو استفاده‌ها مانع تطبیق کارزار واکسین فلج کودکان شده‌ اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اندرابی: طالبان در روند صلح وقت کشی می‌کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

مسعود اندرابی وزیر امور داخله  کشور میگوید که طالبان در روند صلح افغانستان وقت کشی می‌کند.

به نظر می‌رسد که طالبان منتظر موقف اداره جوبایدن رییس جمهوری امریکا در قبال روند صلح افغانستان است.

آقای اندرابی در گفتگویی با بی‌بی‎سی گفته است که طالبان  در انتظار خروج نیروهای امریکایی از افغانستان اند و با افزایش خشونت ها و ترورهای هدفمند، در تلاش رهایی زندانیان بیشتر و هم‌چنان تحمیل مفکوره طالبانی در شیوه حکومتداری اند.

آقای اندرابی گفته است: ” طالبان منتظر خروج نیروهای امریکایی است. این گروه با ترور فعالان مدنی و خبرنگاران در تلاش رهایی زندانیان بیشتر و هم‌چنان تحمیل مفکوره طالبانی در شیوه حکومتداری اند.”

انداربی می‌گوید که طالبان به هیچ ارزشی و دستآوردی ۱۹ ساله مردم افغانستان پایبند نیستند و این گروه با افزایش خشونت ها این دست آورد ها را صدمه زده اند.

مسعود اندرابی افزوده است: “ارزش های که ما برای آن صد ها و هزارن قربانی دادیم این گروه چقدر به آن پایدار هستند؟”

طالبان هرچند در مورد این اظهارات وزیر اظهارات وزیر امور داخله چیزی نگفته اند اما پیش ازین، این گروه از پابندی و تلاش برای دست یافتن افغانستان به یک صلح واقعی سخن گفته بودند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است