Connect with us

رویداد های اخیر

سفر عمران خان به کابل؛ سیاسیون خواهان مذاکره مستقیم با پاکستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۳۹۹)

در آستانه سفر نخست وزیر پاکستان به کابل برخی سیاستمداران خواهان مذاکره مستقیم با این کشور بخاطر حل اختلافها میان کابل و اسلام آباد استند.

مقام‌های پاکستانی امروز گفتند که عمران خان، نخست وزیر پاکستان، فردا به کابل می آید و غنی رییس جمهوری افغانستان در مورد صلح افغانستان و روابط دو جانبه بحث خواهد کرد.

به گفته این مقام‌ها این نخستین سفر عمران به عنوان نخست وزیر پاکستان به کابل است.

سیاستگران افغانستان در نشستی در کابل میگویند که پاکستان نقش مستقیم در جنگ افغانستان دارد و میتواند طالبان را وادار به کاهش خشونت ها کند.

احمد ولی مسعود، رییس جریان سیاسی وفاق ملی، در این مورد میگوید: “جامعه جهانی باید زمینه مذاکره مستقیم ما را با پاکستان فراهم بسازد و مشکل ما با پاکستان باید حل شود”.

مسعود مسیر کنونی صلح را اشتباه میداند و از جامعه جهانی میخواهد که روند صلح افغانستان را تضمین کند.

او می افزاید:” متاسفانه تلاش‌های جاری برای یک توافق سیاسی است نه یک توافق صلح، اراده ای برای صلح وجود ندارد.”

گفته می شود که این سفر، بیشتر روی گفتگو های صلح افغانستان متمرکز خواهد بود.

طاهر خان، یک خبرنگار پاکستانی، در این باره گفته است:” در این سفر درباره روند جاری صلح و کاهش خشونت‌ها بحث خواهد شد، چون پاکستان بالای طالبان نفوذ دارد.”

از سوی دیگر، برخی سیاستگران که با طالبان در تماس استند از روشن نبودن سرنوشت گفتگوهای صلح در دوحه انتقاد میکنند.

گل رحمان قاضی، رییس شورای صلح و نجات افغانستان، میگوید:” اگر دو طرف به نتیجه نرسند، مجبور استیم که خود مان وارد مذاکره شویم.”.

این در حالی است که روند صلح و جنگ افغانستان هر دو گرم است، جنگ هر روز از مردم قربانی میگیرد؛ اما روند صلح افغانستان تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه ای نکرده است.

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازگشایی بخش قونسلی سفارت عربستان در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است که بخش قونسلی سفارتخانه این کشور در کابل فعالیت خود را از سرگرفته است.

عربستان سعودی در ماه آگست پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان کارکنان نمایندگی دیپلماتیک خود را از این کشور خارج کرده بود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز در تویتی گفته است که:” تیم ۱۴ نفری دیپلماتیک سفارت عربستان سه‌شنبه ۹ قوس به کابل بازگشت و خدمات قونسلی را برای همه افغان‌ها آغاز کرد.”

وی همچنان گفته است که:” ما به آنها خوش آمدید میگوییم، از این اقدام نیک حکومت سعودی قدردانی میکنیم و آنرا آغازگر روابط خوب محسوب میکنیم.”

پیش از این رسانه‌های عربی اعلام کرده بودند که پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی در کابل و از سرگیری روابط دیپلماتیک با افغانستان، مقامات ریاض نیز تصمیم گرفتند تا فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر بگیرند.

پیش از این تاکاشی اوکاتا، سفیر جاپان برای افغانستان گفته بود که کشورش تصمیم دارد تا سفارت خود را در کابل پس از اطمینان از تامین امنیت آن بازگشایی کند.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی در توییتی گفته بود که تاکاشی اوکاتا این مساله را در نشستی با عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس الوزرای افغانستان مطرح کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است