Connect with us

رویداد های اخیر

سفر اردوغان به باکو برای شرکت در رژه پیروزی جنگ قره باغ

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 10, 2020)

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه امروز (پنج‌شنبه، ۲۰ قوس) برای جشن پیروزی آذربایجان در جنگ نگورنو-قره باغ به باکو رفته است.

رژه پیروزی این جنگ با حضور الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان در باکو برگزار شده است.

وزارت دفاع آذربایجان گفته است که در این رژه سه هزار سرباز حضور داشته اند و ۱۵۰ واحد تجهیزات نظامی و غنیمت های بدست آمده از جنگ قره باغ به نمایش گذاشته خواهد شد.

رییس جمهوری ترکیه در حالی از باکو دیدار کرده است که چهار هفته پیش آذربایجان و ارمنستان پس از هفته ها درگیری بر سر منطقه قره باغ آتش‌بس امضا کردند.

پیروزی تاریخی آذربایجان یک برد مهم ژیوپلیتیکی برای اردوغان بود که نقش برجسته ترکیه را به عنوان یک کارگزار قدرت در منطقه قفقاز تقویت کرده است.

ترکیه در جنگ شش هفته ای که دست کم ۵۰۰۰ کشته بر جای گذاشت از آذربایجان حمایت کرد. همچنان انقره به استخدام و اعزام جنگجویان سوری متهم شد که ترکیه این ادعاها را رد کرد.

در همین حال سازمان عفو بین الملل در اعلامیه گفته است که آذربایجان و ارمنستان در جنگ چند هفته شان مرتکب جنایات جنگی شده اند.

بر اساس فیلم های عفو بین الملل که سر بریدن اسیران و هتک حرمت به اجساد را نشان می دهد، مورد تجزیه و تحلیل و تایید قرار گرفته است.

عفو بین الملل ۲۲ فیلم را که اعدام‌های غیرقانونی، بدرفتاری با اسیران جنگی و اسیران دیگر و هتک حرمت به اجساد کشته شده سربازان دشمن را به تصویر کشیده را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است

اخبار ساحوی

Afghan forces abandon a base, three outposts in Laghman

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

The Afghan Security and Defense Forces (ANSDF) have abandoned a military base and three outposts in the Alingar district of eastern Laghman province, sources said Friday.

Security sources told Ariana News that the base and the outposts have been captured by the Taliban militants after the Afghan forces retreated.

The Taliban, however, published pictures claiming the militants have captured 14 members of the Afghan forces and seized a number of weapons and ammo.

This comes after the Taliban militants captured the Shahr-e Kohna region of Baghlan-e Markazi district and Burka district of Baghlan province this week.

Afghan army officials stated that the operation underway to retake the Shahr-e Kohna of Baghlan-e Markazi.

Safiullah, an Afghan army commander in the north, stated: “We have recaptured large areas. We are capable to bring the situation to normal.”

“The Afghan forces have been deployed in the area. We will not let any place collapse to the Taliban,” Mohammad Akbar Barakzai governor of Baghlan said.

The security organizations stated that the Taliban have carried out 870 attacks – 10 suicide attacks, 100 bombings, and 30 targeted assassinations – on the Afghan forces during this week.

The Afghan army, however, stated that at least 250 Taliban militants have been killed in Kandahar, Badghis, Balkh, Helmand, Herat, Takhar, and Kunduz in the last 24 hours,

Fawad Aman, deputy spokesman for the Ministry of Defense (MoD) stated: “The Afghan Security and Defense forces have cracked down on the Taliban in parts of the country. Their attacks against civilians mean that the group believes in nothing but war.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

جامعه جهانی خواهان توقف حملات طالبان شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

نمایندگان ویژه اتحادیه‌ اروپا، ناتو، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و ایالات متحده در اعلامیه‌ی مشترک از طالبان خواستند تا حملات اعلام نشده‌ای بهاری خود را متوقف کنند.

در این اعلامیه حملات در برابر غیرنظامیان محکوم شده و نمایندگان ویژه این کشور‌ها خواستار توقف فوری ترورهای هدفمند در برابر فعالان مدنی، روحانیون، خبرنگاران، کارمندان رسانه‌ای، مدافعان حقوق بشر، کارمندان صحی و غیرنظامیان شده اند.

در اعلامیه مشترک همچنان از طرف‌های درگیر خواسته شده تا اقدامات فوری و ضروری را جهت کاهش خشونت و ایجاد فضای مناسب برای رسیدن به یک توافق سیاسی اتخاذ کنند.

در اعلامیه از توافق این کشورها روی حمایت متداوم بین المللی از نیروهای دفاعی و امنیتی افغان خبر داده شده و تاکید شده است که خروج نیروها نباید بهانه‌ای برای تعلیق روند صلح توسط طالبان باشد و مذاکرات سیاسی باید به گونه جدی پیش برود.

همزمان با این طالبان اعلام کرده که دیپلمات ها، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر مصوون خواهند ماند و برای پیشرفت گفتگوهای صلح نیاز به پایان فهرست های سیاه است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مجلس: شکست نیروها از راه جنگ امکان پذیر نیست

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

همزمان با خروج نیروهای خارجی ازافغانستان، اگر از نیروهای امنیتی مدیریت درست صورت گیرد، توانایی دفاع مستقلانه را در سراسر کشور دارند.

کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان با ابراز این مطلب می‌گوید که در درحال حاضر نیروهای امنیتی اعتبار ملی را پیدا کرده اند و شکست این نیروها از راه جنگ امکان پذیر نیست.

درهمین حال وزارت دفاع ملی می‌گوید که بیش از نود درصد از عملیات‌ها ازسوی نیروهای امنیتی به گونهء مستقلانه در برابر طالبان راه اندازی می شود و تلفات زیادی را به این گروه وارد کرده است.

پس از آن که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شد، نگرانی‌ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی افزایش یافته است.

کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان می‌گوید، هرچند با خروج این نیروها چالش های امنیتی افزایش می یابد، اما نیروهای امنیتی توانایی دفاع مستقلانه را دارند و نیاز است تا در مدریت نیروهای امنییت و جنگ تجدید نظر صورت گیرد.

خان آغا رضایی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان گفته است که:”با خروج نیروهای خارجی یک سلسله چالش‌ها به بار میاید، اما بسته‌گی به رهبری خردمندانه نیروهای امنیتی دارد که چگونه این جنگ را مدیریت می‌کنند و ما ارودی ملی پولیس ملی و امنیت ملی داریم که توانایی دفاع مستقلانه را دارند و این مسوولیت را در سال‌های اخیر ثابت ساختند که انجام داده میتوانند.”

درهمین حال وزارت دفاع ملی تاکید می ورزند که با بیرون شدن نیروهای خارجی، نیروهای امنیتی توانایی کامل دفاع از کشور و مردم را دارند.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که:”نیروهای امنیتی و دفاعی ما در هر گونه شرایط آماده دفاع از کشور است و درحال حاضر نود وشش درصد عملیات‌ها ازسوی این نیروها انجام می شود که شامل عملیات‌های شبانه و حمله‌های هوایی می شود و به مردم اطمیان می دهیم که نگرانی نداشته باشند و نیروهای ما درچند سال اخیر ثابت ساختند که از مردم شان مستقلانه دفاع می کنند.”

درهمین حال شماری از باشنده‌گان کابل حمایت از نیروهای امنیتی را در بهتر شدن وضعیت جنگی اثر گذار میدانند.

یاسین شینواری، باشنده کابل می‌گوید:” نیروهای امنیتی ما قوی هستند و ما اعتماد داریم که امنیت ما را گرفته می توانند و افتخار می کنیم که مانع برنامه های طالبان می شوند.”

سیدعلی سینا سادات، باشنده کابل می‌گوید:”ما به توانایی های نیروهای امنیتی خود باور داریم، اما این نیروها باید بهتر تجیز شوند و از حالت دفاعی به حالت تعرضی بروند تا وضعیت امنیتی بهتر شود.”

بااین حال مسوولان امنیتی تاکید می‌ورزند که طالبان از راه جنگ هیچ گاهی به قدرت نخواهند رسید و اگر این گروه روند مذاکرات صلح را ترک کنند و آماده برای صلح نشوند، تدابیر جنگی در برابر شان گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است