Connect with us

رویداد های اخیر

سفر اتمر برای تقویت همکاری های دوجانبه به ازبیکستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 28, 2020)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور در راس یک هیات عالی ربته دولتی برای تقویت همکاری های دوجانبه به ازبیکستان رفته است.

وزارت خارجه در تویتی گفته است که قرار است آقای اتمر با همتای ازبیکستانی اش، نخست وزیر و معاون نخست وزیر این کشور دیدار کند.

همچنان این وزارت روز گذشته در اعلامیه گفت که آقای اتمر بنابر دعوت رسمی عمراکوف سردار اکتومویچ، معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی جمهوری اوزبیکستان، به یک سفر دو روزه به تاشکند خواهد رفت.

در اعلامیه آمده است: “در این سفر رسمی، بحث‌ها و مذاکرات روی تقویت هرچه بیشتر روابط دو کشور به‌ویژه همکاری در بخش‌های ترانسپورت، ترانزیت، سرمایه‌گذاری، تجارت، انرژی و امضای قرارداد ده‌ سالهٔ انتقال برق متمرکز خواهند بود.”

این وزارت گفته است که در این سفر، سرپرست وزارت امور خارجه را محمد شاکر کارگر رئیس دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، یما شمس وزیر ترانسپورت و فواید عامه، عبدالکریم ملکیار معین و سرپرست وزارت صنعت و تجارت، احمد داود نورزی رئیس برشنا شرکت، و عبدالباری صدیقی رییس خط آهن افغانستان همراهی خواهند کرد.

رویداد های اخیر

ویلسن: طالبان را برای عدم پایبندی به توافق دوحه تحت فشار قرار می‌دهیم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

ایالات متحده امریکا طالبان را از بخاطر دوام خشونت های شان زیر فشار قرار می دهد.

راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل در گفتگویی وِیژه با آریانانیوز میگوید که گروه طالبان بر بنیاد توافقنامه صلح امریکا عمل نکرده و خشونت ها را کاهش نداده اند. ازین رو زیر فشاد ایالات متحده امریکا قرار خواهد گرفت.

وی همچنان تاکید می کند که امریکا برای بازگردادن سرمایه ها از جیب مفسدان در کشور یکجا با دولت افغانستان کار میکند.

آقای ویلسن میگوید: “طالبان بر بنیاد تعهد که با ما در ۲۹ فبروری کرده بودند عمل نکرده اند. ما به گونه مکرر از طالبان خواستیم که خشونت های شان را کاهش دهند. متاسفانه تلاش های ما و تلاش های سازمان ملل موفق نشد. و ما طالبان را از بهر این موضوع زیر فشار قرار می دهیم. این برای موفق شدن این روند صلح و برای موفق شدن این کشور مهم است.”

خروج نیرو های امریکایی از افغاستان و سیاست خارجی رییس جمهوری تازه امریکا در قبال افغانستان بخشی دیگر از این گفتگو بود.

آقای ویلسن هر چند در مورد سیاست خارجی رییس جمهوری تازه این کشور چیز نگفت اما خروج سربازان این کشور را از افغانستان بر بنیاد شرایط اعلام کرد.

به گفته وی: “نیروهای امریکایی و نیروهای ایتلاف به عنوان نیروی ذخیره باقی می ماند. مساله خروج که قبلا از سوی ایالات متحده امریکا اعلام شده بر بنیاد شرایط خواهد بود.”

در حالیکه حکومت افغانستان پیش از نشست ژنو از ایجاد کمیسیون تازه مبارزه با فساد خبر داد، کاردار سفارت امریکا در کابل می گوید که برای امریکا و دیگر کشورهای کمک کننده نتیجه چشمگیر مبارزه با فساد از سوی حکومت افغانستان مهم است.

آقای ویلسن می‌افزاید: “ما با مقام ها روی بازگردادن سرمایه و مجموعه چیدمان کار میکنیم که اگر کسی از سرمایه های عامه به نفع شخصی خودش استفاده کرده باشد باید آن سرمایه ها باز گردانده شده و به جای درست آن گذاشته شود.”

کار دار سفارت امریکا در کابل همچنان گفته است که برنامه را برای شنیدن صدای های مردم نسبت به صلح به راه انداخته است که تاکنون با خبرنگاران، تجارت پیشه ها، اعضای پارلمان و سامان های جامعه مدنی گفتگوهایی داشته است. و قرار است با گروه های دیگر نیز این برنامه زیر نام نشست شنیداری بر گزار شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ناتو: در مورد خروج از افغانستان بر سر دوراهی قرار داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو میگوید که نیروهای خارجی نمی‌خواهد بیش از حد نیاز در افغانستان باقی بماند.

آقای ستولتنبرگ که امروز در یک کنفرانس خبری صحبت میکرد گفت: “هیچ کسی نمی‎‌خواهد بیشتر از حد نیاز در افغانستان بماند.”

دبیر کل ناتو گفت با وجود اعلام کاهش بیشتر نیروهای امریکایی در افغانستان، ماموریت آموزشی این نهاد همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا تصمیم گرفته است که شمار سربازانش در افغانستان را از حدود ۴۰۰۰ به ۲۵۰۰ نفر کاهش دهد.

در همین حال ستولتنبرگ گفته است که این نهاد در ماه های آینده در مورد حضور نظامی اش در افغانستان تصمیم خواهد گرفت.

دبیر کل ناتو افزوده است: “در ماه های آینده، ما به ارزیابی حضور خود بر اساس شرایط ادامه خواهیم داد.”

آقای ستولتنبرگ گفت: “ما با یک دوراهی دشوار روبرو هستیم؛ یا باید این کشور را ترک کنیم و خطر تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه امن برای هراس افگنان جهانی را به جان بخریم و یا هم بمانیم و یک ماموریت طولانی تر همراه با خشونت داشته باشیم.”

بر اساس توافق دوحه نیروهای امریکایی باید تا ماه می سال آینده از افغانستان خارج شوند.

اما هفته گذشته مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا به فاکس نیوز گفت که نیروهای این کشور وابسته به شرایط است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مجلس نمایندگان به شش نامزد وزیر و رییس امنیت ملی رای اعتماد داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

مجلس نمایندگان به شش نامزد وزیر و رییس امنیت ملی کشور رای اعتماد و به دو نامزد وزیر دیگر رای عدم اعتماد دادند.

رای گیری برای هشت نامزد وزیر و رییس امنیت ملی امروز برگزار شد.

احمد ضیا سراج ۲۲۰ به عنوان رییس امنیت ملی، انور الحق احدی ۱۸۹ به عنوان وزیر زراعت و مالداری، نور رحمان اخلاقی ۱۶۵ به حیث وزیر مهاجرین ، قدرت الله ذکی ۱۶۵ به عنوان وزیر ترانسپورت، محمود کرزی ۱۵۴ به عنوان وزیر شهرسازی و مسکن و هارون چخانسوری به عنوان وزیر معادن و پترولیم ۱۵۴ رای اعتماد گرفتند.

اما حسنیه صافی نامزد وزیر وزارت امور زنان با به دست آوردن ۱۱۹ رای و طاهر زهیر نامزد وزیر اطلاعات و فرهنگ با گرفتن ۷۸ رای رای اعتماد مجلس نمایندگان را به دست نیاوردند.

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس می گویند که در روند رای دهی تخطی و قانون شکنی ها صورت گرفته که این کار حیثیت مجلس را بیشتر زیر پرسش برده است.

محمد عارف رحمانی مجلس نمایندگان میگوید: “پروسه شفاف نیست و خلاف قانون آرا چک می شود و این کار اعتبار مجلس را از بین میبرد.”

رمضان بشردوست مجلس نمایندگان میگوید: ” قانون باید عملی شود، اما دو بار در رای دهی قانون نقض شده و عملا کمپاین آشکار صورت می گیرد و اکثر نمایندگان مردم خلاف قانون عمل می کنند.”

با این حال قرار است مجلس نمایندگان روند گزارش دهی چهار نامزد وزیر دیگر و سرپرست بانک مرکزی را آغاز کند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending