Connect with us

اخبار ویژه

سرنوشت نامعلوم مسابقات تیم‌های کرکت افغانستان و زمبابوی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۴, ۱۳۹۹)

مسابقات «T20» کرکت میان تیم های زمبابوی و افغانستان که قرار بود در اواخر این ماه در زمبابوی برگزار شود، احتملا لغو خواهد شد. زیرا دولت زمبابوی در پی افزایش شمار مبتلایان کووید-۱۹ در این کشور قیود تازه ای وضع کرده است.

تاونگوا موکوهلانی رییس کرکت زمبابوی گفته است که این نهاد درخواستی را به مقامات دولتی این کشور برای میزبانی از تیم افغانستان در پایان ماه جاری، فرستاده بود.

آقای موکوهلانی گفته است که افغانستان علاقه زیاد برای برگزاری این مسابقه دارد.

وی گفته است: “ما امیدوار بودیم که افغانستان در پنج بازی T20 شرکت کند، اما شرایط حالا دشوار است زیرا شمار مبتلایان کووید-۱۹ در حال افزایش است.”

آقای موکوهلانی افزوده است: “ما درخواستی برای میزبانی از افغانستان به دولت داده بودیم. دو موضوع است: اول درخواستی برای آمدن تیم افغانستان اینجا و دوم برای شروع یک باشگاه کرکت. حالا چالش اینجاست که اگر ورزشکاران برای مدت زمانی درازی از بازی دور بمانند، توانایی های ورزشی های شان با خطر مواجه میشود.”

وی گفته است که، “ما شاهد ورشکارانی بوده ایم که در آزمایش تناسب اندام ناکام بوده اند که این خطر این است که برای مدت طولانی از ورزش دور بوده اند. خبر خوب این است که مسابقات جام جهانی T20 استرالیا به تعویق افتاده است. بنابرین همه چیز از نو برنامه ریزی میشود.”

جدا از افغانستان، تیم های ایرلند و هند نیز قرار بود در ماه های آینده به زمبابوی سفر کنند. آقای موکوهلانی گفته است که بازی های دو جانبه با همسایه هایش از جمله آفریقای جنوبی نیز در حال برنامه ریزی است

اما به دلیل افزایش آمار کرونا در زمبابوی، بازی تیم های هند و آفریقای جنوبی نیز لغو خواهد شد.

اخبار ویژه

عبدالله برای تقویت روند گفتگوهای صلح افغانستان به پاکستان می‌رود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی قرار است فردا به پاکستان برود.

شورای عالی مصالحه ملی، هدف از این سفر آقای عبدالله را، تقویت روند گفتگوهای صلح میان افغانها عنوان کرده است.

گفته می شود که آقای عبدالله در این سفر با عمران خان نخست وزیر و رییس ارتش پاکستان دیدار خواهد کرد.

در این سفر آقای عبدالله را ۵۲ تن به شمول، اسدالله سعادتی و عنایت الله بابر فرهمند دو معاون این شورا، و برخی چهره های دیگر مانند، وزیر دولت در امور صلح، فرخنده زهرا نادری، سید اسحاق گیلانی و مصطفی مستور همراهی می‌کند.

معصوم ستانکزی و محمد ناطقی نیز برای شرکت در این سفر از دوحه دعوت شده اند.

آگاهان به این باور اند که پاکستان بر طالبان نفود دارد و می تواند تا مشکلات موجود در برابر روند صلح را با همکاری و فشار پاکستان بر طالبان حل کنند.

رییس جمهور غنی نیز روز شنبه، از عمران خان نخست وزیر پاکستان دعوت کرده است تا به افغانستان سفر کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کمک بنیاد بیات به نیازمندان ولسوالی سروبی کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۳۹۹)

کمک‌های خیریه «بنیاد بیات» برای آسیب دیدگان سیلاب‌ها و بی‌جا شدگان درگیری‌ها در ولسوالی سروبی ولایت کابل توزیع شد.

بنیاد بیات به ادامه کمک هایش به سیلاب زدگان اخیر در ولایت های پروان و میدان وردک، اینبار برای آسیب دیدگان سیلاب‌ها و بی جا شدگان درگیری های پسین در ولسوالی سروبی مواد خوراکی توزیع کرد.

این کمک ها شامل آرد، روغن،  برنج و ماکارونی می باشد.

مسوولان این بنیاد می گویند که این کمک ها برای نیازمندان در ولایت های دیگر نیز توزیع خواهد شد.

حاجی محمد اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “امروز هم در ولسوالی سروبی که مربوط ولایت کابل میشود یک مقدار مواد غذایی که آرد، برنج، روغن، ماکارونی و دیگر مواذ غذایی را برای مستحقین که در سیلاب های اخیر آسیب دیده توزیع کردیم.”

در ماه اخیر شماری زیاد از باشنده های ولسوالی سروبی به دلیل سرازیر شدن سیلاب ها و جنگ ها بی جا شده اند.

مقام های حکومتی در این ولسوالی می گویند کمک های بنیاد بیات برای خانواده های آسیب دیده قابل قدر است.

شاه محمود ابراهیم خیل ولسوال سروبی کابل  میگوید: “کمک های که از طرف بنیاد بیات صورت گرفته کمک های خوب است. مردم ما نیاز به کمک های بیشتر دارد.”

در همین حال خانواد های که این کمک ها را دریافت کرده اند، از بنیاد بیات قدردانی کرده و خواهان ادامه چنین کمک هایی از سوی نهادهای خیریه دیگر شدند.

بنیاد بیات بیش از یک و نیم دهه است که  در سراسر کشور به نیازمندان کمک می کند و در همچون مواقع برای رسیدگی به افراد و خانواده های آسیب دیده پیش قدم بوده است .

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سال‌روز تصرف کابل توسط طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۳۹۹)

گروهی با نام طالب، با پرچم سفید و با نظام امارتی، ۲۴ سال پیش در ششم  میزان از دروازه میدان شهر وارد کابل شده و نظامی به رهبری برهان الدین ربانی را سقوط داد.

طالبان در همان روز نخست ورود شان به کابل و با به دار کشیدن داکتر نجیب الله رییس جمهوری پیشین افغانستان روی کرد حکومت داری شان را  به رخ مردم کشیدند.

طالبان در نخستین فرمان های شان شنيدن موسيقی را منع قرار دادند، مردم اجازه خواندن محدود کتاب های مذهبی نوع طالبانی را داشتند، مکاتب به روی دختران مسدود شد و زنان حق کار را نداشتند.

کابل پس از جنگ در زمان طالبان به تعبیر بسیاری ها مبدل شهر مرده ها بود.

در همین حال شهروندان می‌گویند که حاضر اند برای پایان جنگ بار دیگر طالبان را بپذیرند نه به قیمت عقب گرد به ۲۰ سال پیش و روی کرد های ظالمانه ای این گروه بلکه طالبان باید مردم را بپذیرند.

این در حالی است رهبران طالبان پس از پنج سال حکومت و بعد از ۱۹ سال جنگی که تا کنون نیز جریان دارد، اکنون در مرکز قطر با هیات جمهوری اسلامی افغانستان، برای آوردن صلح چانه زنی دارند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending