Connect with us

خبرهای تازه

سرمنشی ناتو: افغانستان را جهت رسیدن به یک راه حل صلح‌آمیز کمک می‌کنیم

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۳, ۱۳۹۷)

جینز ستولتنبرگ، سرمنشی ناتو، به روز سه شنبه گفته است که هنوز زود است که در مورد  توافق صلح در افغانستان اظهار نظر کنیم.

آقای ستولتنبرگ این مطلب را در نشست خبری که در ارتباط به  نشست دو روزه میان وزیران دفاع عضو ناتو، که قرار است به تاریخ ۱۳ و ۱۴ماه فبروری در بروکسل برگزار شود بیان داشته است.

با این حال، گفته شده است که قرار است در این نشست دو روزه میان وزرای دفاع ناتو روی اوضاع امنیتی افغانستان نیز بحث‌هایی صورت گیرد.

آقای ستولتنبرگ می‌گوید: “وضعیت در افغانستان پیچیده است و در عین حال تلاشها برای صلح افغانستان ادامه دارد. ما با تمام شرکای خویش در ارتباط نزدیک قرارداریم تا از آخرین پیشرفتها آنها را مطلع سازیم و در مشورت با آنها ببینیم که ناتو چگونه از پروسه صلح افغانستان حمایت کند.”

این اظهارت سر منشی ناتو در حالی صورت می‌گیرد، که وی روز گذشته با زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده است. گفته می‌شود که ایالات متحده و طالبان روی اساسات یک چهارچوب معاهده صلح به توافق رسیده اند که به اساس آن آینده نیروهای خارجی در افغانستان نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنان سرمنشی ناتو علاوه کرده است، که ایالات متحده امریکا، متحدین اش را در ارتباط به  نشست‌های صلح افغانستان که میان نمایندگان طالبان و نمایندگان امریکا که تاکنون در چهار دور صورت گرفته است در جریان نگهداشته است.

سرمنشی ناتو اظهار می‌دارد: “این تقریباً سومین دیدار ما در چند هفته گذشته بود. هنوز خیلی زود است که بتوانیم بگوییم  توافق در صلح افغانستان صورت خواهد گرفت یا خیر. اما، ناتو برای اینکه نیروهای امنیتی افغانستان بتواند شرایط مناسبی را برای گفتگوهای صلح مهیا سازد، همکاری و حمایت خواهد کرد.”

همچنان آقای ستولتنبرگ بیان می‌دارد: “ما در مورد تاثیرات یک معاهده صلح احتمالی و اینکه چگونه ناتو می‌تواند از آن حمایت کند در حال مشوره و رایزنی هستیم. چیزیکه واضح است انیست که ما یکجا به افغانستان آمدیم، و حالا یکجا تصمیم میگیریم روی آینده این کشور که این تصمیم گیری ها به اساس شرایط و در هماهنگی با افغانها صورت خواهد گرفت.”

از سویی هم، سرمنشی ناتو تاکید ورزیده است که ناتو مبنی بر کمک و تقویت  نیروهای امنیتی افغان کمک‌هایش را به این نیروها ادامه داده، و همچنان ناتو افغانستان را جهت رسیدن به یک راه حل صلح آمیز در این کشور کمک می‌کند.

این در حالی است که قرار است به روز چهارشنبه نشست وزرای دفاع ناتو در کشور بلجیم برگزار گردد و تا روز  پنجشنبه ادامه یابد. نخستین موضوع مورد بحث این جلسه پیمان تسلیحات هسته ی میانبرد است که در مورد نقض این پیمان از سوی کشور روسیه، صحبت و تصمیم گیری صورت خواهد گرفت. 

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است