Connect with us

رویداد های اخیر

سرمنشی سازمان ملل بار دیگر خواستار آتش بس جهانی شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 22, 2021)

انتونیو گوتریش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد، بار دیگر بر اعلام آتش بس در سراسر جهان تاکید کرده است تا تمرکز بیشتر بر مبارزه با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان صورت گیرد.

گوتریش در حساب تویترش گفته است که اعلام آتش زمینه را برای دیپلوماسی و کمک‌های بشر دوستانه در سراسر جهان مساعد خواهد ساخت.

گوتریش گفته است که ” من بار دیگر خواهان اعلام آتش بس جهانی استم تا درد‌ها را درمان کند، فضا برای دیپلوماسی مساعد کند” و زمنیه را برای کمک‌های بشری بشمول واکسین کرونا مساعد کند.

او افزوده است:” اگر در جریان این ویروس مردم با یکدیگر جنگ کنند، یگانه برنده ویروس خواهد بود.”

این در حالی است که تزریق واکسین کرونا در سراسر جهان راه اندازی شده است.

بر بنیاد یافته‌های دانشگاه جان هاپکنس بیشتر از ۱۱۱ میلیون تن در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند و بیشتر از دو میلیون تن مبتلا به این ویروس جان باخته اند.

این دانشگاه می افزاید که بیشتر از ۶۲ میلیون تن مبتلا به این ویروس پس صحت یاب شده اند.

رویداد های اخیر

مجلس: شکست نیروها از راه جنگ امکان پذیر نیست

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

همزمان با خروج نیروهای خارجی ازافغانستان، اگر از نیروهای امنیتی مدیریت درست صورت گیرد، توانایی دفاع مستقلانه را در سراسر کشور دارند.

کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان با ابراز این مطلب می‌گوید که در درحال حاضر نیروهای امنیتی اعتبار ملی را پیدا کرده اند و شکست این نیروها از راه جنگ امکان پذیر نیست.

درهمین حال وزارت دفاع ملی می‌گوید که بیش از نود درصد از عملیات‌ها ازسوی نیروهای امنیتی به گونهء مستقلانه در برابر طالبان راه اندازی می شود و تلفات زیادی را به این گروه وارد کرده است.

پس از آن که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شد، نگرانی‌ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی افزایش یافته است.

کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان می‌گوید، هرچند با خروج این نیروها چالش های امنیتی افزایش می یابد، اما نیروهای امنیتی توانایی دفاع مستقلانه را دارند و نیاز است تا در مدریت نیروهای امنییت و جنگ تجدید نظر صورت گیرد.

خان آغا رضایی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان گفته است که:”با خروج نیروهای خارجی یک سلسله چالش‌ها به بار میاید، اما بسته‌گی به رهبری خردمندانه نیروهای امنیتی دارد که چگونه این جنگ را مدیریت می‌کنند و ما ارودی ملی پولیس ملی و امنیت ملی داریم که توانایی دفاع مستقلانه را دارند و این مسوولیت را در سال‌های اخیر ثابت ساختند که انجام داده میتوانند.”

درهمین حال وزارت دفاع ملی تاکید می ورزند که با بیرون شدن نیروهای خارجی، نیروهای امنیتی توانایی کامل دفاع از کشور و مردم را دارند.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که:”نیروهای امنیتی و دفاعی ما در هر گونه شرایط آماده دفاع از کشور است و درحال حاضر نود وشش درصد عملیات‌ها ازسوی این نیروها انجام می شود که شامل عملیات‌های شبانه و حمله‌های هوایی می شود و به مردم اطمیان می دهیم که نگرانی نداشته باشند و نیروهای ما درچند سال اخیر ثابت ساختند که از مردم شان مستقلانه دفاع می کنند.”

درهمین حال شماری از باشنده‌گان کابل حمایت از نیروهای امنیتی را در بهتر شدن وضعیت جنگی اثر گذار میدانند.

یاسین شینواری، باشنده کابل می‌گوید:” نیروهای امنیتی ما قوی هستند و ما اعتماد داریم که امنیت ما را گرفته می توانند و افتخار می کنیم که مانع برنامه های طالبان می شوند.”

سیدعلی سینا سادات، باشنده کابل می‌گوید:”ما به توانایی های نیروهای امنیتی خود باور داریم، اما این نیروها باید بهتر تجیز شوند و از حالت دفاعی به حالت تعرضی بروند تا وضعیت امنیتی بهتر شود.”

بااین حال مسوولان امنیتی تاکید می‌ورزند که طالبان از راه جنگ هیچ گاهی به قدرت نخواهند رسید و اگر این گروه روند مذاکرات صلح را ترک کنند و آماده برای صلح نشوند، تدابیر جنگی در برابر شان گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

طالبان بند دهله ولایت کندهار را تصرف کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

مقام‌های محلی به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفته اند که بند دهله که از طریق یک شبکه متشکل از کانال‌های مختلف، امکان آبیاری زمین‌ها را برای دهقانان ایجاد می‌کند و آب آشامیدنی شهر کندهار را تامین می‌کند، اکنون تحت اداره طالبان درآمده است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است :”ما بند دهله را در ارغنداب تصرف کردیم.”

حاجی گلبدالدین، ولسوال ولسوالی همجوار تایید کرد که این بند اکنون تحت اداره طالبان است. او گفته است که:”نیروهای امنیتی ما … خواهان دریافت نیروهای کمکی شده اند، اما خواسته آن‌ها عملی نشده است.”

بند نامبرده در حالی تصرف می‌شود که در این هفته چند روز پس از آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، درگیری‌ها در ولایت هلمند بسیار شدت گرفته است. توریالی محبوبی، رییس اداره تنظیم آب کندهار به خبرگزاری فرانسه گفته است که، طالبان اخیرا به کارمندان بند دهله هشدار داده بودند که سرکار نیایند.

یک گزارشگر خبرگزاری فرانسه در کندهار گفته است که، ماه گذشته شورشیان پلی را که بند دهله را به ولسوالی‌های مجاور وصل می کرد، منفجر کردند.

بند دهله حدود ۷۰ سال پیش توسط امریکایی‌ها ساخته شد تا به این وسیله امکان آبیاری زمین در حدود هفت ولسوالی کندهار فراهم شود. در سال ۲۰۱۹ بانک انکشاف آسیایی کمکی در حدود ۳۵۰ میلیون دالر به افغانستان را تایید کرد تا بخشی از آن برای گسترش پروژه ساخت مخازن آب استفاده شود.

مناطق اطراف این سد در طول شش ماه گذشته شاهد جنگ‌های شدید بوده است. اما مقام های دولتی در ماه اپریل این محدوده را پاکسازی شده اعلام کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: بقایای راکت بزرگ چینی فردا به زمین برخورد خواهد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه گفته است که بقایای راکت بزرگ این کشور که در اواخر ماه آپریل به فضا پرتاپ شده بود، حین برگشت به زمین خواهد سوخت و احتمالا هیچ صدمه ای وارد نخواهد کرد.

این در حالی است که امریکا روز چهارشنبه گفته بود که بقایای این راکت پس از اتمام ماموریت اش به صورت غیرقابل کنترول به زمین برگشت خواهد کرد.

موشک Long March 5B در تاریخ ۲۹ آپریل از جزیره هاینان چین که حامل یک قسمتی اصلی ایستگاه فضایی دایمی این کشور بود، به فضا پرتاب شد.

فرماندهی فضایی ایالات متحده گفته است که محل سقوط موشک به جو زمین هنگام بازگشت از فضا را تا ساعاتی پس از ورود به جو زمین را نمیتوان مشخص کرد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “نقطه برخورد را فقط چند ساعت پس از رسیدن آن به جو زمین می‌توان مشخص کرد و انتظار می‌رود که این اتفاق در ۸ آپریل رخ دهد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است