Connect with us

تجارت

سرمایه گذاری بازرگانان چینی روی تولید برق از زغال سنگ در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 30, 2021)

گروهی از بازرگانان چینی حدود ۴۰۰ میلیون دالر را از بهر تولید انرژی برق از زغال سنگ در افغانستان سرمایه گذاری می کنند.

شرکت برق افغانستان می گوید که با عملی شدن این پروژه ها افغانستان مالک ۳۰۰ میگاوات برق خواهد شد.

محمد هاشم سنگر نیازی سخنگوی شرکت برق افغانستان میگوید: “گروهی از بازرگانان چینی حدود ۴۰۰ میلیون دالر را از بهر تولید انرژی برق از زغال سنگ در افغانستان سرمایه گذاری می کنند. با این سرمایه گذاری افغانستان مالک ۳۰۰ میگاوات برق خواهد شد.”

در حالی‌که نبود برق از بزرگترین چالش در برابر سرمایه گذاران داخلی و کارخانه های تولیدی گفته می‌شود، شماری از سرمایه گذاران می‌گویند که حکومت باید از این فرصت استفاده کرده و زمینه سرمایه گذاری به بازرگانان خارجی را فراهم کند.

کریم عظیمی رییس اجرایی اتاق صنایع و معادن افغانستان میگوید: “این یک اقدام مثبت است. از حکومت می‌خواهیم که از این فرصت استفاده کرده و نیازمندی کارخانه های تولیدی را مرفوع سازد.”

به باور آگاهان اقتصادی، سکتور برق افغانستان به تنهایی توان حل نیازمندی کارخانه های تولیدی را ندارد و سرمایه گذاری کشورهای جهان در بخش تولید انرژی سبب رشد و تقویت این کارخانه ها خواهد شد.

تجارت

یک حرکت رونالدو ۴ میلیارد دالر به شرکت کوکاکولا ضرر وارد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 16, 2021)

اقدام کریستیانو رونالدو، ابر ستاره فوتبال جهان، در جریان یک نشست در مجارستان، باعث افت سهام و زیان ۴ میلیارد دالری شرکت کوکاکولا شد.

رونالدو در جریان این کنفرانس پیش از دیدار مقابل مجارستان نوشابه‌های کوکا کولا را که جلوی او قرار داشتند را کنار گذاشت و یک بوتل آب را جلویش قرار داد.

او در ادامه به زبان پرتگالی واژه «آب»‌ را به کار برد و به این ترتیب تلویحا مردم را به نوشیدن آب توصیه کرد.

این حرکت رونالدو باعث شد سهام کوکاکولا از ۱.۶ درصد کاهش یافت.

بر اساس گزارش ها ارزش این شرکت از ۲۴۳ میلیارد دالر به ۲۳۸ میلیارد کاهش پیدا کرده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

قرارداد جدید شرکت «ام دی هلیکوپترس» برای حمایت از نیروی هوایی افغان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 16, 2021)

شرکت امریکایی ام دی هلیکوپترس اعلام کرده است که یک قرارداد ۴۳.۹ میلیون دالری را از ارتش امریکا برای کمک به نیروی هوایی افغانستان دریافت کرده است.

این شرکت در یک اعلامیه گفته است که قرارداد نخست با شش ماه تمدید به ارزش ۱۴،۵ میلیون دالر است که در بخش های مدیریت برنامه، خدمات پشتیبانی لوژیستیکی، مواد و عملیات از راه دور برای پشتیبانی از کاروان های افغان در نظر گرفته شده است.

شرکت ام دی هلیکوپترس گفته است که این برنامه در میسا و آریزونا در امریکا، در کابل و همچنان در امارات تطبیق خواهد شد.

ارتش امریکا این قرارداد را به تاریخ ۲۸ ماه می سال روان میلادی با این شرکت به امضا رسانده است.

قرار داد دوم نیز به ارزش ۲۹.۴ میلیون دلر برای ترمیم یدکی های اصلی این بالگردها به امضا رسیده است.

بر اساس این قرار داد، شرکت ام دی هلیکوپترس بالگردهای نیروی هوایی افغان را ترمیم و بروزرسانی خواهد کرد.

معاون این شرکت در این باره گفت:” همزمان با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، این قراردادها به ما کمک خواهد کرد تا با پشتیبانی مداوم به نیروی هوایی افغان کمک کنیم تا ثبات خود شان را حفظ کند.”

در اعلامیه آمده است: “این (قراردادها) بیانگر ارزشی است که حکومت مان و نیروی هوایی افغان به بالگر «ام دی ۵۳۰ اف» قایل میشوند. این افتخار فوق العاده است که ما می توانیم بالاترین سطح حمایت را هم برای دولت و هم متحدان خود ارایه کنیم.”

چرخبال‌های «ام دی ۵۳۰ اف» دارای قابلیت حمله پر قدرت، مصوون، و پر سرعت است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

توافق افغانستان و ترکمنستان بر سر صادرات سنگ مرمر

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 6, 2021)

وزارت خارجه افغانستان امروز (یک شنبه ۱۶جوزا) دریک اعلامیه گفته است که محمد حنیف اتمر و رشید میردوف وزیران امور خارجه دو کشور روز گذشته (شنبه ۱۵جوزا) با حضور داشت هیات همرای‌شان از نهادهای سکتوری دو کشور، راجع به سرمایه‌گذرای در سنگ مرمر افغانستان و صادرات آن به ترکمنستان صحبت و گفتگو کردند.

درخبرنامه این وزارت آمده است که در این نشست، هیات افغانستان از ارزش حدود ۲۰۰ بیلیون دالری منابع مختلف و نادر سنگ مرمر کشور به همتایان ترکمن شان معلومات همه جانبه داده، با توجه به نیازمندی‌های کشورهای منطقه به‌ویژه ترکمنستان برای سنگ مرمر افغانستان، صادرات آن را در تقویت و گسترش تبادلات تجارتی میان کابل و عشق‌آباد، با اهمیت خواندند.

از سوی دیگر هیات ترکمنستان، با ارایه معلومات در مورد پروژه‌های ساخت‌و‌ساز و اعمار شهرهای جدید در کشور شان، پیرامون نیازمندی‌های ترکمنستان به سنگ مرمر افغانستان صحبت کرده، از آماده‌گی‌های همه‌جانبه کشور متبوع شان برای خرید سنگ مرمر کشور به جانب افغانستان خبر دادند.

هر دو جانب با تاکید بر اهمیت موضوع در تقویت و گسترش تجارت میان کابل و عشق‌آباد، به امضای موافقتنامه در مورد صادرات سنگ مرمر افغانستان به ترکمنستان، توافق کردند.

نشست دوجانبه وزیران خارجه افغانستان و ترکمنستان، روز گذشته در ولایت هرات برگزار شد.

در این نشست که برای دو روز از تاریخ ۱۵ الی ۱۶ (جوزا) میان مسوولین ادارات سکتوری افغانستان و ترکمنستان به ریاست مشترک وزرای امور خارج دو کشور برگزار گردیده، طرفین روی پروژه‌های زیربنایی، ترانسپورتی، اتصال منطقه‌یی و انتقال انرژی به شمول پروژه تاپی، تپ، و همچنان گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو کشور، بحث و گفتگو نمودند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است