Connect with us

تجارت

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 23, 2019)

بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، در خانه‌های کرایی فعالیت دارند.

اعضای شورای عالی سرمایه‌گذاری، می‌گویند که تاکنون برای این کارخانه‌های تولیدی زمین توزیع نشده است.

به گفته ی آنان از وزارت تجارات خواستار توزیع زمین برای این کارخانه‌ها شده اند، اما توزیع زمین در این پارک‌های صنعتی به اساس معیار نه بلکه به اساس روابط صورت می‌گیرد.

عبدالجبار صافی، عضو شورای عالی صنایع و سرمایه‌گذاری، می‌گوید: “ما بارها به وزارت تجارت مسئله کمبود زمین را مطرح ساختیم اما وزارت قسمی‌که نیاز است به آن توجه نکرده است. اگر برای سرمایه‌گذاران زمین نباشد، سرمایه‌گذاری ناممکن است.”

در همین حال، مسئولان در وزارت تجارت می‌پذیرند که صدها کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی کابل در خانه‌های کرایی فعالیت دارند، اما در حال حاضر زمین به کسانی داده می‌شود که در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سمیر رسا، سخنگوی این وزارت اظهار میدارد: “ما خبر هستیم اما در پارک‌های صنعتی بگرامی و پلچرخی با کمبود زمین روبه‌رو هستیم و در پارک باریک‌آب زمین برای سرمایه‌گذاری کشاورزی وجود دارد و تلاش می‌کنیم تا برای بخش‌های دیگر نیز زمین مهیا بسازیم.”

این در حالی است که سرمایه‌گذاران می‌گویند که زمین در پارک‌های صنعتی وجود دارد، اما وزارت تجارت ظرفیت توزیع آن را ندارد.

تجارت

تاسیس شرکت بسته بندی جلغوزه در پکتیا برای ۱۰۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 27, 2020)

شرکت بسته بندی جلغوزه رحیم گردیزی در ولایت پکتیا برای ۱۰۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.

مقام های محلی میگویند که ۹۰ درصد کار ساخت این شرکت تکمیل شده و به زودی رسما به فعالیت آغاز خواهد کرد.

ناصر علمیاز، رییس اتاق تجارت پکتیا میگوید که این شرکت سالانه ۶۰۰۰۰ تن جلغوزه را بسته بندی و برای هزار نفر نیز فرست شغلی ایجاد خواهد کرد.

برای ساکنان محلی این خبر خوبی است – به خصوص پس از اینکه مقامات کشاورزی در ولایت جنوب شرقی اخیرا گفتند که مجموع برداشت جلغوزه امسال حدود ۱۳۰۰۰ تن بوده که هزار تن بیشتر از سال پیش برداشت شده است.

بهادر منگل، یک تاجر جلغوزه در ولایت پکتیا، به خبرگزاری پژواک گفته است که برای افزایش برداشت محصول توسط کشاورزان، روش های نوین زراعت هنوز باید معرفی شود.

وی افزوده است که با این وجود برداشت جلغوزه منبع مهمی برای درآمد صدها نفر در این ولایت است. اما در صورت گسترش مزارع، محصول می تواند افزایش یابد.

حدود دو سال پیش رییس جمهور اشرف غنی متعهد شد که با راه اندازی کارخانه بسته بندی جلغوزه و راه اندازی پروژه های مناسب دیگر، به اقتصاد پکتیا کمک کند.

با این حال، باشندگان گفته اند که هنوز منتظر راه اندازی پروژه های توسعه اقتصادی در این ولایت اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

روند چیدن گل زعفران در ولایت هلمند آغاز شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

مقام‌های محلی ولایت هلمند می‌گویند که به منظور ترویج کشت زعفران در این ولایت ۱۲ مزرعه‌ی نمایشی برای دهقانان ایجاد گردیده بود که اکنون زمان برداشت گل‌‌های آن است.

زلمی الکو، رییس زراعت ولایت هلمند می‌گوید: ” کشت زعفران در هلمند موفقانه بود، من امید دارم که این کشت در هلمند توسعه یابد.”

آقای الکو می‌گوید که ۱۲ مزرعه‌ی نمایشی را در هلمند، به منظور ترویج کشت زعفران ایجاد کرده بود و هم‌چنان به مستفید شونده‌گان این مزرعه‌های نمایشی، وسایل مورد نیاز شان نیز توزیع شده است.

رییس زراعت هلمند می‌گوید که افزایش عواید دهقانان با استفاده از کشت زعفران، از هدف‌های اساسی ساخت این مزرعه‌های نمایشی است.

آقای الکو افزود که اقلیم هلمند برای کشت زعفران مناسب است و زعفران دراین ولایت در دوفصل حاصل می دهد.

این مقام‌ها ابراز امیدواری کرده اند که این کشت در هلمند توسعه یابد و از طریق کشت زعفران بتوانند کشت کوکنار را دراین ولایت ازمیان بردارند.

به گفته‌ی مقام‌های محلی سال گذشته نیز در هلمند ۱۵ مزرعه‌ی نمایشی زعفران ساخته شده بود که حاصلات قناعت ‌بخش از آن به دست آمد.

مقام‌ها افزودند که یک کیلو گرام زعفران در داخل سه هزار دالر، در منطقه تا شش هزار دالر و در بازارهای جهان هفت تا هشت هزار دالر فروخته می‌شود که دهقان از کشت زعفران سود بیشتر می‌برند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

هند سد شاه توت کابل را می‌سازد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 24, 2020)

وزیر امور خارجه هند در نشست ژنو اعلام کرد که کشورش سد شاه‌توت در کابل را می‌سازد.

وی که در نشست ژنو سخنرانی می کرد گفته است که سد شاه‌توت به تأمین آب ساکنان کابل کمک خواهد کرد.

وی می‌گوید که :” خوشحالم که امروز توافق نامه‌ای را با افغانستان برای ساخت سد شاه‌توت که آب آشامیدنی برای دو میلیون نفر از ساکنان کابل فراهم می کند، اعلام کنم.”

وی همچنین گفت هند فاز چهارم از یک برنامه توسعه جامعه با تأثیرات بالا را در افغانستان آغاز خواهد کرد که شامل ۱۵۰ پروژه به ارزش ۸۰ میلیون دلار است.

وی اظهار داشت هند برای صلح و توسعه در افغانستان سرمایه گذاری هنگفتی کرده است.

وی همچنان گفته است که کشورش خواستار آتش بس فوری و همه جانبه است.

وی در ادامه گفت”ما بدین باور هستیم که روند صلح باید توسط افغان‌ها، به مالکیت افغان‌ها و به رهبری افغان‍‌ها باشد.”

بربنیاد اطلاعات وزارت انرژی و آب، کارهای ساختمانی بند شاه توت که ۲۳۶میلیون دالر هزینه برمی‌دارند، و با بهره برداری از بند شاه توت، ۱۴۶میلیون مترمکعب آب در آن ذخیره خواهد شد که در کنار فراهم شدن آب آشامیدنی برای دو میلیون تن از باشنده گان پایتخت، آب آبیاری بیش از چهارصد هکتار زمین نیز فراهم خواهد شد.

 مطالعات فنی و اقتصادی و نیز طراحی بند شاتوت در سال ۲۰۱۲ به پایان رسیده است.

هند پس از زمان سقوط رژیم طالبان در بازسازی افغانستان نقش عمده‌ای داشته و بیش از ۲ میلیارد دلار در پروژه‌های مختلف بازسازی و زیربنایی سرمایه گذاری کرده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending