Connect with us

رویداد های اخیر

سراج: طالبان هنوزهم مراکز امن فعال در پاکستان دارند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

هرچند گسترش دامنه خشونت‌ها در بسیاری از بخش‌های کشور افزایش یافته و قربانی‌های زیادی از نظامیان و غیرنظامیان گرفته، اما سرپرست ریاست امنیت ملی می‌گوید که موجودیت مرکزهای فعال گروه طالبان در شهر‌های پاکستان سبب شده تا گروه طالبان حملات شان را شدت دهند. وی تاکید می ورزد که این کار سبب شده تا مبارزه با گروه طالبان به درازا کشیده شود.

وی تاکید می ورزد که سیاست استخبارات منطقه در قبال افغانستان تغییر نکرده و تلاش دارند تا گروه طالبان به یک نظام که میل شان است دست پیدا کند.

آقای سراج گفته است که :” پایگاه‌های امن طالبان در کویته، کراچی و پیشاور است که با مصئونیت هر روز پلان‌های شان را گرفته تا ما را با چالش بکشانند و در برنامه‌های شان مردم ما کشته می‌شوند و اگر رهبری طالبان مکان‌های امن در این شهرها نمی‌داشتند به سرنوشت بدی رو به رو می‌شدند.”

درهمین حال سرپرست ریاست امنیت ملی تاکید می ورزد که رابطهء گروه طالبان با شبکه القاعده قطع نگردیده و تمامی گروه‌های هراس‌افگن در تبانی با این گروه یک هدف که همانا ناامن کردن افغانستان و کشتار مردم است را دنبال می کنند.

آقای سراج گفت:”رابطه طالبان با تروریستان خارجی به شکل منظم ادامه دارد و گروه‌های تروریستی از توانایی‌های یک دیگر استفاده می کنند و این کار سبب افزایش جنگ‌ها شده و این گروه‌ها انتحاری‌ها را خرید و فروش می کنند و همه گروه‌ها یک هدف را دنبال می کنند که قتل مردم از بین بردن ارزش‌ها و بر اندازی نظام است.”

بی باوری وی گروه طالبان به روند گفتگوهای صلح از مواردی است که سرپرست ریاست امنیت ملی بر آن تاکید می‌ورزد.

آقای سراج گفت:” اگر گروه طالبان تعهد بر صلح میداشتند باید از گفتگوها نتیجه می‌گرفتیم و دیده می‌شود که علاقه مندی به صلح ندارند و نظام مطابق میل شان دیگر چیزی نمی خواهند و اگر تعهد می بود خشونت‌ها را افزایش نمی دادند.”

بااین حال امنیت ملی کشور تاکید می ورزد که یگانه راه برای کاهش جنگ در افغانستان ایجاد و همکاری راستین اجماع منطقوی است، زیرا تضادهای منافع کشورهای منطقه سبب شده تا جنگ کنونی در کشور ابعاد بیشتر پیدا کند.

رویداد های اخیر

اتمر از طالبان خواست به تعهدات شان عمل و آتش‌بس کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 24, 2021)

حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور میگوید که اگر طالبان میخواهد مسوولیت حملات پسین در افغانستان به دوش این گروه نیافتد، باید روی یک آتش‌بس موافقت کند.

آقای اتمر در گفتگویی با روزنامه الشرق الاوسط گفته است که طالبان باید به تعهدات خود که در جریان امضای توافق با امریکا کرده اند، عمل کند.

وزیر امور خارجه کشور گفته است که حکومت افغانستان به تعهدات خود براساس خواست طالبان، عمل کرده و بیش از شش هزار زندانی این گروه را از بند رها کرده است.

آقای اتمر تاکید کرده است که جالا نوبت طالبان است که حسن‌نیت خود را برای آوردن صلح در افغانستان نشان دهد.

وی گفته است: “حالا طالبان به مردم افغانستان و جامعه جهانی ثابت کند که آنان به وعده ها و تعهدات که امضا کرده اند، عمل می‌کنند.”

 آقای اتمر افزوده است: “دولت افغانستان توافق روی آتش‌بس را بهترین گواه برای عدم خشونت طلبی طالبان می‌داند و این اینکه آنها مسوول سطح فعلی خشونت در کشور نیستند.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

امضای تفاهم‌نامه برای حمایت از تولیدات داخلی کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

در سال آینده تمامی اداره های حکومت از تولیدات داخلی استفاده خواهند کرد.

به همین منظور اداره تدارکات ملی و اتاق صنایع و معادن برای خرید تولیدات داخلی تفاهم نامه‌ای امضا کردند.

این تفاهم نامه اداره های دولتی را مجبور می‌کند تا  از آغاز سال ۱۴۰۰ به بعد از تولیدات داخلی استفاده کنند.

تدارکات ملی از صنعت کاران نیز می خواهد که برای عملی شدن این تصمیم تولیدات شان را معیاری بسازند.

محمد عمر الهام هوتکی رییس اداره تدارکات ملی میگوید: “ما می خواهیم از تمام راه ها استفاده برای تقویت تولید داخلی استفاده کنیم. تمام اداره های دولتی مکلف اند که در سال ۱۴۰۰ از تولیدات داغلی استفاده کنند.”

در همین حال مسوولان اتاق صنعت و معادن کشور نیز می گویند که اگر حکومت استفاده از تولیدات داخلی را افزایش بدهد، آنان نیز آماده سرمایه گزاری های بیشتر در کشور استند.

شیر باز کمین زاده رییس اتاق صنعت و تجارت میگوید: “اگر از تولیدات داخلی در قراردادهای دولتی استفاده شود؛ ما می توانیم تعادل تجاری را حفظ کنیم. ما در کنار تولیدات در قسمت های دیگر نیز آماده سرمایه گذاری استیم در صورت که حکومت از ما حمایت کند.”

از سوی هم آگاهان اقتصادی باور دارند که اگر مصرف تولیدات داخلی در اداره های حکومتی بیشتر شود، جلو مارکیت قاچاق گرفته شود، کشور از حالت بحران اقتصادی بیرون خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت صحت: طالبان مانع تطبیق واکسین پولیو به ۳.۵ میلیون کودک شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

بیش از سه‌و‌نیم میلیون کودک به‌ دلیل مخالفت طالبان در چندین ولایت کشور از واکسین پولیو بازمانده اند.

وزارت صحت می‌گوید که طالبان مانع روند کارزار واکسین خانه به خانه در ساحه تحت کنترول شان شده است و در سه سال گذشته این مخالفت از سه درصد به بیش از ده درصد افزایش یافته است.

میرجان راسخ مسوول برنامه محو پولیو در این وزارت می‌گوید که هرچند طالبان در پی تطبیق این واکسین وعده همکاری داده بودند. اما بر حلاف انتظار مانع تطبیق این روند شده اند.

آقای راسخ میگوید: ” کودکان در ولایت‌های پکتیا و میدان وردک نیز به دلیل مخالفت طالبان واکسین پولیو را دریافت نکرده‌اند.”

هفته پیش کارزار سراسری واکسین فلج کودکان در افغانستان آغاز شد ولی گروه طالبان نه تنها که زمینه را برای تطبیق آن فراهم نکردند؛ برعکس با روند این کارزار در ولایت های میدان وردک، غزنی، هلمند، کندهار، کندز، تخار، پکتیکا و پکتیا مخالفت کردند.

سید جمال آصف‌خیل فعال مدنی پکتیا میگوید:” طالبان در مناطق تحت کنترول شان مانع این کارزار شده اند و خواست ما این است که اجازه واکسین کودکان را بدهند.”

از سوی هم در این کارزار یک هفته‌ای وزارت صحت، واکسین پولیو در ولایت های بامیان، دایکند و غور به دلیل سردی هوا تطبیق نشده است.

پیشتر سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توییترش نوشته بود که طالبان در تطبیق این واکسین همکاری می‌کنند و زمینه را برای دریافت این واکسین برای کودکان مساعد می‌کنند، اما بعدا این گروه گفته‌است که آنها به دلیل سو استفاده‌ها مانع تطبیق کارزار واکسین فلج کودکان شده‌ اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است