Connect with us

رویداد های اخیر

سخنرانی کودک هفت ساله در باره رشد مغز کودکان خبر ساز شده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۳۱, ۱۴۰۰)

سخنرانی بی نظیر یک دختر  هفت ساله  آسترالیایی در پروژه تد تاک(TED Talk) که قرار است نحو مشاهده والدین و پرستاران در سراسر جهان در باره انکشاف مغز اطفال را تغیر بدهد خبر ساز شده است.

در این سخنرانی به جوانان نیز توصیه شده است تا با کودکان چگونه برخورد کنند.

مولی رایت، یک دختر هفت ساله در آسترالیا برای نخستین بار در تاریخ جهان در باره تربیه اطفال و توصیه‌ها برای والدین و پرستاران سخنرانی بی نظیری را انجام داده است.

مایکل گریسی، رییس بزرگترین نمایشگاه‌ها و تولید فلم‌ها در این باره گفته که این دختر هفت ساله موارد ساده و در عین حال تغییر دهنده زندگی را نشان داده است که همه ما می توانیم برای رشد کودکان از آن استفاده کنیم.

سخنرانی مولی توسط  بنیاد بیات  در مراکز صحی افغانستان به والدین تشریح خواهد شد.

در آسترالیا این گفته‌ها توسط مرکز صحی رامسی تشریح میشود.

نیکولا فارست، رییس بنیاد میندرو گفته که این پروژه به کودکان اطمینان میدهد در هر مکانی که تولد شده باشند حقوق مساوی دارند تا پیشرفت کنند.

او در این باره گفته” ما باور داریم که هر کودک میتواند و باید بتواند.”

ساینس دانان میگویند که حجم مغز کودک تا پنج سالگی ۹۰ درصد رشد میکند.

از این لحاظ وی افزود که ما میخواهیم به والدین کمک کنیم تا در باره موفقیت کودکان شان و آگاهی از برخورد شان با کودکان کمک کنند.

رییس بنیاد میندرو در این باره افزوده” مولی این حقیقت جهانی را به بهترین واجه انتقال میدهد. این یک مرحله مهم است تا زندگی یک طفل را در حال و آینده تغیر دهیم.”

رییس پروژه تید تاک گفته که پیام مولی در سراسر جهان نشر خواهد شد.

او در این باره گفته” من این سخنرانی را واقعا دوست دارم. نظریات است که از هر جا جمع شده است و توسط یک کودک بسیار فصیح سخنرانی شده است. تعجب آور است. این تماشاچیان زیاد را جذب خواهد کرد.”

به اساس آزمایش ابتدایی در کنار والدین ، پرستاران ، متخصصان صحی پروفیسور دزیره سیلوا، رییس متخصصان بخش اطفال در استرالیا خانم مریم بیات، رییس بنیاد بیات و آقای جاستین گراهام ، مدیر عامل (M&C Saatchi AUNZ) نیز در این باره نظریات مثبت داده اند.

خام فوریست، رییس بنیاد میندرو در این باره گفت:” سخنرای مولی در باره بازی کردن، سخن زدن، خانه و جامعه صحت مند و تمرکز بر چیزهای که در پنج سال اول کودکی باید انجام شود شده است. این چیزها بر انکشاف مغز و زندگی کودکان تاثیر دارد.”

وی افزوده” این معلومات نه تنها اینکه با والیدن و پرستاران شریک شود، بلکی با رهبران جهان نیز شریک شود.”

پروفیسور دزیره سیلوا، رییس یک مرکز صحی اطفال در استرالیا در این باره گفته” فرصت این برای ما مهیا شده است که این فلم با مریضان بخش تولد اطفال شریک کنیم. و  اگر با مرکز والدین اولیه شریک شود بسیار خوب است.”

وی فزوده” پیام که چگونه با اطفال تا پنج سال بازی و برخورد کنیم برای توسعه مغز و زندگی آنان بسیار مهم است.”

وی میگوید که والدین  این ویدیو را آموزشی و جالب خطاب کرده است.

وی افزود:” سخنرانی مولی میتواند ظرفیت صحت کودکان را به سطح جهانی انکشاف دهد.”

مریم بیات، رییس بنیاد بیات در این باره گفته” “صحت مادران و کودکان در اوایل دوران کودکی از ابتدای تاسیس بنیاد بیات برای ما در اولویت بوده است و فرصت همکاری در با بنیاد میندرو برای راه اندازی این سخنرانی که اهمیت آموزشی کودک در افغانستان را برجسته می کند یک امتیاز منحصر به فرد است. و همچنان یک نیاز قانع کننده در کشور ما است.”

مریم بیات افزوده” به اشتراک گذاشتن گفتگوی مولی و دروس مهم در مورد تعامل مثبت بین والدین و فرزندان در سال‌های اولیه زندگی به مادران، پدران و خانواده‌های افغان کمک میکند تا تفکر انتقادی ، هوش هیجانی ، ارتباطات فراگیر و مهارت‌های حل مسئله مشارکتی را ایجات کند.”

مریم میگوید که این سخنرانی برای رشد هزاران کودک در افغانستان موثر تمام خواهد شد.

وی گفته” به باور ما این سخنرانی مولی در افغانستان باعث ایجاد هزاران مولی افغان خواهد شد. این کودکان افغان با استعداد ، اعتماد به نفس ، دلسوز ، مثبت و از نظر احساسی امن به داکتران ، استادان ، حقوق دانان و رهبران آینده کشور تبدیل خواهند شد ، یک منبع عظیم برای افغانستان و یک ادای احترام ماندگار به تاثیر سازمان های خیرخواهانه پرشور  افغان و استرالیا خواهد بود. با استفاده از این سخنرانی کودکان ما میتواند در آینده نزدیک و میان مدت بر سر چالش‌ها غالب آیند.”

آقای جاستین گراهام ، رییس عامل گروه (M&C Saatchi AUNZ) در این باره گفته” افتخار میکنم که با یک شریک مادرینو که شرکت موفق در آسترالیا است همکار استم.”

وی در این باره گفته”مادرینو سازمانی است که در سطح جهانی تغییر ایجاد می کند و ما خوشحالیم که می توانیم با آنها شریک شویم تا از طریق تفکر خلاق آرزوهای خود را تحقق بخشیم.”

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: درگیری بین نیروهای افغان و ایرانی یک سوء تفاهم بود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان می‌گویند، درگیری‌ بین نیروهای مرزی ایران و نیروهای امارت اسلامی افغانستان در ولایت نیمروز پایان یافته است و به دلیل “سوء تفاهم مرزی” رخ داده بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که روزگذشته (چهارشنبه ۱۰قوس) در منطقه‌ی مرزی ولسوالی کنگ ولایت نیمروز بین نیروهای امنیتی افغان و ایرانی درگیری رخ داد که اکنون از سوی دو طرف کنترل شده است.

وی افزوده است که بخاطر جلوگیری و تحقیق این سوء تفاهم، مسئولین امارت اسلامی هدایت لازم داده اند.

همچنان مسوولین امارت اسلامی گفته اند که دراین درگیری به دو طرف کدام تلفات وارد نشده است.

در همین حال، وزارت خارجه افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که مناقشه در امتداد مرز ولسوالی کنگ “با تلاش مقام‌های سرحدی به پایان رسید و تلاش خواهد شد تا از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار امیرخان متقی با ۱۶ نامزد سفیر و نمایندگان خارجی برای افغانستان در دوحه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان از دیدار سرپرست این وزارت با نمایندگان و نامزد سفیران ۱۶ کشور خارجی در دوحه خبر داده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه در تویتر خود نوشته است که:” هیأت امارت اسلامی به رهبری مولوی امیرخان متقی با ۱۶ نامزد سفیر و نمایندگان برای افغانستان در دوحه ملاقات نمود و روی موضوعات امنیتی، بشری، اقتصادی، سیاسی و صحی بحث نمود.”

او افزوده است، که همه‌ طرف‌ها پیشرفت در وضعیت امنیتی را ستودند و گفتند که ‌کمک‌های بشردوستانه و صحی با افغانستان باید فراهم شود و به‌مشکلات باید از طریق همکاری دسترسی یابد.

در ادامه او نوشته است، که هیات امارت اسلامی از امنیت با آنها اطمینان داد، وعده سپرد تا در رسانیدن کمک‌ها همکاری کند و از تمامی کشورها خواست تا سفارت‌های خویش را در کابل گشایش دهند تا واقعیت‌ها را از نزدیک مشاهده کنند و فصل جدیدی از روابط مثبت آغاز شود.

آقای بلخی در ادامه او افزوده است، که درین نشست، سفرای کشورهای ذیل اشتراک نموده بودند: آلمان،کانادا، فنلند، زیلاند جدید، ایتالیا،کوریای جنوبی، کمیشنری اتحادیهٔ اروپا، هسپانیا، ایالات متحده، ناروی، سویدن، هالند، آسترالیا، بریتانیا و جاپان شرکت داشتند.

درهمین حال، آقای بلخی گفته است که امیرخان متقی با آقای رضوان‌ حسن، سفیر اندونیزیا در دوحه ملاقات نمود و روی همکاری‌های دوجانبه و موضوعات سیاسی بحث نمود.

به گفته‌ی بلخی سفیر اندونیزیا اراده خود را در رابطه به وضعیت سیاسی و بشری افغانستان همکاری ابراز کرد و افزود که دو کشور باید برخوردار از روابط نزدیک باشد.

همچنان، وی به بازگشایی سفارت اندونیزیا در کابل در آیندهٔ نزدیک ابراز امیدواری کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است