Connect with us

رویداد های اخیر

سخنرانی کودک هفت ساله در باره رشد مغز کودکان خبر ساز شده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 22, 2021)

سخنرانی بی نظیر یک دختر  هفت ساله  آسترالیایی در پروژه تد تاک(TED Talk) که قرار است نحو مشاهده والدین و پرستاران در سراسر جهان در باره انکشاف مغز اطفال را تغیر بدهد خبر ساز شده است.

در این سخنرانی به جوانان نیز توصیه شده است تا با کودکان چگونه برخورد کنند.

مولی رایت، یک دختر هفت ساله در آسترالیا برای نخستین بار در تاریخ جهان در باره تربیه اطفال و توصیه‌ها برای والدین و پرستاران سخنرانی بی نظیری را انجام داده است.

مایکل گریسی، رییس بزرگترین نمایشگاه‌ها و تولید فلم‌ها در این باره گفته که این دختر هفت ساله موارد ساده و در عین حال تغییر دهنده زندگی را نشان داده است که همه ما می توانیم برای رشد کودکان از آن استفاده کنیم.

سخنرانی مولی توسط  بنیاد بیات  در مراکز صحی افغانستان به والدین تشریح خواهد شد.

در آسترالیا این گفته‌ها توسط مرکز صحی رامسی تشریح میشود.

نیکولا فارست، رییس بنیاد میندرو گفته که این پروژه به کودکان اطمینان میدهد در هر مکانی که تولد شده باشند حقوق مساوی دارند تا پیشرفت کنند.

او در این باره گفته” ما باور داریم که هر کودک میتواند و باید بتواند.”

ساینس دانان میگویند که حجم مغز کودک تا پنج سالگی ۹۰ درصد رشد میکند.

از این لحاظ وی افزود که ما میخواهیم به والدین کمک کنیم تا در باره موفقیت کودکان شان و آگاهی از برخورد شان با کودکان کمک کنند.

رییس بنیاد میندرو در این باره افزوده” مولی این حقیقت جهانی را به بهترین واجه انتقال میدهد. این یک مرحله مهم است تا زندگی یک طفل را در حال و آینده تغیر دهیم.”

رییس پروژه تید تاک گفته که پیام مولی در سراسر جهان نشر خواهد شد.

او در این باره گفته” من این سخنرانی را واقعا دوست دارم. نظریات است که از هر جا جمع شده است و توسط یک کودک بسیار فصیح سخنرانی شده است. تعجب آور است. این تماشاچیان زیاد را جذب خواهد کرد.”

به اساس آزمایش ابتدایی در کنار والدین ، پرستاران ، متخصصان صحی پروفیسور دزیره سیلوا، رییس متخصصان بخش اطفال در استرالیا خانم مریم بیات، رییس بنیاد بیات و آقای جاستین گراهام ، مدیر عامل (M&C Saatchi AUNZ) نیز در این باره نظریات مثبت داده اند.

خام فوریست، رییس بنیاد میندرو در این باره گفت:” سخنرای مولی در باره بازی کردن، سخن زدن، خانه و جامعه صحت مند و تمرکز بر چیزهای که در پنج سال اول کودکی باید انجام شود شده است. این چیزها بر انکشاف مغز و زندگی کودکان تاثیر دارد.”

وی افزوده” این معلومات نه تنها اینکه با والیدن و پرستاران شریک شود، بلکی با رهبران جهان نیز شریک شود.”

پروفیسور دزیره سیلوا، رییس یک مرکز صحی اطفال در استرالیا در این باره گفته” فرصت این برای ما مهیا شده است که این فلم با مریضان بخش تولد اطفال شریک کنیم. و  اگر با مرکز والدین اولیه شریک شود بسیار خوب است.”

وی فزوده” پیام که چگونه با اطفال تا پنج سال بازی و برخورد کنیم برای توسعه مغز و زندگی آنان بسیار مهم است.”

وی میگوید که والدین  این ویدیو را آموزشی و جالب خطاب کرده است.

وی افزود:” سخنرانی مولی میتواند ظرفیت صحت کودکان را به سطح جهانی انکشاف دهد.”

مریم بیات، رییس بنیاد بیات در این باره گفته” “صحت مادران و کودکان در اوایل دوران کودکی از ابتدای تاسیس بنیاد بیات برای ما در اولویت بوده است و فرصت همکاری در با بنیاد میندرو برای راه اندازی این سخنرانی که اهمیت آموزشی کودک در افغانستان را برجسته می کند یک امتیاز منحصر به فرد است. و همچنان یک نیاز قانع کننده در کشور ما است.”

مریم بیات افزوده” به اشتراک گذاشتن گفتگوی مولی و دروس مهم در مورد تعامل مثبت بین والدین و فرزندان در سال‌های اولیه زندگی به مادران، پدران و خانواده‌های افغان کمک میکند تا تفکر انتقادی ، هوش هیجانی ، ارتباطات فراگیر و مهارت‌های حل مسئله مشارکتی را ایجات کند.”

مریم میگوید که این سخنرانی برای رشد هزاران کودک در افغانستان موثر تمام خواهد شد.

وی گفته” به باور ما این سخنرانی مولی در افغانستان باعث ایجاد هزاران مولی افغان خواهد شد. این کودکان افغان با استعداد ، اعتماد به نفس ، دلسوز ، مثبت و از نظر احساسی امن به داکتران ، استادان ، حقوق دانان و رهبران آینده کشور تبدیل خواهند شد ، یک منبع عظیم برای افغانستان و یک ادای احترام ماندگار به تاثیر سازمان های خیرخواهانه پرشور  افغان و استرالیا خواهد بود. با استفاده از این سخنرانی کودکان ما میتواند در آینده نزدیک و میان مدت بر سر چالش‌ها غالب آیند.”

آقای جاستین گراهام ، رییس عامل گروه (M&C Saatchi AUNZ) در این باره گفته” افتخار میکنم که با یک شریک مادرینو که شرکت موفق در آسترالیا است همکار استم.”

وی در این باره گفته”مادرینو سازمانی است که در سطح جهانی تغییر ایجاد می کند و ما خوشحالیم که می توانیم با آنها شریک شویم تا از طریق تفکر خلاق آرزوهای خود را تحقق بخشیم.”

رویداد های اخیر

حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات؛ یک نگهبان جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

سازمان ملل متحد تایید میکند که دفتر این نهاد در ولایت هرات مورد حمله قرار گرفته است.

این نهاد امروز(جمعه، ۸ اسد) در اعلامیه ای با محکوم کردن این حمله گفته است که در این رویداد یک نگهبان دفتر سازمان ملل در هرات جان باخته و یک نفر دیگر زخم برداشته است.

دفتر سازمان ملل در ولسوالی گذره ولایت هرات موقعیت دارد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “بخش ورودی محوطه سازمان ملل متحد، که به گونه واضح به نام مکان سازمان ملل متحد علامه گذاری شده بود، توسط عناصر ضد دولت مورد هدف قرار گرفت.”

نواحی اطراف شهر هرات که ساختمان سازمان ملل متحد در آن موقعیت دارد، امروز شاهد درگیری بین طالبان و نیروهای دولتی بوده است.

سازمان ملل گفته است که این نهاد به گونه عاجل در تلاش ایجاد یک تصویر کامل از این حمله است و به همین منظور با طرفهای درگیر در تماس است.

در همین حال دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است: ” این حمله علیه سازمان ملل متحد اسفناک است و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.”

خانم لاینز افزوده است: “در قدم نخست ما به خانواده کارمند کشته شده تسلیت عرض مینماییم و برای مجروحین آرزوی صحتمندی عاجل داریم.”

در اعلامیه آمده است: “در این حادثه، که محل ورودی با فیر هاوان و شلیک گلوله مورد حمله قرار گرفت، به کارکنان سازمان ملل آسیب نرسیده است.”

خانم دیبرا لاینز که رییس یوناما نیز است گفت: “عاملان این حمله باید شناسایی و به پاسخگویی کشانده شوند.”

این نهاد گفته است که حملات علیه کارکنان ملکی سازمان ملل متحد و دفاتر آنان بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است و ممکن است جنایت جنگی پنداشته شود.

بر اساس اعلامیه: “سازمان ملل متحد در افغانستان یک نهاد ملکی بوده که بر حمایت از تلاش های صلح، ارتقاء حقوق همه افغان ها و ارائه کمک های بشردوستانه و انکشافی تمرکز دارد.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

ادامه آتش سوزی‌ها در ترکیه جان چهار تن را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

ادامه آتش سوزی‌ها در جنگل‌های جنوب ترکیه برای سومین روز پی‌هم جان چهار تن را گرفته است.

در نتیجه این آتش سوزی صد‌ها جریب زمین و جنگلات از بین رفته است.

به گفته‌ی مقام‌ها این آتش سوزی باعث بیجا شدن شماری زیادی از خانواده‌ها نیز شده است.

بکر پاکدمیرلی، وزیر زراعت و جنگلات ترکیه، در این باره گفت:” در حال حاضر پیشرفت‌های برای مهار آتش سوزی صورت گرفته است، اما نمی‌توانیم بگویم که به گونه کامل آتش سوزی را زیر کنترول در آورده ایم، اما ما به نظارت خود ادامه می‌دهیم. “

وزیر زراعت و جنگلات ترکیه می‌گوید که نیاز به تدابیر بیشتر برای مهار این اتش سوزی‌ها است.

پاکدمیرلی افزود:”در مورد آتش سوزی‌ها در آینده نزدیک ما نباتاتی را غرس می‌کنیم در صورتیکه باران‌ها آغاز شود از آن تا حدی جلوگیری کرده بتوانیم.”

این در حالی است که در چند هفته‌ای اخیر ترکیه به دلیل شرایط نامساعد جوی با مجموعه‌ای از حوادث طبیعی از جمله آتش ‌سوزی و سرازیر شدن  سیلاب‌ها مواجه است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عملیات در تخار؛ ۲۰ روستا از وجود طالبان پاکسازی شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

وزارت امور داخله امروز (جمعه، ۸ اسد) میگوید که در نتیجه عملیات مشترک نیروهای  افغان بیشتر از ۲۰ روستا از وجود طالبان در شهر تالقان پاکسازی شده اند.

این وزارت در یک اعلامیه گفته که  نیروهای افغان و خیزش‌های مردمی بامداد امروز در شهر تالقان عملیات پاکسازی راه اندازی کردند.

این عملیات در نواحی اول و چهارم شهر تالقان راه اندازی شده است.

وزارت داخله افزوده در جریان این عملیات ده‌ها طالب کشته و زخمی شده اند.

مقام‌های امنیتی میگویند که جنگجویان طالبان شب گذشته بر روستاهای قره پرچو، ابدال، سلاخی قشلاق ،خسکپه و چوب بور حمله کردند.

مقام‌ها می افزایند که در حملات متقابل نیروهای امنیتی ۱۳ جنگجوی طالبان کشته شده و ۱۶ تن دیگر زخم برداشتند.

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که در این درگیری‌ها سه تن از اعضای خیزش‌های مردمی نیز جان باختند.

در همین حال، پولیس تخار به آریانانیوز میگوید که در جریان این عملیات چهار جنگجوی طالب بازداشت شده اند.

طالبان تاکنون در این باره رسانه‌ها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است