Connect with us

رویداد های اخیر

سخنرانی غنی در نشست ویژه سازمان ملل متحد در مورد مبارزه با ویروس کووید-۱۹

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در نشست خاص مجمع عمومی ملل متحد گفت که پس از گزارش اولین مورد ویروس کرونا در هرات حکومت برای مهار آن به صورت فوری اقدام کرد.

وی شب گذشته در نشست سازمان ملل که به صورت مجاری برگزار شده بود گفت: “ویرو کرونا در اخیر ماه فبروری، از طریق ولایت هرات که با ایرانمرز مشترک دارد، به افغانستان شیوع پیدا کرد. با آگاهی از این که شیوع ویروس به ما آسیب شدید وارد خواهد کرد، سریعاً اقدام کردیم. پس از تحلیل و مشورت با اقشار مختلف جامعه در سراسر افغانستان، ما مسیر مبارزه با ویروس را به پنج مرحله اعتراف، شیوع، فلاکت/اوج شیوع مرض، آرامش و بازگشت به وضیعت عادی، برنامه‌ریزی نمودیم.”

آقای غنی افزوده که در نتیجه اقدامات سریع، افغانستان توانست میزان مرگ و میر را در سطح پایین نگه دارد.

به گفته وی: “ما توانستیم اقدامات خود را طوری مدیریت کنیم تا وضعیت معیشتی مردم را در درازمدت به خطر نیندازد و منتج به تشدید فقر و عدم مصوونیت غذایی مردم نگردد.”

رییس جمهوری گفت درس‌هایی که حکومت آموخت این است:

اول، گستردگی تاثیرات مخرب و ویرانگر این بیماری همه‌گیر، باگذشت هر روز، بیش از پیش نمایان می‌‎گردد. ما تاثیرات کوتاه مدت شیوع ویروس از جمله تلفات جانی، زیان‌های شغلی و رکود اقتصادی را در همان ابتدا تجربه کردیم؛ اما تاکنون نتوانسته‌ایم، تأثیرات میان مدت و درازمدت شیوع این ویروس را جبران نماییم و کاملاً با آن مقابله کنیم. از این جهت، همزمان با این که با تأثیرات فوری آن مقابله می‎کنیم، ما باید آینده نگر باشیم و آمادگی مقابله با تأثیرات درازمدت آن را داشته باشیم.

دوم، تاثیر بیماری همه‌گیر کرونا، به سطح جهانی بوده و هیچ کشوری از شیوع آن در امان نبوده است. اما اقدامات در مقابل این بیماری، تا حد زیادی، در سطح ملی متمرکز شده است. به عنوان جامعه جهانی، ما نتوانسته‌ایم از فعالیت های خویش مانند یک مجموعه منسجم برای مقابله با ویروس کرونا، استفاده کامل نماییم.

آقای تاکید کرد که جهان فرصتی در اختیار داشت تا با وحدت و همبستگی بی‌سابقه با این بیماری همه گیر مبارزه کند.

سوم، برخلاف توقعات، این مرض ساری باعث تامین برابری نگردید، بلکه خلاهای کنونی و نابرابری را در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه افزایش داده است. در نتیجه شیوع ویروس، برخی کشورها به شدت متضرر شدند؛ به طور مثال، افغانستان به عنوان یک کشور فقیر مانند بسیاری از کشورهای فقیر دیگر در سراسر جهان، قادر به طرح و تطبیق بسته‌های تشویقی مؤثر نبود. همچنین، ما باید در زمینه برقراری قرنطین، احتیاط را مراعات می‎کردیم تا از وارد آمدن آسیب‌های جدی بر اقتصاد ما و وضعیت معیشتی مردم ما، که می‌توانست تأثیری به مراتب عمیق‌تر از شیوع ویروس داشته باشد، جلوگیری کنیم.

وی گفته است: “اقدام مشترک در سطح جهانی می‌توانست روند مبارزه با ویروس را موثرتر و منسجم‌تر سازد و منابع جهانی باید به صورت گسترده‌تر منسجم و بسیج می‌شدند. ما از سازمان ملل متحد و سرمنشی آن به خاطر نقش عمده و کار خستگی‌ناپذیرشان قدردانی می‌کنیم.”

رییس جمهوری همچنان گفته است که افغانستان با خطر موج دوم کرونا مواجه است.

آفای غنی گفته است: “در حال حاضر، موج دوم کرونا به درب خانه‌های ما رسیده است. با داشتن آگاهی اندک از این که چگونه هوای سرد در شرایطی که مردم با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌تواند بر شیوع این ویروس تأثیرگذار باشد، ما با موج دوم این ویروس در جریان فصل زمستان مواجه هستیم.”

تجارت

نگرانی مردم از افزایش بهای مواد سوخت در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

شهروندان از افزایش بهای مواد سوخت در کشور نگران اند.

مردم می‌گویند؛ اگر حکومت از عملکرد سکتور خصوصی نظارت نکنند، ممکن است کشور با یک بحران اقتصادی رو به رو شود.

هم اکنون قیمت یک لیتر پترول در کابل ۶۵ افغانی، یک لیتر تیل دیزل ۵۶ افغانی و یک لیتر گاز نیز بین ۷۲ تا ۸۰ افغانی به فروش می رسد.

در همین حال شورای سراسری فروشندگان تیل در کابل می‌گویدکه محدود ساختن مقدار پول از سوی بانک ها و انحصار تیل از سوی برخی شرکت ها از دلایل اصلی افزایش بهای این کالا در بازار است.

محمد آصف عضو شورای سراسری فروشندگان تیل افغانستان میگوید: “امارت اسلامی اگر میخواهد این را کنترل(اداره) کند، باید از بندرها کنترل کند. محصول (مالیه) ۵۰ فیصد کاهش یافته است. بخاطر که انحصاری است، د دست دو شرکت است، هر نرخی که خود میخواهند وضع میکند.”

مقام ها در اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گویند، قیمت ها در تمام بازار به دلیل محدودیت های وضع شده از سوی بانک افزایش یافته است.

خان جان الکوزی معاون فدارسیون اتاق سکتور خصوصی میگوید: “مشکل بزرگ این است که عمده فروش جنسی را به چنین نرخی عرضه نمی‌کند، بلکه پرچون فروش که جنس را از یک جای به جای دیگر انتقال میدهد بهای آن نیز افزایش می‌یاد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بازداشت ۴۰ نفر در پیوند به انفجارهای ننگرهار

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

رییس امنیت ملی ننگرهار می‌گوید که در ارتباط به انفجارهای اخیر در جلال آباد ۴۰ تن را بازداشت کرده است.

به گفته‌ای این مسوول امنیتی در عقب چنین حملات دست استخبارات است.

این درحالی است که شبنه و یکشنبه هفته جاری جلال آباد گواه ۴ انفجار در مربوطات ناحیه‌های دوم، سوم و پنجم بوده است.

مسوولان صحی به رسانه ها گفته که در این انفجار ها ۷ تن جان‌باخته و ۲۵ تن دیگر زخمی شده ، اما رییس امنیت ملی ننگرهار می‌گوید ۴ تن در این انفجار ها جان‌باخته و ۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

فقیر محمد یکی از رانندگان شرکت برق ننگرهار نیز روز شنبه در یکی از این انفجارها جان‌باخته است، از وی هفت فرزند خردسال به یادگار مانده است.

خانواده وی از مقام‌ها می‌خواهد که جنگ را پایان بدهند.

داعش از طریق رسانه‌ها مسوولیت انفجارهای روز شنبه و یکشنبه در شهر جلال آباد را به عهده گرفته است .

به خواندن ادامه دهید

جهان

فوران آتشفشان در اسپانیا بعد از ۵۰ سال

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

فوران آتشفشان شدید پس از ۵۰ سال در جزایر لاپالمای اسپانیا باعث تخلیه پنج هزار ساکن این منطقه شده است.

تصاویر برداشته شده از رویداد نشان می دهد که این آتشفشان رو به گسترش است و شماری از خانه ها را در مسیرش ویران کرده است.

این آتشفشان از ساعت ۳ پس از ظهر روز گذشته اغاز شده و حالا به سمت روستا ها دراین منطقه رو به سرازیر شدند است.

یک باشنده جزیره کنری اسپانیا گفته است: “نکته شگفت انگیزی که تاکنون من هرگز تجربه نکرده بودم، این است که سر و صدای ناشی از آتشفشان، مانند صدای به پرواز درآمدن همزمان بیست جنگنده است و بسیار صدای بلندی دارد و در نوع خود شگفت انگیز است.”

آنجل ویکتور تورس نخست وزیر اسپانیان هم به جزایر کناری رفته است و به مقام های محلی دستور داده که وضعیت را زیر نظر گرفته و به نیازمندان هرچه زوتر کمک بفرستند. مقام های محلی هم دستور تخلیه هر چه زودتر مناطق آسیب پذیر را داده است.

آقای تورس گفته است: “همه چیز طبق برنامه در حال انجام است و اولویت تضمین امنیت شهروندان لاپالما است. گدازه‌ها به آرامی به سمت ساحل در حال حرکت هستند و در حال حاضر قابل پیش بینی نیست که آیا مجبور به تخلیه منطقه دیگری بشویم یا خیر.”

پس از ثبت بیش از ۲۲ هزار زمین لرزه در یک هفته و در اطراف این آتشفشان، جزیره لا پالما در حالت آماده باش کامل به سر می‌برد.

تا کنون از خسارات بجا مانده ازین آتشفشان چیزی گزارش نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است