Connect with us

جهان

ستیفانو پنتکورو به عنوان نماینده ملکی جدید ناتو در افغانستان گماشته شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۵, ۱۳۹۹)

دبیرکل ناتو، ینس استولتنبرگ، در بیانیه ای، از تقرری ستیفانو پنتکورو به عنوان نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان خبر داد.

استولتنبرگ اظهار داشت، “خوشحالم كه اعلام می كنم كه سفیر ستیفانو پنتکورو را به عنوان نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان منصوب كرده ام. سفیر پنتكورو سر از او ماه جون وظیفه را آغاز خاهد کرد.”

به گفته استولتنبرگ، پنتكورو از تجربه ای طولانی دیپلماتیک در مورد افغانستان و منطقه برخوردار است. استولتنبرگ اضافه كرد: “من مشتاقانه با او در این مقطع حساس برای آینده افغانستان همکاری می کنم، جایی که همه بازیگران باید به نفع صلح گردهم آیند و با بیماری همه گیر کووید-۱۹ مبارزه کنند.”

وی افزود كه متحدین ناتو و كشورهای همكار آن، مستحکم به آوردن امنیت همیشگی در افغانستان متعهد اند، و علاوه کرد که “این برای امنیت خود ما نیز مهم است.”

ینس استولتنبرگ از طریق این بیانیه از نماینده اسبق غیرنظامی، آقای نیکولاس کی، که ماموریت وی در افغانستان به پایان رسیده، برای خدمات و کمک هایش در زمینه صلح و امنیت برای همه افغانها، اظهار امتنان نمود.

جهان

وقوع زمین لرزه در آسترالیا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۰)

آسترالیا گفته است که زمین لرزه ای به قدرت ۶ ریشتر که در حوالی شهر میلبورن به وقوع پیوست تلفات جانی در پی نداشته است.

این یکی از شدیدترین زمین لرزه‌های است که در آسترالیا رخ داده است.  در این رویداد خساراتی به ساختمان‌های دومین شهر بزرگ آسترالیا وارد شده و پس لرزه‌های آن در ایالت های همجوار نیز حس شده است.

بر اساس گزارش ها، مرکز این زمین لرزه در شهرک «منسفیلد» ایالت ویکتوریا واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرق میلبورن بوده و زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری از زمین رخ داده است.

پس لرزه ای با قدرت ۴ ریشتر نیز به وقوع پیوسته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کودتای نافرجام در سودان: عاملان بازداشت شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۰)

عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، امروز (سه شنبه،۳۰ سنبله) گفت که عناصر در ارتش  آن کشور کودتای را علیه حکومت ملکی راه اندادزی کرده که منجر به دستگیری اولین کسانی شد که در این توطیه دست داشتند.

حمدوک در یک بیانیه تلویزیونی گفت که  تلاش ناموفق پیش از این برای ایجاد ناامنی در شرق سودان انجام شده بود، اما نتوانست گذار دموکراتیک کشور را تضعیف کند.

او در این باره گفت:” آنچه اتفاق افتاد کودتای سازماندهی شده توسط جناح‌های داخلی و خارجی نیروهای مسلح بوده است و این ادامه تلاش‌های بازماندگان از زمان سقوط رژیم سابق برای لغو گذار دموکراتیک غیرنظامی است.”

 وی افزود:” “قبل از این آمادگی‌های گسترده ای غیرقانونی در شهرها و بهره برداری از وضعیت در شرق کشور، بشمول بسته شدن جاده‌ها و بنادر ملی و جلوگیری از تولید نفت انجام شده بود.”

این در حالی است دو سال پیش، عمر البشیر، حاکم بلند مدت این کشور سرنگون شد، سپس یک توافقنامه تقسیم قدرت، حکومتی را تشکیل داد که شامل ارتش، نمایندگان غیرنظامی و گروه‌های معترض بود.

به خواندن ادامه دهید

جهان

حزب جاستین ترودو برنده انتخابات پارلمانی کانادا شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۰)

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، توانست در انتخابات آن کشور با اختلاف جزیی پیروز شود، اما نتوانست اکثریت کرسی‌های پارلمان را از آن خود کند.

این درحالی است که آقای ترودو چند ماه گذشته با انتقادهای جدی از قبیل مبارزه ناموثر با ویروس کرونا و چالش‌های اقتصادی روبرو بوده است.

ترودو چند هفته قبل خواستار برگزاری انتخابات پیش از وقت شد تا در صورت پیروزی و کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان “وجاهتی دوباره” برای دولت خود مهیا کند.

در همین حال، ناظران می‌گویند که برگزاری گران‌ترین انتخابات با هزینه‌ای حدود ۵۰۰ میلیون دالر در اوج ویروس کرونا شاید از محبوبیت ترودو و دولت‌اش بکاهد.

از سوی دیگر، حزب محافظه کار کانادا که بسیار امیدوار بود در رده دوم انتخابات قرار گرفته است.

این حزب در صورت از اکثریت افتادن حزب حاکم میتوانست ادعای پیروزی کند.

گزارش‌های می‌رسانند که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در یک گردهمایی کوچک در آن کشور سخنرانی کرده است.

به اساس این گزارش‌ها با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا مردم تجمعات بزرگی را برای تجلیل از پیروزی ترودو راه اندازی نخواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است