Connect with us

رویداد های اخیر

ستولتنبرگ: خروج سربازان خارجی از افغانستان مبتنی بر شرایط است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۳۰, ۱۳۹۹)

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۹ دلو) گفت که متحدین ناتو در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشترکا کار میکند و این موضوع فردا در نشست وزیران دفاع این سازمان نیز بحث خواهد شد.

ستولتنبرگ در این باره گفت:” چیزی که ما حالا میتوانیم هماهنگی و مشوره است. قرار است ما فردا یک بحث داشت باشیم، من در باره این بحث پیشگویی نمی کنم. اما متحدین ما به ویژه امریکا از نزدیک هماهنگی میکند و بعدا ما تصمیم میگیریم.”

ستولتنبرگ  گفت که خروج نیروهای خارجی از افغانستان مبتنی بر شرایط است.

او در این باره گفت:” حضور ما در افغانستان مبتی بر شرایط است. طالبان باید به تعهدات خود عمل کند. چیزی که حالا ناتو میخواهد این است تا روند صلح حمایت شود و توافقنامه دوحه عملی شود.”

او افزود:” ما افغانستان را در زمان مناسب ترک خواهیم کرد، و تمرکز ما این است تا تلاش‌های صلح را حمایت کنیم… این یگانه راه رسیدن به صلح است.

ستولتنبرگ افزود:” طوریکه شما میدانید متحدین ناتو، همکاران ما و امریکا یکجا به افغانستان بعد از حمله سپتامبر رفتیم. ما در باره  حضور خود مشترکا تصمیم گرفتیم. ما در باره خروج نیز مشترکا تصمیم میگیریم.”

دبیرکل ناتو از طالبان خواست تا خشونت‌ها را کاهش دهد و با گروه القاعده روابط خود را قطع کند.

ستولتنبرگ گفت:” من فکر میکنم که موضوع مهم این است تا طالبان خشونت‌ها را کاهش دهد، طالبان باید با نیت پاک وارد مذاکره شود همچنان همه روابط خود را با گروه القاعده قطع کند و از آنها حمایت نکند.”

سرمنشی عمومی ناتو همچنان از موقف جدید امریکا در باره خروج نیروهای خارجی از افغانستان استقبال کرد.

ستولتنبرگ گفت:” ما از تعهد قوی و پیام واضح امریکا که در باره خروج نیروها با متحدین ناتو مشورت میکند استقبال میکنیم. حالا تقریبا ۱۰ هزار سرباز ناتو در افغانستان مستقر استند که اکثریت شان از امریکا نیستند.”

 

دبیر کل ناتو گفت که روند صلح افغانستان باید سرعت بخشیده شود و این یگانه راه رسیدن به صلح در افغانستان است.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان تثبیت شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه میگوید که امروز (سه شنبه، ۴ عقرب) نشست کابینه در ارگ برگزار شد.

در این نشست ملا محمد حسن آخند، صدراعظم افغانستان، طرح تثبیت رتبه‌‌های علمی عالمان دین و ارزیابی اسناد تحصیلی آنان را تصویب کرد.

محمدحسن آخند تاکید کرده که اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان نیز مشخص شود.

از سوی دیگر، در این نشست هیاتی از سوی امارت برای حل مشکل آن شرکت‌ها گماشته شد که پول‌های‌شان در بانک‌های کشور مسدود است.

ادامه روند توزیع تذکره‎‌های الکترونیکی، آماده‌سازی طرح سرشماری نفوس ، موضوع معتادان، مدیریت سالم کمک‌های خارجی و پروژه تاپی از موضوعات مورد بحث این نشست بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار و گفتگوی مقام‌های امارت اسلامی با وزیرخارجه چین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، بار دیگر از امریکا خواسته که تحریم‌ها بر امارت اسلامی را بردارد تا از بروز فاجعه انسانی در افغانستان  جلوگیری شود.

وانگ یی امروز در دیدار با امیر خان متفی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان  در باره گسترش روابط دیپلماتیک و تجارتی میان دو کشور و همچنان فراهم سازی زمینه آموزش برای محصلان افغان در چین گفتگو کرده است.

وزیر خارجه چین گفته که بیجینگ در آینده نزدیک در راستای منافع مشترک میان دو کشور کار خواهد کرد و هرگز در امور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد.

قرار است قطر برای دو روز میزبان نشست هیات‌‌های بلند پایه امارت اسلامی و چین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته که وانگ یی به تاریخ ۲۵ و ۲۶ اکتوبر به دوحه سفر می‌‌کند و در کنار مقام‌های قطری با هیات امارت نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه، در این باره گفت: “قطر کشوری مهم در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس است. این کشور شریک مهم چین از نظر همکاری‌های انرژی، اقتصادی و تجارتی در آن منطقه است. همچنین نقش و تاثیر منحصر به فردی در برخی از نقاط بحرانی منطقه از جمله موضوع افغانستان در سال‌های اخیر… دارد. روابط چین و قطر پیشرفت سریع و عمیقی داشته است.”

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه کشور، اطمینان داده که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه چین نخواهد بود.

ذبیح الله مجاهد، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی که آقای متقی را همراهی میکند گفته که چین به ارزش یک میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کرده و همچنان تعهد کرده که به ارزش ۵ میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک میکند.

این درحالی است که روز گذشته  وزیر امور خارجه چین، با ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم امارت اسلامی و هیات همراه اش در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرد.

به گفته‌ای ذبیح‌الله مجاهد، در این دیدار روی وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان بحث شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عمران خان و جان کری در باره افغانستان دیدار و گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در دیدار با جان کری، نماینده ویژه رییس جمهور امریکا در مورد تغییرات اقلیمی، گفته که امریکا باید پول‌های منجمد شده افغانستان را آزاد بسازد.

دفتر مطبوعاتی عمران خان در تویتر اش نوشته که عمران خان در حاشیه نشست “طرح سبز شرق میانه” با جان کری در شهر ریاض دیدار و گفتگو کرده است.

بر بنیاد اعلامیه در این دیدار عمران خان تاکید کرده که آزادسازی پول‌های افغانستان برای رفاه افغان‌ها مهم است.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان امریکا نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر افغانستان را منجمد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است