Connect with us

خبرهای تازه

سال ۱۳۹۸ از رهگذر امنیتی چگونه سالی بوده است؟

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۳۹۸)

با آنکه طرف های درگیر در افغانستان در سال ۱۳۹۸ خورشیدی برای نخستین بار شاهد کاهش خشونت ها بوده اند، اما در این سال دست کم ۲۱ حمله بزرگ در سراسر کشور صورت گرفته است.  

در این حملات صدها تن کشته و زخمی شده اند که مسوولیت بیشترین حملات را نیز طالبان و داعش به عهده گرفته اند.

در همین حال نهادهای امنیتی این سال را سال بد برای طالبان و داعش توصیف کرده اند.

حملات مرگبار در سال ۱۳۹۸ خورشیدی

سه انفجار ناشی از ماین‌های جاسازی در نزدیکی مراسم بزرگداشت نوروز در کابل در اول حمل ۶ کشته و ۲۳ زخمی بر جا گذاست و مسوولیت آن را نیز هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

دو انفجار در مرکز ولایت هلمند در مراسم نوروزی در سوم حمل که سه کشته و ۳۱ مجروح برجا گذاشت و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفت.

دو انفجار پی‌هم در شهر جلال‌آباد در مرکز ولایت ننگرهار در ۱۷م حمل که سه کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت و مسوولیت آن را نیز هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

حمله بر موسسه  کونترپارت در کابل در ۱۸م ثور که دست کم ۹ کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت و مسوولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت.

حمله انتحاری در ورودی دانشگاه نظامی مارشال فهیم در کابل در ۹م جوزا که شش کشته و ۱۶ زخمی برجا گذاشت و مسوولیت آن را نیز گروه داعش به عهده گرفت.

انفجار موتربمب در ناحیه نهم شهر کابل در ۱۰م جوزا که چهار کشته و هفت زخمی برجا گذاشت و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفت.

حمله انتحاری  بر واسطه نظامی متعلق به پولیس جلال‌آباد در ۲۳م جوزا که در نتیجه ۹ نفر کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند و هیچ گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

حمله بر ساختمان ولسوالی معروف ولایت قندهاردر هشتم سرطان که در نتیجه ۸ کارمند کمیسیون مستقل انتخابات کشته شد و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفته اند.

حمله در ناحیه شانزدهم کابل در دهم سرطان که چهار کشته و ده‌ها نفر دیگر به شمول ۵۱ دانش‌آموز زخمی شدند و مسوولیت آن را نیز گروه طالبان به عهده گرفته اند.

انفجار موتربمب در شهر غزنی در۱۶ سرطان ۱۲ کشته و ۱۷۹ زخمی بر جا گذاشت و مسوولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت.

انفجار بمب کنار‌ جاده‌ای در مسیر جاده خاکریز- قندهار در  ۲۴ سرطان که ۹ نفر کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت و تا هنوز مسوولیت آن را گروهی به عهده نگرفته است.

حمله انتحاری در مقابل در ورودی دانشگاه کابل در ۲۸ سرطان که۸ نفر کشته و۳۳ نفر دیگر زخمی شدند و مسوولیت آن را گروه داعش به عهده گرفت.

حمله بر موتر کارمندان وزارت معدن در ۳ام اسد ۱۱ کشته و ۴۵ زخمی بر جا گذاشت و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفت.

حمله به ولسوالی کجران ولایت دایکندی در ۴ اسد که در نتیجه ۱۰ سرباز پولیس محلی کشته و هفت سرباز امنیتی دیگر زخمی  و عامل آن نیز گروه طالبان بوده است.

انفجار موتربمب در ولسوالی آبند ولایت غزنی در ۵ ام اسد که ۴ سرباز پولیس کشته و  ۱۱ سرباز پولیس و ۸ غیر نظامی دیگر نیز زخمی شدند و مسوولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت.

حمله مهاجمان به دفتر «روند سبز» در کابل در ۶ اسد ۳۰ کشته و ۵۰ زخمی برجا گذاشت که تا هنوز عاملان آن مشخص نیست.

انفجار بمب کنار جاده‌ای در مسیر شاهراه هرات- قندهار در نهم اسد ۳۴ غیر نظامی کشته و ۱۷ نفر دیگر زخمی شدند که مسوولیت آن را گروه به عهده نگرفته است.

انفجار در ولسوالی جغتوی ولایت میدان وردک در  ۲۲ اسد ۵ غیر نظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند که مسوولیت آن را هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

انفجار در حوزه ششم امنیتی شهر کابل در  ۱۶ اسد  ۱۸ کشته و ۱۴۵ زخمی بر جا گذاشت و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفته است.

حمله انتحاری در یک سالون عروسی در غرب کابل در  ۲۷ اسد که در نتیجه ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ تن زخمی شدند و مسوولیت این حمله را نیز گروه داعش به عهده گرفت.

انفجار موتر بمب در مکرویان شهر کابل ۱۰ غیر نظامی و دو سرباز خارجی کشته و ۴۲ زخمی  برجا گذاشت که این حمله روند گفتگوهای صلح را با مانع مواجه کرد و دونالد ترمپ رییس جمهوری آمریکا گفتگوهای صلح با طالبان را متوقف کرد. 

در همین حال نظامیان افغان در این سال همچنان روزهای دشوار و نفسگیری را در میدان‌های جنگ سپری کردند. بر بنیاد آمارهای وزارت داخله، تنها نیروهای پولیس نزدیک به ۲۵۰۰عملیات را بر ضد آنچه گروه‌های هراس افگن می نامد اجرا کرده است.

هرچند شمار تلفات این نیروها پنهان نگهداشته شده است اما در ماه‌های نخست و میانه این سال مرگبارترین زمان به نیروهای پولیس بوده است.

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله میگوید: “در این سال نیروهای امنیتی توانستند که بخش های زیادی را از دست طالبان بگیرند. “

در این سال هرچند بخش های زیادی میان طالبان، داعش و حکومت دست بدست شد، اما آمارهای وزارت دفاع ملی نشان میدهد که کم از کم چهارده والسوالی از تصرف طالبان بیرون کشیده شده است.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع میگوید: “یک سال بسیار بد برای طالبان بود، این گروه بیشتر از هر سال دیگر سرکوب شد.”

از سویی هم، افزایش تلفات ملکی برخاسته از عملیات های هوایی تکان دهنده گزارش شده است. اجرای عملیات های ویژه پرسش برانگیز انتقاد‌ها از رئیس جمهور غنی را افزایش داد. آمارهای کمیسیون حقوق بشر از کشته و زخمی شدن نزدیک به ۱۱هزار غیرنظامی در این سال حکایت دارد

رییس جمهورغنی نیز درماه‌های آخری سال ختم خلافت داعش در شرق کشور را اعلام کرد.

در هفته‌های اخیر امسال با اوج گفتگوهای صلح سطح خشونت ها نیز پایین آمد و برای نخستین بار طرف‌های جنگی بر کاهش هفت روزه خشونت‌ها توافق کردند. چنانکه یک بررسی آریانانیوز نشان داده است که از بهر کاهش یافتن خشونت ها میلیون‌ها افغانی در نهادهای امنیتی صرفه جویی شده است. با این حال دیده شود که تلاش‌های صلح آتش جنگ را در سال آینده خاموش خواهد کرد یا خیر؟

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است