Connect with us

خبرهای تازه

سال ۱۳۹۸ از رهگذر امنیتی چگونه سالی بوده است؟

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 19, 2020)

با آنکه طرف های درگیر در افغانستان در سال ۱۳۹۸ خورشیدی برای نخستین بار شاهد کاهش خشونت ها بوده اند، اما در این سال دست کم ۲۱ حمله بزرگ در سراسر کشور صورت گرفته است.  

در این حملات صدها تن کشته و زخمی شده اند که مسوولیت بیشترین حملات را نیز طالبان و داعش به عهده گرفته اند.

در همین حال نهادهای امنیتی این سال را سال بد برای طالبان و داعش توصیف کرده اند.

حملات مرگبار در سال ۱۳۹۸ خورشیدی

سه انفجار ناشی از ماین‌های جاسازی در نزدیکی مراسم بزرگداشت نوروز در کابل در اول حمل ۶ کشته و ۲۳ زخمی بر جا گذاست و مسوولیت آن را نیز هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

دو انفجار در مرکز ولایت هلمند در مراسم نوروزی در سوم حمل که سه کشته و ۳۱ مجروح برجا گذاشت و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفت.

دو انفجار پی‌هم در شهر جلال‌آباد در مرکز ولایت ننگرهار در ۱۷م حمل که سه کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت و مسوولیت آن را نیز هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

حمله بر موسسه  کونترپارت در کابل در ۱۸م ثور که دست کم ۹ کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت و مسوولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت.

حمله انتحاری در ورودی دانشگاه نظامی مارشال فهیم در کابل در ۹م جوزا که شش کشته و ۱۶ زخمی برجا گذاشت و مسوولیت آن را نیز گروه داعش به عهده گرفت.

انفجار موتربمب در ناحیه نهم شهر کابل در ۱۰م جوزا که چهار کشته و هفت زخمی برجا گذاشت و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفت.

حمله انتحاری  بر واسطه نظامی متعلق به پولیس جلال‌آباد در ۲۳م جوزا که در نتیجه ۹ نفر کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند و هیچ گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

حمله بر ساختمان ولسوالی معروف ولایت قندهاردر هشتم سرطان که در نتیجه ۸ کارمند کمیسیون مستقل انتخابات کشته شد و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفته اند.

حمله در ناحیه شانزدهم کابل در دهم سرطان که چهار کشته و ده‌ها نفر دیگر به شمول ۵۱ دانش‌آموز زخمی شدند و مسوولیت آن را نیز گروه طالبان به عهده گرفته اند.

انفجار موتربمب در شهر غزنی در۱۶ سرطان ۱۲ کشته و ۱۷۹ زخمی بر جا گذاشت و مسوولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت.

انفجار بمب کنار‌ جاده‌ای در مسیر جاده خاکریز- قندهار در  ۲۴ سرطان که ۹ نفر کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت و تا هنوز مسوولیت آن را گروهی به عهده نگرفته است.

حمله انتحاری در مقابل در ورودی دانشگاه کابل در ۲۸ سرطان که۸ نفر کشته و۳۳ نفر دیگر زخمی شدند و مسوولیت آن را گروه داعش به عهده گرفت.

حمله بر موتر کارمندان وزارت معدن در ۳ام اسد ۱۱ کشته و ۴۵ زخمی بر جا گذاشت و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفت.

حمله به ولسوالی کجران ولایت دایکندی در ۴ اسد که در نتیجه ۱۰ سرباز پولیس محلی کشته و هفت سرباز امنیتی دیگر زخمی  و عامل آن نیز گروه طالبان بوده است.

انفجار موتربمب در ولسوالی آبند ولایت غزنی در ۵ ام اسد که ۴ سرباز پولیس کشته و  ۱۱ سرباز پولیس و ۸ غیر نظامی دیگر نیز زخمی شدند و مسوولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت.

حمله مهاجمان به دفتر «روند سبز» در کابل در ۶ اسد ۳۰ کشته و ۵۰ زخمی برجا گذاشت که تا هنوز عاملان آن مشخص نیست.

انفجار بمب کنار جاده‌ای در مسیر شاهراه هرات- قندهار در نهم اسد ۳۴ غیر نظامی کشته و ۱۷ نفر دیگر زخمی شدند که مسوولیت آن را گروه به عهده نگرفته است.

انفجار در ولسوالی جغتوی ولایت میدان وردک در  ۲۲ اسد ۵ غیر نظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند که مسوولیت آن را هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

انفجار در حوزه ششم امنیتی شهر کابل در  ۱۶ اسد  ۱۸ کشته و ۱۴۵ زخمی بر جا گذاشت و گروه طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفته است.

حمله انتحاری در یک سالون عروسی در غرب کابل در  ۲۷ اسد که در نتیجه ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ تن زخمی شدند و مسوولیت این حمله را نیز گروه داعش به عهده گرفت.

انفجار موتر بمب در مکرویان شهر کابل ۱۰ غیر نظامی و دو سرباز خارجی کشته و ۴۲ زخمی  برجا گذاشت که این حمله روند گفتگوهای صلح را با مانع مواجه کرد و دونالد ترمپ رییس جمهوری آمریکا گفتگوهای صلح با طالبان را متوقف کرد. 

در همین حال نظامیان افغان در این سال همچنان روزهای دشوار و نفسگیری را در میدان‌های جنگ سپری کردند. بر بنیاد آمارهای وزارت داخله، تنها نیروهای پولیس نزدیک به ۲۵۰۰عملیات را بر ضد آنچه گروه‌های هراس افگن می نامد اجرا کرده است.

هرچند شمار تلفات این نیروها پنهان نگهداشته شده است اما در ماه‌های نخست و میانه این سال مرگبارترین زمان به نیروهای پولیس بوده است.

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله میگوید: “در این سال نیروهای امنیتی توانستند که بخش های زیادی را از دست طالبان بگیرند. “

در این سال هرچند بخش های زیادی میان طالبان، داعش و حکومت دست بدست شد، اما آمارهای وزارت دفاع ملی نشان میدهد که کم از کم چهارده والسوالی از تصرف طالبان بیرون کشیده شده است.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع میگوید: “یک سال بسیار بد برای طالبان بود، این گروه بیشتر از هر سال دیگر سرکوب شد.”

از سویی هم، افزایش تلفات ملکی برخاسته از عملیات های هوایی تکان دهنده گزارش شده است. اجرای عملیات های ویژه پرسش برانگیز انتقاد‌ها از رئیس جمهور غنی را افزایش داد. آمارهای کمیسیون حقوق بشر از کشته و زخمی شدن نزدیک به ۱۱هزار غیرنظامی در این سال حکایت دارد

رییس جمهورغنی نیز درماه‌های آخری سال ختم خلافت داعش در شرق کشور را اعلام کرد.

در هفته‌های اخیر امسال با اوج گفتگوهای صلح سطح خشونت ها نیز پایین آمد و برای نخستین بار طرف‌های جنگی بر کاهش هفت روزه خشونت‌ها توافق کردند. چنانکه یک بررسی آریانانیوز نشان داده است که از بهر کاهش یافتن خشونت ها میلیون‌ها افغانی در نهادهای امنیتی صرفه جویی شده است. با این حال دیده شود که تلاش‌های صلح آتش جنگ را در سال آینده خاموش خواهد کرد یا خیر؟

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند. 

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending