Connect with us

صحت

سالانه هزاران تن مبتلا به بیماری سرطان جان‌های شان را از دست میدهند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۰)

بنیاد مجادله با بیماری سرطان امروز (پنجشنبه، ۳۰ ثور) در کابل گفت که سالانه ۱۵۰۰۰ تن در افغانستان از اثر بیماری سرطان جان‌های شان را از دست میدهند.

مسوولان این بنیاد میگوید که نبود مراکز تشخیص سرطان، پایین بودن ظرفیت متخصصین، عدم مصوونیت غذایی، دارویی و محیط زیست سبب افزایش این بیماری شده است.

نسرین اوریاخیل، رییس بنیاد مجادله با بیماری سرطان، در این باره گفت:” سالانه ۲۰ هزار نفر به بیماری سرطان دچار می‌شومد. از این میان ۱۵ هزار نفر جان های شانرا از دست می‌دهند. نبود مراکز تشخیص سبب افزایش این بیماری شده است.”

به گفته مسوولان نبود ظرفیت‍‌های انسانی باعث شده که سالانه هزارها نفر برای تداوی سرطان به کشورهای همسایه بروند.

رولا غنی، بانوی نخست کشور، نیز افزایش بیماری سرطان در کشور را نگران کننده می‌داند و می‌گوید که هنوز هم آگاهی عامه میان مردم در پیوند به این بیماری صورت نگرفته است.

رولا غنی همچنان همکاری کشورهای جهان در این بخش را مهم می‌گوید.

او در این باره گفت:”حکومت به تنهایی نمیتواند با بیماری سرطان مبارزه کند. کشورهای جهان در ابن بخش با حکومت افغانستان همکاری کند.”

با این حال وزارت صحت عامه هرچند از مبتلایان و جان باخته‌گان به بیماری سرطان آمار دقیق در دسترس ندارد اما می‌گوید که بسته بودن مرزهای افغانستان به دلیل شیوع ویروس کرونا سبب افزایش این بیماری شده است.

نبود منابع انسانی و عدم هماهنگی میان مراکز تشخیص سرطان و وزارت صحت از دیگر چالش‌های است که دامنگیر وزارت صحت شده است.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، در این باره گفت:”هنوز هم چالش‌ها در تشخیص بیماری سرطان در کشور وجود دارد. نبود منابع انسانی مشکل دیگری است که ما با او موجه استیم.”

وزارت صحت عامه همچنان می‌گوید که بر بنیاد تفاهمنامه با عربستان سعودی، به زودی یک مرکز بزرگ تشخیص بیماری سرطان در کابل ساخته خواهد شد.

صحت

تحقیق: آلودگی هوا ۹ سال از عمر هندی‌ها کم کرده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۱۰, ۱۴۰۰)

یک تحقیق نشان می‌دهد که آلودگی شدید هوا در هند باعث شده تا عمر بخشی از مردم این کشور کاهش یابد.

به نقل از رویترز، این تحقیق نشان داده که شدت آلودگی هوا در هند باعث شده تا امید به زندگی در میان ۴۰ درصد از مردم این کشور ۹ سال کاهش یابد.

این تحقیق که از سوی انستیتو تحقیقات انرژی در دانشگاه شیکاگو انجام شده نشان می‌دهد که بیش از ۴۸۰ میلیون نفر از مردم هند در شمال، شرق و مرکز این کشور در آلودگی شدید هوا زندگی می‌کنند.

این موسسه تخمین زده اگر برنامه‌های دولت هند برای کاهش آلودگی هوا کارساز شود، می‌توان به بالا رفتن امید به زندگی مردم بخش‌هایی از این کشور به میزان ۱/۷ سال امیدوار بود.

دولت هند امیدوار است در این برنامه که در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده، آلودگی هوای بیش از ۱۰۲ شهر خود را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهد.

براساس داده‌های موسسه معتبر آی کیو ایر دهلی نو پایتخت هند آلوده‌ترین شهر دنیا است که برای سه سال پیاپی این مقام را حفظ کرده است.

این درحالی است که تنها تابستان سال گذشته بود که به دلیل شیوع کرونا ۲۰ میلیون باشنده دهلی نو هوای تمیزتری تنفس کردند.

به خواندن ادامه دهید

صحت

نگرانی سازمان صحی جهان در باره وضعیت کنونی افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۴۰۰)

سازمان صحی جهان گفته که در باره بدتر شدن دسترسی به خدمات صحی در افغانستان و حمله‌ها بر مراکز صحی نگران است.

این درحالی است که در این اواخر خشونت‌ها به ویژه  حملات طالبان بر مراکز ولسوالی‌ها افزایش یافته و چندین ولسوالی میان دو طرف دست بدست شده است.

ریک برنان، یک مقام ارشد سازمان جهانی صحت، گفته که هفته آینده کمک‌های صحی بشمول ۳،۵ میلیون دوز واکسین کرونا و دستگاه‌های تامین آکسیجن به افغانستان خواهد رسید.

برنان در یک نشست مجازی این سازمان گفته” وضعیت در حال حاضر بسیار نگران کننده است.”

وی افزوده “ما از عدم دسترسی خود برای تامین داروها و وسایل دیگر ضروری نگران استیم و همچنان در باره حمله‌ها بر کارمندان صحی  نیز نگران استیم.”

این درحالی است که قبل از این کارمندان صحی در افغانستان توسط افراد مسلح ناشناس ترور شده اند، اما تاکنون کسی یا گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

صحت

شناسایی اولین مورد انسانی ابتلا به آنفلوانزای مرغی در چین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۴۰۰)

کمیسیون ملی صحت چین از شناسایی اولین مورد ابتلا به آنفلوآنزای مرغی «H10N3» در انسان خبر داده است.

این کمیسیون امروز (سه شنبه، ۱۱ جوزا) اعلام کرد که یک مرد ۴۱ ساله در ولایت جیانگسو به آنفلوآنزای مرغی مبتلا شده است

در اعلامیه این کمیسیون آمده است که این مرد ۲۸ آپریل پس از بروز تب و علایم دیگر در بیمارستان بستری شد.

ابتلای این مرد به آنفلوآنزای مرغی تایید شده اما تا هنوز در مورد چگونگی آلوده شدن او به این ویروس گزارشی به نشر نرسیده است.

این نهاد وضعیت جسمی این بیمار را ثابت گزارش کرده و گفته که او از بیمارستان مرخص شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که «H10N3» یک نوع ویروس در میان پروندگان است که خطر گسترش آن در مقیاس بزرگ بسیار کم است.

تا هنوز ۱۶۰ مورد ابتلا به این ویروس از ۴۰ بدینسو گزارش شده است. این ویروس بیشتر در پرندگان وحشی یا پرندگان آبزی در آسیا و برخی از مناطق محدود امریکای شمالی پیدا میشود و همچنان تا هنوز این ویروس در مرغ شناسایی نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است