Connect with us

صحت

سالانه هزاران تن مبتلا به بیماری سرطان جان‌های شان را از دست میدهند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۰)

بنیاد مجادله با بیماری سرطان امروز (پنجشنبه، ۳۰ ثور) در کابل گفت که سالانه ۱۵۰۰۰ تن در افغانستان از اثر بیماری سرطان جان‌های شان را از دست میدهند.

مسوولان این بنیاد میگوید که نبود مراکز تشخیص سرطان، پایین بودن ظرفیت متخصصین، عدم مصوونیت غذایی، دارویی و محیط زیست سبب افزایش این بیماری شده است.

نسرین اوریاخیل، رییس بنیاد مجادله با بیماری سرطان، در این باره گفت:” سالانه ۲۰ هزار نفر به بیماری سرطان دچار می‌شومد. از این میان ۱۵ هزار نفر جان های شانرا از دست می‌دهند. نبود مراکز تشخیص سبب افزایش این بیماری شده است.”

به گفته مسوولان نبود ظرفیت‍‌های انسانی باعث شده که سالانه هزارها نفر برای تداوی سرطان به کشورهای همسایه بروند.

رولا غنی، بانوی نخست کشور، نیز افزایش بیماری سرطان در کشور را نگران کننده می‌داند و می‌گوید که هنوز هم آگاهی عامه میان مردم در پیوند به این بیماری صورت نگرفته است.

رولا غنی همچنان همکاری کشورهای جهان در این بخش را مهم می‌گوید.

او در این باره گفت:”حکومت به تنهایی نمیتواند با بیماری سرطان مبارزه کند. کشورهای جهان در ابن بخش با حکومت افغانستان همکاری کند.”

با این حال وزارت صحت عامه هرچند از مبتلایان و جان باخته‌گان به بیماری سرطان آمار دقیق در دسترس ندارد اما می‌گوید که بسته بودن مرزهای افغانستان به دلیل شیوع ویروس کرونا سبب افزایش این بیماری شده است.

نبود منابع انسانی و عدم هماهنگی میان مراکز تشخیص سرطان و وزارت صحت از دیگر چالش‌های است که دامنگیر وزارت صحت شده است.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، در این باره گفت:”هنوز هم چالش‌ها در تشخیص بیماری سرطان در کشور وجود دارد. نبود منابع انسانی مشکل دیگری است که ما با او موجه استیم.”

وزارت صحت عامه همچنان می‌گوید که بر بنیاد تفاهمنامه با عربستان سعودی، به زودی یک مرکز بزرگ تشخیص بیماری سرطان در کابل ساخته خواهد شد.

رویداد های اخیر

سازمان جهانی صحت برای کمک به افغانستان ۳۷۸ میلیون دالر درخواست کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های سازمان جهانی صحت برای عرضه خدمات صحی در افغانستان خواستار کمک ۳۷۸ میلیون دالری از سوی جامعه جهانی شده اند.

به گفته‌ی این مقام‌ها این سازمان تلاش میکند تا ۲۳۳۱ مرکز صحی را در افغانستان فعال نگهدارند.

داکتر جمشید، مسوول هماهنگی سازمان جهانی صحت در افغانستان، گفت:”  با دیگر کمک کنندگان مانند، بانک جهانی، اتحادیه اروپا و دیگر نهادهای کمک کننده تلاش میکنیم که در کنار ۲۳۳۱ مرکز صحی که وجود دارد، مراکز تداوی کرونا را نیز فعال نگه بداریم “.

این درحالی است که قبل از این سازمان جهانی صحت از فروپاشی سیستم صحی افغانستان هشدار داده و گفته بود که بسیاری از کارمندان صحی معاش بدست نیاورده اند.

داکتر جمشید افزود:” تاکنون کمک ۳۷۸ ملیون دالری قطعی شده که برای جلوگیری از بحران بشری به سکتور صحی صورت خواهد گرفت. ما تعهد میکنیم که این کار را بزودی انجام میدهیم تا با قناعت دادن مردم دونران بیشتر را جذب کنیم”.

در همین حال، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان در سفری به ولایت کندهار میگوید که آنان در بخش انکشاف افغانستان نقش تاثیر گذار خواهند داشت.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل در افغانستان، گفت:” باید واضح بسازم که نهادهای سازمان ملل که نماینده‌گان شان اینجا حضور دارند، کمک‌های فوری نمی‌کنند که برای شماری آب یا گندم فراهم کنند. ما اینجا آمده ایم تا تاکید کنیم که مردم خودشان باید کار کنند تا در نتیجه آن حاصلات افزایش یابند، ما یک اداره انکشافی استیم ومیخواهیم که با شما در بخش کارهای انکشافی کمک کنیم.”

همزمان والی کندهار اطمینان میدهد که امارت اسلامی تدابیر امنیتی را برای نهادهای کمک کننده خارجی روی دست دارد و زمینه رساندن کمک‌ها را فراهم می سازد.

حاجي محمد يوسف وفا، والی کندهار گفت:” حالا وقت آن است که کمک‌های لازم به مردم صورت بگیرد، مردم با مشکلات زیاد روبرو استند، مردمان زیاد از اثر جنگ‌ها در اغنداب، ژیری، پنجوایی، دند و ارغستان از خانه‌های بیجا شده اند. به دلیل بمباران امریکایی‌ها برخانه‌های شان حالا هیچ سرپناه ندارند.”

 این درحالی است که بسیاری از نهادهای سازمان ملل از بروز یک فاجعه بشری در افغانستان هشدار داده و گفته اگر کمک‌های بشری بگونه فوری با این کشور صورت نگیرد، زنده‌گی هزاران تن با تهدید مرگ روبرو خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

صحت

کمپاین واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که سازمان جهانی صحت و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد روز گذشته (دوشنبه، ۱۷ میزان) کمپاین واکسیناسون پولیو یا فلج  اطفال را در افغانستان راه اندازی کردند.

این درحالی است که پس از تصرف قدرت بدست امارت اسلامی افغانستان این نخستین بار است که کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال در سراسر افغانستان اجرا می‌شود.

نیک ولی شاه مومن، هماهنگ کننده خدمات اضطراری سازمان جهانی صحت گفته که این کمپاین در مناطق مختلف افغانستان راه اندازی شده، اما کمبود افراد مسلکی مشکلات زیاد ایجاد کرده است.

مومن افزوده که در روند تطبیق این برنامه نیز موانع وجود دارد.

سازمان صحت می‌گوید که انتظار می‌رود در این کمپاین که از حمایت امارت اسلامی برخوردار است، بیش از ۳ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین شوند.

امارت اسلامی در گذشته با کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال در برخی مناطق افغانستان مخالفت کرده بود.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

محموله جدید کمک‌های سازمان جهانی صحت به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت در یک اعلامیه میگوید که یک محموله جدید تجهیزات صحی روز گذشته (یکشنبه،۱۶ عقرب) به کابل رسیده است.

این سازمان در صفحه تویتر اش گفته که این تجهیزات برای درمان ۵ هزار کودک مصرف خواهد شد.

سازمان صحت از همکاری حکومت قطر در انتقال این محموله به کابل قدردانی کرده است.

این سازمان افزوده است که پس از ۳۰ اگست تا کنون چهار هواپیمای شرکت هوایی قطر ۶۰ متریک تن تجهیزات کمک شده را به افغانستان انتقال داده که پاسخگوی نیاز‌های فوری صحی نزدیک به ۱،۵ میلیون افغان است.

این درحالی است که قبل از این سازمان صحت از فروپاشی سیستم صحی افغانستان هشدار داده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است