Connect with us

رویداد های اخیر

گزارشگران بدون مرز بازداشت و آزار و اذیت خبرنگاران افغان را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

سازمان گزارشگران بدون مرز، بازداشت دو روزنامه‌نگار توسط نیروهای امنیت ملی در زابل و خوست و آزار و اذیت مسوولان خبرگزاری پژواک را از سوی مقام‌های رسمی حکومت افغانستان، نکوهش کرده و از رییس جمهوری و امرالله صالح معاون نخست‌اش میخواهد تا قانون رسانه‌های همگانی را رعایت کنند.

در گزارشی که از سوی سازمان گزارش‌گران بدون مرز منتشر شده، آمده است که محبوب‌الله حکیمی، خبرنگار رادیو بیان در ولایت زابل، در یازدهم سرطان، از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده است.

گزارش افزوده است که اتهام آقای حکیمی، انتشار کامنتی در صفحه‌ی فیس‌بوکش و کافر خطاب کردن رییس‌جمهور غنی بوده است.

در حالی که این خبرنگار، پیش از بازداشت در ویدیویی انتشار این کامنت را نتیجه‌ی هک شدن صفحه‌اش دانسته است. بر اساس گزارش، در ویدیویی که از سوی امنیت ملی منتشر شده، آقای حکیمی به انتشار این پیام اعتراف کرده و بابت آن معذرت خواسته است.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی حمایت کننده رسانه های آزاد در افغانستان گفته است: “حکومت افغانستان فشار وارد میکند بر آزادی بیان و با قطع یا حداقل با مخالفت دسترسی به اطلاعات و اخلال آن باعث می شود که بر آزادی بیان فشار وارد کند و حکومت بر تعهدات خود و رعایت قانون که خود امضا کرده پابند نیست.”

بر بنیاد این گزارش، هم‌چنان در یازدهم سرطان، نیروهای امنیت ملی ولایت خوست، خانه‌ی فاروغ جان منگل، خبرنگار محلی و همکار خبرگزاری رویترز و برادرش سیف‌الله حیات، نماینده‌ی کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران را بررسی کرده و با رفتاری نامناسب، او را به ریاست امنیت ملی برده اند.

صدیق الله توحیدی مسوول امور داد خواهی کمیته مصونیت خبرنگاران توحیدی گفته است: “اعلامیه خبرنگاران بدون مرز سو رفتار برخی نهادهای حکومتی در برابر خبرنگاران امر درست و روشن است. اتهام و محکومیت بالای خبرنگاران نشان میدهد که حکومت افغانستان و ادارت تحت امرش میکانیزم قانونی رسیدگی به شکایت های خبرنگاران را در نظر نمی گیرد. با سلیقه ها و اقدامات غیر قانونی سبب مشکلات جدی بر خبرنگاران می شوند.”

خبرنگاران‌می‌گویند در کنار تهدید و نبود مصوونیت جانی برای خبرنگاران عدم دسترسی به اطلاعت یکی از چالش های جدی تر دیگری است حکومت به آن کم توجهی می‌کنند.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، گفته است که خبرگزاری پژواک نیز چندی پیش، پس از انتشار گزارشی در باره‌ی قاچاق و فروش ۳۲ دستگاه تنفس مصنوعی کمک شده به افغانستان در پاکستان، زیر فشارهای مستقیم و غیر مستقیم مقام‌های حکومتی قرار گرفته است.

اخبار ویژه

ادامه درگیری در زندان ننگرهار؛ صدها زندانی فراری دوباره بازداشت شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۳۹۹)

تقریبا پس از ۱۸ ساعت درگیری در زندان ولایت ننگرهار، نیروهای امنیتی افغان هنوز هم در تلاش اند تا اوضاع را تحت کنترول در بیاورند.

مقام های محلی گفته اند که صدها زندانی در جریان درگیری میان نیروهای افغان و مهاجمان داعش موفق به فرار شده اند که شماری دوباره بازداشت شده اند.

شماری از زندانیان دوباره بازداشت شده به آریانانیوز گفته اند که شش مهاجم وارد زندان شدند و به آنان دستور تخلیه زندان را دادند. به زندانیان گفته شده است که اگر زندان را ترک نکنند آنها را خواهند کشت.

یک منبع امنیتی گفته است که زندانیان فراری شامل اعضای گروه طالبان، داعش و مجرمین بوده اند.

این زندان حوالی ساعت ۶:۳۰ روز یکشنبه، مورد حمله قرار گرفت که تا هنوز ادامه دارد.

گروه داعش مسوولیت حمله بر زندان ننگرهار به عهده گرفته است. مهاجمان نخست یک موتربمب را در مقابل این زندان انفجار دادند و سپس وارد ساختمان آن شدند.

در جریان درگیری صدها زندانی موفق به فرار شده اند.

گفته میشود که داعش کنترول دو برج این زندان به دست گرفته اند و شماری از زندانیان نیز اسلحه برداشته و در کنار مهاجمان با نیروهای امنیتی میجنگند. اما این موضوع را هیچ مقام محلی تایید نکرده است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفته است که شمار جان باختگان این رویداد به ۲۱ و زخمیان نیز به ۴۳ تن رسیده است.

آقای خوگیانی گفته است که قربانیان این رویداد شامل نیروهای امنیتی،زندانیان و غیرنظامیان اند.

ظاهر عادل سخنگوی ریاست صحت عامه ننگرهار به آریانانیوز گفته است که وضعیت ۱۳ تن از زخمی های این رویداد وخیم است.

 این حمله یک روز پس از آن صورت گرفته است که ریاست امنیت ملی افغانستان یکی از سران استخباراتی گروه داعش به نام «عبدالله اروکزی» را در نزدیکی شهر جلال آباد از پا درآوردند.

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

Iran arrests pro-Taliban Afghans who waved group’s flag in park

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۳۹۹)

Iranian authorities have arrested a group of Afghans who waved a flag in celebration of Eid al-Adha in a park in Tehran.

MENAFM reported that Iranian intelligence and police officials confirmed to local media outlets that the security forces arrested the group during an operation.

The officials also said that the individuals were arrested in connection with the publication of the pictures of the Taliban flag which they had taken in Mellat Park in Tehran.

The suspects are in police custody and an investigation is underway, officials told MENAFM.

The Iranian authorities reportedly acted to detain the Taliban supporters after the images shocked Iranians on social media.

This move comes after comments were made recently by some of Afghanistan’s Western allies that Iran was not doing enough to support the peace process.

However, Iran has been quick to reject these claims. 

On Saturday, Iran’s President Hassan Rouhani described peace in Afghanistan as peace and stability for the entire region.

He told Afghan President Ashraf Ghani in a telephone conversation that Iran had always stood by the people and government of Afghanistan with regards to peace and stability. 

“The Islamic Republic of Iran is determined to always deepen relations with the Islamic Republic of Afghanistan based on historical and cultural common grounds and strengthening these relations by taking advantage of economic, trade and transit capacity between the two countries,” he said.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

حمله داعش بر زندان ننگرهار؛ تا هنوز ۲۱ تن کشته و ۴۳ نفر زخمی شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۳۹۹)

در نتیجه حمله مهاجمان داعش بر زندان ولایت ننگرهار دست کم ۲۱ تن جان باخته و ۴۳ نفر دیگر زخمی شده اند.

منابع امنیتی می‌گویند که درگیری میان نیروهای افغان و مهاجمان هنوز هم ادامه دارد و صدها زندانی نیز موفق به فرار شده اند.

در همین حال عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که حدود ۷۰۰ زندانی فراری از سوی پولیس دوباره بازداشت شده اند.

مهاجمان مسلح حوالی ساعت ۶:۴۵ شام روز گذشته بر زندان ننگرهار حمله کردند. مقام‌ها می‌گویند مهاجمان نخست موتر مملو از مواد انفجاری را منفجر کرده و سپس با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند.

در همین حال شماری از زندانیان فراری که دوباره بازداشت شده اند به آریانانیوز می‌گویند: شش مهاجم با سردادن شعار های حمایت از خلافت اسلامی وارد ساختمان زندان شدند و به زندانیان هشدار دادند که به زودی محل را ترک کرده در غیر آن از سوی آنان کشته خواهند شد.

از سوی هم ظاهر عادل سخنگوی ریاست صحت عامه ننگرهار می‌گوید که در بیمارستان های شهر حالت اضطراری اعلام شده است. وی می‌گوید که از میان حدود پنجاه زخمی وضعیت ۱۳ نفر آن وخیم گزارش شده است.

به گفته آقای عادل در میان قربانیان، نیروهای امنیتی، زندانیان و افراد ملکی نیز شامل اند.

هنوز آمار دقیق زندانیان فراری از زندان ننگرهار روشن نشده است، اما سخنگوی والی ننگرهار تایید می‌کند که شماری از زندانیان موفق به فرار شده اند.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی به آریانانیوز می‌گوید: صدها زندانی دیگر موفق به فرار شده اند که در میان آنان طالبان، داعشیان و شماری از مجرمین جنایی نیز شامل اند.

گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده اما گروه داعش مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending