Connect with us

رویداد های اخیر

سازمان ملل متحد خواستار همبستگی و تعهد برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران افغان شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

همزمان با روز جهانی محو خشونت علیه زنان، سازمان ملل متحد می‌گوید که جامعه‌ی جهانی برای پایان‌دادن به خشونت علیه زنان؛ به‌ویژه زنان افغان باید اقدامات قاطع انجام دهد.

هیأت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز (پنج‌شنبه، ۴قوس) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که خشونت مبتنی بر جنسیت هنوز یک تهدید جدی برای زنان و دختران و مانع بزرگ برای دست‌یابی به توسعه‌ی پایدار و صلح است.

در اعلامیه تأکید شده است که در سطح جهانی از هر سه زن، یک زن خشونت فزیکی یا جنسی را تجربه می‌کند. اما در افغانستان براساس اعلام یوناما، این ارقام به‌صورت نگران‌کننده بلند است و از هر ده زن، ۹ زن در جریان زندگی حداقل یک نوع خشونت را تجربه می‌کنند.

یوناما گفته است خشونت علیه زنان که از آن به عنوان “همه‌گیری نامرئی” نیز یاد می‌شود با شیوع ویروس کرونا و بحران انسانی، بیشتر شده است.

سازمان ملل افزوده است که موارد خشونت علیه زنان و دختران در افغانستان به‌دلیل محدودیت در برخورداری از حقوق و آزادی‌های‌شان بیشتر شده است. به گفته‌ی این سازمان، دسترسی زنان قربانی خشونت به خدمات نیز کم‌تر شده است.

در اعلامیه به نقل از دیبرا لاینز، نماینده‌ی خاص دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان آمده است که جهان باید برای مقابله با این “همه‌گیری نامرئی” اقدام و از خشونت علیه زنان جلوگیری کند. او افزوده است:”ما باید نگرش‌هایی را که باعث شرمساری قربانیان خشونت علیه زنان و حمایت از خشونت شود، تغییر دهیم و از خدمات برای قربانیان حمایت کنیم.”

دیبرا لاینز تأکید کرده است که جهان باید به صدا و تجربیات زنان و دختران افغان گوش دهد و فورا به نیازهای آنان و به‌ویژه قربانیان خشونت علیه زنان رسیدگی کند.

آلیسون دیویدیان، نماینده‌ی دفتر زنان سازمان ملل متحد در افغانستان هم گفته که خشونت علیه زنان در این کشور که قبلا در سطح هشداردهنده بود، به‌دلیل بحران و شیوع کرونا تشدید شده است. او تأکید کرده که خدمات برای این زنان به‌دلیل ترس از “مورد هدف‌قرارگرفتن” نیز متوقف شده است.

او افزوده است که زندگی زنان و دختران در ترس، تمامی تلاش‌های گذشته و کنونی را برای صلح و توسعه‌ی پایدار در افغانستان به عقب می‌اندازد.

در همین حال، سازمان ملل برای حمایت از حقوق زنان و پاسخ‌گویی به نیازهای زنان و دختران قربانی خشونت کارزار بین‌المللی ۱۶ روزه راه‌اندازی کرده است. این کارزاز امروز آغاز شده است و تا ده دسامبر، روز حقوق بشر ادامه می‌یابد.

در جریان این کارزار تلاش می‌شود که از حقوق دختران و زنان قربانی خشونت دفاع و برای از بین‌بردن تمام اشکال خشونت از طریق حمایت مستقیم از ارایه‌دهندگان خدمات در این خصوص و سازمان‌های حقوق زنان کار شود.

این درحالی است که در تاریخ ۲۶ عقرب نماینده‌ی خاص دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان در نشست شورای امنیت این سازمان گفته بود که امارت اسلامی از زمان تسلط بر افغانستان، تلاش کرده‌اند تا حقوق زنان و دختران را محدود کنند. او افزود که امارت اسلامی به وضع محدودیت در این مورد همچنان ادامه داده است.

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازگشایی بخش قونسلی سفارت عربستان در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است که بخش قونسلی سفارتخانه این کشور در کابل فعالیت خود را از سرگرفته است.

عربستان سعودی در ماه آگست پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان کارکنان نمایندگی دیپلماتیک خود را از این کشور خارج کرده بود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز در تویتی گفته است که:” تیم ۱۴ نفری دیپلماتیک سفارت عربستان سه‌شنبه ۹ قوس به کابل بازگشت و خدمات قونسلی را برای همه افغان‌ها آغاز کرد.”

وی همچنان گفته است که:” ما به آنها خوش آمدید میگوییم، از این اقدام نیک حکومت سعودی قدردانی میکنیم و آنرا آغازگر روابط خوب محسوب میکنیم.”

پیش از این رسانه‌های عربی اعلام کرده بودند که پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی در کابل و از سرگیری روابط دیپلماتیک با افغانستان، مقامات ریاض نیز تصمیم گرفتند تا فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر بگیرند.

پیش از این تاکاشی اوکاتا، سفیر جاپان برای افغانستان گفته بود که کشورش تصمیم دارد تا سفارت خود را در کابل پس از اطمینان از تامین امنیت آن بازگشایی کند.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی در توییتی گفته بود که تاکاشی اوکاتا این مساله را در نشستی با عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس الوزرای افغانستان مطرح کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است