Connect with us

بی بی سی فارسی

سازمان ملل متحد: حمایت طالبان از شبکه القاعده ادامه دارد

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)
براساس گزارش سازمان ملل اعضای شبکه حقانی با ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده ارتباط دارد

Reuters
براساس گزارش سازمان ملل اعضای شبکه حقانی با ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده ارتباط دارد

سازمان ملل متحد گفته که براساس یافته این نهاد، طالبان به حمایت خود از شبکه القاعده ادامه داده است. طالبان براساس توافقنامه صلح میان این گروه و آمریکا متعهد به قطع ارتباط با این شبکه شده بود.

در گزارش تیم نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل به شورای امنیت آمده است که رهبران ارشد القاعده و صدها جنگجوی این گروه هنوز در افغانستان فعالیت دارند.

براساس موافقتنامه آمریکا و طالبان، این گروه به اعضای خود، فرد یا گروهی از جمله القاعده اجازه نخواهد داد تا از خاک افغانستان برای تهدید آمریکا و متحدان آن استفاده کنند. طالبان براساس موافقت نامه باید به اعضای خود دستور ‌دهد که با چنین گروه‌های همکاری نکنند.

نمایندگان طالبان در قطر تعهد کرده‌اند که جلو هر گروهی را که بخواهد با استفاده از خاک افغانستان امنیت آمریکا و متحدانش را تهدید کند، بگیرد و اجازه جذب نیرو، آموزش، تمویل و میزبانی به این نوع گروه‌ها ندهد.

سازمان ملل در گزارش جدید خود گفته که گروه طالبان ارتباط نزدیک با القاعده دارد و در زمان مذاکرات صلح با آمریکا بارها با شبکه القاعده مشورت و رایزنی کرده است و به آنها ضمانت داده که به روابط تاریخی خود با این شبکه احترام می‌گذارد.

طالبان این گزارش سازمان ملل را “بی‌اساس” خوانده و گفته است که این گزارش به منظور ایجاد اخلال در روند صلح منتشر شده است.

سازمان ملل گفته که طالبان از اعضای شبکه القاعده حمایت می‌کنند

Getty Images
سازمان ملل گفته که طالبان از اعضای شبکه القاعده حمایت می‌کنند

در این گزارش تازه آمده که یافته‌های تیم نظارت این گروه نشان می‌دهد که شبکه القاعده بدون سر و صدا با حمایت طالبان در حال قدرت گرفتن است.

سازمان ملل گفته که براساس گزارش کشورهای عضو، شبکه القاعده و طالبان جلسات متعدد در سال ۲۰۱۹ و در ابتدای سال ۲۰۲۰ داشته که درباره مسایل مرتبط به عملیات و برنامه‌ریزی، آموزش و فراهم کردن پناهگاه‌های امن توسط طالبان برای اعضای شبکه القاعده صحبت کرده‌اند.

سازمان ملل گفته که شبکه القاعده به صورت مخفی در ۱۲ ولایت افغانستان مانند بدخشان، غزنی، هلمند، خوست، کنر، قندوز، لوگر، ننگرهار، نیمروز، نورستان، پکتیا و زابل فعال هستند.

در این گزارش آمده که صحبت درباره شمار دقیق اعضای القاعده مشکل است ولی گروه نظارتی معتقد است که جنگ جویان این شبکه در افغانستان به ۴۰۰ الی ۶۰۰ نفر می رسند.

بر اساس این اسناد، ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده با شماری از اعضای شبکه حقانی در فوریه سال ۲۰۲۰ دیدار داشته است و آنان درباره توافقنامه صلح با آمریکا و همچنین روند صلح افغانستان با هم مشورت کرده‌اند. در این گزارش آمده که یحیی حقانی، از اعضای شبکه حقانی، از اواسط سال ۲۰۰۹ به عنوان رابط با شبکه القاعده کار می کند.

سازمان ملل از شبکه القاعده شبه جزیره هند نیز یاد کرده است و در گزارش این نهاد آمده است که در حمله مشترک نیروهای آمریکایی و افغان که در اول ماه میزان سال ۱۳۹۸خورشیدی به یک قرارگاه طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند انجام شد، عاصم عمر، رهبر شبکه القاعده برای شبه جزیره هند و شماری از اعضای ارشد این شبکه کشته شدند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان را نیز امضا کرد، به خبرنگاران گفته که این گزارش قبل از ۱۵ مارس سال ۲۰۲۰ را پوشش می‌دهد، یعنی دو هفته بعد از امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان. او گفته زمان می‌برد تا طالبان از القاعده جدا شود.

زلمی خلیلزاد گفته است که “طالبان گام‌هایی برای این کار برداشته اند ا ما نیاز به اقدامات بیشتر دارند.”

این در حالی‌است که از سوی دیگر، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه دولت افغانستان روی گام‌های بعدی صلح با طالبان گفتگوی ویدیویی کرده است.

بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان شماری از مقامات بلند پایه دو کشور در این کفنرانس ویدیویی حضور داشتند.

در اعلامیه ارگ آمده است که وزیر خارجه آمریکا گفته است که هدف اساسی آمریکا حضور “یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و باثبات در چوکات تداوم روابط درازمدت و استراتیژیک میان دو کشور است و برای رسیدن به آن، یکجا با حکومت افغانستان کار خواهیم کرد”.

رئیس جمهور غنی در این کنفرانس گفته است که تیم های کاری هر دو طرف باید روی فراهم آوری تسهیلات بیشتر بخاطر تطبیق این نقشه راه کار کنند.

رهایی زندانیان، تعیین مکان مذاکرات، تکمیلی فهرست هیات مذاکره کننده صلح دولت و مکانیزم آتش‌بس میان دو طرف از مسایل مورد بحث در این گفتگو بوده است.

عبدالله عبدالله، در گفتگویی با سرویس جهانی بی بی سی در واکنش به گزارش سازمان ملل متحد در مورد ارتباطات طالبان و القاعده گفت: ” ما نمی دانیم هنوز که طالبان به آن مرحله رسیده باشند که ادعا کنند روابط شان را با القاعده بریده اند و اینکه آنها القاعده و این شبکه آنها را کمک نمی کند”.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ در آپارات

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۲۱, ۱۳۹۹)

این هفته در آپارات نسخه بازسازی شده فیلم ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ ساخته محسن مخملباف به نمایش درمی‌آید. پس از آن آپارات گفتگویی با سازنده فیلم خواهد داشت.

درباره فیلم

‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ ساخته محسن مخملباف محصول سال ۱۳۷۰ است. فیلمی که حدود سی سال از ساخت‌اش می‌گذرد و در زمان خودش در جشنواره‌های بین‌المللی و داخلی فیلم به خوبی درخشید ولی بعد برای سازنده‌اش دردسر‌ساز شد و به محاق توقیف رفت. این فیلم سفری است در تاریخ سینمای ایران به روایت محسن مخملباف. آقای مخملباف سینماگر و داستان‌نویس برجسته ایرانی است که سال‌هاست در تبعید زندگی می‌کند و فیلم می‌سازد و کارنامه طولانی از فیلم‌های موفق در سبک‌های مختلف سینمایی را در کارنامه‌اش دارد و در دوره‌های مختلف کاری‌اش، فیلم‌های متفاوتی را در بیش از سی سال گذشته ساخته است. اما فیلم ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ در بین این فیلم‌ها به لحاظ ساخت و موضوع فیلم بسیار متفاوتی است. این فیلم که حالا دیگر یکی از فیلم‌های برجسته تاریخ سینمای ایران به شمار می‌آید، به تازگی بازسازی شده و امکان دیدن مجددش با کیفیت خوب فراهم شده است.

ویژگی فیلم

‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ درامی کمدی در ده پرده با بازی به یاد‌ماندنی بزرگان از‌دست‌رفته‌ سینمای ایران هم‌چون عزت‌الله انتظامی و محمدعلی کشاورز است. یک فیلم با ساختار فراواقعی که ریشه در واقعیت دارد و حکایت نمادین و تمثیلی دوران مدرن ایران است. در این فیلم به یاد‌ماندنی مجموعه‌ای از بازیگران نام‌آور ایران به کار گرفته شده‌اند تا محسن مخملباف ستایشی پر از جادو از سینمای ایران و فیلم‌های ارزشمندش را به تصویر بکشد و در عین حال نقد خودش از حاکمان و نظام مسلط سانسور را مطرح کند.

نمایی از 'ناصرالدین‌شاه آکتور سینما'

BBC
نمایی از ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’

کارگردان فیلم

محسن مخملباف سینماگر و داستان‌نویس شناخته‌شده ایران، فعالیت سینمایی خود را از پس از انقلاب و به صورت تجربی آغاز کرد و در دوره‌های مختلف کاری‌اش، فیلم‌های متفاوتی را در بیش از سی سال گذشته ساخته است. از فیلم‌های ایدیولوژیک و مذهبی اولیه که مورد حمایت و توجه نهادهای حکومتی در ایران بود تا فیلم‌های فلسفی، تابو‌شکن و متفکرانه‌ای که موجبات تکفیرش در همان حکومت را فراهم آورد و سبب شد که او امکان و اجازه فیلم ساختن در ایران را از دست بدهد و از سرزمین‌اش مهاجرت کند. او در طول این سال ها ۱۹ فیلم بلند سینمایی و هشت فیلم کوتاه و مستند ساخته، داستان‌ها و رمان‌ها و فیلم‌نامه‌های بسیار نوشته هم‌چنان در خارج از ایران مشغول فیلم‌سازی است. فیلم‌های او برنده بیش از ۴۴ جایزه بین‌المللی از جشنواره‌های مهم بین‌المللی شده‌اند. او به جز اینها خانواده‌اش را به شکلی ابتکاری در مدرسه فیلم‌سازی خانگی اش تعلیم داده و همه اعضای خانواده‌اش فیلم ساز شده‌اند. او برای روش منحصر به فردش در آموزش فیلم‌سازی مورد توجه قرار گرفته و به رغم آن که خودش مدرسه را به پایان نرسانده است، اما چند دانشگاه‌ معتبر جهانی به او به خاطر روش آموزش و همچنین آثارش به او دکترای افتخاری داده‌اند.

محسن مخملباف کارگردان فیلم

BBC
محسن مخملباف کارگردان فیلم

گفتگوی آپارات – ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’

گفتگوی آپارات با محسن مخملباف نویسنده و کارگردان فیلم ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/bbcpersiantv

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

نایا ریورا، هنرپیشه سرشناس آمریکایی به احتمال قوی ‘غرق شده’

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)
نایا ریورا،

Getty Images

پلیس کالیفرنیا می‌گوید نایا ریورا، هنرپیشه مشهور سریال آمریکایی “گلی” که پسر ۴ ساله‌اش به تنهایی در قایقی در دریاچه‌ای در جنوب کالیفرنیا پیدا شد، به احتمال قوی غرق شده است.

پلیس ونچورا در کالیفرنیا گفته است این هنرپیشه ۳۳ ساله روز چهارشنبه قایقی را در دریاچه پیرو، در شمال غربی لس‌آنجلس اجاره کرده بود.

پلیس گفته است عملیات جست‌و‌جو همچنان ادامه دارد.

نایا ریورا، به خاطر ایفای نقش سانتانا لوپز در سریال گلی شهرت داشت.

نایا ریورا،

Getty Images

سریال گلی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ از شبکه فاکس پخش شد و جوایز متعددی را از آن خود کرد.

شبکه خبری سی‌بی‌اس لس آنجلس می‌گوید سرنشین یک قایق دیگر، کودک ۴ ساله نایا ریورا را تنها روی قایق دید و ماجرا را گزارش داد. پسر او خواب بود.

پسر ۴ ساله این هنرپیشه آمریکایی گفته است او و مادرش در حال شنا بودند ولی مادرش به قایق برنگشت.

پلیس این دریاچه را بسته تا عملیات جست‌و‌جو ادامه داشته باشد. گروه‌های غواصی از مناطق مختلف در این عملیات شرکت دارند.

این احتمال داده شده که خانم ریورا “غرق” شده است.

یک مامور پلیس محلی گفته است “ما فرض می‌کنیم که حادثه‌ای رخ داده، ما فرض می‌کنیم که او در دریاچه غرق شده است.” پلیس گفته است هیچ نشانی دال بر عمل مجرمانه وجود ندارد.

روز سه‌شنبه ریورا عکسی از خود و پسرش توییت کرد و نوشت “فقط ما دو تا.”

https://twitter.com/NayaRivera/status/1280626721146826752


شماری از شخصیت‌های معروف از جمله هم‌بازی‌های او در سریال گلی به این خبر واکنش نشان داده‌اند.


نایا ریورا کیست؟

ریورا فعالیت خود را به عنوان بازیگر کودک و مدل شروع کرد و در تبلیغات تلویزیونی در آمریکا ظاهر شد.

او در ۴ سالگی در سریال خانواده رویال بازی کرد و از آن پس در سریال‌های متعددی حاضر شد.

اما بازی در سریال گلی بود که او را به ستاره‌ای در آمریکا تبدیل کرد.

او با رایان درسی، هنرپیشه ازدواج کرد اما این دو در سال ۲۰۱۸ از هم جدا شدند.

کوری مونتیه، بازیگر این سریال در سال ۲۰۱۳ به خاطر مصرف بالای الکل و هروئین جان سپرد. مارک سلینگ، یک هنرپیشه دیگر گلی هم در سال ۲۰۱۸ خودکشی کرد.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

شکایت جانی دپ از روزنامه بریتانیایی: اتهام کتک زدن همسر سابق کاملا دروغ است

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)
جانی دپ

Getty Images
جانی دپ صبح سه شنبه وارد دادگاه عالی لندن شد

وکیل جانی دپ می‌گوید اتهام موکلش مبنی بر داشتن خشونت خانگی علیه همسر سابقش امبر هرد “کاملا دروغ” است.

این هنرپیشه آمریکایی از نشریه سان و سردبیر اجرایی آن، دن ووتون به دلیل چاپ مقاله‌ای در آوریل ۲۰۱۸ شکایت کرد.

در این مقاله جانی دپ به عنوان “فردی که همسرش را کتک می‌زند”، معرفی شده بود.

آقای دپ اتهام به کار بردن خشونت در رابطه با خانم هرد را به شدت رد کرد. هر دو نفر سه‌شنبه (۷ ژوئیه) صبح در دادگاهی در لندن حاضر شدند.

دیوید شربورن، وکیل آقای دپ گفت که این شکایت در مورد پرونده “یک تهمت بی‌اساس در جدی‌ترین شکل ممکن” علیه آقای دپ است که در این پرونده او از سوی خانم هرد با تهمت‌هایی مهم روبرو شده است که “آسیب‌ها آن برای تمام عمر باقی می‌ماند.”

بیشتر بخوانید:

او گفت: “مقاله‌ها شامل حملاتی همه‌جانبه است که در آن اتهاماتی مانند “کتک زدن همسر” مطرح می‌شود و همین طور شامل وحشتناک‌ترین آزارهای جسمی است. تکلیف این تهمت‌ها مشخص است. ادعاهای خانم هرد کاملا دروغ است.”

“اتهامی که این پرونده مطرح است خشونت علیه خانم هرد نیست، بلکه خشونت او نسبت به آقای دپ است.”

آقای شربرون، جانی دپ را به عنوان اولین شاهد احضار کرد و از او در مورد فایل ضبط شده‌ای از گفتگوی او با خانم هرد در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۵ سئوال کرد.

آقای دپ گفت که هم او و هم خانم هرد، هنگامی که رابطه داشتند، مکالمه‌هایشان را ضبط می‌کردند.

هرد

AFP
خانم هرد با چهره ای پوشید وقتی در دادگاه عالی حاضر شد.

خانم هرد در بیانیه‌اش به عنوان شاهد گفت، مکالمه‌هایشان را به این دلیل ضبط می‌کرده که “به جانی دپ یادآوری کند هنگامی که الکل یا مواد مخدر مصرف می‌کند، چه رفتاری دارد، چون او بعدا اعمالش را فراموش می‌کرد یا منکر حرف‌هایی که زده بود، می‌شد.”

آقای دپ اما این موضوع را رد کرد و گفت که قصد خانم هرد از گردآوری مکالمه‌هایشان چیزی “بسیار متفاوت” بوده است.

شرکت اداره کننده روزنامه سان قبلا تلاش کرده بود تا جلوی این پرونده را بگیرد اما قاضی نیکول هفته گذشته دستور به جریان افتادن پرونده را صادر کرد.

مقاله روزنامه سان در رابطه با اتهاماتی است که خانم هرد که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ همسر بازیگر مجموعه فیلم‌های دزدان دریای کارائیب بود.

انتظار می‌رود که شاهدانی شامل هم‌بازی‌های سابق آقای دپ مانند ونسا پارادایس و وینونا رایدر از طریق ویدئو شهادت دهند و پیشبینی می‌شود که فرآیند دادرسی سه هفته طول بکشد.

ماه گذشته در مراحل مقدماتی دادرسی، قاضی نیکول گفت که آقای دپ با ارائه ندادن پیغام‌های مرتبط با اتهام استفاده از مواد مخدر، دادگاه را دور زده است.

وکلای شرکت اداره کننده روزنامه سان مدعی هستند که در پیغام‌هایی که آقای دپ در سال ۲۰۱۵ فرستاده، تلاش کرده تا مواد مخدر بدست آورد. این همان دوره‌ای است که او با خانم هرد در استرالیا بود و به خشونت خانگی متهم شده است.

جانی دپ و همسرش

Reuters

وکیل آقای دپ گفت که این پیام‌ها ربطی به موضوع پرونده ندارند، زیرا با منابعی که روزنامه سان در آن برای متهم کردن آقای دپ به خشونت خانگی استفاده کرده، مرتبط نیستند.

قاضی نیکول گفت این اتهام دور زدن دادگاه از سوی آقای دپ را نادیده می‌گیرد مشروط بر این که آقای دپ از امبر هرد به دلیل اتهام مشابه دور زدن دادگاه در پرونده‌ای که الان در آمریکا جریان دارد، شکایت نکند.

جانی دپ ۵۷ ساله نامزد دریافت جایزه اسکار و بفتا شده است و برای فیلم سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت برنده جایزه گلدن گلوب ۲۰۰۸ شد. او فوریه سال ۲۰۱۵ با امبر هرد (که اکنون ۳۴ سال دارد)، بازیگر فیلم‌های دختر دانمارکی و آکوا من ازدواج کرد اما این زوج ۱۵ ماه بعد از یکدیگر جدا شدند.

به خواندن ادامه دهید

Trending