Connect with us

جهان

سازمان ملل متحد از «جی ۲۰» خواست برای جلوگیری از بروز بحران در کشورهای آسیب پذیر همکاری کنند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۸, ۱۳۹۹)

مقام عالی ارشد سازمان ملل متحد روز جمعه هشدار داد كه همه گیر شدن ویروس کرونا و ركود اقتصادی حاصل از آن، نخستین افزایش فقر جهانی در سه دهه را آغاز خواهد كرد و ۲۶۵ میلیون نفر را تا پایان سال به گرسنگی می كشاند.

مارک لوکاک، معاون دبیرکل امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری همزمان با انتشار درخواست تجدید نظر در مورد ۱۰.۳ میلیارد دالر برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ۶۳ کشور فقیر جهان، از کشورهای پیشرو صنعتی در جهان، G20 ، خواست تا حمایت خود را بیشتر کنند.

وی گفت: “ویروس همه گیر و رکود اقتصادی جهانی در حال ویران کردن کشورهای آسیب پذیر و کم درآمد است.”

لوکاک اضافه کرد: “پاسخ کشورهای ثروتمند تاكنون به اندازه کافی نبوده است. عدم مبارزه با این ویروس در زمان حال باعث می شود که ویروس کرونا آزادانه به دور دنیا شیوع کند و چندین دهه از توسعه را خنثی کند و نسلی از مشکلات تراژیک و ساری را به وجود آورد.”

وی گفت: “لازم نیست چنین باشد – این مشکلی است که می تواند با پول ملل ثروتمند و تفکر تازه از طرف سهامداران نهادهای مالی بین المللی و حامیان نهادهای سازمان ملل، سازمان صلیب سرخ و هلال احمر و سازمان های مردم نهاد برطرف شود.”

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تا روز پنجشنبه ، بیش از ۱۳ میلیون مورد ویروس کرونا سراسر جهان و نزدیک به ۵۸۰۰۰۰ مرگ و میر مشاهده شده است.

لوکاک می از این ترسد که مگر اینکه کشورهای G20 در حال حاضر اقدام کنند ، آنها با یک سری مصیبت های انسانی وحشیانه تر و مخرب تر از تاثیرات بهداشتی مستقیم این بیماری روبرو خواهند شد.

نهادهای سازمان ملل تخمین می زنند که به دلیل اختلال در سیستم های بهداشتی ناشی از بیماری کرونا، حدود ۶۰۰۰ کودک هر روز می توانند از امراض قابل پیشگیری بمیرند، در حالی که سالانه مرگ و میر ناشی از ایدز، سل و مالاریا می تواند دو برابر شود.

در همین حال، امدادگران گفته اند که اولین مورد تایید شده ی ویروس کرونا هفته گذشته در ادلب سوریه گزارش شده است و باعث ایجاد نگرانی از شیوع ویرانگر این ویروس در اردوگاه های شلوغ سوریه شده است که میلیون ها نفر از آوارگان جنگ تقریبا یک دهه ای این کشور را در خود دارند.

برنامه پاسخگویی بشردوستانه جهانی به ویروس کرونا به تاثیرات انسدادی این بیماری در ۶۳ کشور کم درآمد و متوسط پرداخته و از تلاشهای آنها برای مبارزه با آن پشتیبانی می کند.

در این طرح آسیب پذیرترین شهروندان جهان اعم از افراد مسن ، افراد دارای معلولیت ، افراد آواره و زنان و دختران در اولویت قرار دارد.

این ابتکار در اواخر ماه مارچ روی دست گرفته شد اندکی پس از آنکه سازمان بهداشت جهانی همه گیری ویروس کرونا را اعلام نمود.

در حالی که از آن زمان۱.۷ میلیارد دالر بودجه جمع آوری شده است، این بروزرسانی شامل ۳۰۰ میلیون دالر مکمل ، برای تقویت پاسخ سریع سازمان های غیردولتی ، ۵۰۰ میلیون دالر برای پیشگیری از قحطی ، و تمرکز واضح تر در جلوگیری از خشونت بر پایه جنسیت است.

این درحالی است که دو نهاد سازمان ملل مستقر در رم در گزارشی مشترک که روز جمعه منتشر شد ، زنگ هشدار را به صدا درآورد و اظهار داشت که خطر گرسنگی تهدید می کند و تا ماه های آینده به دلیل تأثیر بیماری همه گیر جهانی کرونا ، به سطح ویرانگر در ۲۵ کشور افزایش خواهد یافت.

برنامه جهانی غذا (WFP) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO) هشدار دادند بیشترین میزان تمرکز نیاز در آفریقا است ، اما کشورهایی در آمریکای لاتین و کارائیب ، خاورمیانه و آسیا – از جمله کشورهایی با درآمد متوسط – نیز با مراحل ویرانگر قحطی ویران می شوند.

برنامه غذایی جهان اعلام كرد كه كمكهاي غذايي را براي ۱۳۸ ميليون نفر كه با گرسنگي روبرو هستند، گسترش خواهند داد زيرا ویروس کرونا در برخي از شکننده ترين كشورهاي جهان ضربه های سختی میزند.

دیوید بیزلی ، مدیر اجرایی WFP گفت: “سه ماه پیش در شورای امنیت سازمان ملل به رهبران جهان گفتم كه ما خطر قحطی در حد و اندازه های كتاب مقدس را داریم.”

بیسلی افزود: “امروز ، آخرین معلومات حرف مرا تایید میکند.از آن زمان ، میلیون ها خانواده ی فقیر در جهان مجبور شده اند حتی به پرتگاه نزدیک شوند.”

وی گفت: “وضعیت معیشت با سرعت بی سابقه ای از بین می رود و اکنون جان آنها از گرسنگی در معرض خطر است. اشتباه نکنید – اگر اکنون ما برای پایان دادن به این همه گیری رنج های انسانی، اقدامی نکنیم ، بسیاری از مردم خواهند مرد.”

جهان

شمار قربانیان انفجار در یک معدن روسیه از ۵۰ تن گذشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

شماری کارگرانی که در اثر نشت گاز در یک معدن ذغال سنگ در منطقۀ سایبریای روسیه روز پنجشنبه (چهار قوس) کشته شدند،‌ به ۵۲ نفر افزایش یافت.

خبرگزاری‌های روسیه گزارش داده اند که شش نفر از تیم نجات نیز شامل قربانیان این حادثه اند که در جریان عملیات نجات جان باختند. مقام‌های روسیه گفته اند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، این یکی از بدترین فاجعه‌های طبیعی بوده است.

کمیتهٔ تحقیقات منطقه‌ای گفته است که سه نفر به شمول رییس معدن لیستویاژنایا و معاون‌اش به ظن تخطی از قوانین مصوونیت صنعت معدن دستگیر شده اند.

به گفته این کمیته، کارگران معدن هنگامی خفه شدند که میلهٔ تهویه هوا با گاز پر شده بود. تلویزیون دولتی روسیه گزارش داده است که سارنوالان به این باوراند که انفجار گاز میتان در داخل این معدن رخ داده است.

مقام‌های روسی گفته اند که تا کنون جسد ۱۱ معدنچی پیدا شده است و ۳۵ نفر دیگر هنوز هم در زیر زمین گیر مانده اند. ده‌ها کارگر دیگر که وضعیت چهار نفر آنان وخیم است، برای درمان به شفاخانه منتقل شده اند.

هنگام وقوع آتش‌سوزی که منجر به داخل شدن دود در لوله‌های تهویه هوا شد، حدود ۲۸۵ نفر در این معدن کار می‌کردند که به گفتۀ مقام‌ها ۲۳۹ نفر آنان نجات داده شده اند.

ساحۀ صنعتی معادن ذغال سنگ کمیروفو که در ۳هزار ۵۰۰ کیلومتری مسکو موقعیت دارد، از سال‌های به این سو،‌ شاهد رویدادهای مرگباری بوده است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، گفته است که با والی و مقام‌های حالت اضطراری صحبت کرده است و کرملین گفته است که رییس جمهور پوتین به وزیر حالت اضطراری دستور داده است تا برای کمک به منطقهٔ حادثه پرواز کند.

این درحالی است که در سال ۲۰۰۷، انفجار در معدن یولیانوفسکایا در منطقۀ کمیروفو سبب کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر شد. هفت سال پیشتر از آن نیز انفجار در معدن رسپادسکایا در این منطقه جان بیشر از ۹۰ کارگر معدن را گرفت.

به خواندن ادامه دهید

جهان

هشت تن در انفجار موتر بم در سومالیا کشته شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که در پی انفجار موتر بم در سومالیا هشت تن جان باخته و چندین تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس گفته که این انفجار در شهر موگادیشو رخ داد و یک کاروان موترهای سازمان ملل هدف قرار گرفته است.

گزارش‌ها افزوده که در این انفجار ۲۳ تن دیگر زخم برداشته اند.

گروه الشباب مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

 تاکنون روشن نیست که به کارمندان سازمان ملل تلفات وارد شده یا خیر.

سازمان ملل تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پاکستان ۱۸ متریک تُن مواد مخدر را به آتش کشید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که مقام‌های پاکستانی روز گذشته (چهارشنبه، ۳ قوس) ۱۸ متریک تُن مواد مخدر را به آتش کشیده اند.

این مواد مخدره که ارزش ۱.۳ میلیارد دالر امریکایی را داشت در حومه شهر آسلام آباد توسط نیروهای ویژه پاکستانی به آتش کشیده شد.

جنرال غلام شبیر ناریجو، قوماندان نیروهای مبارزه با مواد مخدر آن کشور گفته که در سال روان میلادی بیشترین مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

به گفته‌ای مقام‌ها چرس، تریاک، هیرویین و مقداری زیادی از مواد دیگری نشه‌آور سوختانده شده است.

بر اساس این گزارش پاکستان مجرای اصلی انتقال مواد مخدر به کشورهای دیگر جهان است.

مقام‌های پاکستانی از مردم خواسته تا در امر مبارزه با مواد مخدر آنان را کمک کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است