Connect with us

جهان

سازمان ملل متحد از «جی ۲۰» خواست برای جلوگیری از بروز بحران در کشورهای آسیب پذیر همکاری کنند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 18, 2020)

مقام عالی ارشد سازمان ملل متحد روز جمعه هشدار داد كه همه گیر شدن ویروس کرونا و ركود اقتصادی حاصل از آن، نخستین افزایش فقر جهانی در سه دهه را آغاز خواهد كرد و ۲۶۵ میلیون نفر را تا پایان سال به گرسنگی می كشاند.

مارک لوکاک، معاون دبیرکل امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری همزمان با انتشار درخواست تجدید نظر در مورد ۱۰.۳ میلیارد دالر برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ۶۳ کشور فقیر جهان، از کشورهای پیشرو صنعتی در جهان، G20 ، خواست تا حمایت خود را بیشتر کنند.

وی گفت: “ویروس همه گیر و رکود اقتصادی جهانی در حال ویران کردن کشورهای آسیب پذیر و کم درآمد است.”

لوکاک اضافه کرد: “پاسخ کشورهای ثروتمند تاكنون به اندازه کافی نبوده است. عدم مبارزه با این ویروس در زمان حال باعث می شود که ویروس کرونا آزادانه به دور دنیا شیوع کند و چندین دهه از توسعه را خنثی کند و نسلی از مشکلات تراژیک و ساری را به وجود آورد.”

وی گفت: “لازم نیست چنین باشد – این مشکلی است که می تواند با پول ملل ثروتمند و تفکر تازه از طرف سهامداران نهادهای مالی بین المللی و حامیان نهادهای سازمان ملل، سازمان صلیب سرخ و هلال احمر و سازمان های مردم نهاد برطرف شود.”

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تا روز پنجشنبه ، بیش از ۱۳ میلیون مورد ویروس کرونا سراسر جهان و نزدیک به ۵۸۰۰۰۰ مرگ و میر مشاهده شده است.

لوکاک می از این ترسد که مگر اینکه کشورهای G20 در حال حاضر اقدام کنند ، آنها با یک سری مصیبت های انسانی وحشیانه تر و مخرب تر از تاثیرات بهداشتی مستقیم این بیماری روبرو خواهند شد.

نهادهای سازمان ملل تخمین می زنند که به دلیل اختلال در سیستم های بهداشتی ناشی از بیماری کرونا، حدود ۶۰۰۰ کودک هر روز می توانند از امراض قابل پیشگیری بمیرند، در حالی که سالانه مرگ و میر ناشی از ایدز، سل و مالاریا می تواند دو برابر شود.

در همین حال، امدادگران گفته اند که اولین مورد تایید شده ی ویروس کرونا هفته گذشته در ادلب سوریه گزارش شده است و باعث ایجاد نگرانی از شیوع ویرانگر این ویروس در اردوگاه های شلوغ سوریه شده است که میلیون ها نفر از آوارگان جنگ تقریبا یک دهه ای این کشور را در خود دارند.

برنامه پاسخگویی بشردوستانه جهانی به ویروس کرونا به تاثیرات انسدادی این بیماری در ۶۳ کشور کم درآمد و متوسط پرداخته و از تلاشهای آنها برای مبارزه با آن پشتیبانی می کند.

در این طرح آسیب پذیرترین شهروندان جهان اعم از افراد مسن ، افراد دارای معلولیت ، افراد آواره و زنان و دختران در اولویت قرار دارد.

این ابتکار در اواخر ماه مارچ روی دست گرفته شد اندکی پس از آنکه سازمان بهداشت جهانی همه گیری ویروس کرونا را اعلام نمود.

در حالی که از آن زمان۱.۷ میلیارد دالر بودجه جمع آوری شده است، این بروزرسانی شامل ۳۰۰ میلیون دالر مکمل ، برای تقویت پاسخ سریع سازمان های غیردولتی ، ۵۰۰ میلیون دالر برای پیشگیری از قحطی ، و تمرکز واضح تر در جلوگیری از خشونت بر پایه جنسیت است.

این درحالی است که دو نهاد سازمان ملل مستقر در رم در گزارشی مشترک که روز جمعه منتشر شد ، زنگ هشدار را به صدا درآورد و اظهار داشت که خطر گرسنگی تهدید می کند و تا ماه های آینده به دلیل تأثیر بیماری همه گیر جهانی کرونا ، به سطح ویرانگر در ۲۵ کشور افزایش خواهد یافت.

برنامه جهانی غذا (WFP) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO) هشدار دادند بیشترین میزان تمرکز نیاز در آفریقا است ، اما کشورهایی در آمریکای لاتین و کارائیب ، خاورمیانه و آسیا – از جمله کشورهایی با درآمد متوسط – نیز با مراحل ویرانگر قحطی ویران می شوند.

برنامه غذایی جهان اعلام كرد كه كمكهاي غذايي را براي ۱۳۸ ميليون نفر كه با گرسنگي روبرو هستند، گسترش خواهند داد زيرا ویروس کرونا در برخي از شکننده ترين كشورهاي جهان ضربه های سختی میزند.

دیوید بیزلی ، مدیر اجرایی WFP گفت: “سه ماه پیش در شورای امنیت سازمان ملل به رهبران جهان گفتم كه ما خطر قحطی در حد و اندازه های كتاب مقدس را داریم.”

بیسلی افزود: “امروز ، آخرین معلومات حرف مرا تایید میکند.از آن زمان ، میلیون ها خانواده ی فقیر در جهان مجبور شده اند حتی به پرتگاه نزدیک شوند.”

وی گفت: “وضعیت معیشت با سرعت بی سابقه ای از بین می رود و اکنون جان آنها از گرسنگی در معرض خطر است. اشتباه نکنید – اگر اکنون ما برای پایان دادن به این همه گیری رنج های انسانی، اقدامی نکنیم ، بسیاری از مردم خواهند مرد.”

جهان

گزارش: بیش از ۲۰۰ فلسطینی در درگیری‌های بیت‌المقدس زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: می 8, 2021)

به اساس گزارش‌ها بیش از ۲۰۰ شهروند فلسطینی در درگیری‌های خشونت آمیز با نیروهای اسراییلی در بیت‌المقدس زخمی شده‌اند.

در این درگیری‌ها ۱۷ نیروی فلسطینی نیز کشته شده اند.

نیروهای اسراییل شب گذشته در مسجد الاقصی و نقاط دیگر بیت‌المقدس شرقی با فلسطینیان درگیر شدند و با شلیک گلوله پلاستیکی و پرتاب بمب صوتی تلاش کرد آنها را متفرق کند.

تنش‌ها میان نیروهای اسراییلی و فلسطینیان در این شهر در هفته‌های اخیر بر سر احتمال بیرون کردن چند خانواده فلسطینی از خانه‌هایشان در منطقه شیخ جراح افزایش یافته است.

اسراییل می‌گوید که از زور  برای برقراری نظم و قانون استفاده کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که  در زمان درگیری مقام‌ها در مسجد با بلندگو از پولیس اسراییل خواستند تا به شلیک گلوله صوتی و پرتاب بمب صوتی پایان دهد و از جوانان فلسطینی نیز خواستند تا آرامش خود را حفظ کنند.

سازمان ملل متحد گفته  اسراییل باید تخلیه فلسطینیان از خانه‌های خود را متوقف کند و از زور استفاده نکنند.

بیشتر فلسطینیان در محوطه مسجد الاقصی زخمی شدند، جایی که پولیس تلاش کرد با معترضان که به سوی نیروهای امنیتی اسراییل سنگ و بطری پرتاب می‌کردند مقابله کند.

صلیب سرخ برای درمان مجروحان در محوطه مسجد یک درمانگاه صحرایی باز کرده است.

مسجد الاقصی در بخش قدیمی بیت المقدس قرار دارد که مسلمانان آن را سومین مکان مقدس خود پس از مکه و مدینه می‌دانند و یهودیان نیز این محوطه را کوه معبد می‌خوانند و می‌گویند که دو معبد یهودی پیش از این در این محوطه برقرار بوده است.

ناآرامی‌های اخیر بیت المقدس ریشه در تنش‌ها بر سر منطقه شیخ جراح دارد.

شیخ جراح از مناطق نزدیک به خط سبز است که غرب و شرق بیت المقدس را از یکدیگر جدا می‌کند.

یهودیان روی زمین‌های خانه‌های ۴ خانواده فلسطینی ادعای مالکیت دارند.

فلسطینیان می‌گویند از دهه ۵۰ میلادی در منطقه شیخ جراح زندگی کرده‌اند اما شهرک نشین‌های یهودی می‌گویند زمین‌های مورد اختلاف را به طور قانونی از دو نهاد یهودی که این زمین‌ها را بیش از یکصد سال پیش خریده بودند، خریداری کرده‌اند.

فلسطینیان می‌گویند این زمین‌ها را از مقامات اردن خریده‌اند که کنترل بیت المقدس شرقی را از ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۷ در دست داشتند.

دولت اردن به نفع فلسطینیان وارد عمل شده و اسناد و مدارکی در حمایت از ادعای فلسطینیان ارایه کرده است.

فلسطینی‌ها خواهان آن استند که کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل بگیرد.

 بیت المقدس شرقی در سال ۱۹۶۷ در جنگ عرب با اسراییل به اشغال اسراییل در آمد و تاکنون در تحت کنترول آنها است.

اسراییل کل شهر را پایتخت خود می‌داند اما عمده کشورها حاکمیت اسراییل بر این شهر را به رسمیت نمی‌شناسند.

سازمان ملل متحد و آمریکا از این خشونت‌ها ابراز نگرانیکرده‌اند، اما  ایران، این خشونت‌ها را محکوم کرده و از سازمان ملل متحد خواسته به وظیفه قطعی خود در مورد این جنایت جنگی عمل کنند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

امریکا سقف پذیرش پناهجویان را افزایش می‌دهد  

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 4, 2021)

تشدید موج انتقادها از دولت جو بایدن مبنی بر اینکه او سیاست های دولت سلف خویش در مورد مهاجران و پناهجویان در پیش گرفته است، رییس جمهور امریکا را وادار به اتخاذ تصمیماتی تازه در این زمینه کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که رییس جمهوری مریکا سقف پذیرش پناهجویان را از ۱۵ هزار نفر در سال به ۶۲ هزار نفر افزایش می دهد.

براساس بیانیه کاخ سفید، بایدن گفته است طبق بودجه در نظر گرفته شده برای پذیرش پناهجویان، قصد دارد سقف پذیرش پناهجو را در سال مالی آینده تا ۱۲۵هزار نفر در سال افزایش دهد.

این تصمیم جدید دولت بایدن مشمول مهاجران و پناهجویانی نمی شود که سعی دارند از مرزهای مکزیک وارد امریکا شوند و بحران پناهجویان در مرزهای جنوبی همچنان به عنوان یکی از دردسرهای دولت بایدن ادامه خواهد یافت.

پیش از شروع دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین امریکا، سقف پذیرش سالانه پناهجویان در آمریکا ۱۱۰ هزار نفر بود، اما او در طول حضور چهار ساله اش در کاخ سفید، با محدود کردن سیاست های مهاجرت به امریکا، این رقم را در چند مرحله به ۱۵ هزار نفر در سال آخر دولت خود کاهش داد.

در حالیکه به نظر می‌رسید با روی کارآمدن جو بایدن و مخالفت وی با سیاست‌های مهاجرتی ترامپ، مساله پناهجویان حل‌وفصل شود، اما صدور فرمان‌های اجرایی وی درماه گذشته در این حوزه سبب انتقادات هر دو حزب از رییس‌جمهوری ایالات‌متحده شد.

هر چند کمی بیش از ۱۰۰ روز از آغاز ریاست جمهوری بایدن می گذرد و به نظر می رسید بزرگترین چالش های پیش روی وی در روزهای آغازین ورود به کاخ سفید، دست و پنجه نرم کردن با همه‌گیری ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی حاصل از آن باشد. اما اکنون بحران مهاجرت به مشکلی بزرگ بدل و سبب شده اعضای حزب جمهوری خواه و حتی برخی هم حزبی های بایدن وی را به همین دلیل به باد انتقاد بگیرند.

ایلهان عمر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان که خود یک پناهجو است، اخیرا با انتقاد از وضعیت کنونی مهاجران در مرز با مکزیک گفته استکه:” هر چه برقراری شرایط پایدار به تاخیر بیفتد و تصمیم برای حل بحران مهاجران به تعویق انداخته شود مشکلات بزرگتر می شوند.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

بنیانگذار مایکروسافت از همسرش جدا می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 4, 2021)

بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت پس از ۲۷ سال زندگی مشترک از همسر خود جدا می‌شود.

به نقل از رسانه‌های بیرونی بیل و ملیندا گیتس اعلام کرده‌اند که آنها پس از ۲۷ سال زندگی مشترک طلاق می‌گیرند و می‌گویند:” دیگر باور نداریم که می‌توانیم به عنوان یک زوج با هم باشیم.”

زوج ثروتمند امریکایی در پیامی توییتری نوشته اند که:” پس از فکرکردن زیاد و کار در مورد روابط، ما تصمیم گرفته ایم که به ازدواج خود پایان دهیم.”

ملیندا در اواخر سال ۱۹۸۰ زمانی که به شرکت مایکروسافت ملحق شد با بیل گیتس ازدواج کرد و حاصل این زندگی ۲۷ ساله شان ۳ فرزند است.

آنها در طول زندگی مشترک خود بنیاد بیل و ملیندا گیتس را تاسیس کردند.

این بنیاد میلیاردها دلار صرف مبارزه با بیماری‌های عفونی و تشویق واکسیناسیون کودکان کرده است.

طی یک سال اخیر، بنیاد خیریه خانواده گیتس بر مقابله با شیوع کرونا، تهیه، تولید و توزیع عادلانه واکسن در سراسر جهان تمرکز داشته است.

از ماه دسامبر گذشته تاکنون، بنیاد گیتس در مجموع یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار به تلاش‌های جهانی برای مهار شیوع کرونا کمک کرده است.

طبق گزارش‌های مجله فوربس، بیل گیتس چهارمین فرد ثروتمند جهان است و ۱۲۴ میلیارد دلار دارایی دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است