Connect with us

خبرهای تازه

سازمان ملل: از هر فرصتی برای صلح در افغانستان استفاده شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 24, 2020)

سازمان ملل متحد از تمام طرف ها در افغانستان خواسته است تا برای رسیدن به صلح از هر فرصت استفاده کنند.

انتونیوگوتریش دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که با وجود چالش های موجود در برابر روند صلح، نیاز به بسیج ملی و تلاش های همه جانبه در این کشور است.

انتونیگوتریش دبیرکال سازمان ملل متحد گفته است: “این به منفعت هر فرد است تا هر کاری را برای رسیدن به صلح انجام دهند. اول به یک توافق صلح دست یابند دوم شرایط را برای ثبات درافغانستان فراهم بسازند. حالا میفهمیم که دشواری‌های، چالش ها و نگرانی های کلانی وجود دارد اما این به منفعهت هرفرد است که هر کار ممکن را برای تضمین صلح انجام دهد.”

در همین حال رییس جمهور غنی امروز، دوشنبه، ۵ حوت، با عبد رب رسول سیاف و حامد کرزی رییس جمهوری پیشین دیدار کرده است. گفته میشود که این دیدارها برای میانجگری برای حل تنش‌های بوجود آمده میان غنی و عبدالله بوده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید:” انتظار ما از آقای کرزی از آقای عبدالله از آقای محقق از تمام سیاسیون این است که اینها هم شامل این کاروان شوند که صلح است و ختم جنگ در افغانستان است.”

قرار است پس از امضای توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان گفتگوهای میان افغان‌ها آغاز شود. ارگ ریاست جمهوری از تشکیل هیات مذاکره کننده خبر داده است. اما این هیات از سوی سیاسیون کشور قابل قبول نیست. زیرا به گفته آنان ارگ سهم احزاب و جریان های سیاسی در مذاکرات صلح را نادیده گرفته است.

سید اسحاق گیلانی رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان میگوید: “احزاب و همه شخصیت های تراز اول مملکت بر خلاف ارگ استند به هیچ صورت هیات که اشرف غنی آنها را تعین کرده باشند اینان حاضر نیستند که بروند همراه طالبان  صحبت بکنند.”

گفته می شود این تنش های سیاسی سایه تاریک به روند صلح انداخته است تا جایکه نگرانی ناتو را بیشتر کرده است.

نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان میگوید: “آرامش، گفتگو و سازش توسط همه رهبران سیاسی لازم است. ناتو از همه طرف ها میخواهد تا روند صلح و وحدت ملی را در اولویت قرار دهند. ما از اقدامات هیچ طرفی که باعث افزایش تنش یا خطرخشونت شود، پشتیبانی نمیکنیم.”

قرار است با پایان مرحله کاهش خشونت ها، ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، توافق‌نامه‌ی صلح را در بیست‌ونهم فبروری به امضا برسانند. و پس از آن قرار است به درازای دو هفته دیگر مذاکرات میان افغانی آغاز شود.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 25, 2020)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند. 

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending