Connect with us

رویداد های اخیر

سازمان مللل برای دفاع از حقوق زنان و دختران به کار اش در افغانستان ادامه میدهد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد می‌گوید که برای ترویج و دفاع از حقوق زنان و دختران در افغانستان به کار خود در این کشور ادامه خواهد داد.

گوترش می افزاید که تا برگشت دختران و زنان به مکاتب و وظایف شان فعالیت خود در افغانستان را متوقف نخواهد کرد.

گوترش  گفته فعالیت خود را “تا زمانی که دختران نتوانند به مکاتب بازگردند و زنان به وظایف خود بازگردند و در زنده‌گی عمومی مشارکت کنند، متوقف نخواهیم” کرد.

از سوی دیگر، فعالان حقوق زن میگویند تا زمانی که امارت اسلامی حقوق کار و تحصیل را برای خانم‌ها در کشور مساعد نسازد، نمیتواند داعیه مشروعیت را به گردن بکشد.

شکریه بارکزی، فعال حقوق زن، در این باره گفت:”من فکر میکنم سیاست داخلی که مبنای آن تبعیض جنسیتی، قومی و زبانی به هیچ وجه نمیتانه داعیه مشروعیت را به سینه بزند.”

در همین حال، فعالان میگویند که بازیگران سیاسی دخیل در معادلات افغانستان باید به حقوق زنان، اطفال و اقشار بی دفاع افغانستان احترام بگذارند و نباید این اقشار آسیب پذیر قربانی سیاسیت‌های رقابتی قرار گیرند.

ثریا پیکان، فعال حقوق زن، در این باره گفت:”حال توجه سازمان ملل را در مورد حقوق زنان افغانستان و مردم افغانستان میخواهیم، از این‌ها تقاضا می‌کنیم تا از بازیگران سیاسی بخواهند که حقوق زنان، اطفال و مردم بی دفاع افغانستان را در دایره سیاست‌های رقابتی خود قرار ندهند و کوشش کنند تا جلو فاجعه انسانی را در کشور بگیرند.”

این در حالی است که پس از  تسلط امارت اسلامی بر افغانستان متعلمین دختر بالاتر از صنوف شش نمی‌توانند به مکاتب بروند.

امارت اسلامی گفته که تا زمان ایجاد فضای مناسب و امن، دختران این صنف‌ها نمی‌تواند به مکاتب ‌شان بروند.

در برخی از ولایت‌ها اما گفته شده است که همه دختران اجازه یافته‌اند به مکاتب بروند.

رویداد های اخیر

خواست امارت اسلامی از سیاسیون پیشین برای برگشت به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شیر محمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه، از همه مخالفان امارت اسلامی میخواهد که به افغاستان بازگردند.

آقای ستانکزی در اولین سخنرانی‌اش به عنوان معین سیاسی این وزارت گفته است که با مقام‌های پیشین در تماس است و از آنان خواسته به کشور برگردند اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.

آقای ستانکزی گفته است: “با تمامی مخالفان در تماس استم، از آنان خواسته‌ام که به ‌حیث افغان به کشور برگردند؛ اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.”

عباس ستانکزی از مذاکره کنندگان ارشد امارت اسلامی با حکومت پیشین و امریکا بوده است. او از کشورهای خارجی میخواهد که سفارت های شان در کابل باز کنند و با حکومت آنان وارد تعامل خوب شوند.

این درحالی است که یک هییت امارت اسلامی به سرپرستی امیرخان متقی، در حال مذاکره با نمایندگان اتحادیه اروپا و امریکا در دوحه است.

این هییت مذاکرات با اتحادیه اروپا را مفید میداند و میگوید که به روز دوشنبه مذاکرات را با جانب امریکا آغاز می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سویه جدید کرونا؛ دو مورد ابتلا به اومیکرون در آسترالیا ثبت شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

آسترالیا دو مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا «اومیکرون» را امروز ثبت کرد.

این در حالی است که شیوع این نوع کرونا در سراسر جهان در حال گسترش است.

مقام های صحت آسترالیا گفته اند که دو مسافر که به تازگی از آفریقای جنوبی به این کشور آمده اند، به این نوع ویروس مبتلا بوده اند.

به گفته آنان هر دو مسافر واکسین ضد کرونا دریافت کرده و در قرنطینه به سر می برند.

مقام ها افزوده اند که ۱۲ مسافر دیگر آفریقای جنوبی نیز به ۱۴ روز قرنطینه هوتل برده شده اند.

اومیکرون بار اول در آفریقای جنوبی کشف شد و گفته میشود که مهار این نوع کرونا دشوار است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

قریشی: صلح در افغانستان برای تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی روز شنبه (۶قوس) طی سخنرانی به صورت مجازی در اجلاس وزیران سازمان اکو در آستانه نشست سران این سازمان به میزبانی دولت ترکمنستان در عشق‌آباد، بر لزوم هم افزایی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (ECO) برای دستیابی به اهداف مشترک و توسعه پایدار تاکید کرد.

به نقل از رادیو پاکستان وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت:” برقراری صلح و ثبات در این کشور برای اهداف اکو به ویژه تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است. همه ما باید به افغانستان و مردم آن کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی ارائه کنیم تا از رنج‌های عظیم انسانی و فروپاشی اقتصادی جلوگیری شود.”

همچنان قریشی گفته است که توافقنامه تجاری اکو باعث تشویق سرمایه گذاری‌های متقابل بزرگتر، زنجیره تامین مشترک، افزایش بهره وری و رقابت خواهد شد.

او گفت که پاکستان معتقد است که سازمان همکاری اقتصادی ظرفیت قابل توجهی برای ظهور به عنوان یک نهاد منطقه‌ای قدرتمند را دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است