Connect with us

رویداد های اخیر

سازمان عفو بین الملل: چهار میلیون بیجاشده افغان به کمک‌های فوری نیاز دارند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۰)

سازمان عفو بین الملل از حکومت افغان و جامعه بین المللی خواست تا با آواره‌گان داخلی در افغانستان کمک‌های عاجل بشری کنند.

این سازمان گفته است که بیجا شده‌‎گان داخلی به مسکن مناسب، غذا، آب و خدمات صحی نیاز عاجل دارد.

در یک بیانیه این سازمان آمده است که ” حکومت افغان و جامعه جهانی باید تلاش‌های خود را افزایش دهد تا بیش از چهار میلیون بیجاشده‌گان داخلی را که در زمان شیوع ویروس کرونا در معرض خطر بودند کمک کنند.”

این سازمان افزوده است که” ما از ویروس نجات یافتیم، اما از گرسنگی نخواهد نجات بیابیم.”

به اساس یافته‌های این سازمان ویروس کرونا بر وضعیت بیجاشده‌گان در افغانستان  که به آب، مواد غدایی کافی و خدمات صحی دست رسی ندارد تاثیر بد کرده است.

سازمان عفو بین الملل از وضعیت بد بیجاشده‌گان در کمپ‌ها نیز انتقاد کرده و گفته که آنها به مواد اولیه نیز دسترسی ندارد.

سمیرا حمیدی، معاون دفتر سازمان عفو بین الملل در آسیایی جنوبی، گفته است که ” چهار میلیون بیجاشده‌گان افغان در شرایط مساعد برای شیوع ویروس کرونا زنده‌گی میکنند.”

سمیرا حمیدی افزوده است که ” کمپ‌ها تنگ و بدون خدمات صحی است، حتی خدمات صحی اولیه نیز وجود ندارد. با وجود این ترکیب مرگبار به بیجا شده‌گان داخلی کمک‌های اندکی شده است.”

او میگوید:” جنگ‌ها باعث افزایش آواره‌گی در کشور میشود و خطر شیوع موج سوم ویروس کرونا نیز وجود دارد. حکومت افغان و جامعه بین المللی برای حفظ بیجاشده‌گان باید تلاش‌های بیشتر کنند.”

سازمان عفو بین الملل از حکومت افغان و جامعه بین المللی خواسته تا به تعهدات خود به اساس قوانین بین المللی پابند بمانند و منابع و بودجه برای تامین خواست‌های بیجاشده‌گان در نظر گیرد تا آنها به آب، غذایی کافی، و مسکن مناسب دسترسی پیدا کند.

این سازمان همچنان  گفته است که در کابل، ننگرهار و هرات در کمپ‌ها برای مهاجرین کمک‌های عاجل شده، اما مراعات کردن فاصله یک متری امکان پذیر نیست.

یک زن که در یک کمپ در ولایت ننگرهار زنده‌گی میکند به سازمان عفو بین الملل گفته است که ” اکثریت خانواده‌ها در کمپ علایم کرونا دارند، اما آنها دسترسی ندارند تا آزمایش کنند که آیا مبتلا به کرونا استند یا خیر. حد اقل هفت تن به باور مردم از شیوع ویروس کرونا جان باختند، اما باز هم ما نتوانستیم تا به خدمات صحی دست رسی داشته باشیم.”

این بیجاشده‌گان به سازمان عفو بین الملل گفته است که در جریان قرنطین به آنها نیز کمک نشده است.

یک بیجاشده به این سازمان گفته است که” ما کار نداریم، ما پول نداریم، ما در کجا زنده‌گی کنیم، همه چیز را از حکومت افغان و جامعه بین المللی میخواهیم تا به روستاهای خود برگردیم. آنها باید با کمک کنند تا زنده‌گی خود را دوباره احیا کنیم و با عزت زنده‌گی کنیم.”

حمیدی در این باره گفت:” ویروس کرونا یک چالش را برای حکومت ایجاد کرده است. این ویروس بر وضعیت آواره‌گان تاثیر وارد کرده اما جامعه جهانی باید منابع را اختصاص دهد تا این تاثیر را کاهش دهد.”

این در حالی است درگیری‌های شدید در سراسر کشور باعث افزایش آواره‌گی شده و روز به روز افزایش میابد.

بر اساس معلومات سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰ بیشتر از ۳۲۷،۰۰۰ تن در افغانستان بیجاشده اند که  ۸۰ درصد آن زنان و اطفال استند.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending