Connect with us

رویداد های اخیر

سازمان جهانی بهداشت: کرونا ممکن است هواپخش و هوازی باشد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 8, 2020)

سازمان جهانی بهداشت میگوید که ویروس کرونا ممکن است از آنچه قبلا تصور می شد از طریق هوا آسانتر پخش شود، طولانی تر بماند و از طریق ذرات و قطره‌های بسیار ریز تنفسی‌ در فاصله طولانی تر انتقال بیابد.

این اظهارات در حالی مطرح میشود که هفته گذشته صدها دانشمند در یک نامه ای سرگشتاده از این سازمان خواست تا این مورد را بررسی کند.

اگر این درست باشد، می تواند شیوه مبارزه دولت‌ها با ویروس را تغییر دهد، از جمله قانون فاصله یک تا دو متری که بسیاری از کشورها برای مسافت اجتماعی تصویب کرده اند.

بنیدیتا آلگرانزی رییس بخش فنی مبارزه با کرونا سازمان جهانی بهداشت روز گذشته در یک کنفرانس خبر گفت: ” ما تایید می کنیم که شواهد و مدارکی در این زمینه وجود دارد، مانند سایر زمینه ها در مورد ویروس کووید-۱۹ و بیماری همه گیر. بنابراین ما معتقدیم که باید در برابر این شواهد و پیامدهای آن را در مورد شیوه های انتقال و همچنین در مورد اقدامات احتیاطی که باید انجام شود، واقع بین باشیم.”

سازمان بهداشت جهانی گفته است که شواهد نهایی نیست و انتظار می رود آنها آخرین یافته های خود در این مورد را در روزهای آینده اعلام كنند.

دکتر آنتونی فوسی، مسوول مبارزه با کرونای کاخ سفید گفته است: “شواهد قطعی زیادی در مورد تاثیر ذرات معلق در هوا در مورد کووید-۱۹ وجود ندارد. با این حال ، نمونه های خوبی داریم، با سندروم حاد تنفسی، که یک ویروس مشابه است، در آنجا نمونه های واضح از انتشار ذرات ریز تنفسی وجود دارد. بنابراین اگرچه ما فکر نمی کنیم این یک مساله مهم گسترش باشد، اما موضوعی است که نمی توانیم به طور کامل آن را ناندیده بگیریم.”

آقای فوسی افزوده است که با توجه به موجودیت این ویروس در ذرات ریز هوا، برای محافظت از خود و دیگران باید ماسک بپوشیم.

رویداد های اخیر

طالبان بخاطر عید فطر آتش بس اعلام کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 10, 2021)

گروه طالبان اعلام کرده است که بر اساس دستور رهبری این گروه در سه روز عید فطر آتش‌بس اعلام می‌کند.

در خبرنامه این گروه آمده، بخاطریکه امسال بازهم در شب و روزهای عید سعید فطر، “فضای امن و اعتماد” را به شهروندان افغان مساعد سازند و “هموطنان عید را با آرامی و اطمینان تجلیل” کنند، به تمام افراد این گروه دستور داده شده که از روز اول تا روز سوم عیدفطر “در تمام کشور در برابر دشمن هرگونه عملیات تعرضی شان را متوقف” کنند.

محمد نعیم، سخنگوی این گروه در سلسله از تویت‌های به افرادش اعلام کرده است اگر در سه روز عید “از سوی دشمن بر شما تعرض یا حمله میشود، از خود و مناطق خود به جدیت نگهداری و دفاع” کنند.

این گروه همچنان از افرادش خواسته که به مناطق تحت کنترل دولت نرفته و به نیروهای دولتی نیز اجازه ورود به قلمرو گروه طالبان ندهند.

این درحالی است که در انفجار موتر بم در غرب کابل نزدیک به ۷۰ تن دانش آموز جان باختند و بیش ۱۶۰ تن دیگر زخم برداشتند.

اگرچی گروه تاکنون مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است اما حکومت گفته است که در عقب این حمله گروه طالبان می‌باشد.

این درحالی است که حکومت بخاطر قربانیان این رویداد روزسه شنبه را ماتم ملی اعلام کرده است.

نخستین بار در عید فطر سال ۱۳۹۷ محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که به حمایت از فتوای عالمان دین این کشور و با قبول پیشنهاد آنها برای آتش بس، از ۲۷ رمضان تا روز پنجم عید فطر در جنگ علیه طالبان آتشبس اعلام می‌کند.

این اعلام آقای غنی مورد استقبال طالبان نیز واقع شد و آنان نیز آتش‌بس سه روزه را قبول کردند و مردم نیز از این کار استقبال کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خواست کمیسیون حقوق بشر از حکومت مبنی بر محافظت از «هزاره‌ها» در برابر «نسل کشی»

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 9, 2021)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از حکومت میخواهد که از هزاره ها در برابر «نسل کشی» محافظت کند.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است: “مطابق ‌قانون بین‌المللی حقوق بشر، حمایت ویژه‌ از هزاره‌ها و دشت برچی. دولت افغانستان طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بین‌الملل ‌بشر ‌موظف است از جمعیت در معرض خطر جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، پاکسازی قومی یا نسل‌کشی محافظت کند.”

این کمیسیون افزوده است که قوانین بین‌المللی دولت را موظف به اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از نسل‌کشی، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و آزار و اذیت بر اساس قومیت و جنسیت‌ می‌کند.

در اعلامیه آمده است: “در اکتبر سال ۲۰۲۰، حدود شش ماه پیش‌ از حمله دیروز، بیش از ۲۰ دانشجو در حمله به مرکز آموزشی کوثر دانش جان خود را از دست دادند. در ماه مه سال ۲۰۲۰، نزدیک یک سال پیش، ۱۱ مادر باردار، ۲ پسر و ۱ قابله به‌صورت بی‌رحمانه به قتل رسیدند و ۵ تن از مادران زخمی شدند؛ این عمل آشکارا زن‌کشی و کودک‌کشی بود.”

این نهاد تاکید کرده است که حکومت افغانستان باید به تعهدات خود طبق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی عمل کند و به کشتار هدفمندانه هزاره‌ها اذعان کند.

کمیسیون همچنان گفته است که دولت افغانستان باید فورا طرح حمایتی‌ای را مبتنی بر حقوق بشر برای دشت ‌برچی و مناطق غرب کابل تهیه و ‌ابلاغ کند.

در اعلامیه آمده است: “این باید شامل برنامه‌هایی برای جبران خسارت جمعی نیز باشد.”

این اعلامیه یک روز پس از حمله خونین بالای یک مکتب دخترانه در ناحیه سیزده دشت برچی شهر کابل نشر شده است.

در حمله روز گذشته دست کم ۶۳ تن جان باخته که اکثر شان دانش آموز دختر زیر سن ۱۸ سال اند، و دست کم ۱۸۷ نفر دیگر نیز زخم برداشته اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ایران حمله بر مکتب دختران در کابل را به داعش نسبت داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 9, 2021)

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران حمله روز گذشته (شنبه، ۱۸ ثور) در نزدیکی یک مکتب در شهر کابل را محکوم کرده و آن را به گروه داعش نسبت داده است.

 جواد ظریف در این باره گفته که “داغدار دخترکان معصوم و روزه‌داری هستیم که مظلومانه قربانی تکفیری‌های داعشی شدند؛ تکفیری‌هایی که نشان دادند با اسلام و انسانیت بیگانه‌اند.”

وزیر خارجه ایران افزوده که زمان آن رسیده تا برادرکشی در افغانستان خاتمه یابد.

او میگوید “زمان آن رسیده که تمامی آنهایی که دل در گرو اسلام و افغانستان دارند، به برادرکشی پایان‌داده و یک‌پارچه عرصه را بر داعشیان بی‌وطن تنگ کنند.”

اما تاکنون گروه داعش مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

در کنار این چین نیز حمله روز گذشته در شهر کابل را محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفته که “ما از این حمله شوکه شدیم و این حمله را به شدت محکوم میکنیم. چین مخالف همه افراط گرایی است. ما از حکومت افغان و مردم آن کشور در امر مبارزه با هراس افگنی و تامین امنیت و ثبات در این کشور حمایت میکنیم.”

چین همچنان افزوده که از تلاش‌ها برای تامین صلح در هماهنگی با جامعه بین المللی حمایت میکند.

این در حالی است که شمار جان باختگان حمله موتر بم، بر مکتب سید الشهدا درغرب کابل، به بیش از ۶۰ کشته و نزدیک به ۲۰۰ زخمی افزایش یافت.

بیشترین قربانیان این رویداد، دانش آموزانی هستند که بین ۷ تا ۱۸ سال سن دارند.

پیکرهای این قربانیان در چندین بخش در غرب کابل به خاک سپرده شدند.

گواهان رویداد میگویند که مهاجمان به بهانه کشمش فروشی موتر مملو از مواد انفجاری را در ساحه رسانده بودند.

حوالی ساعت ۴:۳۰ روز گذشته نخست یک موتر بمب در ساحه انفجار کرد و سپس دو انفجار دیگر زمانی رخ داد که دانش آموزان وحشت زده از مکتب خارج شده و به سوی خانه های شان فرار می‌کردند.

محمد تقی گواه رویداد میگوید: ” همین موتر را دو روز دیدیم، که دو نفر در آن کشمش میفروخت.”

سید باقر باشنده غرب کابل میگوید: ” فقط هدف شان متوقف کردن این مردم از مسیر علم ودانش است”.

بیشترین قربانیان این رویداد نیز دختران اند؛ شماری می گویند پاسخ این حمله را با متوقف نشدن در مسیر آموزش میدهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است