Connect with us

تجارت

ساخت ایستگاه‌های مرزی راه آهن خواف-هرات به زودی تکمیل می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۳۹۹)

ایران گفته است که کار ساخت ایستگاه های مرزی راه آهن خواف-هرات تا کمتر از سه ماه دیگر تکمیل خواهد شد.

خیرالله خادمی معاون وزیر حمل و نقل و شهرسازی ایران گفته است که ایستگاه های مرزی در نقاط صفری مرز افغانستان و ایران در حال ساخت است.

خبرگزاری فارس نیوز به نقل از آقای خادمی گفته است: “ایستگاه های مرزی راه آهن خواف-هرات در نقاط صفر خط مرزی مشترک در حال ساخت است و در کمتر از سه ماه دیگر تکمیل می شود.”

آقای خادمی افزوده است که قسمتی از این راه آهن توسط ایران و قسمت باقی مانده آن از سوی افغانستان ساخته میشود.

خبرگزاری حکومتی ایرنا به نقل از خادمی گفته است: “راه آهن خواف-هرات یکی از بزرگترین پروژه هایی است که ما برای بهره برداری از آن تلاش می کنیم.”

راه آهن خواف-هرات با طول ۳۵ کیلومتر قرار است برای تسهیل داد و ستد تجاری میان افغانستان و ایران ساخته شود.

پروژه راه آهن خواف-هرات بخشی از دهلیز تجاری ایران و افغانستان است که از سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ آغاز شده است.

مقام های ایرانی گفته است که خط راه آهن جدید نه تنها هزینه های حمل و نقل کالا را کاهش می دهد بلکه به سرعت جمع آوری و تحویل کالاها که در حال حاضر توسط موترهای باری در گذرگاه مرزی دولغارون، نزدیک به شهر هرات افغانستان صف صف میکشد انتقال می‌یابد، کمک خواهد کرد.

تجارت

بانک مرکزی بیش از ۱۲ میلیون دلار را از منازل مقام‌های پیشین حکومت ضبط کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد امارت اسلامی مبلغ ۱۲ میلیون و ۳۶۸ هزار و ۲۴۶ دلار و یک مقدار خشت طلا را از اقامتگاه شماری از مقام‌های دولت پیشین این کشور به‌دست آورده است.

بانک مرکزی روزگذشته (چهارشنبه، ۲۴ سنبله) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این مبلغ پول از سوی نیروهای امارت اسلامی به این بانک تحویل داده شده است.

به گفته تیم بانک، امارت اسلامی بخش زیادی از طلا و پول‌های به‌دست آمده را از اقامتگاه امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین به‌دست آورده‌اند.

بانک مرکزی به نقل از مسوولان امارت اسلامی گفته که هنوز مشخص نشده است که مقام‌های دولت پشین این مقدار پول و طلا را به چه مقصدی در خانه‌های‌شان نگهداری می‌کرده‌اند.

این بانک نام سایر مقام‌های دولت پیشین را ذکر نکرده است. همچنین در اطلاعیه آن توضیح داده نشده که چه مقدار پول و طلا از خانه‌ امرالله صالح به‌دست آمده است.

اما چند روز پیش دو ویدئوی جداگانه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن‌ها ادعا شده است امارت اسلامی از خانه‌ امرالله صالح، معاون ریاست‌جمهوری پیشین در پنجشیر مبلغ ۶.۵ میلیون دلار، ۱۸ خشت طلا و یک انبار سلاح کشف کرده‌اند.

این تحول تازه در حالی صورت گرفته که نگرانی‌های مردم از بحران جدی اقتصادی در افغانستان افزایش یافته است. کمبود پول افغانی و دلار از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی در افغانستان محسوب می‌شود.

با این حال، بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول (IMF) و بانک مرکزی آمریکا، دارایی‌های افغانستان و دسترسی این کشور به کمک‌های بین‌المللی را به خاطر نبود شفافیت در ساختار حکومت افغانستان طی هفته‌های گذشته، به حالت منجمد قرار داده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

سفیرپاکستان: به زودی گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک باز خواهد شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۴, ۱۴۰۰)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز گذشته (سه شنبه ۲۳سنبله) با منصوراحمد خان، سفیر پاکستان درکابل دیدار کرده است و روی چالش‌های موجود در گذرگاه های کشور صحبت نموده اند.

سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که در این دیدار روی چالش مردم در گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک صحبت شده است.

به گفته‌ی شاهین، سفیر پاکستان در افغانستان اطمینان داده که به زودی این گذرگاه‌ها به روی مسافران افغان باز خواهند شد و چالش‌های مسافران هم حل خواهد شد.

پس از حاکمیت طالبان، پاکستان گذرگاه تورخم را به روی مسافران افغان بست و در سپین بولدک هم رفت و آمد به گونه مقطعی ادامه یافت.

این درحالی است که درحال حاضر هزاران افغان در این گذرگاه‌ها انتظار رفتن به پاکستان را می‌کشند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

شرکت چینی قصد دارد در زمان مناسب معدن مس عینک را استخراج کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

شرکت چینی مس «جیانگشی» تلاش دارد تا به زودی روند استخراج معدن مس عینک لوگر را آغاز کند.

مدیر این شرکت در افغانستان می‌گوید، چالش های امنیتی حل شده و روی حل مشکلات فنی و حقوقی از بهر استخراج مس عینک در تماس اند.

گفته میشود که این دومین پروژه بزرگ اقتصادی دنیا است، اما استفاده نشده مانده است و با آغاز روند استخراج مس میلیون ها دالر به عواید دولت اضافه خواهد شد.

از سوی هم مسوولان در لوگر می گویند؛ کار روی آغاز روند استخراج معدن مس عینک لوگر به شدت جریان دارد.

آغاز روند استخراج معادن می تواند امید ها برای اشتغال زایی در کشور را زنده کند در حالیکه هزاران شهروند از بیکاری در افغانستان شکایت کرده و از مسوولان می خواهند زمینه کار را فراهم کنند.

چین که از زمزه کشورهای قدر اقتصادی است، می‌گوید، در زمینه های اقتصادی به افغانستان کمک می کند؛ به تازگی شانگهای ۳۰ میلیون دالر با ۳۰ تن مواد خوراکی زیر عنوان کمک های بشر دوستانه به افغانستان امداد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است