Connect with us

رویداد های اخیر

زوجی در ولایت هرات مصارف عروسی شان را به فقرا دادند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۱, ۱۴۰۰)

یک زوج جوان در هرات هزینه عروسی شان را به فقرا دادند و از مصارف گزاف جلوگیری نمودند.

این دو جوان با تفاهم خانواده‌های شان دست به این ابتکار زدند. آنها می‌گویند هدف شان فرهنگ سازی در جامعه‌ای کنونی است تا بتوانند مرهمی بر زخم خانواده‌های فقیر و نیازمند شوند.

این درحالی است که پس از تحولات اخیر در کشور میزان فقر و ناداری به بالاترین سطح رسیده است.

این زوج جوان که اینگونه خیلی ساده و بی‌ریا دست بدست یکدیگر داده اند و جشن عروسی شان را با فقرا تجلیل کردند، از همین روزهای اول زندگی تابو شکنی کردند، هزینه عروسی شان برای ده ها خانواده نیازمند کمک کردند.

ملکه افضلی، تازه عروس می‌گوید که:”وقتیکه در باره عروسی فکر می‌کردیم هر دوی ما احساس خوبی نداشتیم، من خودم گریه می‌کردم، این فکر وقتیکه در ذهن ما خلق شد از همان لحظه بی‌قرار بودم که هرچه زودتر باید هرات بروم و موضوع را با پدرم در میان بگذارم، ولی زیاد استرس داشتم و نگران این بودم که پدرم و برادرانم موافقت نکنند. اما وقتیکه آمدم خوشبختانه از ما کرده اینها زیادتر خوش شدند.”

این زوج جوان چهار ماه پیش نامزاد شدند، ملکه فارغ التحصیل رشته اقتصاد است و عزت‌الله انجنیری برق را خوانده است، هر دو تن آنها تا پیش از سقوط حکومت پیشین در نهادهای خصوصی کار می‌کردند، اما حالا بیکار هستند. عزت‌الله می‌گوید این کار شان با تفاهم هر دو خانواده صورت گرفته است.

عزت صمیم، تازه داماد می‌گوید که:”ما همان روزیکه توزیع داشتیم و وقتیکه به فقرا کمک کردیم دعای خیلی خیر برای ما کردند، ما واقعا یک حس خیلی خوبی داشتیم و واقعا از همان لحظات لذت بردیم .”

عزت‌الله و ملکه از روز نامزادی در برابر مصارف گزاف ایستادگی کردند، حالا هم جشن عروسی شان را خیلی ساده گرفتند. خانواده ملکه هم از این ابتکار دختر و داماد شان خوشحال هستند.

عبدالحمید افضلی، پدر عروس می‌گوید که:” به عوض تالار، آرایش و چیزهای دیگر و جهیزیه‌های گزاف که فردا آنرا ببرند به بازار به نصف قیمت بفروشند، بهتر این است که همین رسوم خیر را انجام بدهند و یک کار نیک است.”

روح‌الله ارشاد، برادر عروس می‌گوید که:” پیام من به خانواده‌های عروس این است که در این زمینه با خانواده داماد همکاری کنند. حداقل کاری بکنند که یک زوج زندگی خود را بدون قرضداری آغاز بکنند.”

در وضعیت کنونی و چشم و هم چشمی‌های نادرست کمتر کسی پیدا می‌شود تا همانند ملکه و عزت‌الله اینگونه تابو شکنی کنند. معمولا زوج‌های جوان مراسم پرزرق وبرق میگیرند و مصارف هنگفت برای عروسی شان هزینه می‌کنند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان: کشورهای اسلامی در به رسمیت شناختن ما پیشقدم شوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

ملا محمد حسن آخند رییس الوزرای افغانستان از کشور های اسلامی می خواهد که در به رسمیت شناختن امارت اسلامی پیشقدم شوند.

ملا محمد حسن آخند که امروز در نشست یک روزه اقتصادی در ارگ  شرکت داشت گفت: “چرا دنیا ما را به رسمیت نمی شناسد. حکومت اشرف غنی را شناختند که حکومت اش در فساد نام دارد و مقام دوم را در جهان دارد. ما که فساد را ختم کردیم و امنیت را تامین کردیم اما ما را نمی شناسند.”

رییس الوزرا تاکید می کند که عدم به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان و ادامه تحریم های اقتصادی از سوی جامعه جهانی شهروندان افغانسان را دامن گیر مشکلات زیادی ساخته است. وی در همین حال از سرمایه گذاران خارجی می خواهد که در افغانستان سرمایه گذاری کنند و در شرایط دشوار فعلی مردم افغانستان را یاری کنند.

ملا محمد حسن آخند افزود: “حالا تمام شرایط برای سرمایه گذاری در افغانستان مساعد شده است. اما عدم به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی روحیه سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در افغانستان تضعیف ساخته است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا به ارزش بيش از۳۰۰ ميليون دالر پروژه‌های بشردوستانه را در افغانستان راه اندازی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا بسته جدید کمک با افغانستان را اعلام کرده. این کمک که بیش از ۲۶۸ میلیون یورو است، برای نیازمندان در افغانستان و پروژه‌های مختلف در بخش صحت و معارف مصرف خواهد شد.

اتحادیه اروپا در خبرنامۀ که شب گذشته (سه‌شنبه۲۸ جدی) نشر کرد، گفت که این کمک از طریق صندوق کودکان ملل متحد “یونیسف”، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اداره توسعه‌یی ملل متحد، سازمان جهانی صحت و برنامه جهانی غذا با مستحقین و نیازمندان شریک ساخته خواهد شد.

بر اساس خبرنامه، بخش بزرگ این کمک که ۱۸۶ میلیون یورو را در بر می‌گیرد، در ۷ پروژه در بخش‌های صحت، معیشت و معارف مصرف خواهد شد.

برای معلمان افغان هم کمک‌های اضطراری در این بسته مالی در نظر گرفته شده.

این کمک حدود ۱۹۴ هزار معلم را تحت پوشش قرار می‌دهد و برای دو ماه زمستان، به هر معلم ماهانه ۹۰ یورو پرداخته می‌شود.

برای آموزش دختران و پسران، برنامه جهانی غذا به همکاری یونیسف، کمک‌های غذایی را فراهم خواهد کرد و با خانواده‌های شاگردان دختر، کمک نقدی خواهد شد اما به شرطی که آنها به آموزش در مکتب‌ها حاضر شوند.

از سوی دیگر جونا ارپلینین کمیشنر بخش مشارکت بین‌المللی در اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت، این اتحادیه اصولی دارد که بر اساس آن، هیچ‌کسی نباید در جهان عقب مانده باشد.

او افزوده که اتحادیه اروپا در بخش تحصیل و آموزش دختران در افغانستان متعهد است و از گذشته هم تعهد کرده که نمی‌گذارد افغان‌ها به عقب برگردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رسانه‌های ایرانی: امارت اسلامی بند کمال خان را بسمت ایران باز کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ایرانی از بازشدن آب بند کمال‌خان در ولایت نیمروز در بستر رود هیرمند و جاری شدن آن به سوی ایران گزارش داده‌اند.

به نقل از این رسانه‌ها امارت اسلامی روزگذشته (سه‌شنبه ۲۸ جدی) دریچه‌های سد کمال‌خان را به سمت ایران باز کردند و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد.

این رسانه‌ها گزارش کرده اند که رهاسازی آب بند کمال‌خان بر اساس رایزنی‌ها بین مقام‌های ایران و سرپرست حکومت افغانستان صورت گرفته است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در این باره گفته است:”مراتب تقدیر خود را به‌پاس وفای به عهدی که مقام‌های امارت اسلامی در رهاسازی حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از بند کمال‌خان انجام دادند، اعلام‌ می‌دارم.”

وی افزود:” ان‌شاءالله در پرتو عنایات الهی شرایطی برای سازندگی کشور مظلوم افغانستان فراهم شود و شاهد شکوفایی و آبادانی افغانستان مظلوم باشیم. امیدواریم دو ملت ایران و افغانستان در تعامل و سازندگی این کشور همکاری شایسته‌ای داشته باشند.”

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، چندی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسید، حقابه ایران کاملآ مشخص است.
بند کمال‌خان در ۹۵ کیلومتری شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در ولسوالی چهاربرجک واقع شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین در سفری به ولایت نیمروز، بند کمال‌خان را افتتاح کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending