Connect with us

بی بی سی فارسی

زنان در زندان پلچرخی؛ از متهمان عشق‌های ممنوعه تا همسران جنگجویان داعش در انتظار عفو عید فطر

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)
صحنه

BBC
صحنه‌ای از انیمیشن سینمایی “چلچله‌های کابل” ساخته زابو بریتمن و الیا گوبه‌مولک دو فیلمساز فرانسوی، داستان محکوم شدن زن جوان به جرم عاشقی است.

در زندان زنانه کابل (پلچرخی)؛ در پشت دیوارهای بلند و دور افتاده این زندان بیشتر از صدها زن به جرایم مختلف محبوس اند. جرایمی از قبیل قتل و اختطاف (آدم ربایی) ، فروش و انتقال مخدر، سرقت، کیسه‌بری (جیب‌بری) تا نوشیدن الکل و عشق‌های ممنوعه. زنان محکوم به حبس‌های از کمتر از یک سال تا بیست‌وپنج سال و یا هم بیشتر. با کودکانی چند ماهه الی دوازده ساله.

در دل زنهای زندانی صدها حرف‌های ناگفته و دردهای باز نشده است که ترس از قضاوت شدن آنها را به سکوت واداشته است. دختران جوانی که در دام عشق افتاده و این دام پای‌شان را تا بند و زندان کشانده است. نحوه دستگیری هر یک از این زنان قصه‌های دارد که شاید هیچ کسی از آنها نشنیده است. این گرفتاریها و مواجه شدن با تبعیض و نگاه‌های غیرانسانی به آنها به اتهام اعمالی که خودشان آن را حتی جرم نمی‌دانند، عقده‌های عمیق و کینه‌های سنگینی را بر دلهای‌شان گذاشته است.

با زنانی زیادی مصاحبه کردم که هنوزم در حبس بسر می‌برند، از این جمع چندین تن به اتهام جرایم اخلاقی دستگیر شده‌اند و دادگاه، پرونده‌های‌شان را فیصله (حکم) کرده و آنها را به حبس‌های کوتاه مدت و بعضی‌ها که جرایم‌ حالات مشدده (چندجرمی) داشته و با شراب نوشی و سایر جرایم دیگر همراه بوده، را به حبس‌های طولانی محکوم کرده است. این زنان در جامعه نیز محکوم به مجازات اند که زن بودن به خودی خود در آن جرمی است که از بدو تولد در پی داشته است.

اکنون که پشت میله‌های زندان در دورافتاده‌ترین قسمت کابل، در سلول‌های پر نم با بوی مشمئیزکننده بسر می‌برند. این زنان دیگر مایه ننگ خانواده‌ها شده و به دامان آنها لکه بزرگ شده اند. زنان که با آنها مصاحبه می‌کنم از هژده سال الی چهل وچند ساله اند. بی‌پروا و خندان اند اما در پس آن نگاه‌های خندان دردهایی است عمیق و جان گداز. چیزی‌هایی که شنیده شده،اظهارات گرفته شده، پرونده هم نهایی شده، تنها نوعیت جرمی است که مرتکب شده اند، نه از این‌که این زنان تحت چی شرایطی و کدام مجبوریت‌ها و نارضایتی‌ها تن به این اعمال بنا به قوانین و شریعت محکوم شده اند.

از این میان، دختری زیبا و خیلی جوان، هجده سال دارد، چند ماهی است به جرم “نوشیدن شراب و سکس” دستگیر و به چند سال حبس محکوم شده است. سکس در قانون مدنی افغانستان زیر نام زنا تعریف شده و در مادۀ ۶۴۳ آنرا عمل جرمی تعریف کرده است، جرمی که مطابق این قانون برای زنان که متاهل نباشند و از جمله حدود شرعی نباشد طبق ماده ۶۴۴ به مدت حبس متوسط تا دو سال محکوم می‌گردند و در مورد حکم نوشیدن شراب ماده ۶۸۴ کد جزا افغانستان صراحت دارد که هرگاه در جرم نوشیدن شراب شرایط تطبیق جزای حد موجود نگردد یا به علت شبهه و یا اسباب دیگر حد شرب ساقط گردد، مرتکب، تعزیراٌ به بدیل حبس یا جزای نقدی از ده هزار تا سی هزار افغانی، محکوم می‌گردد.

دختر حاضر به مصاحبه نیست و با کنایه گفتن دیگران را نیز که برای مصاحبه نزدم آمده اند، زیر سوال می‌برد و می‌گوید دیگر این مصاحبه‌ها به درد او همقطارانش نمی‌خورد. خشم و عصبانیت او را درک می‌کنم، بودن در زندان و دستگیر شدن توسط نیروهای امنیت ملی و فرستادن به معاینات نسایی روح معصوم دختر را سرکش کرده و او را به زنی خشمگین مبدل کرده است. به او لبخند می‌زنم اما لبخندم را با ماسک محافظتی و عینک‌های آفتابی متوجه نمی‌شود. به آرامی می‌گویم می‌تواند خاطرش آسوده باشد چون او را به دلیل این که در زندان است و چه جرمی را مرتکب شده، قضاوت نمی‌کنم. آرامتر می‌شود و با خوشبینی همراه با شک نزدیک می‌آید و از توهین و تحقیر توسط نیروهای امنیت ملی می‌گوید، حالا در مورد گذشته، دردهایش، و اهانتها و تحقیرهای که متحمل شده مفصل می‌گوید. از لحاظ حقوقی مجازات مجرم به قصد اصلاح و تربیت مجدد مجرم است اما او می‌گوید کافی است از بند آزاد شود بعدا به حق نیروهای امنیت ملی که او را دستگیر و راهی معاینات نسایی کرده اند می‌رسد. از آن سرکشی چند دقیقه قبلش خبری نیست به خالکوبی‌های دست اش خیره مانده و همچنان از عشق می‌گوید که در دامش افتاده و راهی زندان شده است.

دختری دیگری در کنارش است، گاهی به حرفهای او می‌خندد و گاهی هم بین حرفهای او می‌پرد و می‌گوید: “این قسمت داستان‌ات را برایم نگفتی” اما خودش درگیر عشق ممنوعه شده که پایش را به اینجا کشانده است. دادگاه پنج سال و یک ماه حبس برای او حکم کرده است. می‌گوید عاشق شوهر عمه‌اش شده است با پا فشاری بر عشقش، تاکید می‌کند و می‌گوید: “در این عشق گناهی ندارم. چون شوهر عمه ام قبل از ازدواج با عمه ام، با من رابطه عاشقانه داشت. حالا که خدا او را زده رفته با با عمه ام ازدواج کرده است.”

آنها بعد از سپری شدن یک و نیم سال از عروسی با عمه اش، با هم فرار کردند. بعد از فرار هم خودشان را به پلیس تسلیم کرده اند و این هم از سرنوشت‌شان؛ هر دو در بند اند. سرنوشتی که برای آن هیچ گونه پشیمانی ندارد و می‌گوید: “پای این عشق همان گونه که نام او را با جملات دوستت دارم بر قسمت بند تا بازوی دستم با آن همه درد بدون بی‌حسی خالکوبی کرده ام ایستاده ام”.

اما با ترس می‌پرسد از حبس که بیرون شود چه می‌تواند، قانون بر این عشق چی حکمی دارد. از این که نمی‌خواهم برایش انرژی منفی انتقال بدهم او را می‌بینم و لبخند می‌زنم اما سکوت می‌کنم از سکوتم جوابی را درک می‌کند و می‌گوید “می‌دانم نمی‌شود اما حالا این اتفاق دیگر افتاده است مانند تیری که از کمان رها شده است”.

مطابق قوانین افغانستان و فقه حنفی ازدواج با شوهران عمه، خاله، خواهر و برادر شوهر در حین حیات و موجودیت رابطه زوجیت این اقارب، مجاز نیست. حتی اگر بعد از افشاشدن این رابطه عاشقانه شوهر عمه، از عمه اش جدا شود و رابطه زوجیت شان از هم بپاشد با آنهم مجازات این نوع رابطه در ماده (۶۴۴) بند دوم کد جزا پیش بینی شده و از حالات مشدده جرم به حساب می‌آید. مرتکب زنا با محارم دایمی یا موقتی، آمر و یا مربی و اشخاصی که به نحوی از انحا بر هم نفوذ دارند به حبس طویل تا هفت سال محکوم به مجازات می‌گردند.

دختران زیادی مثل او در توقیف خانه پلچرخی بسر می‌برند و همچنان در محبس؛ دخترانی که حالا دیگر در جامعه و نزد خانواده‌هایشان منفور و مایه آبروریزی شده اند، اما از دردهای آنان، سختی‌ها و پشیمانی و دلایل‌شان هیچ کسی نپرسیده و درک نکرده است. دخترانی که به جرم سکس، معاشقه و رابطه نامشروع دستگیر و در بند افتاده اند.

این دختران، در این انزوا و تنهایی تلاش دارند برای خودشان حال خوب هدیه کنند و دشواری‌های این روزها را با خالکوبی نام‌های معشوق با قلبهای تیرخورده و ستاره و مهتاب، شنیدن آهنگ و جمع شدن دورهم، هر رده سنی تقریبا مشابه کم کنند.

در گوشه دیگری از توقیف‌خانه پلچرخی، زنانی را دیدم که هر کدام به سه و چهار کودک دور هم جمع شده اند، یکی مو می‌بافد و دیگری قرآن می‌خواند. یکی هم که کودک کمتر از یک ساله‌اش را که چند روز پیش سوخته به آغوش گرفته و می‌خواهد آرامش کند. حین این آرام کردن زمانی که به چهره سوخته کودک اش که چند روز قبل سوخته و سوختگی عمیقی در قسمت سر، پیشانی و چشمانش دیده می‌شود از یک سو و از سوی دیگر بر آینده نامعلوم این کودک می‌نگرد، اشک می‌ریزد. نزدیکتر می‌روم گروهی از زنان به امید این که پیامی از عفو و تخفیف برایشان آورده باشم دورم حلقه می‌زنند.

زنان و کودکان داعشی در توقیف‌خانه

۳۵ زن داعشی خود را با ۱۵۰ کودک همراه‌شان چند ماه قبل به امنیت ملی افغانستان تسلیم کردند. این زنان در بدترین وضعیت ممکن از چندین ماه به این سو بی‌سرنوشت در توقیف‌خانه پلچرخی بسر می‌برند. بیرون از زندان مردم از بودن شان در این وضعیت ابراز خوشحالی می‌کنند و آنرا مجازات خیلی کمتر از جرایم این زنان می‌دانند اما هر انسانی در هر جای دارای کرامت انسانی است و به هیچ وجه نباید این کرامت زیر پا گذاشته شود.

این زنان داعشی از کشورهای هند، قبایل پاکستان، اندونزی، مالدیو، تاجکستان، و چندین کشور دیگر با کودکان کمتر از یک سال با پسران دوازده و حتی سیزده ساله‌شان در این توقیف‌خانه بسر می‌برند.

آنها نه زبان می‌دانند و نه از سرنوشت‌شان خبر دارند. با اشاره دست و به کمک یکی از زنانی که انگلیسی بلد باشد از وضعیت بد معیشتی در اینجا می‌گوید. از این که بیشتر از ده نفر در یک سلول چهار و شش نفره با پنج وشش کودک‌ بسر می‌برند، از این که مواد بهداشتی برایشان به قدر کافی در محبس نمی‌رسد و مجبورند دایپرهای کودکان را بشویند و برای بار چندم استفاده کنند.

این زنان به جرمشان که همکاری با گروه داعش (دولت اسلامی) و به هم دستی با این گروه اعتراف کرده‌اند و اکنون هم چشم در انتظار دولت‌های ذیدخل اند تا در تعیین سرنوشت آنها همکاری کنند.

اما کودکان بی‌خبر از جرم مادر و پدر مصروف سرگرمی و تاب بازی اند. تاب بازی با چادرهای گره خورده مادران با دیگر کودکان اند. کودکانی هم آن‌سوتر برای خودشان بازارچه فروش نان درست کرده‌اند بازارچه‌ایی از نانهای خشک فاسدشده در کنج حویلی توقیف خانه.

زنان افغانی که در محبس با زنان داعشی برای اینکه آنان سبب ناآرامی کشور شده اند بدرفتاری می‌کنند اما کودکان بر عکس مادران باهم بازی می‌کنند و هیچ کینه از هم ندارند. کودکانی که کینه نمی‌شناسند و افغان و خارجی را تشخیص نمی‌دهند، همه با درد مشترکی که همان جرم پدران و مادران، بی‌گناه در این انزوا دور از جامعه و خانواده بسر می‌برند. نگاه‌های معصوم و فکر کردن به جامعه که آنان در آن به زودی یا دیری مدغم می‌شوند، و آنان را هم به چشم منفور و زاده مجرمان می‌دانند قلب بیننده را به درد می‌آورد.

.

BBC

نزدیک دروازه توقیف‌خانه، تعداد زیادی زنان توقیفی تجمع می‌کنند و منتظرند مواد کمکی دریافت کنند. کدام نهاد خیریه برای آنها مواد بهداشتی و شوینده کمک کرده است. کمکها بدون نظارت کارکنان زندان و لست قبلی در بی‌نظمی زیاد توزیع می‌شود. به یکی صابون و برای دیگری تشت می‌رسد، هر کسی با خوشحالی چیزی را که گرفته، به دیگری نشان می‌دهد و او را نیز به گرفتن کمکها تشویق می‌کند.

زنانی که دنبال گرفتن این مواد شوینده می‌دوند، زنانی اند که چند ماهی یا هم چند سال پیش زندگی داشته‌اند اگر خیلی مفشن و مرفه نبوده، شاید هرکدام زندگی متوسطی را داشته که حداقل نیازهای اولیه برخوردار بوده اند اما حالا می‌دوند و تقلا می‌کنند.

در سوی دیگر زندان زنی شاید حس می‌کند کارمند یکی از ارگانهای باصلاحیت هستیم که توانستیم به داخل سلولهای تنگ، نمناک و تاریک توقیف‌خانه داخل شوم خودش را کنارم می‌کشد و از بدی غذا می‌گوید، شاکی است که غذا کیفیت خیلی بد دارد و قابل خوردن نیست. غم نان بد در دلش خانه کرده و خوردن آن غذا به گفته خودش بی مزه و بی کیفیت را برای خود و دیگر زنان در بند توهین می‌داند. از سوی دیگر از تنگی و پر نم بودن اتاق‌ها شاکی است و می‌گوید زنان داعشی را با کودکانشان و پسران ده ساله و دوازده ساله‌شان باید هرچه زودتر از آنها جدا شوند.

دوست داشتم پای قصه‌های هر یک از زنان توقیف‌خانه بنشینم اما از کوتاهی وقت و باز ماندن ماموریت رسمی ام نتوانستم بیشتر بمانم. این زنان شاید بعد از دیر وقت توانستند درد دل‌شان را با یکی باز کنند و گذشته‌های شان را قصه کنند.

با لبخندی از پشت ماسک برای محافظت از کرونا خداحافظی کردم. چشم‌های کودکان از جالی‌های (سیم‌های) بلند توقیف‌خانه مرا تا محبس دنبال می‌کرد.

‘کرونا برای زندانیان مثل معجزه اتفاق افتاده’

محبس و توقیف‌خانه پلچرخی در جوار یکدیگر قرار دارند و برای عبور از توقیف‌خانه چند متر راه و یک پنجره را باید طی کرد. زمانی که به محبس داخل می‌شوم از بیروبار (شلوغی) و تجمع دیگر خبری نیست سلولها ساکت و خالی است. در سلولهای شش نفره یک، دو یا سه نفر باقی مانده است متباقی رها شده اند.

BBC

BBC

زنانی که در محبس و توقیف‌خانه بسر می‌برند به جز از مناسبت‌هایی مانند عید و نوروز دیگر امیدی به رهایی و شامل شدن در عفو و تحفیف ندارند. زنان محکوم به جرایم سنگین حتی امیدی به این عفو و تخفیف هم ندارند اما حالا ویروس کرونا برخلاف آن که دنیا را تحت تاثیر منفی قرار داده و بار سنگین انزوا را برای مردم به بار آورده، برای این زنان همانند معجزه اتفاق افتاده است.

در فرمان رئیس جمهور افغانستان مبنی بر رهایی زندانیان از حبس برای جلوگیری از شیوع ویروس در زندانها، زنان زندانی زیادی شامل این فرمان شده اند. از صدها زن زندانی تنها ۱۵ یا هم بیست تن در محبس بسر می‌برند. سایر محبوسین با پرداخت کفالۀ بالمال (ضمانت مالی) که در بدل هر سال حبس باقی مانده به دولت می‌پردازند با آوردن ضمانت از حبس رها شده اند.

زنان باقی مانده هم یا زنانی اند که خانواده‌شان از پذیرفتن آنها سرباز زده و آنان را نمی‌پذیرند. بیرون از زندان هم کسی را ندارند که این مبلغ را برایشان تهیه کند.

زنان داعشی هم که به اتهام دست داشتن در همکاری با داعش در افغانستان در توقیف بسر می‌برند، هیچ امیدی به رهایی ندارند. مطابق اصول محاکمات در افغانستان هر متهم بعد از دستگیری به وکیل مدافع می‌تواند دسترسی داشته باشد. در صورتی که توانایی استخدام وکیل را نداشته باشد دولت باید مشاوره حقوقی معرفی گردد تا پرونده را به پیش برده و در هر مرحله محاکمه حضور داشته و از حقوق و دلایل آنها دفاع کند.

نهادهای ناظر هم در افغانستان وجود دارد که از وضعیت زندانها و همه مراکز سلب آزادی، مراکز حمایتی و مراکز تربیت و اصلاح نظارت می‌کنند، اما با آن هم مشکلات فراوان در مراکز سلب آزادی وجود دارد.

بعد از مصاحبه با چند زن دیگر که به اتهام قتل، اختطاف، مواد مخدر و جرایم جنایی دیگر محکوم به حبس شده اند، تمام می‌شود. اما آنچه که ناتمام می‌ماند و در تمام راه به آن فکر می‌کردم جامعه‌ای است که این زنان در آن به مجازات محکوم شده و بعد از رهایی هنوز هم بنا بر عرف و سنتها منفور و به آن کودکان بیگناه نیز که در مکتب و کوچه‌و بازار به دید منفی و سرد نگریسته می‌شود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ در آپارات

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۲۱, ۱۳۹۹)

این هفته در آپارات نسخه بازسازی شده فیلم ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ ساخته محسن مخملباف به نمایش درمی‌آید. پس از آن آپارات گفتگویی با سازنده فیلم خواهد داشت.

درباره فیلم

‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ ساخته محسن مخملباف محصول سال ۱۳۷۰ است. فیلمی که حدود سی سال از ساخت‌اش می‌گذرد و در زمان خودش در جشنواره‌های بین‌المللی و داخلی فیلم به خوبی درخشید ولی بعد برای سازنده‌اش دردسر‌ساز شد و به محاق توقیف رفت. این فیلم سفری است در تاریخ سینمای ایران به روایت محسن مخملباف. آقای مخملباف سینماگر و داستان‌نویس برجسته ایرانی است که سال‌هاست در تبعید زندگی می‌کند و فیلم می‌سازد و کارنامه طولانی از فیلم‌های موفق در سبک‌های مختلف سینمایی را در کارنامه‌اش دارد و در دوره‌های مختلف کاری‌اش، فیلم‌های متفاوتی را در بیش از سی سال گذشته ساخته است. اما فیلم ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ در بین این فیلم‌ها به لحاظ ساخت و موضوع فیلم بسیار متفاوتی است. این فیلم که حالا دیگر یکی از فیلم‌های برجسته تاریخ سینمای ایران به شمار می‌آید، به تازگی بازسازی شده و امکان دیدن مجددش با کیفیت خوب فراهم شده است.

ویژگی فیلم

‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ درامی کمدی در ده پرده با بازی به یاد‌ماندنی بزرگان از‌دست‌رفته‌ سینمای ایران هم‌چون عزت‌الله انتظامی و محمدعلی کشاورز است. یک فیلم با ساختار فراواقعی که ریشه در واقعیت دارد و حکایت نمادین و تمثیلی دوران مدرن ایران است. در این فیلم به یاد‌ماندنی مجموعه‌ای از بازیگران نام‌آور ایران به کار گرفته شده‌اند تا محسن مخملباف ستایشی پر از جادو از سینمای ایران و فیلم‌های ارزشمندش را به تصویر بکشد و در عین حال نقد خودش از حاکمان و نظام مسلط سانسور را مطرح کند.

نمایی از 'ناصرالدین‌شاه آکتور سینما'

BBC
نمایی از ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’

کارگردان فیلم

محسن مخملباف سینماگر و داستان‌نویس شناخته‌شده ایران، فعالیت سینمایی خود را از پس از انقلاب و به صورت تجربی آغاز کرد و در دوره‌های مختلف کاری‌اش، فیلم‌های متفاوتی را در بیش از سی سال گذشته ساخته است. از فیلم‌های ایدیولوژیک و مذهبی اولیه که مورد حمایت و توجه نهادهای حکومتی در ایران بود تا فیلم‌های فلسفی، تابو‌شکن و متفکرانه‌ای که موجبات تکفیرش در همان حکومت را فراهم آورد و سبب شد که او امکان و اجازه فیلم ساختن در ایران را از دست بدهد و از سرزمین‌اش مهاجرت کند. او در طول این سال ها ۱۹ فیلم بلند سینمایی و هشت فیلم کوتاه و مستند ساخته، داستان‌ها و رمان‌ها و فیلم‌نامه‌های بسیار نوشته هم‌چنان در خارج از ایران مشغول فیلم‌سازی است. فیلم‌های او برنده بیش از ۴۴ جایزه بین‌المللی از جشنواره‌های مهم بین‌المللی شده‌اند. او به جز اینها خانواده‌اش را به شکلی ابتکاری در مدرسه فیلم‌سازی خانگی اش تعلیم داده و همه اعضای خانواده‌اش فیلم ساز شده‌اند. او برای روش منحصر به فردش در آموزش فیلم‌سازی مورد توجه قرار گرفته و به رغم آن که خودش مدرسه را به پایان نرسانده است، اما چند دانشگاه‌ معتبر جهانی به او به خاطر روش آموزش و همچنین آثارش به او دکترای افتخاری داده‌اند.

محسن مخملباف کارگردان فیلم

BBC
محسن مخملباف کارگردان فیلم

گفتگوی آپارات – ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’

گفتگوی آپارات با محسن مخملباف نویسنده و کارگردان فیلم ‘ناصرالدین‌شاه آکتور سینما’ را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/bbcpersiantv

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

نایا ریورا، هنرپیشه سرشناس آمریکایی به احتمال قوی ‘غرق شده’

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)
نایا ریورا،

Getty Images

پلیس کالیفرنیا می‌گوید نایا ریورا، هنرپیشه مشهور سریال آمریکایی “گلی” که پسر ۴ ساله‌اش به تنهایی در قایقی در دریاچه‌ای در جنوب کالیفرنیا پیدا شد، به احتمال قوی غرق شده است.

پلیس ونچورا در کالیفرنیا گفته است این هنرپیشه ۳۳ ساله روز چهارشنبه قایقی را در دریاچه پیرو، در شمال غربی لس‌آنجلس اجاره کرده بود.

پلیس گفته است عملیات جست‌و‌جو همچنان ادامه دارد.

نایا ریورا، به خاطر ایفای نقش سانتانا لوپز در سریال گلی شهرت داشت.

نایا ریورا،

Getty Images

سریال گلی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ از شبکه فاکس پخش شد و جوایز متعددی را از آن خود کرد.

شبکه خبری سی‌بی‌اس لس آنجلس می‌گوید سرنشین یک قایق دیگر، کودک ۴ ساله نایا ریورا را تنها روی قایق دید و ماجرا را گزارش داد. پسر او خواب بود.

پسر ۴ ساله این هنرپیشه آمریکایی گفته است او و مادرش در حال شنا بودند ولی مادرش به قایق برنگشت.

پلیس این دریاچه را بسته تا عملیات جست‌و‌جو ادامه داشته باشد. گروه‌های غواصی از مناطق مختلف در این عملیات شرکت دارند.

این احتمال داده شده که خانم ریورا “غرق” شده است.

یک مامور پلیس محلی گفته است “ما فرض می‌کنیم که حادثه‌ای رخ داده، ما فرض می‌کنیم که او در دریاچه غرق شده است.” پلیس گفته است هیچ نشانی دال بر عمل مجرمانه وجود ندارد.

روز سه‌شنبه ریورا عکسی از خود و پسرش توییت کرد و نوشت “فقط ما دو تا.”

https://twitter.com/NayaRivera/status/1280626721146826752


شماری از شخصیت‌های معروف از جمله هم‌بازی‌های او در سریال گلی به این خبر واکنش نشان داده‌اند.


نایا ریورا کیست؟

ریورا فعالیت خود را به عنوان بازیگر کودک و مدل شروع کرد و در تبلیغات تلویزیونی در آمریکا ظاهر شد.

او در ۴ سالگی در سریال خانواده رویال بازی کرد و از آن پس در سریال‌های متعددی حاضر شد.

اما بازی در سریال گلی بود که او را به ستاره‌ای در آمریکا تبدیل کرد.

او با رایان درسی، هنرپیشه ازدواج کرد اما این دو در سال ۲۰۱۸ از هم جدا شدند.

کوری مونتیه، بازیگر این سریال در سال ۲۰۱۳ به خاطر مصرف بالای الکل و هروئین جان سپرد. مارک سلینگ، یک هنرپیشه دیگر گلی هم در سال ۲۰۱۸ خودکشی کرد.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

شکایت جانی دپ از روزنامه بریتانیایی: اتهام کتک زدن همسر سابق کاملا دروغ است

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)
جانی دپ

Getty Images
جانی دپ صبح سه شنبه وارد دادگاه عالی لندن شد

وکیل جانی دپ می‌گوید اتهام موکلش مبنی بر داشتن خشونت خانگی علیه همسر سابقش امبر هرد “کاملا دروغ” است.

این هنرپیشه آمریکایی از نشریه سان و سردبیر اجرایی آن، دن ووتون به دلیل چاپ مقاله‌ای در آوریل ۲۰۱۸ شکایت کرد.

در این مقاله جانی دپ به عنوان “فردی که همسرش را کتک می‌زند”، معرفی شده بود.

آقای دپ اتهام به کار بردن خشونت در رابطه با خانم هرد را به شدت رد کرد. هر دو نفر سه‌شنبه (۷ ژوئیه) صبح در دادگاهی در لندن حاضر شدند.

دیوید شربورن، وکیل آقای دپ گفت که این شکایت در مورد پرونده “یک تهمت بی‌اساس در جدی‌ترین شکل ممکن” علیه آقای دپ است که در این پرونده او از سوی خانم هرد با تهمت‌هایی مهم روبرو شده است که “آسیب‌ها آن برای تمام عمر باقی می‌ماند.”

بیشتر بخوانید:

او گفت: “مقاله‌ها شامل حملاتی همه‌جانبه است که در آن اتهاماتی مانند “کتک زدن همسر” مطرح می‌شود و همین طور شامل وحشتناک‌ترین آزارهای جسمی است. تکلیف این تهمت‌ها مشخص است. ادعاهای خانم هرد کاملا دروغ است.”

“اتهامی که این پرونده مطرح است خشونت علیه خانم هرد نیست، بلکه خشونت او نسبت به آقای دپ است.”

آقای شربرون، جانی دپ را به عنوان اولین شاهد احضار کرد و از او در مورد فایل ضبط شده‌ای از گفتگوی او با خانم هرد در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۵ سئوال کرد.

آقای دپ گفت که هم او و هم خانم هرد، هنگامی که رابطه داشتند، مکالمه‌هایشان را ضبط می‌کردند.

هرد

AFP
خانم هرد با چهره ای پوشید وقتی در دادگاه عالی حاضر شد.

خانم هرد در بیانیه‌اش به عنوان شاهد گفت، مکالمه‌هایشان را به این دلیل ضبط می‌کرده که “به جانی دپ یادآوری کند هنگامی که الکل یا مواد مخدر مصرف می‌کند، چه رفتاری دارد، چون او بعدا اعمالش را فراموش می‌کرد یا منکر حرف‌هایی که زده بود، می‌شد.”

آقای دپ اما این موضوع را رد کرد و گفت که قصد خانم هرد از گردآوری مکالمه‌هایشان چیزی “بسیار متفاوت” بوده است.

شرکت اداره کننده روزنامه سان قبلا تلاش کرده بود تا جلوی این پرونده را بگیرد اما قاضی نیکول هفته گذشته دستور به جریان افتادن پرونده را صادر کرد.

مقاله روزنامه سان در رابطه با اتهاماتی است که خانم هرد که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ همسر بازیگر مجموعه فیلم‌های دزدان دریای کارائیب بود.

انتظار می‌رود که شاهدانی شامل هم‌بازی‌های سابق آقای دپ مانند ونسا پارادایس و وینونا رایدر از طریق ویدئو شهادت دهند و پیشبینی می‌شود که فرآیند دادرسی سه هفته طول بکشد.

ماه گذشته در مراحل مقدماتی دادرسی، قاضی نیکول گفت که آقای دپ با ارائه ندادن پیغام‌های مرتبط با اتهام استفاده از مواد مخدر، دادگاه را دور زده است.

وکلای شرکت اداره کننده روزنامه سان مدعی هستند که در پیغام‌هایی که آقای دپ در سال ۲۰۱۵ فرستاده، تلاش کرده تا مواد مخدر بدست آورد. این همان دوره‌ای است که او با خانم هرد در استرالیا بود و به خشونت خانگی متهم شده است.

جانی دپ و همسرش

Reuters

وکیل آقای دپ گفت که این پیام‌ها ربطی به موضوع پرونده ندارند، زیرا با منابعی که روزنامه سان در آن برای متهم کردن آقای دپ به خشونت خانگی استفاده کرده، مرتبط نیستند.

قاضی نیکول گفت این اتهام دور زدن دادگاه از سوی آقای دپ را نادیده می‌گیرد مشروط بر این که آقای دپ از امبر هرد به دلیل اتهام مشابه دور زدن دادگاه در پرونده‌ای که الان در آمریکا جریان دارد، شکایت نکند.

جانی دپ ۵۷ ساله نامزد دریافت جایزه اسکار و بفتا شده است و برای فیلم سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت برنده جایزه گلدن گلوب ۲۰۰۸ شد. او فوریه سال ۲۰۱۵ با امبر هرد (که اکنون ۳۴ سال دارد)، بازیگر فیلم‌های دختر دانمارکی و آکوا من ازدواج کرد اما این زوج ۱۵ ماه بعد از یکدیگر جدا شدند.

به خواندن ادامه دهید

Trending